Duch jezera

Drowning Ghost

Horor / Thriller

Švédsko, 2004, 100 min

• Morholt

Tak tady mě Håfström poprvé zklamal. Strandvaskaren se vlastně ničím neliší od Vřískotu či Tajemství loňského léta. Máme tu stoletou legendu, rok starou sebevraždu studentky a agilní žákyni, která se po objevení maskovaného řezníka snaží dát tyhle dvě věci do souvislosti. Takže scénář je všechno, jen ne nějak objevný. Ale to by mi ani tak nevadilo, protože severský rukopis dokáže spolehlivě změnit i to nejšablonovitější téma. To se tady bohužel nestalo. Je to povětšinou nuda, která místy přechází v nudu strašnou. Za něco stojí vlastně jen závěr, který zpomalit nešel. Těch 30% dávám za herce, kteří se snažili seč mohli. Především hlavní představitelka. V rámci Håfströmovy tvorby je to výkyv, který se ale dá vzhledem k další režisérově tvorbě odpustit.(13.1.2014)

• Stoka

Viděl jsem ho před dávnou dobou a můžu říci, že podobných filmů je mraky a právě tenhle styl na mě moc nepůsobí. Duchovní záležitost, takřka vždy v minulosti před mnoha lety byli zavražděni studenti či absolventi, jejich příběh a úmrtí zůstalo legendou. Po určité a VÝZNAMNÉ době, legenda přichází na povrch a záčíná předpovídatelná podívaná, která se snaží udržet diváky u obrazovek a zvýšit tep, jenže se tak nedějě.......každý se snaží odhalit pravdu a řeší legendu která přišla postrašit studenty...(19.4.2012)

• fcreading

Nečakajte žiadny zázrak, ani nejaký výrazný horor, iba odpočinkový horor s nudným rozjazdom, ale oto viac poteší sympatická herečka, ktorá je neodolaťelná ( myslím tú čiernovlásku). No vrah vyzerá dobre, používa celkom tri vražedné nástroje: kosa, tú ma celkovo v jednej scénke, kuchynský nôž a sekeru tu má iba raz. Pravdou ale zostáva, že to režíroval Hafstrom ktorý režíroval Izbu 1408, ktorá je oproti tomuto majstrovský kúsok, no ale každý máme slabé začiatky 40 percent.(22.2.2009)

• davidek

Už od začátku dělá tvůrce z diváka blbce. Když padá dívka z věže padá hned vedle lavičky a pak už tam lavička není. To je pouze příklad. Velmi špatné dílko. Nepochopil jsem závěr kdy mrtvola zasažena kotvou klesá ke dnu a při vytažení už je to jenom stará kostra. Asi jsou v jezeře piraně. Prostě "úchvatný" film.(16.8.2005)

Kdo má rád thrillery/horrory z prostředí univerzit, jejich různých typů študáků a kantorů/ek, k tomu nějaká ta místní legenda, šablonovité postavy, tím vším se zvyšuje šance, že při závěrečných titulcích nebudete nasraní. 30% ke dni tohoto komentáře je hodně podhodnocených, dal bych 5/10, za který ale dávám 2* hvězdy, takže přihodím na 5.5/10, at jsou v pravo vidět ty tři hvězdičky ( i když nejslabší jaké můžu dát ), který třeba dodaj více odvahy pro to, aby jste si Strandvaskaren pustili.(22.1.2014)

• - Natáčení probíhalo ve švédském Stockholmu. (Terva)

• - Film byl kritizován za nápadnou podobnost s horory Halloween (1978) a Pátek třináctého (1980). (Terva)

• - Na hororovém filmovém festivalu Screamfest v Los Angeles získal snímek dvě ceny, a to za nejlepší režii a nejlepší soundtrack. (Terva)