Pôvodná televízna inscenácia divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského. Dráma zo slovenskej dediny na prelome 19. a 20. storočia, v ktorej autor ukazuje nezmyselnosť spájania ľudských osudov kvôli majetku. Autor v hre ukázal, ako majetok opantal celé myslenie a konanie skupáňa Palčíka a jeho ženy Mary. Nahovorili chudobných Ľavkovcov, aby im dali syna Ďurka za vlastného a oženia ho so Zuzkou s tým, že im prepíšu po smrti celý majetok. (oficiální text distributora)

Karamanlis

V porovnaní s mnohými iným dobovými československými TV inscenáciami Statky zmätky aspoň nepôsobia príliš komorne a interiérovo. Hoci to celé bolo očividne nakrútené v ateliéri so skromnými kulisami a rekvizitami, tvorcom sa občas darí klamať telom a navodzovať dojem, že dej sa presúva z jednej chalupy do druhej. Herecky toto televízne spracovanie Tajovského hry stojí najmä na výkonoch ostrieľaných matadorov Polónyiho, Bindasa a Pavelekovej. ()

Hamaradža

Televízne-lacná filmová (hoci pocitovo skôr divadelná) adaptácia moc zaujímavej Tajovského hry. Baviť som sa nebavil, ale na maturitu úplne postačujúce. ()

Martin741

Znesitelny normalizacny film na motivy hry J. G. Tajovskeho. Aj ked to nema na Svaka Ragana, v ramci normalizacnej tvorby slusny priemer. 69 % ()

Autogram

Že vraj dohodnuté manželstvá sú len v zaostalých ázijských krajinách, a tu sa rodičia pekne dohodli, zaplatili a na majetkoch sa vopred dohodli. Statky dostali prednosť pred láskou, a tak to aj malo dopadnúť zmätkami na celý život. Slovenská klasika z povinného čítania sfilmovaná primerane možnostiam rozpočtu. ()

Almásy

pietorova inscenácia je z každého ohľadu na daný kontext v ktorom vznikla absolútne revolučná- tajovský neprikrášlený, defolkllorizovaný... najlepší. ()

Bobek15

Na slovenské pomery slušná adaptácia Tajovského hry, avšak s dlhou stopážou a množstvom nudných scén. Na taký typ hry, akým Statky - zmätky sú, to bolo pomalé, málo svižné, ba priam nudné. Oceňujem však dobré vytvorenie interiérov a dobových kostímov, čím pôsobila inscenácia dôveryhodnejšie. Herci boli slušní, ale dialógom chýbalo akési hudobné podfarbenie. ()

klúčik

Klasické slovenské dielo o zlom Jurkovi Laukovi. Juraj Kukura sa veľmi dobre popasoval s touto nie až tak ľahkou postavou. Moc sa mi páčil aj výkon Eduarda Bindasa v postave starého Lauka. Túto inscenáciu hodnotím 65%. ()

Marina111

Komorný príbeh slovenského realistu J.G.Tajovského, ktorý ma opantal hneď pri prvom pozretí. Už samotná knižná predloha je zaujímavá a nútiaca uvažovať, no táto insenácia, to je skrátka to najlepšie možné prevedenie, aké mohli tvorcovia pripraviť. Akiste za to možno vďačiť najmä obsadeniu: Juraj Kukura (zalietavý Ďuro túžiaci mať všetko a najmä mať to hneď) a Magda Vášáryová (zosobnenie trpiteľstva a pokory v úlohe citlivučkej Zuzky) predviedli ako nešťastný mladý manželský pár výkon, za ktorý sa navždy zapísali v mojej mysli i srdci. Skvelo im sekundovali i "rodičia", najmä pohľad na Magdu Pavelekovú, v reálnom živote rodenú aristokratku, a v tomto snímku sedliačku ako vyšitú, potešil. SUBJEKTÍVNE pre mňa Statky-zmätky ostávajú jedným preľúbym príbehom, a - zbytočne to tajiť - môže za to i fakt, že do môjho života vstúpili za šťastných a pekných okolností, na ktoré rada spomínam. I bez nich by to však bola pozoruhodná inscenácia pozoruhodnej hry. ()

rivah

Solidní inscenace dobře režírovaná a zahraná, bohužel se špatným zvukem, postavám téměř nebylo rozumět.(50%) ()

Wooke

Slabší slovenský film, zo slovenskej klasiky, ktorá patrí k povinnej literatúre. To, že Juraj Kukura sklamal, moc nebudem naťahovať, no jeho flegmatický Ďuro, ktorý nedokázal vyjadriť emócie tak, akoby človek očakával, to veru nemožno ohodnotiť ako dobrý výkon. Ani Zuzka, ktorá zase hrala až moc citlivú dievčinu, nebola presvedčivá a tak všetko ostalo len na Magde Pavelekovej, ktorej hlas a výkony vždy potešia. ()