Jsouc na řece mlynář jeden

There Was Once a Miller on the River

(festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Československo, 1971, 10 min

Jiří Brdečka

Jiří Brdečka

Jiří Kolafa

Jiří Šebestík

Působivý animovaný horor, který vychází z kramářských písní, a tomu je přizpůsobený i expresivní hlas vypravěče Miloše Kopeckého. Chuťovka s dokonalým výtvarným zpracováním, údernou pointou a stylizací. Jeden z vrcholů české žánrové animované tvorby. Tahle záležitost vážně není pro malé děti. Celkový dojem: 95 %. Na realizaci filmu se vedle Brdečky sešla výtvarnice Eva Švankmajerová, což je poznat z výtvarného stylu, který připomíná její obrazy, a animátor Jaroslav Doubrava, jinak známý ze spolupráce s Macourkem a Bornem.(19.5.2011)

Opravdu smutný ale nádherně zpracovaný příběh, který patří k vrcholům naší animované tvorby. Kopeckého zpívaný způsob vypravovaní navodí příjemnou hororovou atmosféru, stejně jako jednotlivé obrazce. Všechno do sebe pěkně zapadalo a zase ukázalo, že lidská chamtivost nezná mezí. Bohužel často dochází právě k Nedorozumění a špatnému konci. Jiří Brdečka si zaslouží uznání a nezbývá mi, než se před tímto snímkem poklonit.(18.2.2015)

Nejhorší osud měla ta sestra, neb ztratila bratra a iluze o rodičích. Naopak nejlíp na tom byl onen bratr, v jeho mysli zůstali rodičové čistí až do konce a smrt zažil nádhernou, rychlou a bezbolestnou. Někdo by mohl namítnout, že tak dobře zase nedopadl, protože se stejně musel dozvědět, kdože ho to zabil, když z nebe shlížel do pekla, co že to tam v kotli čerti kuchtí. Jenže podle mě k tomu nedošlo, bůh tomu nějak zabránil, protože by se pak onen voják nutně trápil a to v nebi není možné.(2.2.2013)

Jde o horor, v kombinaci s muzikálem, tak se na to připravte. Jednoduše animovaný klip na stejnojmenou píseň. Syn přijede z války po dlouhé době a doma se shledá se sestrou, která ho bez váhání poznává a zve domů. Poté ji nabádá, ať rodičům neříká jeho pravou totožnost jstli ho poznají sami. Sestra rodičům napovídala, že u nich přespí jeden vandrák, i věřili jí to a syna svého nepoznali. Večer před spaním, si vědomi jeho bohattství domluvili, že ho zamordují. A tak ho zamordovali. Obnažili, všechno svému nebohému synáčkovi ukradli a hodit do řeky ho jeli. Když se vrátili domů a dcera se probudila, ptala se na svého bratra, vše rodičům vypověděla. Otce - vraha málem klepla pepka. Jel vylovit syna a pak se sám oběsil. Synovi přichystali řádný a důstojný pohřeb.(5.12.2007)

Eh? Klatě, zdá se mi to, nebo tu stojí za zmínku jen a pouze vypravěč Miloš Kopecký, jehož hlas se k brakově (a to myslím v tom nejlepším možném světle) pojatému vyprávění výborně hodí, ale do prdele, vždyť animace je tu vysoce na hovno! Už jen scén, které jsou tu animované, hýbou se a nejsou jen sledem několika kreseb za sebou je tu jen naprosté minimum! O to víc zamrzí, že kresba samotná je ve většině scén dost nehezká, nepropracovaná a působí asi stejně děsivě, jako na mol ožralej Tamarín Pinčí. Jako mluvené slovo velmi dobré, ale jako animovaný film velmi, velmi špatné.(6.4.2015)