• Eddard

Ohromné zklamání a obrovská škoda pro (nejen) evropskou fantasy. Nejenom, že se převod jednoho z nejlepších fantasy příběhů na plátno nepovedl (což by bylo zj. kvůli nízkému rozpočtu pochopitelné), oni ho tvůrci totálně zkopali. Jediné plus - mé představě Gerlata blízký a slušně hrající Zebrowski. Snesl bych i volné přepracování některých povídek (Střípek ledu) a v čerty, i tu Yennefer, ale tím opravdu končím. Zbytek je bezbřehá bezmoc autorů, naprosto urážející plivnutí na celý Sapkowského svět... Když si pomyslím, že se na to někdo podívá předtím, než vezme do ruky knihu... brrrrrrrrrr! 20%(7.9.2007)

Velmi pěkná fantasy. Krásné vyprávění Geralta z Rivie ( Bílý Vlk, Gwynbleidd), který se živí zabíjením netvorů a nestvůr, kteří ohrožují lidi. Na své pouti se ovšem setkává i s netvory, kteří mají lidskou podobu. Za všech okolností nestranný, jen tak bezdůvodně se nežene do žádného boje. Je to bělovlasý bojovník ve světě, kde vládne bezpráví, vraždy a znásilnění. Jediné právo je tady právo meče. To Geralt zná moc dobře, od mala byl vychováván v Kaer Morhenu spolu s ostatními mladými chlapci, kteří byli určeni, jako děti předurčení. Jeho mentorem byl jeden z nejstarších zaklínačů, Vesemir. Můžeme se tak setkat se slavným bardem Marigoldem, slavnou a překrásnou čarodejnicí Yennefer a s dalšími postavami fantasy světa. Seriál je daleko rozsáhlejší než stejnojmenný celovečerní film. Celým příběhem nás provází nesmírně krásná hudba, asi jeden z nejlepších soundtracků co jsem kdy slyšel. Do karet Zaklínače hrají také krásné, rozmanité prostředí i zajímavé postavy.(6.9.2007)

Přes oprávněné Galadrieliny výhrady musím uvést, že i tak je seriál sevřenější a hutnější než jeho filmová shrnutina. Klady pro mne převládají i za těchto okolností. V rámci svébytného polského kulturního fenoménu, před nímž v případě jeho vrcholných projevů smekám s nanejvýš pokornou úctou, to znamená skvělý výkon Zebrowského, jehož mimořádnost získává na kvalitě právě v souvislosti s Galadrielinými kritickými postřehy, a dále slovanskou kvalitní adaptaci jinak zatím pouze západoevropsky uchopeného žánru. Slovanská i baltská problematika jsou i nám ovšem stejně, ne-li ještě více blízky. Ozvuky mýtů i některých vědeckých dohadů jsou zvládnuty na vysoké úrovni již v literární předloze a v tomto ohledu nic nezměnila ani Brodzkého režie. Polský seriál svým způsobem nahrazuje mnohé, co v našem osvojení domácích bájí fatálně chybí. Sapkowského téma snese v našem kontextu srovnání s tvorbou Beneše-Třebízského (zejména historický román DAGMAR o významné dánské královně, starší dceři Přemysla I. Otakara), Jiráskovou (STARÉ POVĚSTI ČESKÉ) nebo Štorchovou (LOVCI MAMUTŮ, NA VELKÉ ŘECE). Víc než čestně tento "VĚDMÍN" obstojí v porovnání s americkou produkcí typu různých HERKULŮ a PÁNŮ ŠELEM a srovnání snese i s francouzskými ASTERIXY a OBELIXY. Lehký žánr má jednu prožluklou vlastnost: není velkým uměním a v tomto ohledu ho vymezuje i svébytná poetika. Císař nemusí být vždy nahatý; někdy není jen suprasalónně oblečený. I to se může stát.(28.3.2008)

Dal bych pět hvězd, leč u některých dílů bylo našlápnuto k super akci, ale vyklubala se z toho jen taková televizní kašička. Nejsem znalec polské televizní tvorby ani jsem Zaklínače nečetl, ale hlavním hrdinou, hudbou a jistou syrovostí si mě seriál získal. Skoro vůbec nevadí, že triky jsou z roku 0, příšery jak z nějaké 30 let staré televizní pohádky ze Studia kamarád a herci ve vedlejších rolích nějací strejdové z dědiny. Tu atmosféru tvůrcům věřím a to je u fantasy seriálu žádoucí. Když to srovnám s nějakým současným britským seriálem jako třeba Merlin, vychází mi polský Zaklínač jako jasný vítěz.(21.6.2011)

Poměrně povedený seriál podle slavné předlohy. Samozřejmě není to vizuální hollywoodská hostina, ale spíše poctivá televizní práce. Především představitel zaklínače Geralta, Michal Zebrowski, seriál skutečně táhne a nese ho na svých bedrech. Nejvážnějším záporem je, že bez lepších triků a možností se tvůrci měli zaměřit hlavně na příběh a ten je u tohoto seriálu dost nesourodý. Některé díly ve stylu povídek na sebe nejsou přímo návazné a docela to funguje - je vybudována hlavní postava a sledujeme její jednotlivé příběhy. Pak se ale z ničehonic tvůrci pustili do velkého románového příběhu, který se rozhodli vtěsnat do několika dílů...no a podle toho to dopadlo.(19.3.2009)

• - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)

• - Seriál vznikl podle uspěšné knižní ságy „Zaklínač“ od polského autora Anorzeje Sapkovského. Celá knižní série čítá celkem 7 vydání. (Chibs)