Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

Hees

Tento film je dlhý z jedného jediného dôvodu a to preto, aby čo najdlhšie nedával zmysel a vyzeral ako zlátanina a nakoniec budete s filmom úplne spokojný a aj z tým o čo tomuto filmu šlo. Koniec je naozajstným vyvrcholením filmu a počas filmu zrejme naschvál žiadne iné vyvrcholenia ani nie sú (alebo som si ich nevšimol a sú pre oko diváka miniatúrne). Tento film je naozaj veľmi inšpirujúci a je z neho cítiť naozajstný život a to, že ľudské osudy sú rôzne. Najviac je ale cítiť z neho osamelosť a to, že v konečnom dôsledku sme skoro stále počas svojho života osamelý a hľadáme niekoho kto by nám pomohol, aj keď navonok sme silný. Film veľmi silne graduje a herecké výkony v ňom sú nadpriemerné (páčil sa mi hlavne herecký výkon Toma Cruisa). (Hodnotenie 4,5) ()

Rajesh_K.

Celkem náročný film. 9 příběhů, gradovalo tam velké napětí..dobré herecké výkony (zejména Tom Cruise:-), ale velkým negativem byla pro ne příliš zajímavý děj a samotná délka filmu. (55%) => 3★ [viděno s dabingem - překvapivě dobrý dabing...netradiční obsazení a žádná slovní cenzura!] ()

dezorz

V Amerike su v sucasnosti dve pozoruhodne reziserske mena. Anderson a Anderson. Ten prvy, Wes, zaujimavym sposobom vyuziva post modernu gycovitost s klasickym rozpravanim, ten druhy, Paul Thomas zaujimavym sposobom vyuziva klasicku formalnu vystavbu s post modernym rozpravanim. Magnolia sa za 7 rokov od uvedenia (2007) stala post modernou klasikou, ktoru kde kto klonuje do neuveritelne desivych podob. Aj ked to meno, Anderson, znie tak fadne, ako kazdy druhy tvor na planete, predsa je len jeden pan velky reziser Anderson. Pardon, dvaja. ()

Caym

Žabičky, hudba hraje přes sebe, prostě lahůdka. Rádoby hluboké, podbízivé, tříhodinové peklo. Jestli něco nemůžu, tak filmy, co si hrajou na "hlas boží". ()

Topco

Parádna mozaika osudov a herecký výkon (!) Toma Cruisa, hodný minimálne oscarovej nominácie. Náhody neexistujú! "Divné veci sa jednoducho občas stávajú." ()

zuzinka2

Tomuto filmu jsem se kvůli jeho délce dost dlouho vyhýbala, ale když jsem si na něj konečně udělala čas, odměnil mě velmi silným zážitkem, který ve mně přetrvává i několik dní po shlédnutí. Krásně pospojované jednotlivé příběhy, překvapivě dobré herecké výkony(tím myslím Toma Cruise, u ostatních jsem to očekávala), nádherná hudba i režie. No a ty žáby nekonci jsou pomyslnou třešničkou na dortu. ()

starbrejkr

Neobyčejně divný film o obyčejných a divných lidech, kterým se dějí divné věci. Ten snímek chce říkat a taky říká strašně moc, ale bohužel to na mě až tak nedolehlo. Témata odpuštění či vyrovnání se se svým vlastním zpackaným životem nejsou na filmové scéně už tak neobvyklé a připadalo mi, že Magnolia místy trochu tlačí na pilu. Nemyslím to tak, že by herci přehrávali, protože ti jsou od prvního do posledního neskuteční (nejen poprávem do nebes vynášený Cruise, ale třeba i Philip Seymour Hoffman pro sebe ve strašně netypické roli - tady můj osobní favorit). Jedná se o přílišnou sugestivnost a délku scén, prostě bych to někdy až tak nenatahoval...Nad pověstným žabím deštěm jsem se neušklíbal, ale taky ho nejprve úplně nepobral, to mi došlo až později a právě on je tady tou "náhodou", jejíž roli představuje úvod snímku. ()

