Zaklínač (TV seriál)

• Polsko

Wiedźmin

Dobrodružný / Fantasy

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński, Grażyna Wolszczak, Arkadiusz Janiczek, Agata Buzek, Dorota Kamińska, Bronisław Wrocławski, Henryk Talar, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Rafał Królikowski, Maciej Łagodziński, Agnieszka Dygant, Janusz Chabior, Jakub Tolak, Paweł Nowisz, Marek Bargiełowski, Zdzisław Szymborski, Witold Wieliński, Marta Bitner, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Kwas, Waldemar Kownacki, Rafał Walentowicz, Dariusz Krysiak, Wiesław Cichy, Piotr Dąbrowski, Artur Krajewski, Wojciech Duryasz, Magdalena Warzecha, Maciej Kozłowski, Lech Łotocki, Andrzej Szenajch, Tomasz Sobczak, Marek Richter, Grzegorz Artman, Mirosław Zbrojewicz, Edward Janaszek, Ireneusz Kozioł, Sebastian Konrad, Józef Stefański, Tadeusz Paradowicz, Mirosław Bieliński, Mariusz Saniternik, Mieczysław Hryniewicz, Karolina Gruszka, Jacek Kuzdak, Piotr Prokop, Andrzej Brzeski, Sylwester Maciejewski, Andrzej Dąbrowski, Paweł Szczesny, Julita Famulska, Kazimierz Mazur, Marian Glinka, Jarosław Boberek, Marek Walczewski, Tomasz Tyndyk, Tomasz Sapryk, Ewa Wiśniewska, Andrzej Musiał, Aleksander Bednarz, Jerzy Schejbal, Dariusz Jakubowski, Michał Milowicz, Ewa Telega, Arkadiusz Bazak, Jerzy Rogalski, Lech Dyblik, Edward Kusztal, Stanisław Banasiuk, Edward Żentara, Andrzej Słabiak, Włodzimierz Musiał, Michał Piela, Magdalena Górska, Mirosława Maludzińska, Andrzej Hudziak, Maciej Łagodziński (a.z.), Jerzy Nowak (a.z.), Lech Łotocki (a.z.), Władysław Barański, Bolesław Abart, Rafał Mohr, Grzegorz Emanuel, Mariusz Jakus, Dariusz Biskupski, Krzysztof Matuszewski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Penksyk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Płuszka, Włodzimierz Dyła, Anna Dymna (a.z.), Maria Peszek (a.z.), Dorota Piasecka, Michał Breitenwald, Sławomir Holland, Ewa Wiśniewska (a.z.), Elżbieta Jarosik, Marek Włodarczyk, Wojciech Zagórski, Marek Brodzki, Jarosław Gruda

Přes oprávněné Galadrieliny výhrady musím uvést, že i tak je seriál sevřenější a hutnější než jeho filmová shrnutina. Klady pro mne převládají i za těchto okolností. V rámci svébytného polského kulturního fenoménu, před nímž v případě jeho vrcholných projevů smekám s nanejvýš pokornou úctou, to znamená skvělý výkon Zebrowského, jehož mimořádnost získává na kvalitě právě v souvislosti s Galadrielinými kritickými postřehy, a dále slovanskou kvalitní adaptaci jinak zatím pouze západoevropsky uchopeného žánru. Slovanská i baltská problematika jsou i nám ovšem stejně, ne-li ještě více blízky. Ozvuky mýtů i některých vědeckých dohadů jsou zvládnuty na vysoké úrovni již v literární předloze a v tomto ohledu nic nezměnila ani Brodzkého režie. Polský seriál svým způsobem nahrazuje mnohé, co v našem osvojení domácích bájí fatálně chybí. Sapkowského téma snese v našem kontextu srovnání s tvorbou Beneše-Třebízského (zejména historický román DAGMAR o významné dánské královně, starší dceři Přemysla I. Otakara), Jiráskovou (STARÉ POVĚSTI ČESKÉ) nebo Štorchovou (LOVCI MAMUTŮ, NA VELKÉ ŘECE). Víc než čestně tento "VĚDMÍN" obstojí v porovnání s americkou produkcí typu různých HERKULŮ a PÁNŮ ŠELEM a srovnání snese i s francouzskými ASTERIXY a OBELIXY. Lehký žánr má jednu prožluklou vlastnost: není velkým uměním a v tomto ohledu ho vymezuje i svébytná poetika. Císař nemusí být vždy nahatý; někdy není jen suprasalónně oblečený. I to se může stát.(28.3.2008)

• flanker.27

Budiž předem řečeno, že Sapkowskiho ságu o Zaklínači až na prvních pár povídek nemám rád. Ciri je nejotravnější literární postava, s jakou jsem se setkal, kromě toho přesně zapadá do škatule, kterou paroduje Pratchett v Lehkém fantastičnu ("sen zájemců o speciální druh sexuálních magazínů"). Ovšem filmová (a seriálová) verze si z předlohy moc nebere, takže se dá docela dobře hodnotit samostatně. Což na druhou stranu neznamená, že je lepší. Ba naopak. Na jednu stranu bych mohl ocenit užívání spíše reálného prostředí než kulis a počítačových efektů, jenže celková úroveň působí poloamatérsky. Děj je velmi chabý a vůbec, ale vůbec mi nesedí šerm inspirující se v asijských stylech. Jen ztráta času.(20.4.2011)

