Duch jezera

Drowning Ghost

Horor / Thriller

Švédsko, 2004, 100 min

• eraserhead666

Tenhle film má poměrně dobrý rozjezd a zpočátku dějově nastiňuje několik možných variant, kterými by se to mohlo ubírat a rozvíjet - odhalování sto let staré urban legendy o vrahovi studentů, nedávná sebevražda studentky, útěk jejího bláznivého otce z psychiatrické léčebny, napjaté vztahy v samotné škole. Z toho všeho se mohlo vyvinout mnoho zajímavých zápletek a první půlku filmu se zdá, že se tak i děje. Jenže pak najednou scénárista všechno hodí za hlavu a vybere si tu nejdebilnější, nejprovařenější a nejplošší možnou variantu děje a celej film jde, s prominutím, do prdele. Zapomeňte na název filmu, zapomeňte na to, co se odhaluje první půlku filmu, nic z toho nakonec z vyústěním či pointou filmu nemá nic společného. Po shlédnutí mi připadalo, jako by někdo vzal dva horory, jeden ač nijak převratný, přesto se zajímavou zápletkou a druhý naprosto podprůměrný teenagerovský "slasher", přestřihl je napůl a slepil dohromady. Škoda, ta severská atmosféra, příběh, herci/herečky, v první půli se mi docela zamlouvali/y.(2.9.2009)

• Stoka

Viděl jsem ho před dávnou dobou a můžu říci, že podobných filmů je mraky a právě tenhle styl na mě moc nepůsobí. Duchovní záležitost, takřka vždy v minulosti před mnoha lety byli zavražděni studenti či absolventi, jejich příběh a úmrtí zůstalo legendou. Po určité a VÝZNAMNÉ době, legenda přichází na povrch a záčíná předpovídatelná podívaná, která se snaží udržet diváky u obrazovek a zvýšit tep, jenže se tak nedějě.......každý se snaží odhalit pravdu a řeší legendu která přišla postrašit studenty...(19.4.2012)

Keď som si prečítal anotáciu na obale DVD a všimol si "katovské" hodnotenia na tejto stránke, vyhol som sa Duchovi jazera oblúkom. Ale potom som videl dva iné Håfströmove filmy /jednému som udelil 5 a druhému 4 hviezdičky/ a nechcelo sa mi veriť, žeby ten istý režisér - hoci aj na poli iného žánru - dokázal až tak brutálne stúpiť vedľa. A moje pochybnosti boli na mieste. Ducha jazera totiž zráža na kolená iba scenár /overený a prevarený recyklát teenagerských slasherov/, ale režisérsky robí chalan čo môže a zachraňuje čajový príbeh dobrým budovaním atmosféry, nadštandardnou prácou s hercami a niektorými zapamätateľnými obrazmi. Teenagerský slasher nie je ani náhodou moja šálka kávy, ale práve vďaka Håfströmovi som to dopozeral dokonca bez väčšej újmy na zdraví. Viem minimálne o desiatich filmoch tohto subžánru, ktoré by si zaslúžili "čierne políčko" a predsa sa ocitli v modrom. Preto pridávam jednu hviezdičku navyše, hoci mu tým z čiernych bažín aj tak nepomôžem.(7.8.2006)

• Morholt

Tak tady mě Håfström poprvé zklamal. Strandvaskaren se vlastně ničím neliší od Vřískotu či Tajemství loňského léta. Máme tu stoletou legendu, rok starou sebevraždu studentky a agilní žákyni, která se po objevení maskovaného řezníka snaží dát tyhle dvě věci do souvislosti. Takže scénář je všechno, jen ne nějak objevný. Ale to by mi ani tak nevadilo, protože severský rukopis dokáže spolehlivě změnit i to nejšablonovitější téma. To se tady bohužel nestalo. Je to povětšinou nuda, která místy přechází v nudu strašnou. Za něco stojí vlastně jen závěr, který zpomalit nešel. Těch 30% dávám za herce, kteří se snažili seč mohli. Především hlavní představitelka. V rámci Håfströmovy tvorby je to výky, který se ae dá vzhledem k další režisérově tvorbě odpustit.(13.1.2014)

• davidek

Už od začátku dělá tvůrce z diváka blbce. Když padá dívka z věže padá hned vedle lavičky a pak už tam lavička není. To je pouze příklad. Velmi špatné dílko. Nepochopil jsem závěr kdy mrtvola zasažena kotvou klesá ke dnu a při vytažení už je to jenom stará kostra. Asi jsou v jezeře piraně. Prostě "úchvatný" film.(16.8.2005)

• - Režisér Mikael Håfström se inspiroval starými severskými mýty. (Cheeker)

• - Film byl kritizován za nápadnou podobnost s horory Halloween (1978) a Pátek třináctého (1980). (Terva)

• - Jesper Salén byl zasažen pod pravé oko jednou vrtulí motoru motorového člunu. Okamžitě byl převezen do nemocnice a hned další den byl schopný natočit scénu znovu. (Cheeker)