Královský hon za sluncem

Royal Hunt of the Sun, The

Dobrodružný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 1969, 107 min

Woow! Takový film dávají ve všední den dopoledne na ČT1? Neuvěřitelné. Skvělá výprava a hudba dělají z tohoto eposu nadprůměrnou záležitost. Ale Robert Shaw (trochu mi připomíná Eda Harrise) ho svým výkonem posouvá ještě o třídu výš! Myslel jsem, že v Čelistech to byl jeho vrchol, ale zaplať pánbůh jsem se spletl. Jeho talent je neuvěřitelný a je jen škoda, že zemřel tak předčasně. Doporučuji každému poctivému filmovému fandovi. 80% - 4****(11.3.2010)

,,POČUJEŠ INKA?! TOTO TI RADOSŤ NEUROBÍ. MY MÁME BOHA, KTORÝ VYDÁ ZA STOVKY TAKÝCH AKO SI TY." __ V kedysi dávno vysielanom dokumentárnom seriály ,,Stracené civilizace", ktorý v jednej zo svojich častí pojednával aj o ríši Inkov som mal možnosť vidieť niekoľko ukážok z tohto filmu (konkrétne to bol masaker v Cajamarce) a bol som absolútne uchvátený. Po rokoch keď som zistil, že ho bude ČT vysielať (samozrejme ,,v tom najlepšom možnom čase") som radosťou zaplesal a po jeho pozretí som bol uchvátený ešte viac než z pár obrázkov, čo som si mlhavo pamätal. Kráľovský lov za slnkom je zabudnutým klenotom svojej doby a výnimočný je tiež z dôvodu, že filmov z touto tématikou je ako zlata v Peru po vyplienení Španielmi. Začína ako klasický výpravný dobrodružný film, no postupne sa vďaka prepracovanému scenáru s vynikajúci dialógmi pretavuje do pôsobivého komorného, ba v mnohom až psychologického príbehu o hľadaní základných právd. Christopher Plummer svojim ,,divokým" výkonom s množstvom škrekov a úžasnými pohybmi tela v úlohe Atahualpu upozorňuje na to, ako sa mohli domorodci správať k veciem a postojom, ktoré prvý krát videli. Taktiež by som rád, rovnako ako blackJag upozornil na zrejmý vrchol filmu - masaker Inkov za sprievodu rytmickej španielky a indiánskeho spevu, ponúka nevšedný zážitok a zároveň predbieha vtedajšie zaužívané princípy filmovej hudby. Vyčítať sa nedá filmu prakticky nič, len snáď zo začiatku trocha zbrklý strih (úvodné titulky skončia až po 12. minútach) a priemerný dabing, začo samozrejme film nemôže. Každý má v sebe svojho Boha. (26. hodnotenie, 9. komentár k filmu)(12.3.2010)

• Pitryx

Hned předem podotýkám, že je fakt, že Pizzara jako historickou postavu nesnáším a je mi protivný, ale na hodnocení se to neodrazí. Film se mi líbil až na debaty o Bohu. Padly zde sice zajímavé názory, ale děj filmu to zcela zabrzdilo. Znehodnotil se tím jakýs takýs spád. Pak už film jen stagnuje. Ale celkově jde zcela jistě o zdařilý snímek, s dlouhou nudnou pasáží. Podruhé asi nebudu. 2711201110449/10643(17.2.2014)

• Dr.Cilka

Tesil som sa na tento film; Pizarro je historicka postava, ktora ma velmi zaujima.. no toto je brak. Film bol natoceny podla divadelnej hry (zrejme za kazdu cenu), co je na nom zalostne citit. Poslednu polhodinu som ani nedopozrel, nakolko ma iritovala jeho nesmierna "lacnost". Uplne nevhodne exteriery, chudobne interiery, nekonecne nepodstatne dialogy a tak dalej. Atahualpu hra american (what the hell?) s parochnou a umelymi nechtami, ktory obklopeny domorodcami posobi komicky. Ziadny charizmaticky vykon, ako uvadza oficialny text som ja nepostrehol. No a bitka kedy sa Pizarro zmocni krala Inkov?Suboj 10 rocnych deti s drevenymi mecmi by vyznel lepsie. Strata casu..(8.4.2012)

Robert Shaw jako španělský dobyvatel Francisco Pizzaro a Christopher Plummer jako Atahualpa, poslední neomezený vládce Incké říše, v komorním příběhu podle divadelní hry Petera Shaffera (autor hry a následného scénáře pro Formanova AMADEa). Velmi dobré herecké výkony a povedená technická stránka filmu přispívají k pomalému stárnutí snímku, který možná není přesným popisem historických událostí, přesto zaujme svým pohledem na soupeření jednotlivých principů víry a osobních pádů božstev. Koláž masakru inckého doprovodu a dravého rytmu španělky s domorodým vokálem je na dobu vzniku impozantní. Hudba: Marc Wilkinson. 80%(11.3.2010)