poster

Jsouc na řece mlynář jeden

 • anglický

  There Was Once a Miller on the River

  (festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Československo, 1971, 10 min

Režie:

Jiří Brdečka

Scénář:

Jiří Brdečka

Hudba:

Jiří Kolafa

Producenti:

Jiří Šebestík
(další profese)
 • fragre
  *****

  Paní Švankmajerovou a panem Brdečkou geniálně zobrazená kramářská písnička- morytát. Slovní komentář pana Kopeckého je kongeniální. Někdy člověk při všech těch taškařicích, v kterých ho viděl účinkovat, zapomene, že to byl velký herec. Při jeho výkřiku: " A pak ho zamordovali!", našinci zatrne. Je jen škoda, že se paní Švankmajerová nepodílela na více filmech.(20.8.2010)

 • Godhaj
  ****

  ,,Voják, palaš, dvě pistole, nechal to v noci na stole.“ Tato krátká povídka mi hodně připomněla Čarodějova učně. Kombinace naivních ilustrací a vskutku hororového příběhu dává vzniknout zvláštnímu trpkému pocitu, který zůstává ještě dlouho po zhlédnutí. Příběh skvěle doplňuje vypravěč-zpěvák Kopecký. Po formální stránce bylo odvážným, ale úspěšným tahem, zkombinovat prosté lidové vyprávění s experimentálními svítícími tabulemi a ukazovátkem. Ve výsledku tak tento příběh působí jako nějaké moderní křesťanské moralistní kázání, což může být klidně pravda.(21.12.2013)

 • Adam Bernau
  *****

  Morytát o zločinu, který byl už svým vlastním trestem, použili Brdečka s Švankmajerovou k stylově dokonalé, náladově velmi silné a fenomenologicky přesné studii vraždy. Neustálá přítomnost Madony na nebesích v úvodu je zajímavým prostředkem, jak znázornit zasazenost příběhu do univerza. K názvu viz komentář Ony.(28.9.2015)

 • Earl10
  ***

  Z cyklu Mistři českého animovaného filmu! Na rovinu musím říct, že tohle jde opravdu mimo mě! Absolutně nezáživných deset minut a přehlídka divných postav, které nemůžou snad nikoho oslovit. Netvrdím, že je to něco otřesného, ale já už si to podruhé nepustím. Ani nevím proč, ale tenhle film jsem ještě dost nadhodnotil! [50%](22.4.2011)

 • panjosef
  *****

  Johohóó, tak tenhle Brdečkův je teda fakt povedenej. Vlastně animovanej horor, o chamtivých staroušcích kteří nepoznají svého synáčka po letech. Je to animák řekl bych až démonickej a některý obrazy (opravdu dokonalá a úžasná práce) tou sírou skoro čpí z obrazovky :-) . Expresivní doprovod vypravěče Miloše Kopeckého umocňuje tu správnou gradaci.(16.2.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace