Prak

Kådisbellan

Innocent Life

The Slingshot

Dánsko / Švédsko, 1993, 102 min

Značně tupý socialisticky zpitomělý už i tak značně zabedněný otec, necitliví kantoři a protižidovské naladění předválečného Švédska. Jeden z mnoha filmů o nelehkém klukovském dospívání, v tomto případě ozvláštněný temnou severskou atmosférou.(5.12.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $309,117Tržby Celosvetovo $2,100,000(12.3.2010)

Docela dobrý film, trošku přitaženej za vlasy, ale ono je možné tak nějak všechno, takže proč by ne tohle. Skandinávský dramata ale mám moc rád a tak jsem se na Prak s chutí pustil. Stáří je na filmu znát, ale ne zase tolik. Líbilo se mi ale, že celý ten příběh je vyprávěn z pohledu malýho kluka. Co už se mi tak moc nelíbilo, tak hlavně právě to, jak na toho kluka tlačej snad ze všech směrů. Není to takové to klukovství z Páni kluků i když se to tváří. Tady je to všecko daleko brutálnější a horší. No ale ten kluk je pořád docela v pohodě. Není na něm vůbec nic znát. Možná i proto hodnotím tak, jak hodnotím.(20.8.2013)

• hygienik

Už dlhšie súkromne delím škandinávske filmy do 2 kategórii. A) KLASICKÉ - sú väčšinou natočené podľa románov miestnych autorov, pojednávajú o dejinách Škandinávie a realisticky zachytávajú životy jednotlivca, či skupiny ľudí. Slabinami týchto diel je aj napriek silným námetom slabšia psychológia postáv a dejová vata, ktorá spája pár divácky zaujímavých scén. Nemusíte s tým súhlasiť, ale ja radím Prak do tejto kategórie. Naproti tomu filmy B) ANALYTICKÉ - rozpytvajú postavy a ich konanie do nitky, často sa odohrávajú v autorovej súčastnoti. Psychologická kresba je tak výrazná až to diváka znepokojuje, lebo sa stotožňuje s postavami. Samozrejme to neplatí paušálne. A neplatí to ani o najlepších režiséroch Severu.(19.7.2013)