That Englishwoman: An Account of the Life of Emily Hobhouse

• Slovensko Ohnivá Angličanka

Skutočný príbeh je poctou Angličanke Emily Hobhouseovej (1860 1926), obetavej žene, ktorá celý svoj život zasvätila charitatívnej činnosti a na prelome 19. a 20. storočia pomáhala chudobným a trpiacim ľuďom na celom svete. Emily Hobhouseová (VERONICA LANGOVÁ) je dcérou farára, reverenda Reginalda Hohhousea (TERENCE ALEXANDER). Žena v stredných rokoch nemá šťastie v láske a nemá ani žiadneho muža, pretože jej otec si to neželá. A tak sa Emily rozhodne obetovať celý svoj život ľuďom, ktorí potrebujú pomoc a milosrdenstvo. Vášnivo sa angažuje v boji proti chudobe a nespravodlivosti, ale aj za práva žien a detí, ktoré trpia v rôznych vojnových konfliktoch. Zakladá rôzne charitatívne nadácie, stáva sa členkou Medzinárodného červeného kríža, snaží sa zlepšiť životné podmienky v utečeneckých táboroch. Podporuje všetkých, ktorí sú v núdzi bez rozdielu farby, pohlavia, vyznania či miesta narodenia. Po smrti otca sa rozhodne odísť do Ameriky, kde pomáha chudobným prisťahovalcom, ktorí tam prúdia z celého sveta za vidinou lepšieho života. O niekoľko rokov sa vydáva do Afriky, kde Anglicko bojuje proti Búrom (1899-1903). V krutých búrskych vojnách pomáha nielen Angličanom, ale aj domorodým ženám a deťom. (oficiální text distributora)

Manesma

Filmové zpracování složitých osudů u nás i světu téměř neznámé ženy Emily Hobhouse mne rozhodně nezklamalo. Je na něm mírně znát lokální produkce, ale je zpracován s láskou, kterou Jižní Afrika této ženě, národní hrdince, věnuje. Také s úctou k tomu, co dokázala udělat pro trpící i oběti internačních táborů búrské války, prvních britských koncentračních táborů, jak jsou často světem nazývány. Film zachytil její mládí v Anglii i v Americe, její první cesty do Jižní Afriky a zpět do Anglie. Pro kterou však byla jen That Englishwoman nebo také That Bloody woman, zrádce stranící nepřátelským Búrům, kteří přece vraždí jejich krajany vojáky. Film zachytil její jednoznačné pochopení toho, že válkou nesmí trpět civilisté. Neúnavné vysvětlování a dokazování celému světu, že se to nesmí do budoucna dít. Že války vůbec do civilizovaného světa nepatří. Veronica Langová v hlavní roli má za mne rozhodně ohodnocení nejvyšší. Velká škoda, že film je velmi nesnadné pořidit, ke mě dvd došlo až po dlohém hledání z Austrálie. ()