Série(4) / Epizody(28)

Když se dají dva dohromady, nikdy v tom nejedou sami. Vždycky sebou, aby se tak řeklo, vlečou "břímě minulosti": své bývalé, své přátele, přátele svých přátel... Ani Steve a Susan nejsou žádnou výjimkou: je tu Susanin "ex" Patrick, je tu Stevova "ex" Jane, jsou tu Susanina nejlepší kamarádka Sally a Stevův nejlepší kamarád Jeff... Je tu samozřejmě ještě mnoho jiných, ale těchto šest k sobě patří téměř neodmyslitelně. Jejich životy se prolínají, jejich cesty se kříží. Navštěvují stejné hospody, dívají se na stejnou televizi, diskutují o stejných problémech, řeší podobné průšvihy... Momentálně třeba zrovna ten, jak přesvědčit Jane, že mezi ní a Stevem je už opravdu a definitivně konec, když zatím každý jejich takzvaný rozchod skončil zcela spolehlivě v posteli... Prozatím osmadvacetidílná britská obdoba Přátel či Sexu ve městě - neboli sitcom, hovořící maximálně upřímně, otevřeně a hlavně vtipně o věcech, jimiž žije dnešní - aby se tak řeklo - začínající střední generace. Všem jeho hrdinům je něco kolem třiceti, všichni mají za sebou dost životních zkušeností s láskou, sexem i přátelstvím a všichni jsou odhodláni vytěžit ze života maximum. Mimořádně úspěšný seriálek získal Stříbrnou růži na festivalu v Montreux a byl prodán do více než dvaceti zemí. (oficiální text distributora)

pravo

Britský humor mi je pomerne blízky i keď práve tento seriál sa dosť vymyká a jeho zaradenie je pomerne sporné. Prioritnou témou seriálu sú otázky fungovania vzťahov medzi opačnými pohlaviami a hlavne sexuálna poloha tohto vzťahu. Prínos tohto seriálu je že nezachádza do vulgárnosti i keď veci sú pomenované tými správnymi slovami, ale to sme asi od Britov mohli očakávať. Ja osobne som sa výborne pobavil a preto vysoké hodnotenie. ()

SiMMaS

Narazila jsem na Coupling teprve před pár dny a už jsem stihla všechny díly. Musím říct, že tu někdo odvedl opravdu dobrou práci. Sice je to jen o sexu, ale i v tom se evidentně dá najít hodně vtipného. Myslím, že co se týče charakterů se Couplingem nechali inspirovat v HIMYM. Barney jako Patrick, Marshal jako Steve, Ted jako Jeff, Susan jako Lily a Robin je Jane a Sally dohromady. Celkem se "trefili i na podobných profese". Přijde mi, že tvůrci HIMYM odsud opravdu hodně čerpali. Jediné, co mi chybělo, byl Jeff ve 4. sérii, nějak mi ho Oliver nedokázal nahradit. ()

Margerie

Jo, kdyby to nebylo z roku 2000, tak to možná ohodnotím líp, ale já jsem celou dobu měla pocit, že koukám na seriál z přelomu 80. a 90. let, jen trochu odvážnější a otevřenější, co se týče sexu. Úplná nuda to nebyla, ale zázrak se taky nekonal. Celkově ne víc než 65%. ()

tenista

Výborný sitcom plný britského humoru s nezapomenutelným Jeffem a Stevem. Škoda, že se natočilo tak málo dílů. ()

DoubleJo

Britsky humor v plnej sile. Neskutocne vtipne a napadite sceny, skveli herci a vyborna zabava.Ti ,ktori su zvyknuti na americke sitcomy mozno nebudu tak ocareni, no ked ma nejaky serial rozosmeje az k slzam, nezasluzi si menej ako plny pocet. ()

Antonius

Nejlepší a nejvtipnější seriál, co kdy byl na téma sex a partnerské vztahy natočen. Skvělé dialogy, inteligentní humor, plno neotřelých nápadů a hlášek. Díky Bohu tam není trapná divácká kulisa (smích) jako v amerických sitcomech. Ostatně Coupling je komedie spíše konverzační. A zejména Geoffrey (Richard Coyle) je fakt bezkonkurenční neodolatelný neurotik. Když ke konci ze seriálu odešel, už to pak nebylo ono. ()

xpaja

Nejlepší britcom od dob Red Dwarf. A jeden z nejlepších "vztahových" sitcomů vůbec. Čtvrtá série utrpěla absencí Jeffa a přítomností výrazně slabšího Olivera, jako jeho náhrady. Proto musím s hodnocením níž a dávám --- == 90 % == ---. ()

VUCAKO

"Giggle loop" - anebo je to "stack"? Pro mne jeden z nejzábavnějších seriálů vůbec, ale chce to originál! I v trochu slabší poslední sezóně jsou špičkové episody, např. ta s telefonováním. Srovnávat to s Přáteli nebo SatC? Těžko. "This is not, I repeat, *not* an American sitcom! " ()

tomino28

Seriál plný britského humoru, který je mi velmi blízký, ovšem není zde dotažený k takové dokonalosti jako třeba v Black Books nebo IT Crowdu. ()

PenelopaW

!!! POZOR SPOILERY !!! Viděla jsem první tři série, čtvrtou si, po přečtení různých komentářů a hodnocení, nechci kazit celkový dojem. Na sitcom jsem začala koukat po Smash! kvůli Jacku Davenportovi. Po rozpačité polovině první epizody přišel nářez a já se hned chytla. Ač svého času byli Přátelé mým top seriálem, aktuálně musím konstatovat, že Coupling se mi líbilo víc. Pokoušela jsem se sledování vnutit i svému muži, který to ovšem brzy vzdal. Ač jej považuji za nechutně konzervativního, musím souhlasit s jeho kritikou, a proto ta jedna hvězdička dolů: Četla jsem přirovnání, že Coupling je jako Friends, ale po anglicku, takže hrdinové chodí namísto kavárny do baru, a pořád řeší jenom sex. Ano, je to pravda. 1. Téměř každý díl se točí kolem něčeho se sexuální tématikou, což člověka, který očekává vztahový seriál, může odradit. 2. Navíc jde o humor britský, který je kolikrát vyhnán do absurda, a pak ještě o kus dál. 3. V neposlední řadě mi vadí opakující se dějové schéma, kdy zpravidla na začátku přijde nějaký jeffismus, který je v průběhu dílu dokazován, a Steve nejprve kličkuje, aby se nakonec vzepjal a pronesl nějaký plamenný projev na téma odlišnosti mužů od žen. Nicméně i tak mě to hodně bavilo a mrzí mne, že toho nebylo natočeno víc. Vyprávění jedné situace z několika úhlů pohledu, které Moffat nejprve zkusil, ale poté, co se ujalo, použil v každé řadě, bylo perfektní. Kapitán Kontext a jiné momenty byly nezapomenutelné, ale o tom se již zmiňují ve svých komentářích jiní. Osobně považuji za perfektní Patrickovo soupeření s kolegou Ivanem, Jeffovo setkání s hebrejskou dívkou či jeho striptýz v kanceláři (vynikající zejména díky reakcím diváků). Nakonec jsem přišla na chuť i sebestředné Jane, která je mnohem ujetější než její protějšek Phoebe, Susan mi - coby zástupce ženské části jediného "normálního" páru - přišla trochu suchopárná, věkem posedlá Sally mi nenápadně v průběhu sledování přirostla k srdci a ve třetí sérii mě až dojímala, a svůdník Patrick (Joey) byl naprosto neodolatelný. Ač jsem se do sledování pustila kvůli Jacku Davenportovi, musím říct, že v roli Steva mne absolutně neoslňoval. Z části za to mohl jeho sestřih, valem jeho submisivita vůči Susan. Považujte mne za úchyla, ale nakonec jsem si absolutně zamilovala "Chandlera" Jeffa, který mi od začátku přišel naprosto k sežrání navzdory jeho ujetým vlasům. Asi i proto, že ve 4. sérii se už nevyskytuje, jsem se do jejího sledování nepustila, i když osudy ostatních postav by mne samozřejmě zajímaly. Moc se mi líbil "epilog", který Jeffovi napsal tvůrce scénáře Steven Moffat: Jeff je stále v zahraničí, žije klidným a vyrovnaným životem, protože se preventivně nenaučil ani slovo z místního jazyka, čímž se chrání před následky svého osobního komunikačního handicapu. Pokud se setká s někým, kdo mluví anglicky, předstírá, že mluví pouze hebrejsky. Netuší ovšem, že právě teď k jeho bytu míří krásná izraelská dívka, kterou kdysi potkal v baru (...) a neví ani, že ji veze mladá Angličanka, která stále truchlí nad ztrátou okouzlujícího jednonohého Velšana, jehož kdysi potkala ve vlaku... Pokud Vám nevadí místy nekorektní humor, hovory točící se kolem sexu a postavy, které se místy chovají hodně ztřeštěně, pusťte si Coupling. Myslím, že nebudete litovat :-). () (méně) (více)

