Špinavá dohoda

Raw Deal

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1986, 106 min

• špaček421

Jedinej zapamatovatelnej moment je, když Arnold pustí Satisfaction z kazety a proháněje se po lomu, střílí samopalem jednoho padoucha za druhým. Jinak je to průměrná mafiánská historka, podle toho, že námět napsali Leoneho dvorní scenáristé Donati a Vincenzoni, možná původně připravovaná k výrobě v Itálii a pak přenesená do Ameriky. Bez Arnolda a jeho tupých hlášek by to nemělo cenu sledovat. "Neměla bys pít, když pečeš."(17.6.2016)

Človek by povedal, že s týmto "eins zwei" rakúskym mutantom videl už všetko, no div sa svetu, predsa sa tu našiel snímok, ktorý sa akosi vytratil z hľadáčika, a tak bolo zapotreby "poslednú" skladačku z puzzle doplniť. Nebolo to najhoršie, veď hádam nikto nečakal dialógy z Rain Man-a, scenár na úrovni "Vykoupení z věznice Shawshank", či akčné scény z Ramba v Pekle, čo sa nikdy nevráti späť. Je to proste Béčko "tamtej" doby, ktoré už iné skrátka nebude ...(18.6.2017)

Netradicna Schwarzeneggerovka. Pôsobi to jak keby zobrali tuctovy scenar nejakeho akcneho krimi o infiltrovani sa do gangu, obsadili Arnieho a scenar vôbec neprispôsobili Arnieho stylu a schopnostiam. Takze v akcnych scenach nie je vôbec vyuzite, ze je Arnie namakany bozsky svalovec a namiesto toho je väcsinu filmu nuteny civilne hrat obycajneho policajta, ktory si po malych krokoch ziskava dôveru clenov gangu a popritom odraza zvadzanie od zenskej, ktora po nom ide. Sakra, keby aspon jeho postava nebola ženata s takou otravnou zenskou a on si to s nou mohol rozdat. Ale nie, aj v tomto ohlade musi byt za cestneho skautika. S inym hercom v hlavnej ulohe by to mozno mohlo fungovat perfektne, pretoze by strhujuco uhral aj tu dlhu prostrednu pasaz bez akcie. Ale s Arniem v hlavnej ulohe to je po uvodnej nahanacke a demolacii baru uz len dost dlhe a trochu nezazivne cakanie na to, kedy konecne zastrci ten novy vynalez s nazvom audiokazeta do prehravaca a za zvuku Rolling Stones rozputa akcne finalne inferno. Z hereckeho obsadenia zaujme este Robert Davi ako slizky poskok, ale finalny stret s Arniem je znova taky nemastny neslany. Tento film ma v mladosti minul a videl som ho az po dlhych rokoch na TV Luna. Vtedy ma uz prilis nenadchol. Zaujimalo by ma ako by ma bavil za mlada. To sa nedozviem. Ale teraz po rokoch som si ho celkom uzil. Je to sice len standardny film svojej doby, ktory sa odlisuje len netypicky obsadenym hercom v hlavnej ulohe, takze nečudo, ze vo svojej dobe neuspel a zapadol. Ale stylom solidne prevedenej akcie a retro atmosferou ma v dnesnej CGI dobe, ked je uz naviac Arnie davno z formy, dost slusne zabavil. A musim pochvalit aj kvalitny dabing Novy, ktory je nastastie aj na DVD. 6/10.(1.5.2016)

Až na finále se drží film velmi při zemi oproti jiným akčním filmům s Arnoldem. Líbilo se mi normální chování Arnolda, který běhal ve flanelové košili jako místní strejda s trochu větší muskulaturou. Policajt se musí infiltrovat do mafie, aby mu uvěřila, musí se stát jedním z nich. Už jste ale viděli rodilého Rakušana, aby byl nevýrazný a splynul s davem ? Zlatá střední cesta akčního filmu = akční, lehce vyprávěné, velké finále, hlášky.(10.2.2011)

Když si tady tak čtu, jak v tom filmu není žádná akce, říkám si, že jsem asi viděl něco jiného. Ten film, co jsem viděl já, začínal hned dvěma akčními scénami (poprava ukrývaného svědka, honička motorka vs. džíp), po kterých se s Arnoldem spojil jeho bývalý kolega, nabídl mu džob a Arnold nafingoval svou smrt (vyhodil do povětří chemičku) a vetřel se k mafiánovi tak, že vjel tahačem do podniku jeho konkurenta... Dokonce i Roger Ebert o filmu napsal - "It replaces absolutely everything - plot, dialogue, character, logic, sanity, plausibility, art, taste and style - with a fetish for nonstop action." I když je to šedivý průměr, právě díky dostatku akce se Arnie za ŠPINAVOU DOHODU stydět nemusí. Jen mi trochu uniká, proč ji po CONANOVI, TERMINÁTOROVI a KOMANDU vlastně uzavřel.(15.10.2007)

• - Podľa slov Arnolda Schwarzeneggera produkoval Dino De Laurentiis tento film s úmyslom získať peniaze na natáčanie svojho vysneného projektu Total Recall (1990), na filmovanie ktorého práva v tom čase vlastnil. Po veľmi slabých tržbách (16 miliónov amerických dolárov) bol nútený De Laurentis vyhlásiť bankrot a práva na film získalo štúdio Carolco. (beso74)

• - Pôvodne sa mal film volať "Let's Make A Deal" ("Poďme uzavrieť dohodu"). (m.a.t.o.)

• - V jednom rozhovore Schwarzenegger povedal, že toto bol prvý film, v ktorom nosil drahé, moderné šaty. V jeho predošlých filmoch na šatstvo veľa peňazí z rozpočtu nezvýšilo. (m.a.t.o.)