One Day in September

Dokumentární

Švýcarsko / Německo / Velká Británie, 1999, 94 min

Kevin Macdonald

Alex Heffes

Rozpočet $-miliónovTržby USA $156,818Tržby Celosvetovo $-(9.1.2010)

Dokumentaristická pecka právom ocenená Oscarom. Silne emocionálne pôsobivý príbeh teroristického útoku na izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde je bravúrne zrešeršovaný a autorom sa podarilo zohnať okrem množstva autentického materiálu aj interview s jedným so zúčastnených teroristov. Priznávam, že ma tento film naprosto dostal a som docela zvedavý ako si s touto látkou poradí Spielberg, ktorý sa dušoval, že to chce nakrútiť ako celovečerák.(2.2.2005)

Díky originálním záběrům se jedná o neobyčejně autentický dokument. S každou další minutou narůstá hrůznost této tragédie a neuvěřitelná bezradnost nad souhrou všech neštastných okolnosti jaké jsou jen představitelné. Neúmyslná výpomoc teroristům dostat se do olympijské vesnice od členů jiných výprav, nepochopitelná arogance organizátorů olympiádu přerušit, nedostatek bezpečnostních opatření, chaotické, nepřipravené a neschopné jednání německých policistů, reakce vládních představitelů a samotné zavrcholení celé akce – to vše vypadá jako špatně napsaný scénář béčkového filmu. Ale to nebyla fikce. Mrazivou skutečnost, že to se opravdu odehrálo dokazuje tento oskarem oceněný dokument. Jediné co bych tvůrcům vytkla, je nevhodné spojení extrémně brutálních snímků obětí s hlasitou rockovou hudbou. Zdálo by se mi uctivější a pietnější představit tyto fotografie bez zvukového doprovodu.(30.11.2009)

pravdepodobne najlepší dokument, aký som kedy videla. po videní Spielbergovej verzie "pomníchovských udalostí" mi ostalo zopár otáznikov a mala som pocit, že táto téma si zaslúži dokumentaristickejšie spracovanie (niečo á la Bigelow), keďže Spielberg hral skôr na filozofickú a etickú strunu. To, čo sa podľa mňa Speilbergovi nepodarilo - t.j. ukázať nezmyselnosť krvavej pomsty, sa tu podarilo na sto percent - udalosť hovorí sama za seba. tvorcovia dokumentu sa nie len že precízne snažili ukázať čo najodkrytejšiu pravdu o slede udalostí toho dňa, ale navodili dokonalú atmosféru doby, vrátane hudobného sprievodu. absolútne drahokamy sú výpovede poslednéjo preživšieho teroristu a nastolenie otázok ohľadom toho, akú rolu v tejto záležitosti zohralo Nemecko.(9.3.2013)

• Houdini

Oscar 1 : Dokument(6.1.2005)