Arzenál

• ruský

Арсенал

Sovětský svaz, 1929, 70 min

Alexandr Dovženko

Ukrajinský režisér Alexandr Dovženko, který vstoupil do kinematografie svým prvním význačnějším dílem Zvenigora 1927, v němž poetickou básnickou formou líčí život ukrajinského lidu, se svým filmem Arzenál dává plně do služeb revoluce. Líčí tu opravdu barvitě povstání dělníků kyjevského zbrojního skladu-Arzenálu v roce 1917. Trochu málo z děje filmu:Ústřední postava Timoš (Semjon Svašenko) není ani tak individuální osobností jako spíše symbolem či ztělesněním neporazitelného proletariátu. Tomu odpovídá třeba i závěrečná scéna, v níž Timoš stojí tváří v tvář popravčí četě, která se ho marně snaží zastřelit ! Je totiž nesmrtelný, stejně jako celý revoluční proletariát ! Dovženko a vůbec jeho film těží z jedinečné poetiky, lidové poezie a především z pohádek. Na úspěchu filmu se nemalou měrou podílel i dlouholetý Dovženkův kamarád a spolupracovník kameraman Daniil Demuckij. Ten ve svém kameramanském rukopisu nezapře nejlepší tradice klasické ruské krajinomalby. Avšak i navzdory svému lyrickému patetismu dokáže Dovženko vybudovat také dramaticky strhující sekvence například (řítící se vlak) přesně ve stylu sovětského montážního kina. Ano z dnešního hlediska je tento film přehnaně naivní až kýčovitý, ale tenkrát si myslím že to bylo opravdu něco revolučního a mimořádně hodnotného. Můj první sovětský film z této ještě němé éry, a vůbec první takový ke kterému jsem se dostal a který jsem shlédl.(4.11.2006)

Revolučně patetická agitka s exemplárním příkladem montáže atrakcí je i přes svůj tendenční akcent sugestivní poetickou koláží jadrně kontrapunktivních záběrů. Dovženko se na ploše necelých osmdesáti minut zaměřuje na strastiplná léta první světové války a lednové povstání v Kyjevě, které už je bohužel slabším odvarem předchozí geniální první třetiny. Bída na venkově je symbolicky znázorněna asi v nejlepší sekvenci z celého Arzenálu prostřednictvím vyhladovělého muže a vychrtlého koně. Bezvýchodnost situace muž řeší maniakálně zoufalým bitím koně, jenž na něj personifikovaně promlouvá. Stejně tak i zubožená žena sahá k tělesnému trestu na umouněných dítkách bez zjevného důvodu, svoji agresi z nekonečného válečného běsnění paradoxně ventiluje na obětech nejnevinnějších. Rozjitřelé city ovšem brzo ochladnou, když se schyluje ke kyjevskému povstání. Kladná masa vzbouřených dělníků, jejichž představitelem je mladý Timosh, polopaticky ukazuje na správnost revolučního jednání bez špetky soudnosti. Heroický závěr o nesmrtelnosti vůle lidu je pak již z dnešního hlediska přehnaně naivním až kýčovitým.(19.1.2006)

Spisovateľ a režisér Alexander Dovženko bol básnikom ruského hnutia revolučného filmu. Básnikom, ktorého prekvapujúca obraznosť mala vrúcnosť, odstup a lyricizmus, ktorý Ejzenštejn či Pudovkin nikdy nedosiahli. Tento klasický film je originálnou a experimentálnou oslavou sociálnej revolúcie a je len o trochu horší od jeho majstrovského diela Earth (1930).(13.10.2011)

výraz "je to propaganda, ale..." ma už začína trošku nudiť :-/ ... áno, samozrejme, z kinematografického hľadiska je to špičková záležitosť (aj tento výraz vnímam čisto cez zábery a ich významy ..... strih moc ohodnotiť neviem, a teória okolo narácie je pre mňa španielska dedina) .... ale v zásade nevidím význam vo filmoch, pred zhliadnutím ktorých musím mať prečítaných 10 odborných kníh, a počas sledovania mať ešte po ruke vreckový "návod na použitie"... filmy ktoré ma intelektuálne prerastajú ma doslova serú :)(1.12.2010)

• Marek1991

Umelecký film, ktorý miestami stojí za to, vyjadruje ponurú atmosféru, smutné ťažké časy, no treba podotknúť, že väčšina filmu nestojí za nič. Je to propaganda, tragikomické a symbolicky nesprávne. A to si ešte predstavte, že Ukrajincov čakali ťažšie časy plné tragédie a hladomoru. V Sovietskom zväze ubili svoju kinematografiu vojnovými nezmyslami, tento sa medzi ne radí.(31.5.2013)