• El Pistolero

  6/10. Jako fanoušek Sapkowského předlohy jsem šel do seriálového „Zaklínače“ i přesto, že se na něj hodně plive. Odteď už můžu tvrdit, že ne zcela právem. Možnosti polské televize jsou značně omezené, není to žádná HBO, nicméně fantasy stvořila, dá se říci, plnokrevnou. Nebudu řešit digitální zpracování některých monster, které bych přirovnal k pokusům některých českých štědrovečerních pohádek z posledních let. Co totiž stojí za pochvalu, je atmosféra, výprava, hudba a především Zebrowski coby Geralt z Rivie, který je tak dokonalý, že si v této úloze skoro nedovedu představit jiného herce.(19.12.2014)

 • marvan
  *

  Neuvěřitelné, tohle by parta recesistů dokázala natočit jen mobilem. Tento film vyniká mimořádnou tvůrčí synergií nejneschopnějších pitomců a je otázkou, proč byla seriálová podoba kultovní knižní série svěřena do rukou tak skandálně neschopných diletantů. Co je na tomto seriálu dobré? Snad jen obsazení hlavní postavy, pokud pominu blonďatý přeliv, který vypadá jako laciná sisalová paruka panenky Barbie. Co je na tomto seriálu špatně? Všechno ostatní. Počínaje debilním hudebním doprovodem (někdo zuřivě mačká pár kláves s rádoby zlověstným tónem), směšným castingem a triky na úrovni Cimmermanova jevištního zázraku. Scénář odpovídá mentální úrovni průměrné středoškolské slohové práce. Historicky se filmové prostředí sice tváří jako středověk, do toho se ale šermuje japonskýma katanama, medituje a cvičí něco mezi krav magou a aikidem pro retardované.(22.9.2013)

 • Faidra
  **

  Přestávám se na cokoli těšit. Protože jestli moje těšení se bude mít za následek pokaždé to, co čekání na seriálovou verzi mých oblíbených příběhů, je to jediný způsob, jak si uchovat zdravý rozum. Veliká Melitelé! Nevěřila bych, jak je možné z životné, jiskřivé, vtipné i mrazivé předlohy, která je díky skvělé akci i dialogům k adaptaci na plátno nebo obrazovku jako stvořená, udělat tenhle výcuc bez chuti a bez zápachu. To už chce vážně kus umění. Nebýt hlavního hrdiny, neváhala bych to kopnout směrem odpad, ale pravda je, že Zebrowski asi nějaké zaklínačské schopnosti má. Aspoň si jinak neumím vysvětlit, že jsem vydržela čtyři díly, navíc konfrontována s děsivým Marigoldem, připomínajícím víc zkrachovalého sedláka než okouzlujícího barda, a Yennefer, zřejmě nějakou kletbou změněné z jedovatého havranovlasého vampa s ledovými fialkami místo očí v naprosto nepřitažlivou ženštinu. Můj otec vždycky básnil o tom, jaké jsou v Polsku přitažlivé ženy, ale Zaklínač by mě skoro přiměl veřejně obvinit mého zploditele ze lži a pokud se v celé zemi polské nenašlo něco hezčího, tak polským mužům věru nezávidím. Na druhou stranu hlavní hrdina si umí poradit nejen s trikově dost zoufalými příšerami (budiž, Polsko není Hollywood), ale i s divákovou ochabující pozorností a semtam se objevila i dýchatelnější atmosféra. Ovšem celkově je televizní verze Zaklínače spolu s bratry Kaczynskými důvodem, proč naše severní sousedy pomalu přestávám mít ráda.(7.8.2007)

 • Drnqonovic
  odpad!

  Nejhorší filmová adaptace knižní předlohy, kterou jsem kdy měl tu smůlu vidět. Když pominu naprosto ujetý výběr hlavních charakterů (Yennefer, která vypadala jako by utekla od pultu v zelinářství. Marigold, sukničkář, v knize přirovnávaný vzhledově k elfovi, který vypadá jak bezdomovec. Geralt, jehož bílá paruka vypadá jak vypraná v Perwolu...), absenci jakýchkoliv ucházejících trikových efektů (resp. jsou tak odpudivé, že by se za ně styděl kdokoliv starší deseti let), elfy (bytost, která vypadá jako Jugoslávec špatně simulující Vinnetuovy Apače) nebo mrzké prznění detailů samotného světa (zaklínači fakt NEBYLI samurajové, nenosili katany ani rohaté přilby a nezabíjeli se v soubojích), musím se ohradit proti tomu, jakým způsobem se tvůrci rozhodli celou předlohu ztvárnit. Sapkowski ve svých dílech snoubil sarkasmus nejtvrdšího zrna, mistrnou gradaci napětí a překvapení a nesmiřitelnou kritiku moderní doby a jejích problémů, to vše zasazené do fantasy světa, oživeného nespočtem hlavních a vedlejších postav, které se na stupnici morálky pohybovaly od jednoho konce k druhému, film (seriál) se tváří (a takový i je) jako levná televizní pohádka, která je o boji dobra se zlem, kde se máchá mečem, spisovně plká o vyšších ideálech a nakonec všechno dobře dopadne. Chybí špetka napětí nebo náznak pravých emocí, které jsou literární předloze vlastní, chybí tu náznak humoru. Chybí tu děj a spád, protože tvůrci nesmyslně míchají dohromady povídky s románem. Chybí tu cokoliv, co by dávalo filmu jedinou šanci na důstojnost hodnou knižní předloze. Sapkowskiho dílo je na poli fantasy všeobecně chápáno jako polský národní poklad, ne nepodobný odkazu Sienkiewicze. A zatímco Ohněm a mečem se svému literárnímu rodiči hrdě postavilo po bok, Zaklínač spláchnul všechno do hajzlu. Zbývá jen doufat, že se o to někdo pokusí znovu a lépe….(7.9.2009)

 • Deeside
  ****

  Série Andrzeje Sapkowskiho, Zaklínač, je samo o sobě dost dobré fantasy dílo a i když fanoušci předlohy tento seriál odsuzují (dokonce i sám Sapkowski přiznal, že Brodzkiho dílo je nekvalitní), mě osobně se zalíbil. Hlavní hrdina, zaklínač Geralt z Rivie, je typ hrdiny, jenž si nebere žádné servítky, a tento charakter postavy se podařilo Michału Żebrowskimu ztvárnit dokonale. Seriál má sice vady v ději (ten, kdo nečetl knihy, bude někdy tápat), celkově je to však slušná podívaná. Možná by mohl být více krvavější a rozvinuťejší, ale jinak ok. Hudba je super, Marigold mi ale nesedí. Takový zákusek po knihách a před hrami. P.S. Film nehodnotím, je to pouze sestříhaný seriál a upřímně je na hovno.(11.11.2012)

 • - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)

 • - Seriál vznikl podle uspěšné knižní ságy „Zaklínač“ od polského autora Anorzeje Sapkovského. Celá knižní série čítá celkem 7 vydání. (Chibs)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace