Príbehy s detektívnou zápletkou bezpochyby patria k obľúbeným žánrom. Pátranie po zločincovi stavia pred vyšetrovateľov rad dramatických no i nebezpečných situácií. Riziko sa stáva tým väčším, ak sa po stopách nebezpečného človeka nevydáva profesionálny team kriminalistov, ale súkromná osoba. To je aj prípad novinára Gavlasa z televízneho filmu ANONYM. Tento mladý súdničkár sa pri výkone svojho povolania dostane do nebezpečnej situácie. Anonym sa mu vyhráža smrťou, ak svoju profesiu neopustí. Gavlas tak musí riešiť nielen problém svojho osobného postoja k zásadám novinárskej profesie, ale predovšetkým musí odhaliť a zneškodniť utajeného protivníka. (oficiální text distributora)

tron

„Je horúca...“ – „Tak si ju fúkaj.“ Keď som kedysi videl slovenský pseudo triler z roku 1975 Šepkajúci fantóm o sériovom vrahovi v Bratislave, bol som sklamaný, že to bolo všetko možné (v prvom rade ale zlý film), len nie triler. Viem, očakávania, že na Slovensku vznikne plnokrvný mrazivý triler, sú úsmevné, ale televízny ANONYM z roku 1980 dokazuje, že nie nereálne. Príbeh rozpráva o sympatickom ale tvrdom novinárovi, ktorý si v článkoch neberie servítky a keď sa mu začne anonym vyhrážať smrťou, nastáva pre diváka vlna napätia. No dobre, preháňam. Ale potešilo ma, že konečne niekto na Slovensku nemal chuť chodiť okolo horúcej kaše a nakrútil triler, ktorý sa na nič nehrá. Samozrejme, nebol by to slovenský scenár, aby nás v ňom nezdržovali pre „hlavný“ dej zbytočné veci, ako je hrdinovo súkromie (načo ho mám riešiť v trileri?), komunisti a cenzúra. Ale ak máte aj vy pocit, že slovenský film akoby sa až HANBIL baviť nás, ANONYM by mohol milo prekvapiť. ()

Dexter1

Náhodou som si pustil STV2 a išiel v skutku zaujímavý film. To čo začínalo ako sledovanie osudov hláškujúceho novinára (v podaní skvelého Pauloviča) sa postupom času dostalo do kriminálky. Na rozdiel od iných obdobných kriminálok mi toto skôr pripomínalo talianske ako tuzemské kriminálky. Filmový zážitok umocňuje Ursínyho hudba a (ne)typický slovenský záver, ktorý sa snaží povedať aj niečo viac len než to, kto je páchateľom. ()

zette

Hodne zajimavy slovensky televizni film o jednom nepohodlnem novinari, kteremu chodi anonymy s vyhruzkou smrti. I kdyz socialisticke realie, film se snazi vypadat zapadne. Dobra hudba. Urcite by to slo natocit jeste lepe, ale v kontextu doby a nametu, nadprumerna zalezitost. ()

Autogram

Aj za socializmu teda existovali novinári z rubriky súdnička, ktorí písali až tak, že sa im vyhrážali smrťou a v byte im vybuchla bomba? A ešte sa o tom mohol natočiť film podľa poviedky neznámeho autora Miroslava Jaslovského. Nakoniec je z toho príjemné filmové prekvapenie, dobrý príbeh, výborná hudba, celkovo dobre natočené. –––– Ja mám jedno pravidlo: Uderiť prvý. Jak mu neuvalíš prvý, už smrkáš červenú sám. To je zákon. –––– Uvedom si, Peter, prosím ťa, že ja chcem živého muža, a nie mŕtveho hrdinu. –––– Mám písať o chudákoch, ktorí potiahnu tri vrecká cementu, ale o tých, ktorí páchajú miliónové škody, sa musí mlčať? –––– Spoločnosť sa musí škvrny zbaviť, a nie ju chrániť. ()

vitekpe

Kdyby tam nektera z pritomnych krasavic odhalila poprsi, mohl by si clovek myslet, ze kouka na nejake italske giallo ala pestrobarevny socialismus. Me to potesilo moc, prekvapeni. ()

