Proslulé drama o dobývání Divokého západu a zhroucení přistěhovaleckého snu. Rok 1870. Skupina prominentních studentů absolvuje na Harvardu práva a zdá se, že jim svět leží u nohou… O 20 let později se někteří z nich vydávají z pohodlí města na divoký středozápad Johnson County, kam je žene touha po dobrodružství i úsilí vydobýt si vážené místo v ustavující civilizaci. Střetnutí s realitou však není takové, jak si představovali. Brzy jsou zavlečeni do krutého konfliktu se starousedlíky a evropskými imigranty, což znepokojivě směřuje k hrozbě masové čistky. Během sváru se odehrává bouřlivý milostný trojúhelník mezi maršálem Jamesem Averillem (Kris Kristofferson), bordelmamá Ellou Watsonovou (Isabelle Huppertová) a vymahačem rančerů Nathanem D. Championem (Christopher Walken)... Jeden z největších finančních propadáků dějin soudobé kinematografie natočil Michael Cimino (Thunderbolt a Lightfoot, Lovec jelenů), který epickou freskou 19. století pošramotil svou hvězdnou reputaci a stal se pro Hollywood enfant terrible, podobně jako kdysi jiný megaloman, Erich von Stroheim. Cimino westernovou parafrází na Coppolovu neméně epickou Apokalypsu téměř přivedl ke krachu studio United Artists, když čtyřikrát překročil rozpočet. Natáčení započaté roku 1979 provázely s ohledem na Ciminovo puntičkářství ustavičné přetáčky, překračování denních plánů či opětovné bourání a stavění kolosálních staveb, což se odrazilo na více jak 200 hodinách pořízeného filmového materiálu. Původní sestříhaná pracovní verze představená producentům činila 325 minut, načež byl Cimino nucen snímek sestříhat na 219 minut. Nicméně po prvotních nevalných výsledcích po premiéře roku 1980 Cimino své opus magnum nakonec pro kinodistribuci sestříhal na necelých 150 minut. A tuto verzi Česká televize uvádí, ačkoli v průběhu dalších let vznikly ještě dvě varianty: „radikální“ (219 minut) a restaurovaná režisérská (216 minut). Na počátku 80. let zavrhované drama se postupem času – i díky opětovným znovuuvedením – dočkalo přehodnocení, když začalo být chápáno jako jedno z posledních vrcholných děl dědictví tzv. nového Hollywoodu, které charakterizovalo umění tvůrců Stevena Spielberga, Francise F. Coppoly, Dennise Hoppera, Mikea Nicholse, Roberta Altmana, Martina Scorseseho a dalších. Této nové generaci filmařů bylo od 2. poloviny 60. let umožněno více experimentovat v rámci klasického hollywoodského vyprávění, což se odrazilo na hravé práci s žánry i pokrokovém technickém zpracování. Nebeská brána není výjimkou. Ačkoli rozeznáváme rysy westernového žánru, Nebeskou bránu lze označit také za historický či válečný velkofilm, stejně jako umělecky ztvárněné melodrama. Pedantství Michaela Cimina ve spolupráci s osobitým kameramanem Vilmosem Zsigmondem (McCabe a paní Millerová, Vidiny, Blízká setkání třetího druhu) dovolilo dech beroucím způsobem vykreslit tragický námět začarovaného kruhu, který symbolicky přejímají pohyby kamery, uspořádání aktérů, ale též svícení s výtvarnou kompozicí scény. (Česká televize)

Toochman

Film jsem viděl ve tříapůlhodinové verzi, která kdyby byla o polovinu kratší, byla by pořád moc dlouhá. Uznávám kvality snímku. Výborné jsou lokace, dobrá je výprava, kostýmy. Méně dobré jsou některé herecké výkony a především obsah. Pominu-li zdlouhavý úvod, který nemá žádnou zásadní souvislost s pozdější zápletkou, děj prostě celé hodiny přešlapuje na místě. Heaven's Gate je také prvním filmem, který mě dokázal nudit i u závěrečného masakru, a to už je opravdu co říct.  Samotný epilog, je jen další zbytečný přívěšek, podtrhující autorovy přehnané ambice. ()

