Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Převratná zbraň, kterou vyvinula armáda, se stane cílem nepřátelských zvědů. Kvůli nim je poručík letectva Petr Nor nucen předstírat, že vzdušné torpédo 48 sám vynalezl. Kvůli pracovní schůzce nemůže jít Nor na koncert se svou snoubenkou Helenou. Místo něj jde jeho kolega, nadporučík Jan Domin. Ten je zanedlouho nalezen zavražděný. Následující den se na vojenské poradě o torpédu objeví neznámý muž, jenž se vydává za Jana Domina. Je odhalen, avšak plukovník Švarc jej nechá uprchnout. Jeho cílem je totiž špiona sledovat a dostat se v jeho stopách k celé vyzvědačské bandě. Všechno se však notně zkomplikuje, když se špionka Irena Vengerová do Petra zamiluje...
České špionážní drama režiséra Miroslava Cikána vzniklo podle stejnojmenného románu Marie Křížové. Autorem scénáře byl písničkář Karel Hašler. Film se uváděl také pod názvem "Případ plukovníka Švarce". (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Já jsem toho vraha viděl! A jak vypadal? Byl vysoký ve smokingu a pořád se mračil! Podle toho ho určitě identifikujeme... Ok dobrodružný a špionážní thriller od toho fakt nečekejte. Ta zápletka je poněkud chaotická a nepřehledná a taky to trochu devalvuje tradičně nudná a statická Cikánova režie, ale zase abych nebyl vyloženě krutej, tak na svoji dobu je to aspoň zajímavý pokus o netradiční žánrový odklon a nijak vyloženě nelituji toho, že jsem si tuhle zapomenutou pravěkou raritu doplnil. K tomu dávám čistě neutrálních 50% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Hlavní mínusy filmu: naprosto otřesné výkony všech hereček, muži na tom nebyli o moc lépe, ale jejich barvy zachránili Korbelář s Marvanem, velice naivní scénář, plytké a tupě deklamované dialogy. Hlavní plusy filmu: výtečná kamera, rychlý střih, zřejmě se natáčelo na kvalitní materiál, neboť je film stále v dobré kvalitě. Cikán byl rozhodně režisér - průkopník, jen měl smůlu na blbý scénář a strašidelné herečky. Ale psal se rok 1936, za humny byl drak jménem Hitler a tohle byla krásná ukázka pohotovosti a nebojácnosti československých vzdušných sil a rozvědky. Kdyby ve filmu nebyly přítomny ty šílené dcerušky velkouzenářů, byl by to i docela dobrý snímek. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Dnes působí spíše naivně, ale v době vzniku muselo být Vzdušné torpédo 48 senzační biják. Příběh se drží klasických špionážních postupů (řada situací je James Bond hadr) a stále se snaží být zajímavý, herci jsou kvalitní, herečky krásné (škoda, že kostyméři tak odbyli Zitu Kabátovou), dočkáme se i řady zvratů, detektivní části s mordpartou jako vystřiženou z Hříšných lidí města pražského a přehlídky tehdejší československé armádní techniky. Na druhé straně jsou naprosto pitomí padouši, kteří ale měli zřejmě sloužit k pobavení (hromadný útěk autokarem), a Cikánova neschopnost natočit cokoliv, co by připomínalo akční či o něco dramatičtější scénu. Jedinou výjimkou by snad mohl být únos hlavního hrdiny. Poselství snímku o tom, že český národ musí být stále ve střehu, bylo s přihlédnutím k roku vzniku mrazivé až hanba. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Na rok 1936 opravdu nezvyklá a skoro novátorská produkce, a žánrově tak trochu i odklon, od běžné produkce Miroslava Cikána. Ostatně dobrodružný a kriminální žánr, případně špionážní film, byl v té době ještě v plenkách, takže představy samotných tvůrců o správnosti filmového označení, byli v té době ještě hodně mlhavé. Pracovní název, nikoliv distribuční byl "Případ plukovníka Švarce", to jen tak pro zajímavost. Co bych vyzdvihl? Tak určitě velice dobrou kameru, zvláště na konci filmu v letecké bitvě, a výkony herců Hašlera (MUDr. Marvan), Novotného ( poručík Petr Nor, vynálezce torpéda), který k vědecké kariéře neměl až zas tak daleko, sám po 2. sv. válce vystudoval chemii, a začal se věnovat vědecké dráze zcela naplno. V Americe dokonce vynalezl destičky do raketoplánů. Poslední o kom bych se zmínil byl Otomar Korbelář v roli (plukovníka Švarce, náčelníka kontrašpionáže). Jinak všechno ostatní spíše průměr. 2,5/5*. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Stále se zhoršující politické vztahy se sousedním nacistickým Německem měly pochopitelnou odezvu v literární i filmové tvorbě. Ministerstvo obrany si pak na sklonku roku 1936 objednalo výrobu špionážně laděného filmu, který by zároveň propagoval armádu a její moderní zázemí. Režisér Miroslav Cikán nakonec sáhl po románku Marie Křížové a poskytl jej k přepracování Karlu Hašlerovi, jemuž byla svěřena i jedna z klíčových postav. Na adresu tvůrců je nutné poznamenat, že se jim podařilo vytvořit napínavý krimifilm s přiměřenou dávkou tajemství. ()

Zajímavosti (4)

  • Filmování probíhalo za účasti expertů z ministerstva obrany. (lausik)
  • Natáčelo se na letišti Praha -Točná, v Praze na náměstích (Jana Palacha, 14.října, Kříženeckého, Palackého, Malostranské, Loretánské, Škroupovo) a v Divoké Šárce. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • „Vzdušné torpédo“ je nepříliš přesný překlad anglického výrazu „Aerial torpedo“, v češtině je přesnějším překladem „letecké torpédo“. Jedná se o torpédo odpalované ze vzduchu, například z torpédového bombardéru či helikoptéry. (vojtaruzek)

Reklama

Reklama