• VaHo

Bída. Kdyby v seriálu nepadly slova jako zaklínač a Geralt, tak by mě nenapadlo, že to má něco společného s dílem Sapkowského. Tvůrci knihy vypreparovali a nesmyslně změnily charaktery některých postav. Marigold – bard a svůdník v seriálu vypadá, jako oplácaný strejda z Horní Dolní, kterému chcete přes hubu. Yennefer, hraje herečka, která asi vyhrála v castingu roli služky, a původně měla být v celém seriálu jen 5 minut, ale shodou neuvěřitelných náhod byla obsazená do role čarodějky. Představitel Geralta není špatný, ale tohle prostě není řezník z Blavikenu. A ta bílá paruka tomu taky nepomáhá. Díly mají kolísavou kvalitu. Většinou je to utahaná a nudná podívaná, u které jsem měl problém neusnout. Ovšem klíčový je nedostatek prostředků. Připadal jsem si, že se dívám na nějakou typickou českou pohádku, kde království vypadá jako před bankrotem. Drak v třetím díle byl směšný už v roce 2002. Seriálový Zaklínač na úrovni se prostě bez odpovídající výpravy neobejde.(3.8.2015)

Zaklínači, co dodržují zákony robotiky. Elfové, židovští hipíci s rozumem jak Zelení (Na konečnou bitvu v zimě si nanesou zelený líčení, což jen prokazuje že nikdo tupejší není.). V o L ovi(ě)nný sarkasmus. (O.)V.ivA.T. .... / jo je to debilní, ale napadlo mě že první písmena prvních vět dávají dohromady ZEV-LOVAT , další věty vymýšlet se mi nechtělo / ___ HOU HOU HOU ___ _ Sněhurka napichovačka žvatlající o čistotě rasy (napichovač jako Vlad Tepeš)? _ Xenování šípů (Xena je chytala, zaklínač je odráží jak koule při kulečníku)? _ 8-letá holčička s SM maskou (nebudu zmiňovat kde všude jsou v ní otvory)? _ Skín s bičíkem (a zrovna ta zlá zaklínačská spermie ... podporuje moji teorii WW2 ... skínové přece také byli původně o něčem jiném a pak se to jaksi zvrhlo, podobně jako se ten skín zaklínač odešel od řádu Zaklínačů a pomáhal gestapákům)? _ Středověký gestapo mučí urostlýho blonďáka (světlý oči ale nemá tak jako v japonským http://www.csfd.cz/film/185821-claymore-kureimoa/ ... chtěl jsem dodat klonu, ale slovo "japonským" stačilo)? _ Podobně důmyslnej gestapáckej vyslýchač jako v http://www.csfd.cz/film/117077-inglourious-basterds/ (QT ... platí to samé co o japoncích)? _ Hipíci bez korálků a hipíkbusů? _ Hipíci co žerou kořínky a těla pošlých dětí? Kurva jo, jen dál. Jasný donutili vás, tak jako slunce a trávu, to vám taky vnutili, co? To nemluvím (protože to píšu) o hipíckých rádodajkách - yeah, love and peace forever, let's smoke on it b(r)utters. _ Telepatický úvahy (aneb někdo věděl že moc papíru na scénář nedostane, polsko je chudá země)? _ A svatá krev co tě spasí? Autor je prostě polák jako kůl. A mám takový svrbění že mu do pusy nenaprší (ledaby smrkal) ... Achjo. _ Každej si vychovejte svoji milenku od 8-let? (navíc ta poslední scéna jak Geralt veze jak princ na koni svoji 8-letou slečnu mezi vzyčenými kmeny stromů ... kůlama ready k šukání nebe ... tohle je otevřenější film než http://www.csfd.cz/film/136210-shortbus/ ... božínku, božínku všechny ty předsudky a koňformita (kůň jednoho zformuje jako banán zpátky do slupky) se do mý hlavy valí jako zhnilej banán ze slupky ... žišmarjá jak je možný aby to odvísílali ... bože bože teď budu muset udělat několik společenskejch zdrávasů - asi se pustím do nějaké zdejší intelektuální diskuze nebo na idnes, to vyjde nastejno) Teď kde se daj takový malý holky se svatou krví sehnat. Jak to je se svatou krví zjistím až poteče a ta poteče určitě. Počkat! Policie! ___ P(O)KROK ___ _Největší masér tady mluví o osudu jako kdejaká fetka. Vzhledem k tomu, že seriál je ze středověku, jsme se dostali jako lidstvo daleko ... ___ NAKLAD JE ZAKLAD POKLADU, TENTO SERIAL JE TOHO DOKLAD ___ Tento seriál je náklad pro můj mozek a nezapoměli i na pana (jak negr) Dlouhého, postavence s důležitou funkcí, Jojo ... řeč je o kozičkách, kočičkách, bobřících a ostatní zdanitelné zvířeně. ___ JEDNOU VETOU ___ . To mě teda poser (anebo ne, to radši pissing)! ___ SFX ___ Gumový příšery jako v starejch Béčkách tak jak to mám rád. ___ TO JAKO NEUMIS NAPSAT NORMALNI KOMENTAR ___ Co říct k příběhu? Dobře odvedená práce. Jojo, pánové a dámy i takto prostě se to dá vyjádřit. ___ A nakonec zdejší komentáře. Koukám že jsem se dostal mezi odborníky na film i literaturu, nemluvě o filmových adaptacích. Kurva vy zabedněnci mi připomínate jak nesnáším používání latiny. Tak šťasný léta strávený konzumem, znalci zpychlých podstatných jmen.(4.12.2009)

Pro mě jako fandu Zaklínačské ságy je to dar z nebes a jsem rád, že se do něčeho takového v Polsku pustili i když se to ne zcela ve všech aspektech povedlo. Seriálová náplň je trošku jinde, než je knižní předloha, přesto splnil seriál mé očekávání a vykreslení všech postav se povedlo k mé plné spokojenosti.(31.7.2012)

• - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)

• - Seriál vznikl podle uspěšné knižní ságy „Zaklínač“ od polského autora Anorzeje Sapkovského. Celá knižní série čítá celkem 7 vydání. (Chibs)