Amroth666

____ Minulost je za námi, ale pořád jí vlečeme s sebou. ____ Neomlouvám se za to kdo jsem. ____ Nevěřte nikomu kdo vám radí abyste ničeho nelitoval. Můžete si litovat čeho chcete. ____ Celý film jsem čekal na to, až z nebe spadnou žáby? Nezlobte se, ale čekal bych více než shodu okolností. Každý nadává a ptá se, proč se některé obyčejné a hezké filmy zkazí nějakou přehnanou akcí či něčím jiným. A tady tomu bylo právě naopak. Něco více přehnaného, to tady prostě chybělo. Nemluvím o žábách, to bylo k tématu a obsahu filmu, ale nějaká větší a náhodnější náhoda. Ten film mě doslova a do písmene nudil. Dvě hvězdičky dávám kvůli výkonu Toma Cruise a ostatních herců, kvůli hudbě a kvůli myšlence, kterou bych se sice představoval trochu jinak, ale myšlenka a něco zdůraznit, to tam bylo vidět. ()

Kity162

Jediné co se mi líbilo byl Tom Cruis, kterého normálně nemusím, dokonce mě i rozbrečel, ale to bylo asi všechno. Jeho a toho malýho klučíka příběhy mě zajímaly a byla jsem napjata, co přijde. Ale ten zbytek... Jo, hudba se mi moc líbila kromě závěrečné písně. ()

tomtomtoma

Toto drama několika lidí je vytvořeno se svědomitou dokonalostí psychologických hlubin lidské mysli a pocitů člověka s příčinou a dopadem. Minutu po minutě se otevírá další krok rozličných původů životních cest a traumat, která se nesmazatelně vepíší do charakterových vlastností a společenské působnosti. Kousek po kousku se odkrývají chyby lidských činů, nepřiznaná tajemství temné strany, zoufalství osamělosti a bezradné hledání kapičky životního štěstí. Celkové subjektivní hodnocení do určité míry znehodnocuje skutečnost, kdy filmový tvůrce tvrdošíjně lpí na vyšší moci, která lidi trestá, osvobozuje a přináší jim naději. Je to důmyslná hra na karmu, lidé s významným etickým prohřeškem morálky umírají v bolestech a osamění a ti tvrdě psychicky poznamenaní minulostí dostávají novou naději, osobní zadostiučinění a vysvobozující prohlédnutí. V konečném výsledku to ovšem nemění nic na celkové propracovanosti této pozoruhodné mozaiky a na převážnou část diváků má hra na karmu mnohem emotivnější dopad. Hlavních postav je zde mnoho. Je zde tápající žena Linda Partridge (šarmantní Julianne Moore) s pochybujícím svědomím a nečekanou ztrátou psychických sil při uvědomění si hořkého a nezměnitelného stavu konce zaběhnutého života. Dále zahořklý Donnie Smith (dobrý William H. Macy), zázračné dítě minulosti se zřetelným pocitem životní ukřivděnosti. Utápí se v trýznivé osamělosti a ve spalující touze po citovém naplnění. Opuštěný policista Jim Kurring (sympatický John C. Reilly) potírá zločin, pomáhá zbloudilým duším a věří ve šťastnou náhodu setkání. Úspěšný učitel svádění Frank T.J. Mackey (zajímavý Tom Cruise) je plně koncentrován na svoji zvolenou profesní kariéru do nejmenšího detailu pokořování žen. Pozvolna se odkrývá palčivá a zatvrzelá bolest, přes kterou mu pomohlo jeho u mužů velmi oceňované chlapské sebevědomí. Moderátor populární vědomostní soutěže Jimmy Gator (dobrý Philip Baker Hall) poodhaluje svá temná tajemství. Po nich přichází bolest, samota a strach. Podobné je to i s televizním magnátem Earlem Partridgem (solidní Jason Robards), který na prahu své smrti hledá především spásné odpuštění a osvobozující rozhřešení. Život Jimmyho dcery Claudie Wilson Gator (příjemná Melora Walters) je také poznamenám minulostí ve svých sekvencích útěku před realitou a citovou samotou. Ale i pro ní existuje naděje. Poslední výraznou postavou je kluk a vševědoucí účastník oblíbené vědomostní soutěže Stanley Spector (dobrý Jeremy Blackman) a jeho vzpoura proti zbytečnému vysokému nároku a nevybíravému nátlaku ze světa dospělých. Z dalších rolí: ochotný a obětavý ošetřovatel Phil Parma (příjemný Philip Seymour Hoffman), velmi nespokojený Donnieho zaměstnavatel Solomon Solomon (Alfred Molina), náročný a tvrdý Stanleyho otec Rick Spector (zajímavý Michael Bowen), očekávající šéf vědomostní soutěže Burt Ramsey (Ricky Jay), šokovaná Jimmyho manželka Rose Gator (Melinda Dillon), zvídavá a šťourající novinářka Gwenovier (elegantní April Grace), cynik a častý barový host Thurston Howell (Henry Gibson), touha mnoha mužů a barman Brad (Craig Kvinsland), či malý rapující neposeda Dixon (Emmanuel Johnson). Je to jeden z mála filmů, kde herecký výkon Toma Cruise nedráždí. Všechny střípky do sebe pevně a nerozlučně zapadají. Strhující děj dává zapomenout na extra dlouhou metráž. Svým našeptáváním o vyšší moci je pro většinu přitažlivější. S tím se lze lehce smířit a užívat si velkolepé představení životních tajemství, poklesků, chyb, marností, iluzí a nadějí. () (méně) (více)

C0r0ner

Součást mojí rozšířené TOP 10. Ráno jsem se probudil s celkem slušnou kocovinou. Chtěl jsem si pustit něco lehkého a dlouhého, aby mi to dlouho vydrželo a zároveň to nebylo náročné. To byla velká chyba. Už během první scény jsem vyvalil oči (záhy na bolení břicha a hlavy zapomněl) a na hodiny jsem se poprvé podíval po hodině a půl, přičemž jsem si myslel, že uteklo tak dvacet minut. Pak už jsem na hodiny nekoukal a fascinovaně sledoval ten neskutečně spletený děj, kde se vlastně nic pořádně nestalo, ale zároveň jsem hypnoticky sledoval vše, co mi Anderson naservíroval. Neskutečná paráda, která i poněkolikáté působí stejně dokonale. 100% ()

Wormboy

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov...Fantasticke herecke vykony vsetkych predstavitelov, vyborna rezia, inteligentny scenar...skutocne brilantne filmove umenie, o ktorom je skoda rozpravat, treba sa pozerat a ucit sa...scena, v ktorej sa zastavi dej a titulni predstavitelia pred zlomovym okamihom zacnu spievat piesen Wise up od Aimee Mann je jednou z najposobivejsich scen v celej kinematografii (pre mna!) ()

asinus

Dobře natočené, příběhům nechybí síla, ale po fantastickém úvodu se mi kromě toho dostalo hodně zbytečných, opakuji zbytečných, vulgarit, které pro film neměly žádný význam. Nebo mě mělo šokovat, že někdo mluví tolik sprostě? Nevadí mi sprosťárny jako takové, vadí mi jejich samoúčelnost. ()

jaklee

Zaujímavý a osobitý pohľad na tému životnej náhody. Andersonová réžia je skvelá v tom, že dokáže z obyčajných momentov vyťažiť maximum. ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tom Cruise + nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Save Me" - Hudba a text Aimee Mann ()

kusper

Je jen pár tříhodinových filmů u kterých si na konci řeknu: "Už je konec?" Ohromná hromada nápadů, která by stála za to rozdělit do několika filmů. ()

campix

U Magnolie jsem se neubránil srovnání s 21 gramy. Když si filmy pozorně srovnáme, tak v Magnolii jsou méně známí herci, ale zase je jich tu více a mozaika je proto o něco složitější, ale stopáž Magnolie blížící se 3 hodinám naprosto zabila určitou pospolitost příběhu. Dále je 21 gramů daleko lépe natočeno a stylizačně lépe vybroušené. U Magnolie jsem se hodně nudil a jsem velmi zklamán. Před několika měsíci jsem hanil 21 gramů a teď musím uznat, že ve srovnání s podobným filmem s vysokým hodnocením jsou daleko ale daleko lepší. ()

SHI-SHA

Nevyužitý potenciál. Už začátek, kdy vidíme tři neuvěřitelné náhody připraví zajímavou atmosféru, která postupně graduje až k samému závěru. Ten bohužel zůstane takový nijaký. Otevřený, nepropletený. Nicméně ke zbytku nemám sebemenší výhrady. Obzvláště Tom Cruise mne svým výkonem dostal - a to ho rád nemám. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)