Nula stupňů Kelvina

(festivalový název)
  • Česko Nula kelvinů (festivalový název) (více)

Henrik Larsen opúšťa milovanú Gertrudu a vydáva sa do zamrznutého Grónska, kde má spolu s ďalšími dvomi chlapmi loviť polárne líšky. Po príchode na miesto zisťuje, že život v zamrznutej divočine plynie akosi inak než v civilizovanej krajine. Vôkol neho je len sneh a ľad a navyše nepríjemný nadriadený, s ktorým to nemá vonkoncom ľahké. (Frontman)

Anderton

Hra nervov v drsnej krásnej grónskej prírode. Traja chlapi, každý z iného cesta. Formulka vyfintený antagonista verzus omnoho zaujímavejší protagonista. V podstate bez deja, postačí iba atmosféra prostredia a dusno medzi postavami. Nakoniec sa ale niečo stať nevyhnutne musí. Stanú sa z nich nerozluční priatelia? Vyvraždia sa navzájom? Zmenia sa pod tlakom okolností a vďaka vzájomnému vplyvu? Ak by tento film nebol tak ignorovaný, možno by sa o Skasgardovej postave hovorilo ako o jeho životnej úlohe. Vizuálna nádhera, psychologická štúdia a filozofický presah o človeku ako súčasti prírody v jednom. Nie síce v tom najgeniálnejšom prevedení, ale určite dostatočne sugestívnom. ()

Bubble74

Syrová psychologická studie, stejně nelítostná jako grónská zamrzlá končina, ve které se odehrává. Charakterová přeměna hlavní postavy byla vylíčena opravdu znamenitě. Přišlo mi ale, že výbornou stěžejní pasáž kazí nanicovatý začátek i stejně chatrný konec. Výkony Stellana Skarsgårda i toho norského Tobeye Maquirea dopomohly k mrazivě silnému zážitku. Ochránci zvířat ani milovníci psů nadšením však jásat nebudou. ()

Chrustyn

V našich končinách neznámé ale velice zajímavé, drsné a atmosférické drama, které na prostoru jedné chaty s třemi muži, obklopenými zamrzlou krajinou, odehrává drsný boj o přežití. ()

Arsenal83

Príroda, ktorú chcete vidieť, ale kochať sa ňou je dobré len z pohodlia obývačky. Inak celkom nezáživný survival, kde som už počiatočný zámer nepochopil. Tak chlapec má snúbenicu a on sa rozhodne ísť na rok do Grónska, neviem či mal záujem o atraktívne tulenice alebo miestne uškatce, ale tak ženská by mala byť prednejšia. Hoci teda fakt krásavica to žiadna nebola. A potom tam traja chlapi mrznú a mrznú, len jeden dostal rozum. Záverečná pointa ale mala niečo do seba. Natočené na Špicbergoch. ()

kaylin

Film založený na třech postavách, které by všude jinde mohly být klidně karikaturami, ale díky svým hereckým představitelům jsou prostě skvělými individualitami. Příběh vlastně jen o tom, jak přežít ve společnosti dalších lidí, ale snímek nesmírně silný a mrazivý, ale ne díky počasí, ale právě díky lidem. ()

• Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v Nórsku, predovšetkým na ostrove Svalbard a v metropole Oslo. (MikaelSVK)