Drama o tom, co s člověkem dokážou udělat peníze. Asi je málo lidí, kteří by ustáli bez menšího klopýtnutí, takovou náhlou finanční injekci. Sám nevím, co by to se mnou udělalo. Tato inscenace velmi dobře ukazuje odstrašující případ, jak to muže s člověkem dopadnout, když přestane myslet na zadní kolečka. Na celém filmu se mi velmi líbil ten tragický konec, který byl sice nevyhnutelný, ale je zde velmi dobře zaveden až do úplného konce. A za další se mi líbil pan Menšík, který mi zde prokázal, že nebyl jen bezvadným vypravěčem a bavičem, ale že byl i znamenitým hercem.(4.1.2009)

Ó ano po nečekaném vzestupu, pýše, povýšenosti a já nevím čeho všeho, následuje většinou neodvratný a tvrdý pád na samé dno, tedy alespoň pokud člověk nemyslí na zadní kolečka a na nějakou tu životní investici. Takže ono má všecko své mouchy. Když se stane s chuďase náhle boháč tak je to vždycky o něčem jiném, než když se stane ještě s bohatšího bohatší. Tomu pád až zas tolik nevadí, ale ten chudý si přeci jenom nemůže zvyknout, na náhlou životní proměnu a je to přeci jenom trochu o něčem jiném. Krásná televizní inscenace, řekl bych že téměř nadčasově natočená, která má co říct i dnes. Inu stále platí rčení: postavení a úspěšnost se leckdy měřily - a vlastně i dodnes stále měří - jen podle hmotných ukazatelů. Ale čím více se takový zbohatlík chce připodobnit těm, kterým dosud mohl jen závidět, tím je trapnější. Vladimír Menšík jako zbohatlý Špáta podal skutečně velice hodnověrný výkon, a doopravdy jsem mu ho věřil. Závěrečný pravdivý rozhovor o skutečné Špátově situaci, společně s Josefem Bláhou, nebo poté doma s jeho matkou byl nádherný, ale také neuvěřitelně deprimující. Krásná prozaická hříčka o náhlém zbohatnutí a posléze o velice rychlém procitnutí a tvrdé realitě viz. závěrečný posměch dětí, se všemi velice dobře zahranými rolemi.(4.2.2007)

Velmi zajímavý televizní film pojednávající o nečekaném dědictví chudé vesnické rodiny. Děj se odehrává přibližně v polovině 19. století kdesi v podkrkonoší. Dědictví mnoha peněz však přes počáteční, zcela idealizovaný, náhled na budoucí pohodlný a spokojený život, nepřinese rodině štěstí. Podruh Špáta, vydatně podporovaný svou ctižádostivou matkou, se není schopen vyrovnat s náhle nabitým jměním a prostě řečeno zcela zblne. Chová se doslova jako "opilý milionář", který ovšem není schopen jakkoliv spravovat svůj majetek, natož ho nějak zhodnotit. Po nečekaném vzestupu přichází předvídatelný pád. V souvislosti s upozorněním filmu na nebezpečí změny charakteru a ztráty soudnosti a sebereflexe, na základě peněz a moci, nemůžu nevzpomenout na nejmenovaného "budoucího strojvedoucího" co to "myslel upřímně". Film dále srozumitelně ukazuje, že jakékoliv bohatství (především to získané bez práce) nepřináší automaticky čest a uznání okolí. Jak nadčasové..... Nelze si ovšem nevšimnout pokryteckého okolí, které bezostyšně využívá prostoty a do jisté míry nafoukanosti hlavního hrdiny a není schopno mu jakkoliv poradit nebo pomoci zabránit nevyhnutelnému pádu. Při pohledu do podnapilých očí Vladimíra Menšíka, ztvárňujícího zbohatlého podruha Špátu, mě přebíhá mráz po zádech. Zcela ve své roli exceluje, stejně jako v roli jeho matky Ludmila Roubíková. O ostatních hereckých výkonech se toho příliš říci nedá, protože zmíněné duo je zcela zastiňuje. 80%(21.1.2015)

Ano, je to nehorázně černobílé, předvídatelné a kdesi cosi... Ale lepší a sugestivnější zpracování té notoricky známé věty, že pýcha předchází pád, jsem neviděl. Jedna z nejlepších rolí Vladimíra Menšíka, řekl bych. Za pozornost ovšem rozhodně stojí i skvělá Jana Gýrová v roli jeho ženy, "nakopnutíhodná" Ludmila Roubíková coby Špátova matka a Josef Bláha, který toho ve své malé roli sice neřekne mnoho, ale to, co řekne, a způsob, jakým to řekne, je dost silná káva. Raisovu předlohu jsem kdysi, myslím, četl. Jenže tak jako tahle inscenace mi v hlavě rozhodně neutkvěla. Pět jasných.(29.9.2011)

Taková (na můj vkus až moc televizní) pohádka pro dospělý na téma "lehce nabyl, lehce pozbyl". Pokud to ale člověk bude brát jako alegorii nebo podobenství, pak to svoje místo rozhodně má a občasná přehnanost tomu nevadí; myšlenku jsem pochopil a Špátovu proměnu (resp. jeho vývoj) jsem prožíval; zasáhl mě i ten konec (za výraznýho přispění Bláhy). Dobrý to je, ale že by zas takovej kult? Menšík je kažodpádně machr, to všechna čest. Jo a mimochodem - teď už je mi úplně jasný, odkud čerpal Badalameti inspiraci pro hudbu do Twin Peaks :-)(18.4.2015)

• - Některé scény se natáčely v obci Hradešín, okres Kolín a v jedné z takových scén (pohřeb Barušky a jejího dítěte) hraje postavu faráře skutečný hradešínský farář jménem Vincenc Mrtvý. (Mowiestar83)