Kolosálne komerčné fiasko, ktoré sa ako odstrašujúci príklad spomína ešte aj dnes. Neviem povedať čím to bolo, možno paradoxne jeho drastickým skrátením. Neviem to ale posúdiť, videl som len 3 a pol hodinovú verziu. A tá nieje na zahodenie. Už len po formálnej stránke. Je to veľkoryso pojatý snímok, ktorý aj na priek svojej dĺžke nenudí tak ako by sa na prvý pohľad zdalo.(3.11.2010)

Cimino natočil vskutku velkolepou podívanou plnou historicky přesných detailů různorodých lidských činností. Daří se mu vykreslit americkou krajinu jako obrovskou kulisu před kterou se odehrává krutý boj bohatých proti chudým, Američenů proti přistěhovalcům. Myšlenkově tak film vyvolává spoustu otázek a poodhaluje méně známou část amerických dějin. V tom všem trochu zanikají ústřední postavy a jejich milostné pletky působí někdy snad až příliš naivně.(5.4.2017)

Typický příklad filmu, který jeho tvůrci přeroste přes hlavu. Jeden z obrovských propadáků, který pohřbil kariéru oskarového Cimina i celé produkční studio. Film samotný je výpravou velkolepý, ale ona 4 hodinová délka, je pro daný příběh i jeho vyprávění, mnohdy smrtící. A to mi rozhodně nevadí ani výpravné a už vůbec ne dlouhé filmy (Tenkrát v Americe zbožňuji).(25.4.2013)

Velkolepá záležitost, která v podstatě položila United Artist, kariéru Michaela Cimina a uzavřela jednu kapitolu Hollywoodu. Cimino chtěl natočit Nebeskou bránu přesně podle svých představ a to se stalo megalomanskou výzvou, na kterou by možná ani dnešní technika nestačila. Chvílemi jsem měl pocit, že se dobře zná s Terencem Mallickem (Nebeské dny 1978?:)) a společně sdílejí lásku ke krajině a obrazové kráse/kvalitě svých filmů. Cimino totiž narazil na své megalomanství se vším všudy a z Nebeské brány udělal nudný a předlouhý snímek. Postavy i příběh působí jako do počtu. Příběh ještě k tomu postrádá výraznou logiku, hloubku a ucelenost. A to nemluvím o prologu a epilogu, které jsou ... Nechme to. Tohle je prostě hrozně problematický film, protože většině lidí prostě nebude krásná kamera a "kmotrovsky-westernovská" hudba stačit k uspokojení. Jakákoliv akce přichází až v závěru... Nekonečný perfekcionista Cimino si zde prochází naprostou ztrátou nadhledu nad vlastní látkou. Není první, ale v mnohém jeden z posledních, ale s trochou nadsázky lze říct, že kvůli Nebeské bráně je plátno v kině tak velké... Takže ne zklamání, ale spíše očekávaná nuda roztažená na více jak tři hodiny, bez tempa, silných postav, příběhu, ale s obrovským důrazem na reálnost prostředí a jeho (špinavou) krásu. V mnohém legenda o propadáku a vše okolo filmu vytváří fenomén, který dělá z Nebeské brány film lepší, než jakým opravdu je. (viděna 219 minutová verze v původním formátu)(29.11.2009)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1982 : VÍŤAZ (1) : Najhoršia réžia - Michael Cimino, NOMINÁCIE (+4) : Najhorší film, Najhorší herec - Kris Kristofferson (spolunominácia za viacero filmov), Najhorší scenár - Michael Cimino, Najhoršia hudba - David Mansfield.(13.2.2008)

• - Na zvýraznenie vizuálneho dojmu z krvavých a násilných scén sa použili vnútornosti skutočného koňa. (sudruh sustruh)

• - Pôvodná verzia filmu trvala takmer 5 a pol hodiny. Samotná finálna bitka medzi osadníkmi a najatými zabijakmi trvala údajne tak dlho ako bežný celovečerný film. (sudruh sustruh)

• - Kris Kristofferson, rovnako aj Jeff Bridges, sa vyjadrili, že sú hrdí na to, že mohli vo filme hrať. Jeff Bridges tvrdí, že čím častejšie si snímku pozrie, tým ju má radšej. (sudruh sustruh)