Černá neděle

Black Sunday

Akční / Drama / Thriller

USA, 1977, 143 min

Nejvíce mě u tohoto výborného filmu o přípravách teroristického činu oslovil motiv jednoho z atentátníků, kterého nezajímaly obvyklé náboženské nebo politické cíle, ale prostě jen chtěl stovkám lidí ukončit jejich nudné a trapné životy a sám tak dostát pocitu zvláštního zadostiučinění za svůj vlastní nepovedený život. I samotný způsob provedení atentátu ze vzducholodi nad fotbalovým stadionem je velmi originální a z těchto dvou důvodů jsem navzdory tomu, že jsem hipík, přál těm teroristům, aby se jim akce povedla. Bohužel, najít americký film bez happyendu je velkou vzácností, takže ani protentokrát nejsme ušetřeni zázračného zachránění na poslední chvíli.(3.7.2003)

Velmi slušně natočený politický thriler. Marthe Keller tu vraždí jak kdyby se nechumelilo, má k tomu dobrý důvod. Nějak je na ty američany dost nasraná, vyrůstala v Palestině. A zejména Židi ji vyloženě vadí, k tomu má taky dobrý důvod. Připadá mi jako teroristka ještě o chlup hezčí, než v ostatních filmech. Naivita děje a hlavních postav je atributem filmů z této doby, je vyvážena větší profesiálností (než dnešní sračkový Holywood) a za shlédnutí to opravdu stojí. Salamelejkum...(27.9.2010)

Reziser John Frankenheimer /Ptacnik z Alcatrazu, Francouzska Spojka 2, The Holcroft Covenant/ natocil genialny 70- kovy fryler, plny napatia, politiky. Dialogy su vyborne, naprosto perfektne, kulisy na urovni, Bruce Dern ako vysinuty manaik bol masakrozny, Marthe Keller bola genialna a skvela, a vsimol som si aj Roberta Shawa /bondovka Srdecne pozdravy z Ruska, Bitva o Britanii, Jaws/. Strhujuce napatie, vyborne tempo a hlavne perfektna cast nad futbalovym stadionom : 89 %(11.7.2017)

Od Thomase Harrise znám v podstatě pouze sérii o Lecterovi, a tak jsem chtěl vědět, jak vypadají jeho další příběhy, anebo alespoň jejich filmové zpracování. Tím je právě snímek "Černá neděle". Jedná se o jedinou knihu Thomase Harrise, která nemá postavu Hannibala Lectera. Na filmu je hodně vidět, že je trochu ve stylu "Šakala". Sledujeme přípravy na atentát, ke kterému má dojít při Super Bowlu. Myšlenka zajímavá, provedení místy dobré, ale celkově to zas tak silné není a přece jen je to trochu zdlouhavé.(5.12.2013)

Solidní thriller, ve kterém se agent Mosadu snaží zabránit atentátu v USA poté, co spacká jednu operaci. Začátek a konec filmu jsou naprosto výborné, dokonce jsem na konci chvílemi věřil tomu, že se vše vyjde podle plánu teroristů, ale jsme přeci jen v Hollywoodu. Problém je prostřední část filmu, která se poměrně vleče a mezi svižnými a zajímavými momenty je dost nudných pasáží.(18.1.2016)