Zaklínač (TV seriál)

• Polsko

Wiedźmin

Dobrodružný / Fantasy

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński, Grażyna Wolszczak, Arkadiusz Janiczek, Agata Buzek, Dorota Kamińska, Bronisław Wrocławski, Henryk Talar, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Rafał Królikowski, Maciej Łagodziński, Agnieszka Dygant, Janusz Chabior, Jakub Tolak, Paweł Nowisz, Marek Bargiełowski, Zdzisław Szymborski, Witold Wieliński, Marta Bitner, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Kwas, Waldemar Kownacki, Rafał Walentowicz, Dariusz Krysiak, Wiesław Cichy, Piotr Dąbrowski, Artur Krajewski, Wojciech Duryasz, Magdalena Warzecha, Maciej Kozłowski, Lech Łotocki, Andrzej Szenajch, Tomasz Sobczak, Marek Richter, Grzegorz Artman, Mirosław Zbrojewicz, Edward Janaszek, Ireneusz Kozioł, Sebastian Konrad, Józef Stefański, Tadeusz Paradowicz, Mirosław Bieliński, Mariusz Saniternik, Mieczysław Hryniewicz, Karolina Gruszka, Jacek Kuzdak, Piotr Prokop, Andrzej Brzeski, Sylwester Maciejewski, Andrzej Dąbrowski, Paweł Szczesny, Julita Famulska, Kazimierz Mazur, Marian Glinka, Jarosław Boberek, Marek Walczewski, Tomasz Tyndyk, Tomasz Sapryk, Ewa Wiśniewska, Andrzej Musiał, Aleksander Bednarz, Jerzy Schejbal, Dariusz Jakubowski, Michał Milowicz, Ewa Telega, Arkadiusz Bazak, Jerzy Rogalski, Lech Dyblik, Edward Kusztal, Stanisław Banasiuk, Edward Żentara, Andrzej Słabiak, Włodzimierz Musiał, Michał Piela, Magdalena Górska, Mirosława Maludzińska, Andrzej Hudziak, Maciej Łagodziński (a.z.), Jerzy Nowak (a.z.), Lech Łotocki (a.z.), Władysław Barański, Bolesław Abart, Rafał Mohr, Grzegorz Emanuel, Mariusz Jakus, Dariusz Biskupski, Krzysztof Matuszewski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Penksyk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Płuszka, Włodzimierz Dyła, Anna Dymna (a.z.), Maria Peszek (a.z.), Dorota Piasecka, Michał Breitenwald, Sławomir Holland, Ewa Wiśniewska (a.z.), Elżbieta Jarosik, Marek Włodarczyk, Wojciech Zagórski, Marek Brodzki, Jarosław Gruda, Kinga Ilgner

Nejprovinilejší slast. Žebrovský - láska. Platinová paruka - rozkoš. Hudba - blaho. Drak - štěstí. Les - blaženost. Zprvu se sice dostavilo takové to ježišmarjá-co-to-té-knižní-předloze-proboha-udělali, ale postupem se z toho stalo to nejpravověrnější guilty pleasure, obdivované celou rodinou a celým srdcem. Obskurní díla si žádají obskurní adaptace.(21.9.2013)

• M.a.t.t.

Charizmatický hlavný hrdina, občas malebné exteriéry a vydarená hudobná stránka versus všetko ostatné. Autorom slúži ku cti aspoň to, že obecne slabé triky tlačia do popredia len keď je to naozaj nevyhnutné. Výprava však silne pokrivkáva a nedostatok prostriedkov je cítiť na každom kroku (Kaer Morhen ako skalnatá oblasť s jaskyňou, elfovia takmer na nerozoznanie od ľudí) No a bojová choreografia zabíja aj ten zvyšok atmosféry. Nakoľko knihy disponujú určitou kvalitou, seriál, ktorý z nich vychádza, občas dokáže potešiť, či už dialógmi, alebo absenciou cenzúry. Lenže ako celok to veľmi nefunguje a netešia ani nelogické zmeny v zaklínačskej mytológii. Nie je divu, že sa od projektu dištancoval aj sám Sapkowski. Ľudí, ktorí prišli do kontaktu so svetom Zaklínača však seriál môže za istých okolností osloviť. Akurát mi nie je príliš jasné, čím môže osloviť väčšinu tých, ktorí s ním do kontaktu neprišli a prečo by ho mali brať viac ako len tuctové televízne fantasy.(23.7.2014)