Lenart

Temný romantický etno-western s nádhernými obrazovými kompozíciami, obrovským (stredoeurópskym) komparzom a zhruba tak hodinou navyše.           80 % ()

merlik

Zajímavě vymyšlený příběh, i když v některých scénách zbytečně rozvleklý. Nádherná výprava diváka vtáhne do světa filmu. Výborné herecké výkony. V mýc očích zbytečný první obraz před lety a poslední obraz po letech. Nějak mi to do filmu nesedělo. ()

Tormentor665

Matty a Davson již napsali vše důležité. Dle Austina Fishera je to poslední western starého stylu a je třeba dodat, že jeden z největších a nejlepších. Ciminova genialita spočívala v tom zachytit věci, které by jiní zcela přehlédli. Nevím, jakto viděl tvůrce, ale na jeho místě se neubráním slovům: "Kurva, ale stálo to za to!" ()

PaRi

Myslím, že ocenění za nejhorší režii dostal u tohoto snímku Cimino oprávněně. A nepomohla ani opulentní výprava. Jeho hvězda silně zazářila Lovcem jelenů a pak zcela zhasla. ()

Petike odpad!

Ciminova samoúčelná westernová rádoby-epopeja, do ktorej pozháňal jedného známeho herca a herečku za druhým, minul naň viac prachov, než je celoročný rozpočet asi polovice afrických krajín, zakilloval Chaplinom a inými klasikmi založené štúdio United Artists, celý žáner aj vlastnú kreativitu. A čo je ešte horšie, dal zahlušiť dychberúce množstvo obyčajných nevinných zvierat (koní, dobytka, hydiny), len pre nejaké vlastné onanistické pseudodramatické vízie. Ľutujem, ale keď sa usporadúvajú ozajstné kohútie zápasy a kone vyhadzujú do vzduchu dynamitom (!), lebo veľký pán režisér si z toho šiel vzrušene cvrknúť do gatí, končí každá sranda a benevolencia. Tomuto hovorím režisérska Sodoma-Gomora, orgie nezodpovednosti a nulového vkusu, kompletná strata umeleckej i ľudskej súdnosti. Je mi ľúto, ale Cimino sa tu zachoval ako jeden zakomplexovaný, sebastredný, často až sadistický debil. Niektoré prvky námetu mohli byť fajn, ale film je to katastrofálne nudný, dlhý, a neustále onanujúci nad tým, aký je výpravný. Nechcem byť zlý, ale Cimino sa pri tvorbe tohto patvaru mal radšej dať vyšetriť. Ukážkový príklad primadona rejžovského prístupu ku všetkému, a žalostno-bizarný výsledok tomu zodpovedá. Je mi ľúto, aj keby všetci na csfd.cz dávali tomuto čudu 5 hviezd, ja nikdy nepôjdem nad odpad! už len preto, že v roku 1980 každý vedel, že pri nakrúcaní sa so zvieratami dá zaobchádzať a aj sa má zaobchádzať lepšie. Starý Coppola po nakrúcaní Apocalypse Now sebakriticky poznamenal, "Little by little, we went insane...". V tom má síce pravdu, ale na Ciminove nechutné excesy nemali. Je inak vtipné, že tento western napriek tvrdeniam, že je o témach sociálnej nerovnosti a koľko zla do života ľudí priniesli kadejaké škriepky a násilie ohľadom vlastníctva pôdy a majetkov, prakticky sa ani chvíľu nevenuje faktu, že belošskí osadníci sa navzájom mlátia o územie, z ktorého predtým vyhnali domorodé obyvateľstvo. Videl som westerny s oveľa nižším rozpočtom, ktoré tieto isté témy rozoberali podstatne múdrejšie, trefnejšie a úspornejšie, a nemysleli si o sebe, že budú zaručené veľdiela. ()

route60

Je skutečně smutné jak tento Western dopadl asi přišel v nejméně příznivou dobu protože to rozhodně špatný film není ale pro Cimina to znamenalo stop což je škoda, Kris Kritofferson a ostatní jsou perfektní možná délka je trochu moc, no 4* si to zaslouží. ()

jopal

Fakt velmi kontroverzny film. Po prvej hodine som to vzdal s umyslom uz nikdy sa k nemu nevratit. Ale precital som opat komentare a dopozeral som ho. Sice na 3 krat, ale to cosi do seba. Oplati sa vidiet, len necakajte nejaky akcny narez. Pripominal mi stare ruske filmy, kde sa 2/3 len spievalo, ci hralo na "garmoske" a dej nic moc. Tu je ale vsetko. Dej, nuda, akcia, nauka aj romantika. Len je to straaasne pomale! ()

