Nejspektakulárnější a nejúžasnější plýtvání penězi v historii Hollywoodu a bezpochyby jeden z největších filmů všech dob. Vzdor všemu, čím si tenhle film prošel, je jeho sledování čistá filmová potěcha. Každý záběr je tím nejrozmáchlejším a nejfantastičtějším filmovým obrazem, jaký jste viděli, každá vteřina filmu je tou pravou kinematografií. Filmová magie, které rádi mnohé odpustíte. Criterion collection, 219 min. 9/10(18.6.2017)

Dve veci sa mi ani nesnívali: 1, že v nejakom americkom westerne budem počuť prisťahovalcov spievať "Slovenské mamičky, pekných synov máte..." (dokonca pred záverečnou bitkou) 2, že pri sledovaní 3,5-hodinového preklínaného prepadáku ani nemrknem. Impozantný film. Nie je vylúčené, že najvýpravnejší a čo sa týka kostýmov a dekorácií, asi najrealistickejší western vôbec. Áno, je v ňom veľa zbytočností - napr. celý úvod na Harvarde, takisto záverečná scéna na lodi. A rovnako ako v Lovcovi jeleňovi, zaobišiel by som sa aj bez tých tancovačiek a iných etno vsuviek (hoci tu sa mi predsa len zdali viac k veci). Ďalším nedostatkom je nefungujúca osobná rovina príbehu, najmä milostný trojuholník je kvôli Kristoffersonovmu odťažitému podaniu celkom studený. Ako historický epos a aj ako western však film funguje bezchybne. Navyše Cimino si zaslúži obdiv - väčšina scén je komponovaná tak umne a precízne, že aj Kubrick je oproti tomuto improvizátor.(28.7.2009)

Director's cut. Takto to vyzerá, keď má režisér voľnú ruku. Všetko je veľkolepé, každá druhá scéna je davová – ešte aj obyčajný prechod ulicou je sprevádzaný stovkou komparzistov a minimálne päťdesiatimi vozmi behajúcimi hore dole. Občas tak máte pocit, že Ford a Leone točili televízne inscenácie. Priznávam, že scény zo školy, korčuľovania i kohútích zápasov by som zniesol v menšom rozsahu, ale fakt som žasol nad tou výpravnosťou. A keď sa (v druhej polovici) začnú diať veľké veci, sú fakt veľké a ak sa aj niekto dovtedy nudil, musí uznať, že režisér má film pevne v rukách. Ťažko povedať, nakoľko by bol tento western funkčný v klasických (finančných i stopážových) „rozmeroch“, ale pochybujem, že ešte niekedy v rámci žánra niečo porovnateľné vznikne...(9.9.2016)

"Michael Cimino upsal kvůli Lovci jelenů svou duši ďáblu. A ten si pro ni právě přišel" (z dobové recenze). Hodnotit tento film není lehké, ale argument, že v případné 5,5h dlouhé verzi mohl film vypadat lépe, prostě odmítám (viděl jsem director's cut). Nebeská brána chtěla být obří freskou o Západě, jaký skutečně byl - ne plný kovbojů, ale imigrantů, proti kterým se obrátí vlastní americká vláda. Spíše než souvislým příběhem je jakýmsi sledem scének a epizod, které jsou navíc mnohdy zdánlivě zbytečné nebo pro děj téměř nepodstatné (třeba úvodních 20 min. ze studia na Harwardu). Stejně tak postavy postrádají nějaký větší vývoj, hlubší charakteristiku, spoustě těch vedlejších chybí jakákoli návaznost a smysl a obrovský dav imigrantů (několikrát uslyšíte i češtinu/slovenštinu) vystupuje spíš jako jeden prvek. Dialogy jsou často zcela o ničem a mimo závěrečné bitvy (která v původním sestřihu vydala na samostatný celovečerák) se film neskutečně vleče. I Leone je oproti tomu celkem akční. Snímku bohužel chybí určitá esence, díky které by se nad tyto věci mohl divák zcela povznést, působivosti filmů zmiňovaného režiséra totiž ani zdaleka nedosahuje. Možná i díky jednoduchoučké hudbě. Za co tedy to hodnocení? No, za to, za co režisér především utrácel. Hlavním hrdinou filmu je totiž scéna a to scéna s velkým "S", pro kterou je kinoformát naprostou nezbytností snad v každém druhém záběru. Scéna s neskutečnou výpravou, exteriéry, obrovským komparzem a smyslem pro detail. Scéna, která působí dojmem, že film jí mnohdy dělá jen kulisu nebo vysloveně překáží. V tomto ohledu dotáhl Michael Cimino svůj záměr téměř k naprosté dokonalosti. A až bude někdo zase lamentovat nad komerčností nějakého projektu, tenhle film může sloužit jako příklad, kdy jistý režisér poslal díky své umělecké koncepci ke dnu filmové studio i svou oscarovou kariéru a dost možná uzavřel jednu hollywoodskou kapitolu, ve které měl ještě režisér to hlavní slovo.(1.4.2006)

"Celý ich majetok je len kopa detí..." Musí byť najväčší prepadák v dejinách zlý film? M. Cimino urobil naivne veľkú chybu v tom, že si myslel, že po oscaroch za Lovca jeleňov mu prejde všetko, hlavne neznesiteľne prepálená stopáž. S tou to skutočne prehnal, hoci film sa odsledovať dá, ale strihať by fakt bolo z čoho. Kľudne i celá hodina a film by ako celok vôbec neutrpel. Celé dlhé minúty venuje spevu, tancu, číslu na husliach a kolieskový korčuliach...Mnoho záberov je o niekoľko sekúnd dlhších než by museli byť. Film má slušný základ a je škoda, že pri takej dĺžke sa migrantom z Európy nevenoval viac, aby ich divák bližšie spoznal. Ich postavy sú len okrajové, sem tam zaznie poľština, ruština, srbština a na moje obrovské prekvapenie zaznie pred veľkým finále slovenská ľudová pieseň "Slovenské mamičky." Záverečná prestrelka je úžasná, dynamitom sa nešetrilo a vzduchom lietajú celé konské povozy. Z dnešného pohľadu sa aj Američania musia hanbiť pri pohľade na prístup k migrantom z Európy. To oni vybudovali Ameriku! V porovnaní z dnešnými vyjebanými migrantami, ktorí si vyberajú štát podľa toho, kde dostanú vyššie dávky, sú vtedajší pracovití migranti to najlepšie, čo Amerika mohla dostať. Slušní a pracovití ľudia sú na nezaplatenie! a to je dnes skutočne vzácna kombinácia. 80%.(27.11.2016)

• - Film vydělal pouhých 1,5 milionu dolarů. (Pavlínka9)

• - Na zvýraznenie vizuálneho dojmu z krvavých a násilných scén sa použili vnútornosti skutočného koňa. (sudruh sustruh)

• - Prológ a epilóg sa točili dodatočne, keď už bol samotný film hotový. Cimino naň dostal 3 milióny dolárov, aj keď pýtal viac než 5 miliónov. Aj to len pod podmienkou, že úvod a záver filmu sa natočí v dohodnutom čase, bez zbytočného oneskorenia a za dohodnutú sumu. Štúdio dalo Ciminovi ultimátum, že pokiaľ sa tak nestane, prológ aj epilóg nebudú súčasťou filmu. (sudruh sustruh)