Utajený

• Irsko

Hidden

Drama / Mysteriózní / Thriller

Francie / Rakousko / Německo / Itálie, 2005, 117 min

Takhle vypadá originální, napínavý drama. Skoro všechno je v tomhle filmu jinak, než byste čekali - Michael Haneke je skvělý hlavně proto, že se nebojí riskovat. V tom je o míle napřed oproti většině ostatních současných režisérů. Pokud u filmových tvůrců oceňujete právě tuhle vlastnost, film vám vřele doporučuju. Jestli radši sázíte na jistotu, bude to pro vás asi zklamání.(24.11.2006)

Inteligentní film (což pro někoho může být alarmující), který má několik opravdu nezapomenutelných scén. Ke konci filmu, kdy syn vstoupí do výtahu, jsem měl opravdický strach (tohle se mnou zatím udělal jen Let číslo 93 a Potomci lidí). Opravdu dobrá a poctivá filmařina, u které si rozhodně moc neodpočinete.(14.6.2007)

Hodnocení filmu bych rozdělil přesně napůl. Forma je u Hanekeho tradičně vytříbená, obsadil tam špičkové charakterní herce, kteří odvádí maximum. Zato obsah pokulhává, protože tradiční Hanekeho manýra nechávat spoustu věcí na divákovi a končit co možná nejotevřeněji se tady změnila v absolutní bezradnost a nebál bych se použít i slova křeč. Motivace postav je neuspokojivá a celé to na mě působí dojmem "co tím vlastně chtěl básník říct". Celkový dojem: 50 %.(25.3.2012)

Když jsem před pár lety viděla "Pianistku", zůstala jsem stát s pusou dokořán. Byl to naprosto fascinující divácký zážitek, film, který mě dokonale porazil. Jméno Michael Haneke jsem si zapsala za uši a těšila se na další film, který od něj uvidím... Ale ovace se nekonají. "Utajený" se zpočátku tvářil jako velmi dobrý film, dlouho se mi i líbil. Ale pak začal být utahaný, rozvleklý, nudný, opakující se - žádný nový impuls, zvrat, nebo prostě cokoli, co by příběh posouvalo dopředu. Pak "velká pointa" a nedořečený konec, který jako by s předchozím děním na plátně nijak nesouvisel. Jako by Haneke nevěděl jak tu svoji nepovedenou bžundu zachránit, a tak od ní utekl. Škoda dvojnásobná, když si k tomu přivedl takové herce jako je Daniel Auteil (od "Války policajtů" jej bedlivě pozoruji a zjišťuji, že se mi chlapec čím dál tím víc začíná zamlouvat) a Juliette Binoche. Ach jo.(1.4.2006)

Nebudem skrývať svoje rozčarovanie, keď sa na obrazovke zjavili záverečné titulky a moja vybičovaná zvedavosť dostala namiesto odpovede frčku do nosa. To rozčarovanie zasiahlo tú časť môjho diváckeho ega, ktoré spohodlnelo pri "bežných" thrilleroch, kde sa väčšinou pointa podáva ako lahodná a sladká odmena. Ale niekoľko hodín po filme sa prihlásila o slovo druhá divácka polovica, ktorá si spomenula na niekdajšie slasti pri lúštení a dekódovaní nejednoznačných artefaktov, najmä z dávnejších čias, keď sa našlo dosť tvorcov odhodlaných servírovať nechytateľné loptičky a dosť divákov, ochotných napriek tomu nevzdávať to hneď po prvom sete. Caché sa mi skrátka rozležal v hlave a zrazu mi došlo, že na jeho dekódovanie potrebujem celkom iný kľúč. Ak by išlo o obvyklú thrillerovú schému, bolo by to deravé ako sito a vlastne akákoľvek "prekvapivá" pointa by už celej snímke sotva vrátila vierohodnosť. Ak ale budeme chápať Hanekeho opus ako metaforu o "démonoch minulosti", nevykoreniteľných ako každá burina a psychologickú vivisekciu na tému "predsudkov k inakosti" /rasovej, generačnej a dokonca i mužsko-ženskej/ začína celé puzzle do seba celkom dobre zapadať. A dokonca spätne ozmyselňovať aj mnohé formálne postupy, ktoré vám môžu počas sledovania filmu trošičku brnkať na nervy. Škoda, že v našich zemepisných súradniciach je Haneke, hádam s výnimkou Pianistky, stále persona incognitta.(2.8.2006)