ForzaJuve

Tohle samozřejmě nemohlo fungovat, nefunguje a nikdy fungovat nebude. Viděl jsem 259 minut dlouhou verzi, ale se 2 pauzami, jinak bych u toho nevydržel. A to jsem to pochopitelně viděl doma, že bych na to eventuálně šel do kina, to si vůbec nedovedu představit, regulérně bych u toho asi usnul. Je úplně jedno, jak geniální výprava nebo kamera za filmem je, 259 minut je zcela nereálná stopáž pro film, který má na sebe vydělat alespoň 50 milionů dolarů v roce 1980... 3,5 hodiny čekám na závěrečnou přestřelku a ta mě pak nakonec taky zklamala. Film je dobrej pokud se líbí mě a ne nějakýmu krtikovi, co se rozplýva nad každým detailem a mě se ten film prostě nelíbil a rozhodně nejsem sám. S největší pravděpodobností jsem to dnes viděl naposled, ledaže by byla čistě ze zvědavosti možnost shlédnout prapůvodní 5,5 hodiny dlouhou verzi. ()

hony23

Tento film jsem si našel, protože se o něm mluví jako o nejprodělečnějším filmu v historii. Tvůrci opravdu při jeho výrobě nešetřili, tisíce komparzistů v dobových kostýmech, vychytané záběry kameramana - to opravdu působí efektně. Bohužel ale celé toto snažení sráží hodně slabý scénář a vražedně dlouhá stopáž přes 3 a půl hodiny! Já vydržel půlku filmu a šel jsem od toho... ()

Trinculo

Toto je dílo, které už asi nikdy nevznikne. Možná až zase nějaký producent propadne megalomanii a v sázce s divákem prohraje svoje studio. Nedivím se, že film ve své době propadl, dneska by se posunul kamsi do sféry umění, nebo filmů pro náročného diváka. Co je na něm fascinující je způsob jeho pomalého a neuprosného vyprávění, kde jde vidět, že je zde spousta času na zdánlivě nepotřebné detaily, které dohromady vytvářejí něco naprosto úžasného. Navíc film obstojí i jako sonda do kruté reality americké společnosti (a věřím, že i jako metafora dneška). Doporučuju nevěřit filmovým recenzím a podívat se na vlastní oči jak je to s kvalitou tohoto filmu. ()

p.a.douch

Jéééžiš to bylo dlouhý. Bylo to moc pěkný a pravdivý, herci perfektní, vlastně všechno bylo perfektní, ale nevím proč se to nedalo vydržet. Už podle obsazení to je pecka, ale Cimino se asi úplně zbláznil a chtěl natočit dokonalý film a tím to úplně zabil. ()

Baldrick

Viděna režisérská verze, bohužel v tradičně zoufalém provedení v Ponrepu (místo avízované 35mm kopie špatně vypálené dvd - během úvodních titulků zoomování obrazu na plátně, v závěru pověstné zamrzávání obrazu a během celého filmu ve chvílích zakouřených scén a pohybu co jiného než pixely): Příliš velké sousto. Těžko hodnotit. Epické i lyrické zároveň, autorsky podvratné, důsledné, precizně výpravné (slabé slovo) a obrazivě podmanivé, tématem a hlavně zpracováním v daných souvislostech ale bohužel od počátku určené k neúspěchu (spousty bláta fyzického i morálního). Jak už tu někdo zmínil, první kdo mě během sledování napadl, byl David Lean. Z hlediska vyprávění a dramaturgie se to navíc od smrti jednoho ze tří hlavních protagonistů poněkud rozpadá a ztrácí na přesvědčivosti. Herecky film stojí zejména na Walkenovi a Huppertové, o tom asi žádná, Kristofferson jim to v lepším případě nekazí. Rozhodně filmový zážitek, který rezonuje. ()

Cascabel

Kinoverze je zkrácená tak, že negativa filmu vynikají a pozitivní momenty nemají dostatek prostoru. Ani režisérský sestřih totiž vůbec nepůsobí dlouze, ale hloupě, zejména ve své druhé, dynamičtější polovině. Za hlavní problém považuji, že příběh je vyprávěn tak, že jeho jednotlivé vrstvy navzájem příliš neprostupují, a zdůrazňuje se tak jejich banalita. Dvě hvězdičky za skvělou kameru (Zsigmond), muziku (Mansfield) a herce (Kristofferson, Huppert). ()