kebom

Zaujímavá bizarná záležitosť začiatku 80. rokov, ktorej dominuje dobová Bratislava, vcelku pohľadná Deana Horváthová a skvelá hudba Deža Ursínyho. Film zachraňuje posledná tretina, kedy dej dobre graduje. Žiaľ to sa nedá povedať o prvých dvoch tretinách, ktoré sú nepresvedčivé a nevtiahnu diváka do deja. Navyše opakovanie viet o vierolomnosti komunistov a o ich prenasledovaní akýmisi nepriateľmi štátu pôsobia dnes úsmevne, ale vtedy zjavne hrali na notu dobovým cenzorom. Navyše páchateľ je ľahko odhatnuteľný a divák si to tak nevychutná. Autori si zjavne vzali príklad z toľko populárnych a osvedčených kriminálok 60. rokov a skombinovali ich s vtedajšou novou vlnou kriminálnych filmov z Francúzska a USA. (Obnovená premiéra. Dvojka 11. 1. 2011) ()

vox_populi

vydarený film, ktorý má čo povedať i po rokoch...investigatívny novinár, uverejňujúci nie vždy overené a pravdivé senzácie (v podaní skvelého Ľuba Pauloviča), cigánska mafia a zatrpknutý starý muž, ktorý je presvedčený, že novinára, ktorý napísal tendenčný článok o jeho dcére, nespravodlivo odsúdenej za defraudáciu, musí potrestať...paralely filmu so súčasným stavom sú neprehliadnuteľné...súčasné prvoplánové kriminálky tomuto filmu nesiahajú ani po päty ()

javlapippi

"Zrazu som si uvedomil, že byť komunistom znamená ísť tvrdo za vecou. Vo svojej robote. Každý deň. A nie starať sa stále o to, aby som mal krytý chrbát, aby ma nedaj boh niekto nekritizoval." Úspešný novinár Paulovič sa venuje písaniu súdničiek a zločinné jednanie od drobnej kriminality po skorumpovaných súdruhov riaditeľov popisuje s natoľko trefnou iróniou, až mu šéfredaktor dohovára a anonymovia posielajú výhražné listy. O tom, že sranda skončila ho presvedčí bombový útok na vlastnú osobu, po ktorom nasleduje pátranie po páchateľovi a prehodnocovanie vlastného života. Na svoju dobu výnimočný krimi thriller, kde sú okrem záberov spokojnej normalizovanej Bratislavy s taxíkom sa voziacou sexy papalášskou dcérkou Horváthovou aj temnejšie scény nočného života cigánskej galérky. Solídne herecké výkony, zaujímavý príbeh, dobrá hudba od Ursínyho, vhodne použitý dobový popík aj barová kapela, u mňa veľká spokojnosť za štyri pády na skodách. "Štvorka volá jedničku, dve fľaše budvaru, končím."  ()

brasek

Na moje prekvapenie vcelku zaujímavá kriminálna dráma, miestami som mal pocit že to zachádza až do žánru thrilleru. Paulovič ako krimi novinár prenasledovaný psychopatom, jednoduchá zápletka, miestami rozvitý dej o vzťahy, psychológiu osobnosti a spoločnosti doby 80. rokov. ()

Peabody

není to na tu dobu vůbec špatné a nebýt pár uliteb bohům v podobě recitace nějakých komunistických ideálů, což tam absolutně nezapadá, dal bych možná i 4. Paulovič je velmi dobrý, jako většinou, Deana nevalná jako většinou, ale zase jí není až tolik, krásná hudba, místy i velmi dramaticky využitá. Zápletka je vcelku standard (téma odpovědnosti novináře je ale nadčasové a mohlo by být dnes použito stejně), ale zpracování je nad dobovým průměrem, má to napětí, nějaké výbuchy, solidní práce, navíc ta kritika, že o malých podvodnících se psát může, ale o velkých ne, to na samém počátku osmdesátek ještě nebylo běžné, v české produkci TV si nic takového nevybavuji, to by Zelenka nepustil, myslím. ()

Hombre8

Scénář hodně čudný.  Celé mi to nějak nedávalo smysl, hlavně závěr. Kdyby tomu námětu dal fazonku někdo zkušenější, mohla to být celkem dobrá kriminálka. Takhle zapadlo do archivu. ()