Strašně jednoduchý příběh. Přesto fenomenální zpracování, herecké výkony, nad kterými se tají dech. Téma náhlého zbohatnutí, zchudnutí a procitnutí v drsné realitě svádí logicky k tomu, že padají životní moudra a antimoudra, z nichž každá druhá věta by se dala tesat do kamene. Vladimír Menšík ve své životní roli. Ale velmi zdařile mu sekunduje Ludmila Roubíková. Její role zatrpklé matky, která jakoby celý život čekala, až zbohatne, a zbohatla, je fantastická. Ostatní prvoplánově kladné postavy Galatíkové, Peška, Gýrové atd. pak zůstávají překvapivě v jejich stínu. K tomu všemu výborná hudba. Těžko říct, jak by se na tohle chodilo do kina, ale jako televizní podívaná zážitek luxusní.(8.10.2011)

Velmi zajímavý televizní film pojednávající o nečekaném dědictví chudé vesnické rodiny. Děj se odehrává přibližně v polovině 19. století kdesi v podkrkonoší. Dědictví mnoha peněz však přes počáteční, zcela idealizovaný, náhled na budoucí pohodlný a spokojený život, nepřinese rodině štěstí. Podruh Špáta, vydatně podporovaný svou ctižádostivou matkou, se není schopen vyrovnat s náhle nabitým jměním a prostě řečeno zcela zblne. Chová se doslova jako "opilý milionář", který ovšem není schopen jakkoliv spravovat svůj majetek, natož ho nějak zhodnotit. Po nečekaném vzestupu přichází předvídatelný pád. V souvislosti s upozorněním filmu na nebezpečí změny charakteru a ztráty soudnosti a sebereflexe, na základě peněz a moci, nemůžu nevzpomenout na nejmenovaného "budoucího strojvedoucího" co to "myslel upřímně". Film dále srozumitelně ukazuje, že jakékoliv bohatství (především to získané bez práce) nepřináší automaticky čest a uznání okolí. Jak nadčasové..... Nelze si ovšem nevšimnout pokryteckého okolí, které bezostyšně využívá prostoty a do jisté míry nafoukanosti hlavního hrdiny a není schopno mu jakkoliv poradit nebo pomoci zabránit nevyhnutelnému pádu. Při pohledu do podnapilých očí Vladimíra Menšíka, ztvárňujícího zbohatlého podruha Špátu, mě přebíhá mráz po zádech. Zcela ve své roli exceluje, stejně jako v roli jeho matky Ludmila Roubíková. O ostatních hereckých výkonech se toho příliš říci nedá, protože zmíněné duo je zcela zastiňuje. 80%(21.1.2015)

• GIK

Jméno Rohan určitě nebylo vybráno náhodně. Rohan rovná se rohatý. A kníže Rohan je přímo kníže pekelný. Přesně tak se chová Špáta a jeho povedená matka je ještě horší. Již od samého začátku vládne filmu vyloženě nepříjemná atmosféra. Jako kdyby celý štáb: herci, režisér, produkční i osvětlovači věděli jak to dopadne. Tam není vteřinu uvolněná atmosféra. Svou vinu na tom má také obsazení Menšíka. Už značně pokročilého věku a sešlý zde hraje otce dvou malých dětí a další děcko je na cestě. Posedlost Menšíkem za každou cenu se nevyplatila. Natáčení ho evidentně nepotkalo v dobré formě. Splín nemocného, starého a unaveného člověka se pak přenesl na celý tvůrčí tým. Nejlépe vypadá na konci, když je zarostlý a ošuntělý a nemusí již křečovitě hrát boháče. Rais to ve své předloze taky pěkně přehnal. Neexistuje v českých zemích takhle tupý člověk, který by utrácel jak šílenej a furt žil v iluzi, že má stále patnáct tisíc, které zdědil někdy před rokem. Film vůbec není o karbanu, jak se nám snaží podsouvat Horáček s Müllerem ve své odrhovačce Srdce jako kníže Rohan. Špáta své peníze utratí po hospodách a částečně upíše lichváři jednoho nejmenovaného vyznání. Ani grejcar neprohraje ve hře Moje teta tvoje teta. PAROLE!!! Hodnocení 40 % max.(22.2.2020)

Vladimír Menšík je známý především jako estrádní bavič, konfereciér a komik. V roli chalupníka Špáty dokázal, že byl i prvotřídním charakterním hercem, jakému hned tak nebylo rovno. Scénárista a režisér dokázali převést zastaralý literární jazyk 19. století do moderní podoby, a vznikl tak nadčasový příběh o tom, jak prosťáček ke "štěstí" přišel. Téma je podobné jako v Chytilové "Dědictví aneb Kurvahošigutentág", ale v Rohanovi se s ním tvůrci vypořádali daleko civilněji a s tragickým vyústěním. Vedle špičkového Menšíka zdatně sekundují ostatní herci - zvlášť utkví v paměti Josef Bláha v miniatuře bezohledného manipulátora. Celkový dojem: 100%.(18.7.2006)

Tohle je perla všech televizních československých inscenací!! Vladimír Menšík jako venkovan Špáta, který náhle zdědí 15000 zlatých po svém strýci a jeho proměna v boháče - pána, který si začne žít " jako kníže Rohan " . Jeho výkon snad kolikrát předčí i Lída Roubíková v roli jeho chamtivé, hamižné a panovačné matky. Její falešný pláč a naříkání na hřbitově při pochovávání její snachy, kterou tak nenáviděla, je odporné a nedůstojné. Televizní snímek je natočen i ve skutečných reáliích, takže působí přesvědčivým dojmem. Krásný příklad člověka, který zbohatne ne svým přičiněním a začne si hrát na někoho, kým není a všem ostatním je jen pro smích a sám o tom ani neví. Scéna, když matka veze na vozíčku již poblázněného Špáty je nevymazatelná z paměti. Geniální dílo podle předlohy Karla Václava Raise natočil Zdeněk Kubeček a jedná se zároveň i o jeho nejlepší režisérský zásek. Krásně tklivou hudbu složil Vítězslav Hádl. " Já mám 15 tisíc! A dva domy "(22.1.2016)

• - Některé scény se natáčely v obci Hradešín, okres Kolín a v jedné z takových scén (pohřeb Barušky a jejího dítěte) hraje postavu faráře skutečný hradešínský farář jménem Vincenc Mrtvý. (Mowiestar83)