Případ pro zvláštní skupinu

Československo, 1989, 6 h 2 min (Minutáž: 59–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivan Gariš

Kamera:

Josef Pávek

Josef Somr, Jiří Schmitzer, Tereza Brodská, Josef Vinklář, Zuzana Bydžovská, Jana Štěpánková, Jiřina Bohdalová, Alois Švehlík, Stella Zázvorková, Jaroslava Obermaierová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(6)

Josef Somr, Jiří Schmitzer a Tereza Brodská jsou členy zvláštní skupiny, vyšetřující těžké zločiny. Jejich první případ vražd bez zjevného motivu je tvrdým oříškem... (oficiální text distributora)

mikulem

Tento seriál (spřízněný s Malým Pitavalem) mi z nějakého důvodu dlouho unikal, nakonec ale právě jeho srovnání s Pitavalem je dost tristní. Je zarážející, jak amatérsky některé scény vypadají. Připadá mi, že vůbec nezbyl čas na střih - nemá to spád, nemá to napětí. Nejlépe z celého seriálu mi vycházejí poslední dvě epizody (Přepadení a Neznámá kráska) - u těch jsem se nenudil a jejich scénář mi připadal nápaditější. ()

martins

Dobrý seriál, patří k tomu lepšímu, čím na socialistická tv krmila. Podobně jako v Pitavalu i zde se střídají lepší díly s těmi horšími. Nejlepší jsou asi díly první, kde se pachatel mstí za smrt své dcery a pak předposlední, kde se mladá kapsářka připlete ke zločinu, který vede k odhalení velké skupiny pašovatelů porna. Nejhorší je asi herecké obsazení zachraňuje to jen Josef Somr a Josef Vinklář, dále se mi líbil Alois Švehlík jako kasař a Veronika Jeníková v takové podobné roličce jako v Bony a klid, ostatní jen do počtu, Jiří Schmitzer takový nijaký a Brodská totálně mimo, myslím, že tu postavu ani příliš nepředstírala a korunu všemu nasadila Zuzana Bydžovská jako její sestra také Jana Štěpánková v roli informátorky není příliš přesvědčivá. Seriál tedy neuškodí, ale ani nezazáří... ()

argenson

Doteď jsem měl za to, že v odívání a bytovém designu byly největším průserem léta devadesátá, ale asi zapracovalo milosrdné zapomínání, protože tenhle konec osmdesátek je taky docela síla. Samozřejmě vyjma Jany Štěpánkové, ta je nadčasová vždy a všude. Osvědčený Jaroslav Dudek předkládá ne úplně špatný seriál, místy zábavný (nikoli směšný) a hlavně v desítkách epizodních rolí výborné herce. A například konec 4. dílu, kde po sobě štěkají Balzerová s Adamovskou, to je fakt sranda. ()

Canniosh

Slaboučký seriál s hloupoučkými příběhy a v rozporu s výborným hereckým obsazením i se slabými "hereckými" výkony. V tomto seriálu se jen potvrdilo, že Terka Brodská není dobrá herečka, což trvá dodnes a nemít známého tatíka, myslím, že by se jako herečka nemohla nikdy prosadit. Její role mě v tomto seriálu přímo iritovala ... název "zvláštní skupina" byl díky jejímu výkonu převzat z názvu zvláštní školy, jinak nevím... 33% ()

jakoby

Dnesni divak odchovany super poldy a superpraviky s presnou muskou , kteri pracuji na pripadu do roztrhani tela a prescas nebude mit pochopeni. Cesky usedle s pokusem o komedialni prvky a absenci napeti je o neco slabsi nez Pitaval ale da se divat kdykoliv a dokonce i s u babicky na navsteve. .Strevo Janska lina jak cervivy pes dost odrazuje ale Somr a Schmitzer jsou dobri herci, kteri si zaslouzi lepsi scenar. ()

• Když přijíždí Janáček (Pavel Zedníček) a Mana (Jiří Krampol) autobusem do vsi, kde má chatu Hejský (Jan Kanyza), na stromech je žluté listí. Na Hejského chatě je v tu chvíli na jabloních zelené listí a květy. V jeden den jsou tedy různá roční období - jaro a podzim. (rakovnik)
  • Budova, která v seriálu představuje sídlo kriminalistů ze zvláštní skupiny, je ve skutečnosti Studentský dům Českého vysokého učení technického na nároží Bílé, Bechyňovy a Kolejní ulice v Praze-Dejvicích. Stavba, jejíž součástí je tzv. červená menza, byla podle návrhu Ing. arch. Oldřicha Dudka dokončena v roce 1986. (Martin_L)
  • Jana Štěpánková zde hraje podvodnici, která za úplatu nabízí protekci při přijímačkách na vysokou školu. Nic ovšem nedělá – pokud se student na školu nedostane, prostě peníze vrátí, že to nevyšlo. Stejný postup podvodu je popsán i v seriálu Okres na severu (od r. 1981) v epizodě Rozchod (1981), přibližně v čase 00:18:00. (HonzaR.)