Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Akční thriller režiséra Johna Frankenheimera nás přivádí přímo do srdce teroristické organizace Rudé září, jež plánuje útok na Spojené státy. V jejím čele stojí chladná a nebezpečná kráska Dahlia a psychopatický Lander, veterán z války ve Vietnamu, který prošel vymýváním mozku. Jejich zbraní se má stát reklamní vzducholoď, která létá nad hlavami desetitisíců nic netušících návštěvníků finále ligy amerického fotbalu. Jediný, kdo může šílené útočníky zastavit, je speciální agent major David Kobakov. Ten už se s Dahliou kdysi setkal ve střední Asii. Tehdy ji ušetřil a nechal utéct. Nyní musí napravit, co způsobil. V hlavních rolích účinkují Robert Shaw, Bruce Dern a půvabná Švýcarka Marthe Kellerová. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Geniální herectví Bruce Derna coby vyšinutého maniaka, co napomáhá teroristické organizaci vedené mladou naivní revolucionářkou. Robert Shaw představující hlavního šéfa protiteroristického týmu se snaží vymítit terorismus ze světa. Likviduje jednoho po druhém až dojde na mladou sličnou Dahliu, tu však odmítne zastřelit, a tak se ona stává potencionálním "velkým" nebezpečím pro jeho rodnou zemi, v USA plánuje útok na fotbalové utkání za pomoci vzducholodi naplněné výbušninou a hřeby, které způsobí větší ztráty na životech. K tomu potřebuje právě herce Derna v roli Landera a proto s ním naváže vztah... Společně ke konci chtějí uskutečnit šílený plán, avšak kulky ze samopalu samotného zasahujícího Roberta Shawa je stihnou včas a on ještě stačí vychýlit dráhu lodi plující v oblacích, uniká za pomoci vrtulníku a právě včas, poněvadž se ukáže, že Lander žije a pro něj již pozdě, odpálí nálož přímo na palubě a sám zahyne tak, jak to připravil druhým...! Výborně realizovaný scénář skvělým režisérem USA. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy Johna Frankenheimera, ktoré vynikajú pôsobivou atmosférou, skľučujúcou, nervydrásajúcou, napätie sa môže doslova krájať, napináky, ktoré do poslednej sekundy držia diváka v totálnej nervozite, ako to skončí. Čierna nedeľa je filmom o teroristickej skupine : „Čierny september” s niekoľkými odhodlanými členmi, ktorí plánujú teroristický útok na štadióne vo floridskom Miami, konkrétne na SUPER BOWL, kde pomocou taktiky spočívajúcej v preprave špecialnej bomby umiestnenej na vzducholodi, ktorá lieta nad zápasom s kapacitou vypredania, cca viac ako 80 000 divákov. Lander ako pilot tu nemal pôvodne byť, ale jeho krásavica, chladná kráska Dahlia poslala pôvodného pilota voňať kvety. Táto šarmantná žena má ale jednu zlú vlastnosť, a to, že je chladnokrvný zabiják, terorista, ktorá chce plán dokončiť do konca, pritom na túto AKCIU ostávajú len oni dvaja : muž a žena, ale za chrbátom majú špeciálneho agenta Kobakova, ktorý zachráni štadión pred brutálnym MASAKROM, takto sa síce zraní niekoľko desiatok divákov, ale keby špeciálna BOMBA vybuchla, tak práve vtedy by vystrelila ostré klince, či šípky, alebo niečo na ten princíp a dielo by bolo vykonané ! Na FLORIDE je film najzaujímavejší, lebo prenasledujú ešte jedného člena, šialeného zabijáka Fasila, ktorý za sebou zanechá dosť mŕtvych na to, aby som sa poriadne vydesil, vôbec celý film je extrémne nervózny, aspoň, čo sa mňa týka. Herecké výkony sú jednoducho fantastické, najmä MARTHE KELLER neváha protivníka zostreliť na zem, pekná baba, ale neradno si s ňou zahrávať Tu., Bruce Dern je sympaťák z NEBRASKY, ale udomácňoval sa aj v takejto extrémne psychopatickej role, bývalého veterána vojny vo Vietname a Robert Shaw je už populárna herecká osobnosť zo Spielbergových JAWS. Nie je to totálne vypiplaná záležitosť, viac - menej nemám výhrady, mohli možno strihači viac strihať, ale má to svoj šmrnc. Absolútne vidieť zaplnený štadión, kde hrozí nebezpečenstvo, je už samo o sebe dostatočným dôvodom na exkurziu do mozgov čierneho septembra, ktorí to nemajú úplne v hlave v poriadku, keď plánujú takéto VYLOMENINY !!! ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Od Thomase Harrise znám v podstatě pouze sérii o Lecterovi, a tak jsem chtěl vědět, jak vypadají jeho další příběhy, anebo alespoň jejich filmové zpracování. Tím je právě snímek "Černá neděle". Jedná se o jedinou knihu Thomase Harrise, která nemá postavu Hannibala Lectera. Na filmu je hodně vidět, že je trochu ve stylu "Šakala". Sledujeme přípravy na atentát, ke kterému má dojít při Super Bowlu. Myšlenka zajímavá, provedení místy dobré, ale celkově to zas tak silné není a přece jen je to trochu zdlouhavé. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Keď vonkajšia teplota prevýši 35 stupňov, som schopný sledovať iba filmy tohto typu. Nehĺbam nad tým, či by sa to takto nejako mohlo udiať, Frankenheimer mi je zárukou, že z profesionálneho hľadiska to bolo nakrútené dobre, potešia ma stretnutia so známymi i keď nie špičkovými hercami a pohľad na štadión zaplnený 80 tisícmi divákov je veľkolepý. Takže celkove spokojnosť v rámci žánru a očakávaní. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Vyhodit do vzduchu stadion s 80 000 lidmi není jen tak! A já bych se ve filmu trvajícím bez mála 2 a půl hodiny docela rád více zaměřil i na minulost a psychologii postav včetně výraznější analyzy důvodů, které je vedly až k tomuto extrémnímu kroku. Ačkoliv minimálně dvě hlavní postavy teroristky Dahlii s palestínskými kořeny a vietnamského veterána Landera nám nakonec ve vybranou chvíli trochu hlouběji představeny jsou, jejich osobní příběhy zůstávají po celý film nevýrazně v pozadí. Což je trochu škoda, protože zde jsem vnímal daleko větší potenciál k silnému dramatu, které by pomohlo divákovi najít si k hlavním postavám jistý (méně chladný) vztah. John Frankenheimer je totiž jeden z opravdu mála režisérů akčních filmů, co umí nabídnout vedle strhující adrenalínové akce zároveň i silnou psychologii postav (viz. třeba The Gypsy Moths z roku 1969). Ale pokud jde tady o scénář a celkový přínos z obsahu, Černá neděle je vlastně (dle mého názoru) průměrný filmový příspěvek na téma terorismu. Nicméně skutečne nadupaná, nervy drásající atmosféra, která s přibývající minuty přináší stále větší napětí, po celou dlouhou stopáž výborný spád a hlavně všechny akční scény vytvářejí z tohoto filmu takřka mimořádný zážitek. Ačkoliv jsem se spočátku dostával do děje trochu hůř, postupně mi začal film ubíhat velice rychle a musím říct, že takhle velkolepé a pořád silně realistické pojetí akce, navíc v paralelním dění (sportovci a diváci na obrovském stadionu, versus boj helikoptéry a vzducholodi ve vzduchu) jsem snad ještě v žádném filmu neviděl a Frankenheimer mi po Francouzské spojce 2 v tomto směru opět vyrazil dech. [80%] ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama