Skleněný dům

Sklenený dom

Thriller / Drama

USA, 2001, 102 min

• Kingjiri

Marně jsem ve filmu hledal něco, co by mě fakt zaujalo. Jako nápad dobrej, ale vzniknul tak nudnej scénář až hanba. Trochu pochválit jde jen akčně pojatej závěr, jenomže v podobnym duchu se měla nést většina příběhu, ve kterym o nějakym napětí nemůže být ani řeč. Herecký výkony taky nijak neoslněj, snad jenom u Stellana Skarsgårda se objevily zajímavější herecký momenty. Dle hodnocení jsem čekal rozhodně víc, ale tohle prostě nemůže stačit ani na žánrovej průměr, dvě silnější hvězdy.(10.10.2012)

Thriller, který si sice nijak nedělá hlavu s nápaditým stavěním děje a s momentem překvapení pracuje jen nesměle, přesto však kupodivu dobře funguje díky schopné práci s budováním napětí mezi krásnou Leelee Sobieski a Stellanem Skarsgårdem, kteří tento film drží na sympaticky průměrné úrovni také herecky.(15.8.2015)

Absolútne tuctový triler prelomu storočia typu Nepovedz ani slovo. Žiadne skutočne prekvapivé zvraty, prefiltrovaný obraz so solídnou atmosférou, ktorá sa snaží zakryť nedostatky scenáru. Ono je to vlastne celé iba pre teenagerov, keďže tu ide o tie deti. Takže tri hviezdy za lolitku Leelee, ktorá je výrazne obdarená a MILFku Diane. Ani si nepamätám, či som to kedysi v telke dokázal dopozerať.(28.9.2012)

Ve skleněném domě přebývají dva vyšinutí pěstouni, kteří to dvěma sirotkům pěkně spočítají. Nevím, proč je film tak zdlouhavý. Když je to thriller, nemuselo se dlouhou dobu inscenovat rádoby napětí, které není nijak vysoké a mohlo se jít rovnou na věc. Diane Lane a Stellan Skarsgard celkem obstojní psychopati, ale než projeví svoji temnou stránku duše, trvá to fakt zbytečně dlouho. Temné nasvícení filmu je fajn a znepokojivé vyznění domu neobvyklé architektury je cítit. Film však v ničem moc nepřekvapí, zpočátku až nudí a rozjíždí se až ve své polovině, která film hodně spasila. Film řadím do průměru, kdy námět filmu je lepší než jeho následné zpracování. Navíc se dá všechno ve filmu stoprocentně předem odhadnout. 50%(11.6.2012)

Asi jsem v poslední době dobře naladěná.... Každopádně, ač výprava filmu otřesná (ikdyž skleněný dům nechyběl), myšlenka a gradace napětí bylo dobré. Když se člověk vžije do rolí těch dvou dětí, věnuje snímku plnou pozornost. Vědomí toho, že se tohle děje běžně, moje pocity z filmu prohloubili. Asi jsem citlivka (i nu, jsem žena), ale mě se to líbilo. Celkový dojem přebil i občasná hluchá místa a brzké prozrazení pointy.(28.8.2013)

• - Velmi důležitou roli v příběhu hraje dům, do nějž se děti ke svým novým opatrovníkům přestěhují. Režisér záměrně zvolil i paralelu mezi příjmením adoptivních rodičů (Glass = sklo) a prostředím, kde žijí - supermoderním proskleném domě americké smetánky, jenž se ale pro obě osiřelé děti stane domem hrůzy. (duklak2)

• - Hlavní roli zpupné teenagerky Ruby svěřili Leelee Sobieski, která do role vnesla i vlastní zkušenost: „Mám jedenáctiletého bratra Robbieho a naše vztahy zase nejsou o moc odlišnější než vztahy, které mají ve filmu Ruby a Rhett. Můžete své bratry zbožňovat, mohou vás štvát, ale když jste vystaveni určité životní zkoušce, víte, že se o ně musíte postarat." Scénář pochází z dílny scenáristy Wesleyho Stricka, který spolupracoval na scénáři k legendárnímu Scorseseho Mysu hrůzy. Tvrdí, že jej námět napadl ve spánku, ale přiznává, že ten sen byl spíš noční můra. „Jednou ráno jsem vstal a v hlavě jsem měl ten příběh." Nepopírá i určitou inspiraci vlastním životem, protože se svou ženou dlouze diskutoval, komu by zanechali děti v případě, že by se jim něco stalo. (duklak2)

• - V závěru filmu, když se Ruby (Leelee Sobieski) a Rhett (Trevor Morgan) vezou policejním autem, sedí ve Fordu Crown Victoria, modelový rok 2000. Když však ale auto zastaví a policista jde zkontrolovat automobilovou nehodu, je možné poznat, že se jedná o Ford Crown Victoria, modelový rok 1995 s jinou přední maskou. (LUCIM)