Zaklínač (TV seriál)

• Polsko

Wiedźmin

Dobrodružný / Fantasy

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński, Grażyna Wolszczak, Arkadiusz Janiczek, Agata Buzek, Dorota Kamińska, Bronisław Wrocławski, Henryk Talar, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Rafał Królikowski, Maciej Łagodziński, Agnieszka Dygant, Janusz Chabior, Jakub Tolak, Paweł Nowisz, Marek Bargiełowski, Zdzisław Szymborski, Witold Wieliński, Marta Bitner, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Kwas, Waldemar Kownacki, Rafał Walentowicz, Dariusz Krysiak, Wiesław Cichy, Piotr Dąbrowski, Artur Krajewski, Wojciech Duryasz, Magdalena Warzecha, Maciej Kozłowski, Lech Łotocki, Andrzej Szenajch, Tomasz Sobczak, Marek Richter, Grzegorz Artman, Mirosław Zbrojewicz, Edward Janaszek, Ireneusz Kozioł, Sebastian Konrad, Józef Stefański, Tadeusz Paradowicz, Mirosław Bieliński, Mariusz Saniternik, Mieczysław Hryniewicz, Karolina Gruszka, Jacek Kuzdak, Piotr Prokop, Andrzej Brzeski, Sylwester Maciejewski, Andrzej Dąbrowski, Paweł Szczesny, Julita Famulska, Kazimierz Mazur, Marian Glinka, Jarosław Boberek, Marek Walczewski, Tomasz Tyndyk, Tomasz Sapryk, Ewa Wiśniewska, Andrzej Musiał, Aleksander Bednarz, Jerzy Schejbal, Dariusz Jakubowski, Michał Milowicz, Ewa Telega, Arkadiusz Bazak, Jerzy Rogalski, Lech Dyblik, Edward Kusztal, Stanisław Banasiuk, Edward Żentara, Andrzej Słabiak, Włodzimierz Musiał, Michał Piela, Magdalena Górska, Mirosława Maludzińska, Andrzej Hudziak, Maciej Łagodziński (a.z.), Jerzy Nowak (a.z.), Lech Łotocki (a.z.), Władysław Barański, Bolesław Abart, Rafał Mohr, Grzegorz Emanuel, Mariusz Jakus, Dariusz Biskupski, Krzysztof Matuszewski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Penksyk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Płuszka, Włodzimierz Dyła, Anna Dymna (a.z.), Maria Peszek (a.z.), Dorota Piasecka, Michał Breitenwald, Sławomir Holland, Ewa Wiśniewska (a.z.), Elżbieta Jarosik, Marek Włodarczyk, Wojciech Zagórski, Marek Brodzki, Jarosław Gruda, Kinga Ilgner

Telewizja Polska S.A. przedstawia serial ... Wiedzmin . Zaklínač... Tohohle seriálu jsem se docela bál (ačkoliv jsem něco málo viděl v tv v roce 2003), toho, že to bude hrozná konina, která bude dělat mému oblíbenému knižnímu hrdinovi ostudu, ale nemusel jsem, Geralt samotný je totiž zpracovaný velmi dobře, počínaje naprosto geniálně zvoleným hercem, skvostným kostýmem konče, jen škoda, že se podobně nepodařilo převést i další postavy, takový Borch Tři kavky je výtečný a Marigold sympaťák (a to že nevypadá jako děvkař prvního stupně vůbec nevadí), ale na mnohým je vidět obrovský nedostatek peněz, hlavně na elfech, kteří vypadají jako skupinka vlasatých poláků, které někdo unesl ze srazu přátel vegetariánských indiánů a jejich elfovitost se projevuje především tím, že nosí divná ponča a čelenku ve vlasech (špičatých uší jsem si všiml asi dvakrát) a některé stvůry dopadli ještě hůř, neboť vypadají jako podivné plast-plyšové hračky a vypadají děsivě a nestůrovitě asi jako bramborový salát s kuřecím řízkem. Ale i když má Zaklínač v seriálové podobě řadu problému, mrzký rozpočet není ten největší (byť to vypadá, že tvůrci neměli prachy ani na přesuny po lokacích, jinak nechápu, proč by některé hrady nemohly natáčet na hradech, kterými je celá střední evropa posetá a museli natáčet na haldě kamení. A to do slova), ale fakt, že nedokázali děj náležitě upravit pro seriálové podaní, někdy díl nevyvrcholí v závěru, ale už v první třetiny, jindy se vyskytují postavy, které Geralt odněkud zná, ale nikdo se nenamáhá vysvětlit divákovi co jsou zač, navíc se brutálně kašle na časovou osu a fakt, že mezi některými díly uplynou dlouhé roky je poznat jen z toho, že některé postavy se objeví o poznání starší, prostě a jednoduše, Zaklínač by si zasloužil lepší péči. Ale víte co? To je úplně jedno, protože i tak se podařilo vytvořit hodně dobrý seriál, který využívá toho nejlepšího, co od Sapkowského využít mohl a i přes dost nehezké výtky se podařilo vytvořit něco zábavného a atmosferického (zdravíme nadmíru povedený soundtrack). I když ano, kdyby se do tohohle příběhu pustil někdo s vysokým rozpočtem (to vážně žádná stanice nechce fantasy odpověď na hru o trůny?), tak bych se nezlobil. ;" Já nejsem meč, jsem ruka, co ho drží. "(4.9.2014)

