Jsouc na řece mlynář jeden

There Was Once a Miller on the River

(festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Československo, 1971, 10 min

Jiří Brdečka

Jiří Brdečka

Jiří Kolafa

Jiří Šebestík

Paní Švankmajerovou a panem Brdečkou geniálně zobrazená kramářská písnička- morytát. Slovní komentář pana Kopeckého je kongeniální. Někdy člověk při všech těch taškařicích, v kterých ho viděl účinkovat, zapomene, že to byl velký herec. Při jeho výkřiku: " A pak ho zamordovali!", našinci zatrne. Je jen škoda, že se paní Švankmajerová nepodílela na více filmech.(20.8.2010)

Krátké, atmosférické, drsné a perfekcionistické. Miluji tyto animované filmy vytvořené touto metodou. Sama kresba je zde prioritní součástí děje a pohyb je již jen doplněk. Vše k dokonalosti vede skvělý hlasový projev Miloše Kopeckého. Pokud tedy toužíte po strašidelném vyprávění pro dospělé, říznuté animovaným doprovodem ala Švankmajer, určitě dejte tomuto snímku šanci. Věřím, že vás nezklame. 85%(20.4.2015)

Jde o horor, v kombinaci s muzikálem, tak se na to připravte. Jednoduše animovaný klip na stejnojmenou píseň. Syn přijede z války po dlouhé době a doma se shledá se sestrou, která ho bez váhání poznává a zve domů. Poté ji nabádá, ať rodičům neříká jeho pravou totožnost jstli ho poznají sami. Sestra rodičům napovídala, že u nich přespí jeden vandrák, i věřili jí to a syna svého nepoznali. Večer před spaním, si vědomi jeho bohattství domluvili, že ho zamordují. A tak ho zamordovali. Obnažili, všechno svému nebohému synáčkovi ukradli a hodit do řeky ho jeli. Když se vrátili domů a dcera se probudila, ptala se na svého bratra, vše rodičům vypověděla. Otce - vraha málem klepla pepka. Jel vylovit syna a pak se sám oběsil. Synovi přichystali řádný a důstojný pohřeb.(5.12.2007)

Opravdu smutný ale nádherně zpracovaný příběh, který patří k vrcholům naší animované tvorby. Kopeckého zpívaný způsob vypravovaní navodí příjemnou hororovou atmosféru, stejně jako jednotlivé obrazce. Všechno do sebe pěkně zapadalo a zase ukázalo, že lidská chamtivost nezná mezí. Bohužel často dochází právě k Nedorozumění a špatnému konci. Jiří Brdečka si zaslouží uznání a nezbývá mi, než se před tímto snímkem poklonit.(18.2.2015)

,,Voják, palaš, dvě pistole, nechal to v noci na stole.“ Tato krátká povídka mi hodně připomněla Čarodějova učně. Kombinace naivních ilustrací a vskutku hororového příběhu dává vzniknout zvláštnímu trpkému pocitu, který zůstává ještě dlouho po zhlédnutí. Příběh skvěle doplňuje vypravěč-zpěvák Kopecký. Po formální stránce bylo odvážným, ale úspěšným tahem, zkombinovat prosté lidové vyprávění s experimentálními svítícími tabulemi a ukazovátkem. Ve výsledku tak tento příběh působí jako nějaké moderní křesťanské moralistní kázání, což může být klidně pravda.(21.12.2013)