Axxym

Coupling patří jednoznačně k jedním z mých nejoblíbenějších britcomů a v jistém smyslu je výjimečný. Coupling se nesnaží napodobovat skutečné životní příběhy či dialogy, ba spíš naopak- těží ze svého vlastního uzavřeného světa. Coupling je koherentní systém, kde jak forma, tak obsah jdou těsně ruku v ruce, aby završily pointu jednoho daného dílu. Do uzavřenosti tohoto systému patří i jistá monotematičnost, na které to stojí (a může i padat). Výhodou jednostraného zaměření je, že autor scénáře si mohl daleko více do detailu vyhrát s komickým potenciálem, který toto vděčné téma - rozdílný pohled mužů a žen na vztahy, sex, radosti a strasti, které z toho vyplývají- nabízí. Nevýhodou je poté fakt, že pokud divák na tuto optiku nepřistoupí, nebude jej seriál bavit. Tento uzavřený svět je také specifický tím, že dialogy nejsou jen samoúčelným nositelem verbálního humoru, většinou jsou repliky vystavěny tak, aby byly někde později zmíněny a vytvořily tak vtip - scénář Coupling je jako sehraný tým, kde si jednotlivé postavy nahrávají na vtip, aby pak mohly (i vícenásobně) smečovat. Dalším specifikem jsou poměrně ostře vykreslené "comic view" jednotlivých postav- čili jejich charakteristické vlastnosti (pohled na svět), který je činí vtipnými, zejména v interakci s ostatními. Coupling je velice specifický, koncentrovaný útvar, který si buď zamilujete, nebo půjde mimo vás. ()

Fufak

Coupling alebo "čo ste vždy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať" :) Po pozretí prvých dvoch sérií dávam 4*, dúfam, že to neskôr zvýšim. Neskutočné situácie do ktorých sa dostávajú hlavní predstavitelia sú perfektne vygradované a najčastejšie sa končia vašim výbuchom smiechu. Britský humor mi už dávno sedí oveľa viac ako americký, ale aj tak k dokonalosti Black Books alebo IT niečo chýba. P.S. Jeffove úvahy a hlášky proste nemajú chybu, pre mňa naj postava :) ()

watchtower

Jinak výborný 5* seriál, který naprosto nepochopitelně ztratí v poslední třetině šťávu a náboj. Přijde mi jako by někdo chtěl ten seriál zabít nebo někomu došla inspirace. Škoda. ()

TheTrueMort

Ako väčšina mužov neznášam seriály o vzťahoch. Coupling je však iná káva. Rozoberá všetky tabu a je pritom neuveriteľne vtipný. Niekde som počul, že Coupling je britská odpoveď na Sex v meste. Iný seriál by sa takýmto označením mohol pýšiť, ale pre Coupling je to skoro urážka. Coupling je výborná zábava pre všetkých fanúšikov britského humoru, ktorí sa neboja pozrieť na téma sex a vzťahy aj menej konzervatívneho pohľadu. ------ Jane (Gina Bellman): "I am Giselle. I am a French bitch." ()