Poměrně povedený seriál podle slavné předlohy. Samozřejmě není to vizuální hollywoodská hostina, ale spíše poctivá televizní práce. Především představitel zaklínače Geralta, Michal Zebrowski, seriál skutečně táhne a nese ho na svých bedrech. Nejvážnějším záporem je, že bez lepších triků a možností se tvůrci měli zaměřit hlavně na příběh a ten je u tohoto seriálu dost nesourodý. Některé díly ve stylu povídek na sebe nejsou přímo návazné a docela to funguje - je vybudována hlavní postava a sledujeme její jednotlivé příběhy. Pak se ale z ničehonic tvůrci pustili do velkého románového příběhu, který se rozhodli vtěsnat do několika dílů...no a podle toho to dopadlo.(19.3.2009)

Asi je to tím, že jsem dřív Zaklínače viděl, než četl, takže mi nemohlo nic dobrý dojem z knížky zkazit. Samozřejmě že na Sapkowského předlohu seriál nemá, ale z mého pohledu je zpracován celkem příjemně a v tehdejším světě fantasy seriálů i odvážně. Trefou bylo i obsazení Zebrowského jako Geralta a tak vlastně jediné, co bych seriálu vyloženě vytkl, je triková stránka věci, ale finance asi nebyly takové, aby si tvůrci mohli vyskakovat. Kdybych dříve četl, nejspíš bych seriál sepsul, ale takhle je to ode mě za 70%.(16.5.2014)

Zprvu se mi to líbilo - fantasy se zajímavou zápletkou a výborným zpracováním, později to ale začínalo upadat a díly začaly ztrácet na tempu i na míře dívatelnosti, i když Zebrowski to zachraňoval, přece jen je dost charismatický, ale na to, aby zachránil seriál, to nestačí... Ale dívat se na to dá, ničím neurazí ani nic podobného...(10.10.2008)

Přes oprávněné Galadrieliny výhrady musím uvést, že i tak je seriál sevřenější a hutnější než jeho filmová shrnutina. Klady pro mne převládají i za těchto okolností. V rámci svébytného polského kulturního fenoménu, před nímž v případě jeho vrcholných projevů smekám s nanejvýš pokornou úctou, to znamená skvělý výkon Zebrowského, jehož mimořádnost získává na kvalitě právě v souvislosti s Galadrielinými kritickými postřehy, a dále slovanskou kvalitní adaptaci jinak zatím pouze západoevropsky uchopeného žánru. Slovanská i baltská problematika jsou i nám ovšem stejně, ne-li ještě více blízky. Ozvuky mýtů i některých vědeckých dohadů jsou zvládnuty na vysoké úrovni již v literární předloze a v tomto ohledu nic nezměnila ani Brodzkého režie. Polský seriál svým způsobem nahrazuje mnohé, co v našem osvojení domácích bájí fatálně chybí. Sapkowského téma snese v našem kontextu srovnání s tvorbou Beneše-Třebízského (zejména historický román DAGMAR o významné dánské královně, starší dceři Přemysla I. Otakara), Jiráskovou (STARÉ POVĚSTI ČESKÉ) nebo Štorchovou (LOVCI MAMUTŮ, NA VELKÉ ŘECE). Víc než čestně tento "VĚDMÍN" obstojí v porovnání s americkou produkcí typu různých HERKULŮ a PÁNŮ ŠELEM a srovnání snese i s francouzskými ASTERIXY a OBELIXY. Lehký žánr má jednu prožluklou vlastnost: není velkým uměním a v tomto ohledu ho vymezuje i svébytná poetika. Císař nemusí být vždy nahatý; někdy není jen suprasalónně oblečený. I to se může stát.(28.3.2008)

• - Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)

• - Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie.

• - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)