John Dunbar

90%. Řemeslně dokonale odvedená práce, hlavně po vizuální stránce. Snad jen hudba není tolik výrazně zapamatovatelná. Povinně zařadit promítání do amerických a vlastně i neamerických škol :-) Společně s Apokalypsou nestatečnější pokus tehdejšímu i současnému překvapenému "mejnstrýmem:-)" zablokovanému divákovi odvyprávět pravdivěji a co nejvíce trpkou formou poněkud zfalšovanou a upravovanou historii Spojených států. Jó...,to byly časy. Nyní ani v blízké budoucnosti vládci Hollywoodu nic takového nedovolí. U filmu a po filmu se přece nesmí přemýšlet a navíc ještě kriticky. ()

Horácius

Tenhle film by měl povinně shlédnout každý vážný filmový fanoušek a důvodů se najde sto a jeden. Je to kus precizního filmového řemesla, který je ovšem "uživatelsky" nepříliš přívětivý a tak dopadl, jak dopadl. Každopádně slouží a bude sloužit jako příklad, jak málo možná stačí k totálnímu fiasku. Kdyby byl scénář jen trochu jiný, třeba se mohlo jednat naopak o jeden z nejlepších filmů svého žánru. Takhle je třeba se naladit na určitou vlnu, aby film zapůsobil, a to zřejmě většina diváků odmítla. Nesouhlasím s tím, že úvod na Harvardu byl zbytečný – možná stopáží přestřelený, ale mám dojem, že zde byl pro uvození celého příběhu a jako kontrast mezi hlavními hrdiny za mlada a později. Osobně si myslím, že v podstatě žádná scéna ve filmu nebyla vysloveně zbytečná, jen prostě souvislost mezi nimi byla někdy velmi těžko k vysledování a někdy byly možná pouze k navození atmosféry. Diváci zřejmě očekávali především jasnou a zřetelně viditelnou kostru příběhu, a na "umělecký western" prostě nikdo zvědav nebyl. Možná v jiné době by uspěl lépe, kdoví. 75% ()

sudruh sustruh

Veľkolepý film, a prepadák zároveň, a pri tom veľkofilm s porovnateľnou dĺžkou sa dá natočiť aj lepšie, pritiahnuť viac divákov a nenechať zbankrotovať filmové štúdio (napr. Vtedy v Amerike). Film miestami nudí, a nie je to len stopážou, na druhú stranu nedá sa nevšimnúť neskutočné krásne zábery, ktoré puntičkár Cimino dotiahol až takmer k dokonalosti, prekrásne exteriéry, stavby a kostýmy. Nič mu to však nebolo platné, diváci film neprijali s nadšením, a rovnako ani ja nie. Nezachránil to ani záverečný súboj (fakt dobrá prestrelka), ba ani scény nahej Elly. Harvardský tanečný úvod a koniec na lodi som akosi nestrávil, rovnako ako tanec na kolieskových korčuliach v strede filmu. Predpokladám, že práve tieto scény boli vystrihnuté pri skrátenej verzii (ja som videl 220 minútovú). Na druhú stranu je zaujímavý iný pohľad ne divoký západ, pod ktorým si každý predstaví len kovbojov a indiánov, lupičov bánk a hľadačov zlata, a odvrátený pohľad na Ameriku konca 19.storočia, ktorý neposkytne snáď žiadny iný film (ktovie, či rovnaké osudy nezažívali aj naši predkovia, ktorí sa rozhodli opustiť strednú Európu a hľadať šťastie na druhej strane Atlantiku). Úprimne, som rád, že to mám za sebou. ()

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Sam Mendes na Divokém západě

Sam Mendes na Divokém západě

10.12.2009

U tohoto tvůrce už nás „nečekané“ žánrové volby nemůžou překvapit. Proč by si nemohl zkusit třeba western? Obzvlášť, když se schyluje k návratu kovbojek na filmová plátna (komiksový Jonah Hex,… (více)

Jeff Bridges tasí kolty

Jeff Bridges tasí kolty

12.09.2009

A nebude to poprvé v jeho kariéře. Ještě jako mladík si zahrál ve westernu Bad Company či v proklínaném velkofilmu Nebeská brána, v 90. letech ztvárnil titulní roli v „prequelu k Deadwoodu“ Divoký… (více)