Reklama

Reklama

Zaklínač

(seriál)
  • Polsko Wiedźmin
všechny plakáty
Dobrodružný / Fantasy
Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Hrají:

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys (více)
(další profese)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (276)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Ále, ále, páni tvůrci, že vy jste nám o Sapkowského předlohu ni koutkem oka nezavadili, že? Seriálová podoba je lepší té filmové v tom ohledu, že již nepůsobí jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Ke kladům lze řadit pár povedených scén, Zebrowskiho v hlavní úloze a hudební složku. A k záporům? Inu, vše ostatní. Darmo mluvit. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Seriál byl dobrý až tak do poloviny, pak začali tvůrci doslova ždímat příběh z ničeho. Přitom předloha je tak neskutečně nosná, že v tom vidím vyloženě zahozenou šanci. S tím rozpočtem, který na to Poláci očividně měli, by se dali dělat mnohem větší divy i v rámci televizní produkce. Geralt Michala Zebrowskeho je výborný, démonický aprostě přesně takový, jakého jsem si ho při čtení Sapkowského představovala. Zbytek hereckého obsazení je průměrný, exteriéry jsou pěkné, hudba výborná (kromě instrumentálek vydatně podporovaných sborovým zpěvem je soundtrack prostřídaný s Marigoldovými písněmi v polštině - nečekaně dobře se ten jazyk poslouchá), ale výsledek prostě nevypadá tak, jak bychom čekali od takového středoevropského fantasy kultu. Lidem, kteří Zaklínače nečetli navíc seriál podle mě neřekne vůbec nic. ()

Reklama

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Pro mě jako fandu Zaklínačské ságy je to dar z nebes a jsem rád, že se do něčeho takového v Polsku pustili i když se to ne zcela ve všech aspektech povedlo. Seriálová náplň je trošku jinde, než je knižní předloha, přesto splnil seriál mé očekávání a vykreslení všech postav se povedlo k mé plné spokojenosti. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Michal Zebrowski je démon! To, co dokázal vykouzlit z tohoto prachbídného seriálů, je neuvěřitelné. Charismatický herec udělal z ostatních naprosté amatéry a ve srovnání s ním se všechny aspekty tváří jako záležitosti amatérského školního spolku Dolních Kotěhulek. Pochvalu zaslouží i přemýšlivější posun v dalších dílech. Ten kluk má proste budoucnost a veřím, že tehdy když jsme ty všechny díly hltali jenom díky němu, tak jsme byli u zrodu hvězdy. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Přestávám se na cokoli těšit. Protože jestli moje těšení se bude mít za následek pokaždé to, co čekání na seriálovou verzi mých oblíbených příběhů, je to jediný způsob, jak si uchovat zdravý rozum. Veliká Melitelé! Nevěřila bych, jak je možné z životné, jiskřivé, vtipné i mrazivé předlohy, která je díky skvělé akci i dialogům k adaptaci na plátno nebo obrazovku jako stvořená, udělat tenhle výcuc bez chuti a bez zápachu. To už chce vážně kus umění. Nebýt hlavního hrdiny, neváhala bych to kopnout směrem odpad, ale pravda je, že Zebrowski asi nějaké zaklínačské schopnosti má. Aspoň si jinak neumím vysvětlit, že jsem vydržela čtyři díly, navíc konfrontována s děsivým Marigoldem, připomínajícím víc zkrachovalého sedláka než okouzlujícího barda, a Yennefer, zřejmě nějakou kletbou změněné z jedovatého havranovlasého vampa s ledovými fialkami místo očí v naprosto nepřitažlivou ženštinu. Můj otec vždycky básnil o tom, jaké jsou v Polsku přitažlivé ženy, ale Zaklínač by mě skoro přiměl veřejně obvinit mého zploditele ze lži a pokud se v celé zemi polské nenašlo něco hezčího, tak polským mužům věru nezávidím. Na druhou stranu hlavní hrdina si umí poradit nejen s trikově dost zoufalými příšerami (budiž, Polsko není Hollywood), ale i s divákovou ochabující pozorností a semtam se objevila i dýchatelnější atmosféra. Ovšem celkově je televizní verze Zaklínače spolu s bratry Kaczynskými důvodem, proč naše severní sousedy pomalu přestávám mít ráda. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (5)

  • Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. (ČSFD)
  • Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)
  • Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)

Reklama

Reklama