Den osynlige

Invisible, The

Thriller / Fantasy / Drama

Švédsko, 2002, 97 min

Je to dobrý film, který trpí pouze drobnými chybkami. Hlavní chyba je, ale docela zásadní - motivace obvinění z napráskání loupeže. To byla zásadní boty, jinak film plyne dobře, záhrobí je natočeno hodně dobře, asi nejlepší duchařina. Klasické Švédsko prostě, trochu šikany, černého humoru a výborní herci. Z te Tuvy Novotny ještě něco bude.(3.9.2012)

Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych nad hodnocením váhala tak moc jako v případě tohoto filmu, který i přes duchařské téma není vůbec hororový a ani romancí ve stylu Ducha, spíš takové psychologické drama s prvky krimi a fantasy, přičemž nadpřirozeno je tu přítomno jen v osobě Nicklase, vše ostatní má reálný základ. A celé je to velmi, velmi originální a neotřelé a to včetně podařeného závěru. Proč jsem tomu tedy hned nenapařila pětku? Protože by si takový námět zasloužil lepší zpracování a atmosféru a také mě moc nepřesvědčil herec v hlavní roli. Jenomže se mi zas líbila postava Amélie a několik výborných momentů...uvidím, nechám si to rozležet v hlavě a možná to ještě změním.(26.11.2013)

Neviditelný je velice dobře napsaný příběh - s překvapivou zápletkou, rychlým spádem i výbornou (i když ne zcela nepředvídatelnou) pointou. Netypický duchařský námět je navíc podpořen jakýmsi psychologickým pozadím, jež zejména k závěru dodává filmu zajímavý rozměr. Nicméně... Škoda škoda přeškoda toho nepovedeného televizního zpracování, které při vší úctě ke scénáristickému výkonu, sráží tento film o třídu níž. Alespoň na mě to totiž působilo silně rušivě, místy některé záběry připomínaly podřadné německé krimi seriály... Škoda, atmosféra se tím ze snímku vytrácela, přestože herecké výkony byly přesvědčivé...(20.6.2008)

Znáš ten pocit, kdy cítíš cosi po těle, ale nedokážeš říci, co to je? Zažils někdy teplo a chlad zároveň, kdy chvíli převažuje prvé, chvíli druhé, ale povětšinou obojí? Máš někdy pocit, že se díváš na zápletku, kterous viděl již stokrát a přece Tě překvapí? Nevíš někdy, co si vlastně vůbec myslet? Byl pro Tebe nějaký film tak zvláštní, tak hodně zvláštní, že se chtě nechtě vymykal Tvému vnitřnímu hodnocení, které bys mu imaginárně na cedulce dal? (■) Tento rok jsem viděl 15 filmů, které mě tak či onak nepopsatelně vnitřně zasáhly, no a tento patří mezi ně. (■) Nebudu zde zastírat, že film není dokonalý, k tomu má opravdu daleko, ale já nehodnotím to, zda je filmařsky na profesionální úrovni či zda vypadá jak splácanina studenta, který v životě neviděl scénář a kameru má poprvé v ruce; po pravdě: leckdy mě naopak nízkorozpočtové filmy nebo tzv. nezávislé, (i když, co je to vlastně nezávislé, že?) či některé, které jsou obecnou většinou hodnoceny spíše průměrně až podprůměrně, dokáží nadchnout natolik, že se i já sám někdy dost divím. (■) [SPOILER] Rozhodující pro mě byla scéna, kdy Nicklas a Annelie každý zvlášť a přesto spolu ulehnou na modrou žíněnku nebo přesněji na dopadovou deku; v tento moment jsem měl takový neodkladný pocit, že film se bude ubírat trochu jiným směrem než jsem původně myslel a také se tak skutečně stalo a to hned dvakrát. Chvíli, jak leželi v té tělocvičně, jsem si říkal, že bych film přejmenoval na "Stockholmský syndrom".[/SPOILER] (■) V poslední třetině jsem si připadal, že se dívám na tři různé filmy, které jsem již předtím viděl, ale že se vzájemně proplétají a spojují. (■) Teď při psaní komentáře mi došlo, že mi to svým vykreslením postav, kde ti zlí nejsou až tak zlí a ti hodní nemusí být až tak úplně hodní, docela připomnělo MIYAZAKIho filmy z období 1986-2004. (■) [SPOILER] Víš, co je horší než zjistit, že jsi mrtvý? Zjistit, že jsi stále naživu, ale nevíš, kde je Tvé tělo.[/SPOILER] (■■■) (R) [90/100]. ▪ (K) [90/100]. ▪ (V) [77/100]. ▪ (♫) [70/100]. ▪ (H) Gustaf SKARSGÅRD [80/100]. Tuva NOVOTNY(ová) [88/100]. (■) (E) The Sixth SenseGhostInterstellarSolaPassengersAn Inspector CallsLeijonasydänKlass. (■■■) (Č) 1 (■) (1) {Neděle, 20-XII-2015; 02:05; Doma; PC.}; 640 x 272p; ))(( (v původním znění s českými titulky). [90/100]. (■) (csfd) Phoenixcqreverehan.ciJane18CZKarushsokov. (■■■) (C) [83/100](20.12.2015)

Už dávno na mňa nezapôsobil film tak silno ako tento. Srdcervúca precízna dráma s bezchybnou réžiou, ojedinelými hereckými výkonmi, tajuplnou mrazivou atmosférou, dramatickým neprekombinovaným dejom a chcela by som vyzdvihnúť aj nepredvídavosť filmu a hlavne hrdinky Annelie, pri ktorej nemáte potuchy, čo sa chystá spraviť a čo sa v nej v skutočnosti skrýva . Chválim aj pomalú gradáciu filmu, vďaka ktorej si od prvého momentu obľúbite hlavného hrdinu a v závere už vás určite nenechá chladnými. Podobné filmy: The Invisible, Zátoka ticha.(1.3.2010)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu švédského spisovatele Matse Wahla z roku 2000. (skudiblik)