poster

Gobseck (TV film)

Drama

Československo, 1985, 78 min

 • kleopatra
  *****

  Josef Kemr, jehož Gobseck vzbuzuje odpor, politování ale zároveň i respekt, je bezkonkureční a povyšuje tuto skvělou inscenaci na výjimečný zážitek.(15.1.2006)

 • xentrixx
  ****

  Jedním slovem vynikající. Asi nejeden divák si po zhlédnutí uvědomí, co je prapodstatou dobrého divadelního a filmového představení - kvalitní předloha, dobré herectví a práce režiséra. K bohatému zážitku potom opravdu stačí jen pár kostýmů, dva tři interiéry, čtyři pět skvělých herců a nepočetný štáb. Josef Kemr mistrně balancuje na hraně odpudivosti, nakonec je mu však člověk skoro až vděčný za to, jakým způsobem překází podvod vypočítavé a nevěrné hraběnky v podání R. Rázlové.... "Bohatí mají jediné životní přání - být ještě bohatšími "(14.8.2018)

 • Marthos
  *****

  Čas jsou peníze. Balzac dokázal téměř bezvýhradně vytvářet postavy ovládané nějakou osudovou vášní. Snad vůbec k nejlepším náleží vykreslení slizké osobnosti lichváře Gobsecka, který se zásluhou excelujícího Josefa Kemra stává také jedním z nejpůsobivějších odkazů stejnojmenné televizní dramatizace. Zahrát emocionálně odpudivou figuru, žijící v zahnívajícím pokoji nad neskutečnými poklady tak, aby v závěru vzbuzovala kromě jiného i lítost, dokáže jen velký umělec.(19.6.2016)

 • laepus
  *****

  Inscenace ze zlatého fondu české televizní tvorby. Josef Kemr nikdy vlastně nehrál. Na něj se člověk dívá a vůbec mu nedochází, že to je "jen" herec - on prostě JE vždy tou postavou, ať už se jedná o senilního knížete z Čerty nejsou žerty nebo nekompromisního lichváře Gobsecka zde. Chvíli je vám odporný, chvíli ho chápete, pak se to zase několikrát otočí, ale Gobseck je prostě svůj a neústupný a divák ho musí chtě nechtě respektovat. A když ke Kemrovi přidáte Lukavského nebo Novotného, co myslíte, že z toho může vzejít? A téma? Jedno z nejaktuálnějších v jakékoli době. Prachy, prachy, prachy...(29.12.2016)

 • Pohrobek
  ****

  Naprosto nemilosrdný Balzacův vhled do světa Francie za bourbonské restaurace. Krutý, nemilosrdný, zmítaný nelogickými vášněmi, bezbřehým sobectvím a ovládaný otřesnými lidskými karikaturami. Gobseck je pak jedním z nejdrsnějších vrcholů Lidské komedie a nejspíš právě po jeho přečtení formuloval Karl Marx svoje myšlenky o penězích jako všeobecné k...vě. A není se čemu divit, protože Gobseck je skutečně postava k sežrání. - Slib mi, že jim neodpustíš ani měďák, ani měďák!!! A Kemr ho vystihl tak, až je člověku úzko.(15.1.2006)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace