Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

FezDog

Neskutečný herecký výkon Toma Cruise, déšť žab na konci filmu, skvěle propojené příbehy...188 minut skvělé podívané... ()

luciebenadova

Já nevim. Podle mě krásně postaveno na hereckých výkonech, protože bez nich by to byla jen prázdná kapsa. Líbilo se mi jak jsou příběhy propojené a líbil se mi soundtrack. Ale mrzí mě že poselství bylo vyšperkované na nejednodušších lidských pocitech - zlost, láska, odpuštění, i když pokaždé trochu jinak zabarvené. ()

bakulator

Jedno velký překvapení. Dlouho jsem váhal a nechtělo se mi do toho. Nic jsem neočekával. Může se v poklidu srovnávat těmi nejlepšími. ()

Horxus

Snad ještě nikdy jsem neviděla film, který by byl víc o ničem, než tenhle. Co že se tam za ty tři úporně dlouhé hodiny vlastně stalo? Jediný příběh, který mě bavilo sledovat, byl ten s policistou a feťačkou, toť vše. A ten déšť žab na konci? Možná jsem jediná, kdo nepochopil jeho smysl, a za to se tedy omlouvám, ale podle mě tam neměl absolutně co dělat. Tři hvězdy za perfektních prvních pět minut, které si snad pustím ještě jednou a za vynikající výkon Toma Cruise, který byl tak úžasně nechutný, že si říkám, jestli takový není doopravdy. Naštěstí jsem ale od toho nic nečekala, takže jsem ani nebyla moc zklamaná, když se objevily titulky a já stále ještě čekala, že se objeví něco, co dá tomuhle filmu alespoň nějakou špetičku smyslu. ()

Syna.1990 odpad!

Co to sakra bylo? 3 hodiny o ničem - Úchyl, debilní policajt, odporná feťačka, teplouš snící o rovnátkách, dva umírající dědulové, psychopatická Julianne Moore a děsivej malej Einstein. Ovšem The Best of je žábobití. První hodina filmu byla nuda, tak jsem čekal co z tohoto 261 nejoblíbenějšího filmu vyleze ve zbývajících dvou hodinách a ty zbývající dvě hodiny byly snad ještě stupidnější než ta první. Jasná cesta do odpadních vod! ()

Guran

Andersonovu způsobu režírování jsem nikdy nerozuměl. Dost hloupý režisér se zbytečně protaženými filmy, které by se dali prostřihat na hodinu a půl. Snímek má několik dějových linií se dobře koukatelným hereckým obsazením, ale jejich výkony zde a zamotanost bezdějové zápletky vše jen zkomplikuje a zážitek silně znepříjemní. Nepřišel jsem na to, o čem film byl, jestli o chlapovi, který byl zabit při pokusu o sebevraždu, nebo o slušném policistovi. Prostě blbost a málokdy blbosti vydržím dokoukat, zde jsem to nevydržel a proto strhávám spoustu bodů. Čím blbější film, tím blbější hodnocení. Taková jsou pravidla. ()

rezistence

Konečně jsem se prokousal k dokoukání celé Magnolie, byl to trip na dva týdny, tzv. čekání na druhou polovinu filmu. Propletené osudy hrstky lidí, občas poutavý hudební doprovod a neskutečnej Tom Cruise, totálně ve svém živlu, životní role. Ihned jsem musel přejít na Cider House Rules, abych viděl, co mu vyfouklo Oscara a u mě je to jasné. Jako celek. 75% ()

kslaww

Náročný film kde se propojují děje v čele se skvělými výkony a geniálním scénářem nelze než neocejchovat 5* ()

SAINTS

Navzajom prepojene postavy hladaju štastie,odpustenie a zmysel svôjho života.Film si zasluži pochvalu za štyl rozpravania samotneho pribehu,za kvalitne herecke vykony a aj soundtrack stoji za to.Vynimočny film. ()

johnny01

Několik větví příběhu spolu souvisí dost okrajově nebo vůbec, celé je to dost dlouhé, a ač je to místy zajímavé, přece to spíše nudí a nějak tam chybí nějaké pojítko nebo hlubší smysl. ()

MirkaP

Tak jsem věnovala tři hodiny svého života Magnolii. V první třetině jsem se silou vůle donutila to nevypnout, nakonec jsem nelitovala, ke konci si i poplakala (Cruise). Nejpozitivnější postava byl ten policajt. ()

subic

Tam, kde padají žáby z nebe, tam se teprve dějí věci. Třeba že zemře starý pán a s ním i jeho pes. Depresivní film? To ne. Někdo by si u toho zabulel, já naopak několikrát usnul. Kolik je filmů, na které se snažím se dodívat na několikrát? Líbí se mi obsazení a výkony, hlášky Toma Cruise jsou vážně zábavné, hudba je celkem solidní, ale jak se ty příběhy tak navzájem začnou proplétat, je to vlastně celkem nuda, ono se tam zase toto tolik neuděje. Uf no, za jak dlouho bych se na to někdy podíval znovu, nejmíň za 10 let? 55% ()

kubilov

Paul Thomas Anderson je fenomenální režisér i scénárista, protože udržet strukturu devíti paralelně běžících a postupně se zamotávajících a rozmotávajících dílčích příběhů po tříhodinovou stopáž, je opravdu kumšt. Vynikající herectví (Melora Walters), zajímavé zápletky, precizní režie. Strong 4*. K dokonalosti chybí možná naléhavější pointa. ŽÁBY. ()

Hawkey15

Známé tváře, které mě většinu času iritovali. Nadějný začátek, jehož význam byl naprosto zbytečný a pro celý film nepotřebný. Postupné propojování více příběhů dohromady, které s přibívajícím časem (vážně 3 hodiny?? tohle?? proč??) jen víc a víc nudilo. Upřímně nechápu proč je tento film tak oslavovaný. ()

adamix

MAGNÓLIA je opera, pozostávajúca z 9 dejstiev, z ktorých každé jedno je o niečom inom, špecifické a dôležité pre celok, ktorého je súčasťou. Nemôžem povedať, že MAGNÓLIA je filmom, ktorý vám zaručene bude ,,voniať". Zdĺhavosť je nadmieru netradičná a ťažká pre diváka, ktorý si chce vychutnať bežný oddychový večer. Hneď je tu ale význam, ktorý rovnako ako scenár s dobrými hercami, vyvracia ten prvotný sladkokyslý dojem. Je to film o živote a životných situáciách, ktoré sú tak absurdné a definujú náhodu ako bežný jav, ktorý obráti náš život hore nohami a zakončí jednu netradičnú kapitolu padajúcimi žabami :). Ťažká téma spracovaná ťažkým štýlom génia Andersona. Veľmi rozporuplné 4*, ale vcelku spokojnosť. ()

papilon395

Dnes jsem si po letech pustila tuhle tříhodinovou kládu a čas utekl jako voda. Nejsem žádný filmový znalec, ale v paměti mám Magnoliu jako první velký film, který využívá paralelní sledování více příběhů, aby je na závěr lehce pomíchal a vygradoval. Zajímavý scénář, řada skvělých výkonů. A hudba Aimee Mannové je nadčasová. ()

iz67

Po 3.shlédnuti (2023) snižuju na 4*. Furt si myslím, že je to úžasný film s velkým spádem, jediný, kde snesu Cruise, který mi ač dlouhý nepřijde dlouhý, kde to člověka vztahuje a zasáhne . .. Ale přeci jen tam sem tam něco zavrže, něco se divadelně přehrává, a doslovně. Však třeba dodat, že v dalších opusech se už nepřehrává. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)