Gobseck (TV film)

Československo, 1985, 78 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (22)

Čas jsou peníze. Balzac dokázal téměř bezvýhradně vytvářet postavy ovládané nějakou osudovou vášní. Snad vůbec k nejlepším náleží vykreslení slizké osobnosti lichváře Gobsecka, který se zásluhou excelujícího Josefa Kemra stává také jedním z nejpůsobivějších odkazů stejnojmenné televizní dramatizace. Zahrát emocionálně odpudivou figuru, žijící v zahnívajícím pokoji nad neskutečnými poklady tak, aby v závěru vzbuzovala kromě jiného i lítost, dokáže jen velký umělec.(19.6.2016)

Josef Kemr, jehož Gobseck vzbuzuje odpor, politování ale zároveň i respekt, je bezkonkureční a povyšuje tuto skvělou inscenaci na výjimečný zážitek.(15.1.2006)

Ač příliš nevyhledávám studiové televizní inscenace pro jejich filmařskou strohost, tuhle jsem si báječně užil díky jedinečným hereckým výkonům všech zúčastněných, nejenom Mistra Kemra.(25.1.2006)

Na československé televizní inscenace si zrovna nepotrpím, ale tahle se při hodině češtiny sledovat dala.(16.10.2008)

Naprosto nemilosrdný Balzacův vhled do světa Francie za bourbonské restaurace. Krutý, nemilosrdný, zmítaný nelogickými vášněmi, bezbřehým sobectvím a ovládaný otřesnými lidskými karikaturami. Gobseck je pak jedním z nejdrsnějších vrcholů Lidské komedie a nejspíš právě po jeho přečtení formuloval Karl Marx svoje myšlenky o penězích jako všeobecné k...vě. A není se čemu divit, protože Gobseck je skutečně postava k sežrání. - Slib mi, že jim neodpustíš ani měďák, ani měďák!!! A Kemr ho vystihl tak, až je člověku úzko.(15.1.2006)

Vynikající výkon J. Kemra zařazuje tuto hru k mým velmi oblíbeným a nenechám si ujít příležitost vidět znovu, budou-li ji opakovat.(1.2.2004)

Balzac jak jej známe.. Balzacův "Lakomec" je strašlivým důsledkem materialismu a chtíče, který se nezastaví před ničím. Zrůdnost lidské povahy se zde ukazuje v plné míře, leč přeci jen s vykoupením, které však přichází pozdě.. nesmrtelný pan Kemr ve své životní roli.!!!(8.8.2008)

Balzac je nestárnoucí autor, aktuální dnes, stejně jako ve své době a tahle inscenace podle jeho předlohy se velice povedla - Josef Kemr je pro podobné role jako stvořený.(10.8.2007)

Mistrovsky zpracovaný a hlavně všemi herci zahraný Gobseck. Kupodivu jsem o něco víc opovrhovala postavou hraběnky než samotným lichvářem.(27.1.2014)

Josef Kemr podává prvotřídní herecký výkon, jako lakomec protřelý životem může vzbuzovat v divácích řadu emocí, ale zajisté Vás uchvátí. Peníze, klenoty, zlato, stříbro, všechny mají kouzelnou moc a obyčejný člověk jim zkrátka neodolá.(15.11.2006)

Josef Kemr!! Ale ono se to točí a hraje, když mají jako předlohu Balzaka. Prý: "Neštěstí je nejlepší učitel."(10.1.2015)

Velmi dobra a vazna Balzacova predloha zpracovana vytecnym zpusobem. Jednu hvezdu ubiram jen za nehodici se klavirni (a prilis hlasity a neodbytny) doprovod. Tohle nebyl nemy film... :)(10.4.2015)

Inscenace ze zlatého fondu české televizní tvorby. Josef Kemr nikdy vlastně nehrál. Na něj se člověk dívá a vůbec mu nedochází, že to je "jen" herec - on prostě JE vždy tou postavou, ať už se jedná o senilního knížete z Čerty nejsou žerty nebo nekompromisního lichváře Gobsecka zde. Chvíli je vám odporný, chvíli ho chápete, pak se to zase několikrát otočí, ale Gobseck je prostě svůj a neústupný a divák ho musí chtě nechtě respektovat. A když ke Kemrovi přidáte Lukavského nebo Novotného, co myslíte, že z toho může vzejít? A téma? Jedno z nejaktuálnějších v jakékoli době. Prachy, prachy, prachy...(29.12.2016)

Na tuto inscenaci budu mít dobré osobní vzpomínky, sledováno ve velké pohodě. Josef Kemr zde podal svého lichváře strhujícím způsobem stejně jako Oldřich Kaiser zadluženého floutka...(15.3.2015)

Josef Kemr tu kraluje, to je bez debat. Mě ale mnohem více okouzlil O. Kaiser, jehož postava marnotratného Maxima mu geniálně "protekla mezi prsty".(2.6.2011)

Jozef Kemr nehrá ,Jozef Kemr je ...(8.4.2009)

Exceletně vyšvihnuté drama věrně v duchu předlohy. Kemr ala Gobseck ala Glum se svým miláškem.(11.10.2016)

• BrunoA

Slysel jsem hodne chvaly, tak jsem si ho nenechal ujit, ale myslim, ze to zase tak za moc nestalo.(8.2.2004)

na můj vkus až příliš melodramatická inscenace s brnkáním do klavíru, na druhou stranu samotný děj byl pozoruhodný a chytře vymyšlen, výkon Josefa Kemra pak výjimečný a celoi inscenaci pozvedá o dvě třídy nahoru(28.1.2014)

Asi nejlepší televizní inscenace, jako jsem kdy viděl.(27.1.2014)

Jedním slovem vynikající. Asi nejeden divák si po zhlédnutí uvědomí, co je prapodstatou dobrého divadelního a filmového představení - kvalitní předloha, dobré herectví a práce režiséra. K bohatému zážitku potom opravdu stačí jen pár kostýmů, dva tři interiéry, čtyři pět skvělých herců a nepočetný štáb. Josef Kemr mistrně balancuje na hraně odpudivosti, nakonec je mu však člověk skoro až vděčný za to, jakým způsobem překází podvod vypočítavé a nevěrné hraběnky v podání R. Rázlové.... "Bohatí mají jediné životní přání - být ještě bohatšími "(14.8.2018)

<< předchozí 1 2