Skleněný dům

The Glass House

Sklenený dom

Thriller / Drama

USA, 2001, 102 min

Thriller, který si sice nijak nedělá hlavu s nápaditým stavěním děje a s momentem překvapení pracuje jen nesměle, přesto však kupodivu dobře funguje díky schopné práci s budováním napětí mezi krásnou Leelee Sobieski a Stellanem Skarsgårdem, kteří tento film drží na sympaticky průměrné úrovni také herecky.(15.8.2015)

Glassovi mají skleněný dům a do něj si vezmou sousedovic děti, jejichž rodiče tragicky zahynuli. K dětem dostanou přídavkem na správku 4 miliony. A jak to tak chodí, Glassovic nejsou tak báječní lidé, jak si rodiče dětí původně mysleli, když je určili jako případné poručníky. Potenciál filmu byl určitě větší, i s tím krásným barákem si mohli tvůrci vyhrát líp, takhle se stal jen prázdnou kulisou. Vše je schématické a jasně dané. Ale jako kulisa, nebo po dlouhém dni docela slušná podívaná. Bravurní komentář: Enšpígl.(8.2.2011)

Průměrný thriller, jehož hlavními slabinami jsou mimo jiné naprostá předvídatelnost a roztahaný děj s bezpočtem pasáží, kdy se takřka nic zajímavého neděje. Architektura "skleněného" domu je dle mého příšerná a nechápu, jak by vůbec někdo mohl něco takového naprojektovat. Na druhou stranu Stellan Skarsgård i Sobieski hrají velmi slušně a přesvědčivě a to se u takovýchto filmů cení.(29.12.2006)

ačkoliv jsem tento film už jednou viděla v Tv, přesto jsem se k němu po nějakém čase vrátila a určitě je to slušný Thiller, který stojí za zhlédnutí, fajn bylo natočeno dost podobných filmů, ale přesto tento film měl svoji temnou atmosféru, napětí a boj o holý život dvou náctiletých dětí, Mě se tento film určitě líbil, jsem sama zvědavá na pokračování(26.10.2010)

• mlékař dan

další zbytečný film. nesnaží se ani nijak překvapit a kdyby skončil o čtvrt hodiny dříve, mohl se alespoň částečně /a popravdě jen velice málo/ vyhnout klišé. zlí byli potrestáni a slabí hodní vyhráli nerovný boj ... nic co by tu nebylo už tisickrát a stejně nicneříkajícím způsobem natočeno. dal bych dvě hvězdičky, to by ale na dvojce nesměl běžet docela vtipný film od woodyho allena, pro který už kvůli máti nebylo na obrazovce místo....(19.12.2005)

• - Hlavní roli zpupné teenagerky Ruby svěřili Leelee Sobieski, která do role vnesla i vlastní zkušenost: „Mám jedenáctiletého bratra Robbieho a naše vztahy zase nejsou o moc odlišnější než vztahy, které mají ve filmu Ruby a Rhett. Můžete své bratry zbožňovat, mohou vás štvát, ale když jste vystaveni určité životní zkoušce, víte, že se o ně musíte postarat." Scénář pochází z dílny scenáristy Wesleyho Stricka, který spolupracoval na scénáři k legendárnímu Scorseseho Mysu hrůzy. Tvrdí, že jej námět napadl ve spánku, ale přiznává, že ten sen byl spíš noční můra. „Jednou ráno jsem vstal a v hlavě jsem měl ten příběh." Nepopírá i určitou inspiraci vlastním životem, protože se svou ženou dlouze diskutoval, komu by zanechali děti v případě, že by se jim něco stalo. (duklak2)

• - V závěru filmu, když se Ruby (Leelee Sobieski) a Rhett (Trevor Morgan) vezou policejním autem, sedí ve Fordu Crown Victoria, modelový rok 2000. Když však ale auto zastaví a policista jde zkontrolovat automobilovou nehodu, je možné poznat, že se jedná o Ford Crown Victoria, modelový rok 1995 s jinou přední maskou. (LUCIM)

• - Velmi důležitou roli v příběhu hraje dům, do nějž se děti ke svým novým opatrovníkům přestěhují. Režisér záměrně zvolil i paralelu mezi příjmením adoptivních rodičů (Glass = sklo) a prostředím, kde žijí - supermoderním proskleném domě americké smetánky, jenž se ale pro obě osiřelé děti stane domem hrůzy. (duklak2)