Zaklínač (TV seriál)

• Polsko

Wiedźmin

Dobrodružný / Fantasy

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 13x50 min)

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński, Grażyna Wolszczak, Arkadiusz Janiczek, Agata Buzek, Dorota Kamińska, Bronisław Wrocławski, Henryk Talar, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Rafał Królikowski, Maciej Łagodziński, Agnieszka Dygant, Janusz Chabior, Jakub Tolak, Paweł Nowisz, Marek Bargiełowski, Zdzisław Szymborski, Witold Wieliński, Marta Bitner, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Kwas, Waldemar Kownacki, Rafał Walentowicz, Dariusz Krysiak, Wiesław Cichy, Piotr Dąbrowski, Artur Krajewski, Wojciech Duryasz, Magdalena Warzecha, Maciej Kozłowski, Lech Łotocki, Andrzej Szenajch, Tomasz Sobczak, Marek Richter, Grzegorz Artman, Mirosław Zbrojewicz, Edward Janaszek, Ireneusz Kozioł, Sebastian Konrad, Józef Stefański, Tadeusz Paradowicz, Mirosław Bieliński, Mariusz Saniternik, Mieczysław Hryniewicz, Karolina Gruszka, Jacek Kuzdak, Piotr Prokop, Andrzej Brzeski, Sylwester Maciejewski, Andrzej Dąbrowski, Paweł Szczesny, Julita Famulska, Kazimierz Mazur, Marian Glinka, Jarosław Boberek, Marek Walczewski, Tomasz Tyndyk, Tomasz Sapryk, Ewa Wiśniewska, Andrzej Musiał, Aleksander Bednarz, Jerzy Schejbal, Dariusz Jakubowski, Michał Milowicz, Ewa Telega, Arkadiusz Bazak, Jerzy Rogalski, Lech Dyblik, Edward Kusztal, Stanisław Banasiuk, Edward Żentara, Andrzej Słabiak, Włodzimierz Musiał, Michał Piela, Magdalena Górska, Mirosława Maludzińska, Andrzej Hudziak, Maciej Łagodziński (a.z.), Jerzy Nowak (a.z.), Lech Łotocki (a.z.), Władysław Barański, Bolesław Abart, Rafał Mohr, Grzegorz Emanuel, Mariusz Jakus, Dariusz Biskupski, Krzysztof Matuszewski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Penksyk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Płuszka, Włodzimierz Dyła, Anna Dymna (a.z.), Maria Peszek (a.z.), Dorota Piasecka, Michał Breitenwald, Sławomir Holland, Ewa Wiśniewska (a.z.), Elżbieta Jarosik, Marek Włodarczyk, Wojciech Zagórski, Marek Brodzki, Jarosław Gruda

Opravdu jsem tomu chtěla přijít na chuť, ale ten seriál na mě působí lacině. A tím nemyslím použité triky, to opravdu nehraje roli. Člověk by prostě čekal, že Poláci budou svému Sapkowskému rozumět, ale bohužel. Pokud od seriálu čekáte aspoň trochu věrnou adaptaci předlohy, tvrdě narazíte. Tvůrci použili jména postav a jejich vzezření, byť mnohdy ani to ne (viz třeba takový Marigold), z povídek vzali, co se jim líbilo, a zbytek překroutili v cosi, co je tak říkajíc úplně mimo mísu. Nemluvě o základním Geraltově příběhu (který pro tvůrce asi nebyl dost dramatický) a celkovém vyznění. Prostě vzali nadprůměrnou fantasy předlohu, vykuchali ji a vycpali klišovitým bahnem s nádavkem podbízivosti (Geralt má neuvěřitelný sexappeal, stačí mu, aby někam vešel nebo třeba i jen ležel v bezvědomí a veškeré ženské osazenstvo ze sebe začne strhávat šaty). Předloha by si prostě zasloužila lepší zpracování, takové, které by ji ctilo. Ono i s omezeným rozpočtem by to šlo natočit daleko lépe.(18.12.2015)

• El Pistolero

6/10. Jako fanoušek Sapkowského předlohy jsem šel do seriálového „Zaklínače“ i přesto, že se na něj hodně plive. Odteď už můžu tvrdit, že ne zcela právem. Možnosti polské televize jsou značně omezené, není to žádná HBO, nicméně fantasy stvořila, dá se říci, plnokrevnou. Nebudu řešit digitální zpracování některých monster, které bych přirovnal k pokusům některých českých štědrovečerních pohádek z posledních let. Co totiž stojí za pochvalu, je atmosféra, výprava, hudba a především Zebrowski coby Geralt z Rivie, který je tak dokonalý, že si v této úloze skoro nedovedu představit jiného herce.(19.12.2014)

Seriál byl dobrý až tak do poloviny, pak začali tvůrci doslova ždímat příběh z ničeho. Přitom předloha je tak neskutečně nosná, že v tom vidím vyloženě zahozenou šanci. S tím rozpočtem, který na to Poláci očividně měli, by se dali dělat mnohem větší divy i v rámci televizní produkce. Geralt Michala Zebrowskeho je výborný, démonický aprostě přesně takový, jakého jsem si ho při čtení Sapkowského představovala. Zbytek hereckého obsazení je průměrný, exteriéry jsou pěkné, hudba výborná (kromě instrumentálek vydatně podporovaných sborovým zpěvem je soundtrack prostřídaný s Marigoldovými písněmi v polštině - nečekaně dobře se ten jazyk poslouchá), ale výsledek prostě nevypadá tak, jak bychom čekali od takového středoevropského fantasy kultu. Lidem, kteří Zaklínače nečetli navíc seriál podle mě neřekne vůbec nic.(22.8.2007)

Pěkné, pěkné ... Příšery sice nepříšerné, děj takový syrový, což není na škodu naopak, místy neucelený, občas divně sestříhaný, ale měl zvláštní kouzlo, které mě udrželo dostatečně pevně, abych ho celý dala až do konce. Zhruba tři stejné hudební motivy, provázející celý seriál, byly povedené a opravdu se tam hodily. Taky cítím, že nebýt Michala - zaklínače, nemělo by to takový šmrnc. Herci ve vedlejších rolích příjemní, nikdo mi tam vyloženě nevadil a klobouk dolů před herečkami, které se odvážily na ostro a že jich bylo! Chlapům se to mluví, ale pokud nekoukají na porno, tak jsem snad ještě neviděla v žádném jiném filmu, že by šli a ukazovali své hadí doupě a zadek máme všichni stejný. UPOZORNĚNÍ: vy, kteří jste seriál ještě neviděli a nebo si už nepamatujete vo co go, nečtěte obsahy! Hodně prozrazují, dá se říct, že téměř celý děj každého jednotlivého dílu.(7.2.2018)

Polská fantasy? Proč ne? Není to žádná pompa, žádný propracovaný okrášlený trhák, ale já jsem se u sledování tohoto seriálu pobavil a odpočinul. Rukopis tvorby východní části Evropy je přívětivý a neubírá na zajímavosti. Líbí se mi i pěkně ztvárněná postava hlavního hrdiny a herci Michalu Zebrowskému vyloženě sedí. Seriál je sice trikově slabý a opírá se spíš o starou školu efektů, jenž někdy působí komicky, ale proč nepřijmout tuto zajímavou změnu.(9.12.2011)

• - Seriál vznikl podle uspěšné knižní ságy „Zaklínač“ od polského autora Anorzeje Sapkovského. Celá knižní série čítá celkem 7 vydání. (Chibs)

• - Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)