„Má to maminka těžký, když jsem teď mrtvý...“ Ačkoliv Stellan Skarsgård patří nepochybně mezi evropskou hereckou špičku, komediální postavy nikdy netvořily jeho parketu a v roli bláznivého tatínka mi Skarsgård připadal (i přesto, že spolupracoval zde na scénáři) poněkud herecky nevýrazný. Občas se tento poměrně originální a nápaditý snímek nevyhne i scénám s až příliš tuctovým humorem (zejména ta příhoda v restauraci s podivnou dvojicí a podmáslím), ale jelikož je film určený v první řadě pro dětské publikum, jsem to ochoten tolerovat stejně jako některé lehce divoké pohádkové sekvence (na lodi). Z pohledu filmu pro děti a mládež asi nemám Jimovi a pirátovi co příliš vytýkat. Alfredson, jak mi postupně dokazuje, dokázal natočit osobitý film snad v jakémkoliv žánru a tentokrát svému dílku zdařile vdechl svěží závan dětského dobrodružství a velké fantazie. Příběh plný roztodivných vzletů, částečně i o věcích mezi nebem a zemí pojatých s nadhledem, pěkně kráčí s hlavní postavou malého Jima k objevení cílu, tedy k poselství. I pro mě osobně nejslabší Alfredsonův film je pořád výrazně nadprůměrný film. 75%(31.3.2021)