Zpočátku jsem coby čtenář vynikající předlohy nebyl dvakrát nadšen napomádovaným blonďákem v hlavní roli, ani typicky polským zpracováním, ale nějak brzy jsem si zvykl. Seriál občas působí trochu jako Osada havranů a začalo se mi to líbit. Dokonce včetně, jak to trefně nazval canakja, „zabíjení plyšáků“. Jak tu ještě někdo další napsal, Zebrowski je mazák; na jeho popojíždění koňmo krajinou a osamělém posedávání po hospodách stojí velká část úspěchu seriálu, který je jinak docela slabý. Je to zkrátka celé spíš taková srdcovka.(22.5.2011)

• BMAJTZ

Knihu jsem nikdy necetl tak jsem nic zvlastniho neocekaval a svym zpusobem jsem udelal dobre. Serial to vskutku neni uplne spatny koukat se na nej da a ani pribehy nejsou uplne nejhorsi jen proste tech zaporu je vice nezli kladu. Tak prvne pribeh neni spatny ale to jenom prvni polovina serialu zlomi se to nekdy kolem 7. ,8. epizody kdy se zacne neustale opakovat stejne schema a Geralt zacne vyznivat jako ubrecena naivni holka, ale budiz pribeh se i tak da zkousnout. Co se mi ovsem dost nelibilo bylo docela dost exterieru, chtelo to natocit trochu jinak ne az tak moc realne kdy nektere sceny vypadaji jako by je nekdo natocil do home videa. A nektere exteriery byly vylozene hrozne, ackoli bych zaklinace zaradil do doby tezkeho stredoveku tak se na platne vyskytuje pocetne mnozstvi dokonale zrenovovanych budov coz je na prvni pohled vic nez patrne a takhle bych si stredovek teda neprestavoval. Ostatni efekty jsou sice dost prumerne nicmene na to ze jde o polsky fantasy serial daji se snest. Dale co me ovsem zarazilo bylo dle meho nazoru nedostatecne rozliseni jednotlivych ras v serialu. Prestoze jsou zde trpaslici, elfove a ruzni dalsi nelisi se v podstate vubec nicim od obycejnych lidi (mimochodem kdo mohl vymyslel, ze elfove do jednoho budou vypadat jako vyznavaci hippie stylu musel byt fakt totalni vul). Dale je treba zminit skvely herecky vykon Michala Zebrowskiho ktery je vice nez dokonaly (opravdu dobre zahrana demonicka postava), ale naopak vylozene spatny vykon Zbigniewa Zamachowskiho alias Marigolda (hodne bych se divil pokud by tahle postava nekomu nelezla na nervy). Hudba je dalsi velke plus ktera tomuhle dilu vylozene sedi. No a to by bylo asi tak vse zklamani to pro me nebylo a prestoze me celkove hodnoceni neni nikterak vysoke bavilo me to. Fantasy mam rad tudiz vsem nadsencum do tohoto zanru bez tezkeho srdce doporucuji pro ostatni pouze na vlastni nebezpeci s tim, ze je lepsi nic neocekavat. Snad bych jeste pridal vidinu do budoucna - doufam, ze se tohohle dila jeste nekdy nekdo ujme a pretvori v novou serii protoze napadu je tato serie plna.(27.11.2008)

Opravdu jsem tomu chtěla přijít na chuť, ale ten seriál na mě působí lacině. A tím nemyslím použité triky, to opravdu nehraje roli. Člověk by prostě čekal, že Poláci budou svému Sapkowskému rozumět, ale bohužel. Pokud od seriálu čekáte aspoň trochu věrnou adaptaci předlohy, tvrdě narazíte. Tvůrci použili jména postav a jejich vzezření, byť mnohdy ani to ne (viz třeba takový Marigold), z povídek vzali, co se jim líbilo, a zbytek překroutili v cosi, co je tak říkajíc úplně mimo mísu. Nemluvě o základním Geraltově příběhu (který pro tvůrce asi nebyl dost dramatický) a celkovém vyznění. Prostě vzali nadprůměrnou fantasy předlohu, vykuchali ji a vycpali klišovitým bahnem s nádavkem podbízivosti (Geralt má neuvěřitelný sexappeal, stačí mu, aby někam vešel nebo třeba i jen ležel v bezvědomí a veškeré ženské osazenstvo ze sebe začne strhávat šaty). Předloha by si prostě zasloužila lepší zpracování, takové, které by ji ctilo. Ono i s omezeným rozpočtem by to šlo natočit daleko lépe.(18.12.2015)

• - Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)

• - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)

• - Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie.