Něznajka na Luně

Animovaný / Rodinný

Rusko, 1997, 151 min

Jurij Butyrin

Předloha:

Nikolaj Nikolajevič Nosov (kniha)

Neni to tak vyborne jako knizni predloha, ale presto se mi to libilo. Neznaika na lune je nejoblibenejsi kniha meho detstvi, kterou si rad prectu i ted...(7.1.2006)

• DrKvak

V tomto naprosto nezaujatém a apolitickém filmu se Neználek opět vydává na cesty. Dostává se do vnitřku Měsíce a poznává krutou realitu tamní společnosi. Jak jím prochází, čím dál tím víc toho zjišťuje o nespravedlivé a zlé společnosti ve které jsou měsíčňané nuceni žít. Brzo také poznává co jsou to centigy a shwindlingy, dozvídá se o chudobě tamních obyvatel a protože nežijí v harmonické společnosti, kde všecho patří všem, dostává se Neználek dokonce i do vězení... To jste si sakra nikdo nevšiml jaká je to hnusná propaganda? Vždyť celému městu vládnou zlí buržoazní podnikatelé se jmény jako třeba Skrbling, nebo Scouperfield a měsíční města se jmenují Hrabillon nebo Mamonville. Díky těmto „zvláštním jménům“ mi už na konci filmu chyběla jen poznámka autora: Jakákoliv podobnost s jedním konkrétním národem je čistě záměrná.(26.2.2014)

Tohle jsem jako malý zbožňoval :) Krásný příběh, který by určitě neurazil ani teď.(17.11.2011)

Ubohý trochu egocentrický a na všechnu práci levý pechfóglík Neználek najde kámen, o kterém si myslí, na základě úplně šílené fantasmagorie, že je z Měsíce. Tentokrát se vzácně ukáže, že měl pravdu. Přemoudřelý Všeználek kámen prozkoumá, na jeho vlastnosti, schopné převrátit dosavadní vědecké poznatky vzhůru nohama, přijde náhodou, což mu nebrání dělat machra a z plánované cesty nálezce kamene naprosto vyštípat. Neználek, věrný své přirozené podstatě, se urazí a rozhodne se na výpravu vetřít stůj co stůj. K odboji zláká i diskriminovaného tlouštíka Buchtíka. Protože ti dva jsou co jsou, dojde k tomu, že na Měsíc odletí bez ostatních. Parta strašně chytrých správňáků v Kvítečkově dumá tak dlouho, až vydumá, jak ty dva zachránit. Šťastné shledání Všeználkovi nebrání v ponižování nalezeného kamaráda. Komunistická propaganda? Jistě. Ekologická agitka? Jistě. Psychologická sonda do malicherných dušiček přemoudřelých sociálních blbů? Tak to je Neználek na Měsíci mnohem víc než tou komunistickou agitkou.(28.6.2015)

• - Měsíční měna je tvořena fertingy (v české verzi Schwidlingy) a santiky (v češtině centigy). Slovo Ferting je odvozené od slova Farthing, což byla britská mince o hodnotě 1/4 pence, tedy 1/960 libry, jež se dnes již nepoužívá. Santik je pak odvozen od centimů, dílčích jednotek francouzkého franku. (vojtaruzek)