Ivan Hálek, syn slavného básníka Vítězslava Hálka vystudoval medicínu a svůj život zasvětil slovenskému venkovu. V chudém kysúckém kraji léčí nejen tamní venkovany, ale má také mimořádné zásluhu o osvětu. Současně zápolí i s přežívajícími pověrami a nedůvěrou. Avšak hrdina a jeho mladá žena se seznamují i s lidovými obyčeji, písněmi, s pestrou kulturou těch nejchudších. A hlásá názor, že opravdovou živou vodu těmto chuďasům poskytne jen ten, kdo je zbaví strašlivé masové chudoby. (oficiální text distributora)

ripo

Začiatok mi pripadal akoby som sledoval film "Rok na dedine" ... Samé juchúúú, chichi a spevy a tance ...Film plný dobových klišé. Návrat k prírode, idylické vzťahy na dedine, povery, zlí kňazi, zabijacký alkohol .... a monoho ďalšieho. Príbeh postrádal akúkoľvek dramatickú zložku. Na záver som si myslel, že príde v momente úrazu malého chlapca na gátri, ale po krátkej dobe nasledoval drastický strih na zimný Chopok a nasladná titulka na záver - KONIEC .... Tá tretia hviezdička je len za monumentálnu hudbu a la Svetozár Stračina ... ()

Flego

Životopisný film o českom lekárovi Ivanovi Hálekovi ( Petr Kostka ) zo začiatku 20-tych rokov na Kysuciach. Jeho pôsobenie bolo bojom proti poverám, alkoholizmu a duševnej zaostalosti vidieckeho obyvateľstva. Snímok je veľmi nešťastne koncipovaný, kŕčovitý a nezaujímavý. Tretí komentár. ()

• Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Vychylovka, Žilina, Praha, Mszana Dolna, Bialka Lanckorona a Čierny Dunajec. (dyfur)