poster

Uprchlíci

 • USA

  Evasive Action

 • Slovensko

  Utečenci

Akční / Thriller

USA, 1998, 91 min

 • bažant
  *

  Asi jsem se tím, že Roy Scheider zrovna zemřel, nechal ovlivnit, vyslyšel volání Vapet vás baví a zakoupil film Uprchlíci. Byla v tom možná i špetka nostalgie, protože pro Scheidera mám od dob Čelistí jistou slabost, i když všechny jeho pořádné filmy mají na krku už nějaký ten křížek ... Na Uprchlících je vidět, co se natočí, když chybějí peníze - všechno je jen naoko, dosti amatérské a na pohled i vážné scény spíše směšné. Škoda. Mohl to být možná i celkem dobrý thriller, celá zápletka (i když hodně okopírovaná ze slavnějších filmů) není špatná, bohužel situaci nezachraňují ani herci, a to včetně Roy Scheidera. Budiž mu země lehká, já na něj však budu raději vzpomínat ne jako na "uprchlíka" ...(3.3.2008)

 • majakmp3
  ***

  Solidní televizní jednohubka. Film na svůj věk svižně odsýpá, má dynamiku a pár nápadů (např. chování duševně narušeného vězně). Také hudba byla docela slušná a přispívala k akci. Bohužel dílo trpí i velkou kupu nelogičností a nesmyslů. Např. v 57 minutě jsou všichni padouši venku, daleko od vlaku. Kladákům se podaří ovládnout lokomotivu a odjet. Záběr na rychle akcelerující vlak, střih na exteriér a další střih na řítící se vlak, ve kterém, kde se vzali, tu se vzali, gauneři spěchají jídelním vozem směrem k lokomotivě. Další hrůza: 1 hod. 17 min. - Vlak jede odhadem 80 Km/h, narazí na zarážku na konci kolejí a projede zdí budovy. Celkem zastaví na pár metrech a vše, co se stojícím cestujícím stane je, že upadnou - pěkná ukázka toho, jak si filmaři představují, že by mohly fungovat fyzikální zákony. Už vůbec se nechci rozepisovat o neprofesionálním chování policie i banditů. Také představa, že řízení důležitého železničního uzlu je svěřeno pologramotnému brigádníkovi, mi přijde úsměvná. Celkově se to ale dalo. Za mě 55%!(6.10.2016)

 • jefff
  ***

  Jasně, je tam znát, že autoři filmu si "trošku" odpůjčily námět i pár scén od jiných filmů. Jasně, že film není žádný megatrhák. Jasně, je to poměrně blbost, ale přesto přezevšechno jsem si u Uprchlíků příjemně odpočinul a docela i pobavil. I když, kdyby tam nehrál Scheider, tak bych si filmu asi ani nevšim.45%(14.9.2008)

 • Wacoslav1
  **

  Zetková verze Con Airu přesunutá do vlaku. Škoda, že ne v režii schopnějšího tvůrce, protože potenciál na slušnou švandu se tu určitě nabízel. Mimo pár odkazů na Con Air které už tu někteří zmínili ve svých komentářích už toho moc nepobaví. Royal oaks entertaiment se prostě nezapře a tak nevím už po kolikáté posloucháme ten stejný hudební podmaz a díváme se na scény vybrané z jiných filmů. Plusem je určitě záporák v podání Roye Scheidera, který sice už ke konci své kariéry padnul do pěkný žumpy, ale aspoň měl nějaký charizma a herecký schopnosti. Oproti tomu hlavní hrdina Dorian Harewood je nesympatický a nezajímavý. Ale zase abych jenom nenadával, tak občas se člověk tý trashový demenci zasměje. Hlavně na konci, kdy mají všichni kecy jaká hrozí strašná katastrofa a jak ten vlak smete nádraží z povrchu zemskýho a je z toho ve finále jenom takový malý naražení s pěkným modýlkem vláčku. Takže na repete nakonec nenáročné a celkem i pobavené dvě hvězdice.30%(30.4.2012)

 • choze
  *

  "BYL BYCH RADŠI, KDYBYCHOM LETĚLI." - "OD TÉ DOBY, CO SPADLO TO LETADLO S VĚZNI VE VEGAS, S TÍM NIKDO NECHCE NIC MÍT." Tvůrci i distributorem (viz. obal DVD) přiznaná videokopie CON AIRU přesunutá do vlaku. Najdete tu jak motiv transferu vězňů, z nichž jeden je mafián a zorganizuje útěk, zatímco jiný vězeň je hodný a útěk sabotuje, tak plešatého psychopata (a narážku na Hannibala Lectera), scény představování vězňů při nástupu do vlaku a stejné záběry z podhledu při usazování vězňů ve vězeňském vagónu. Scénář, který hodně dluží i PŘEPADENÍ 2 či SPLAŠENÉMU VLAKU, je prachbídný, akce je jen málo a ani bych ji nenazýval akcí, nebyly prachy dokonce ani na jediný výbuch, který scénárista předepsal (a režisér - stejně jako Harewoodův skok do vlaku z motorky - hodně trapně opsal), takže pochválit lze jen obsazení řady béčkových xichtů a pokusy o humor, které tu vyjdou ("ZABIL 14 LIDÍ V PůJČOVNĚ AUT. PRÝ NEBYL SPOKOJEN S JEJICH SLUŽBAMI." - "VIDITELNĚ NEBYL. "), tu brutálně ne (vězeň, který se vyjadřuje jen hláškami z filmů v podání Clinta "Ice Cream Mana" Howarda, nikoli Reggie "Phantasm" Bannistera, jak píše Vitason). Zato, že jsem se díky rozpoznávání všech těch vykrádaček ani moc nenudil, dávám tu jednu hvězdu. To(31.7.2007)

 • Ray Wise