Vôbec nepokladám ten film za "velikášsky", "bezdôvodne dlhý", a kritikou zdeptaný ako "prepadák". Bol len natočený a distribuovaný v politicky nevhodnom čase. Keď sa v amerických westernoch strieľa na banditov, nič sa nedeje, keď sa plienili indiánske kmene, vždy sa to dajako dalo ospravedlniť a odpustiť. Ale keď sa strieľa do rusko - poľských ukrajinských a nemeckých prisťahovalcov, so súhlasom guvernéra, so slabým dozorom armády či dokonca prezidenta, ??? to už nie je kóšer. ani v čase nástupu Regana čoby prezidenta. Viete si predstaviť nejaký európsky film o tom ako kdesi strieľajú po arabských uprchlíkoch ??? To by "riadená" filmová kritika inak zareagovala. Nech by bol film ako fenomenálny !!!!! :)(8.12.2015)

Konecne som si pozrel tento legendarny prepadak. Ma to klasicke rozvlacne sedemdesiatkove tempo s kopou zbytocnych scen, ktore ak by sa vystrihli, tak by to nevadilo. Mozno by mi viac sadla kratsia verzia, ale ja som videl tu dlhsiu. Napriek tomu rozhodne davam nadpriemerne 3 hviezdicky. Pretoze vyprava je fakt velkolepa. Proste nevidana. Megalomansky rozpocet na tom vidno kazdu jednu sekundu. Kamera je pôsobiva a vsetky tie kulisy zabera v nadhernych najazdoch. A nakoniec je tu prekrasna hudba. Takze aj ked je tempo snimku rozvlacne, tak po audiovizualnej stranke je to totalna žranica, vdaka čomu to za jedno pozretie stoji. A komu nevadi pomale tempo, tak bude z filmu mozno aj nadseny.(16.3.2015)

Typický příklad filmu, který jeho tvůrci přeroste přes hlavu. Jeden z obrovských propadáků, který pohřbil kariéru oskarového Cimina i celé produkční studio. Film samotný je výpravou velkolepý, ale ona 4 hodinová délka, je pro daný příběh i jeho vyprávění, mnohdy smrtící. A to mi rozhodně nevadí ani výpravné a už vůbec ne dlouhé filmy (Tenkrát v Americe zbožňuji).(25.4.2013)

Nejspektakulárnější a nejúžasnější plýtvání penězi v historii Hollywoodu a bezpochyby jeden z největších filmů všech dob. Vzdor všemu, čím si tenhle film prošel, je jeho sledování čistá filmová potěcha. Každý záběr je tím nejrozmáchlejším a nejfantastičtějším filmovým obrazem, jaký jste viděli, každá vteřina filmu je tou pravou kinematografií. Filmová magie, které rádi mnohé odpustíte. Criterion collection, 219 min. 9/10(18.6.2017)

Na jednu stranu chápu, co se na snímku všem nelíbí. Na druhou stranu právě z těch důvodů musím snímku napálit bez problému čtyři hvězdy. Působívé a místy až silně podmanivé exteriéry jsou dějištěm nekorektního divokého západu trochu jinak, který místy jde na ruku klasickým fanouškům westernového žánru, aby je v momentě druhém utopil ve složitějších a hůře stravitelných odkazech a symbolismu. Ano, jsou zde mezi dokonalými hereckými polohami (Hurt) i ty horší (Huppert), nicméně to nemění nic na faktu, že Nebeská brána je šikovně navrstvená záležitost, která i přes stopáž něco málo pod čtyři hodiny uteče docela rychle i pro lidi, co tomuto žánru moc neholdují. Viděno v digitálně upravném Director's cutu na MFFKV48.(4.7.2013)

• - V hlavnej úlohe sa mal pôvodne objaviť John Wayne, ten však ponuku odmietol. (sudruh sustruh)

• - Pri natáčaní boli zabité 4 kone. (whack)

• - Nebylo nic neobvyklého, když se během natáčení jeden záběr opakoval i padesátkrát. Jindy se zase celou věčnost vyčkávalo, než se do zorného pole kamery přivleče líbivý mráček. To vše kvůli přehnanému puntičkářství Michaela Ciminoa. (Coldrex)