Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

Gerret

Škoda že ten seriál má jen 13. dílů, Polákům se to povedlo natočit docela poutavě. Michal Zebrowski se na zaklínače Geralta hodí skvěle, akorát mi na něm chyběli bílé vasy :), hrál jsem i hru Zaklínač a je to skvělý RPG ještě lepší než seriál. Nejvíc se mi v seriálu líbily ty boje s mečem a hlavně boj se Strigou a dobrý příběh, ještě se schválně podívám na ten film. Viděl jsem: Všechny díly 1x. Hodnocení 75%. ()

haushinkaa

Zprvu se mi to líbilo - fantasy se zajímavou zápletkou a výborným zpracováním, později to ale začínalo upadat a díly začaly ztrácet na tempu i na míře dívatelnosti, i když Zebrowski to zachraňoval, přece jen je dost charismatický, ale na to, aby zachránil seriál, to nestačí... Ale dívat se na to dá, ničím neurazí ani nic podobného... ()

GodComplex

Od bckoveho fantasy polske produkce bych nikdy nic moc necekal a nejspis bych se k tomu ani nedokopal nebyt externich vlivu. Nakonec to ale docela stalo za to. Prave i diky polske produkci to bylo znacne unikatni a specificke, ne vzdy v pozitivnim smyslu, ale kazdy unikatni a originalni prvek se ceni. Hvezdou cele serie je jednoznacne Michal Zebrowski, ktery byl jako zaklinac excelentni, bile vlasy, cerne oci a totalni flegmaticnost, vyborny hrdina. Bohuzel byl sam a ostatni protagonisti byli prevazne odpadniho materialu. Zajimave bylo prostredi, ktere nepusobilo vubec fantasy ala LOTR, ale spis jako realisticky stredovek, externi lokace byly znacne CR-style. Serial ma pomerne pomaly rozjezd, kdy sice chvilku zabavi vycvik zaklinacu, jinak je ale nutne se do serialu nekolik dilu pomalu dostavat. Zhruba od 5teho dilu se to ale zacne rozjizdet a ziskavat na konceptu, to ale bohuzel nevydrzi az do konce a poslednich par dilu je pomerne vlaznym dojezdem. Na zaver bych jeste vypichnul zajimavou hudbu. 6/10 ()

Phobia

Ne, ne a NE! Mám ráda knihy o zaklínači Geraltovi, povídkovou část vyloženě zbožňuju. Ovšem tenhle polský seriál... je to jako by si filmaři těmi skvělými knihami vytřeli anus:-(. Michal Zebrowski se snaží a výprava nevypadá vůbec špatně (za to ta jedna hvězdička), jinak je tenhle seriál i z něj sestříhaný film nehorázná sra*ka - a to už se radši ani nebudu zmiňovat o neuvěřitelně trapných nestvůrách, co nemají v 21. století co pohledávat ani na TV obrazovkách, natož v kině - lepší by dokázala vyrobit snad i moje desetiletá neteř :-(((. 25% ()

daEmoNickY

Zaklínači, co dodržují zákony robotiky. Elfové, židovští hipíci s rozumem jak Zelení (Na konečnou bitvu v zimě si nanesou zelený líčení, což jen prokazuje že nikdo tupejší není.). V o L ovi(ě)nný sarkasmus. (O.)V.ivA.T. .... / jo je to debilní, ale napadlo mě že první písmena prvních vět dávají dohromady ZEV-LOVAT , další věty vymýšlet se mi nechtělo / ___ HOU HOU HOU ___ _ Sněhurka napichovačka žvatlající o čistotě rasy (napichovač jako Vlad Tepeš)? _ Xenování šípů (Xena je chytala, zaklínač je odráží jak koule při kulečníku)? _ 8-letá holčička s SM maskou (nebudu zmiňovat kde všude jsou v ní otvory)? _ Skín s bičíkem (a zrovna ta zlá zaklínačská spermie ... podporuje moji teorii WW2 ... skínové přece také byli původně o něčem jiném a pak se to jaksi zvrhlo, podobně jako se ten skín zaklínač odešel od řádu Zaklínačů a pomáhal gestapákům)? _ Středověký gestapo mučí urostlýho blonďáka (světlý oči ale nemá tak jako v japonským http://www.csfd.cz/film/185821-claymore-kureimoa/ ... chtěl jsem dodat klonu, ale slovo "japonským" stačilo)? _ Podobně důmyslnej gestapáckej vyslýchač jako v http://www.csfd.cz/film/117077-inglourious-basterds/ (QT ... platí to samé co o japoncích)? _ Hipíci bez korálků a hipíkbusů? _ Hipíci co žerou kořínky a těla pošlých dětí? Kurva jo, jen dál. Jasný donutili vás, tak jako slunce a trávu, to vám taky vnutili, co? To nemluvím (protože to píšu) o hipíckých rádodajkách - yeah, love and peace forever, let's smoke on it b(r)utters. _ Telepatický úvahy (aneb někdo věděl že moc papíru na scénář nedostane, polsko je chudá země)? _ A svatá krev co tě spasí? Autor je prostě polák jako kůl. A mám takový svrbění že mu do pusy nenaprší (ledaby smrkal) ... Achjo. _ Každej si vychovejte svoji milenku od 8-let? (navíc ta poslední scéna jak Geralt veze jak princ na koni svoji 8-letou slečnu mezi vzyčenými kmeny stromů ... kůlama ready k šukání nebe ... tohle je otevřenější film než http://www.csfd.cz/film/136210-shortbus/ ... božínku, božínku všechny ty předsudky a koňformita (kůň jednoho zformuje jako banán zpátky do slupky) se do mý hlavy valí jako zhnilej banán ze slupky ... žišmarjá jak je možný aby to odvísílali ... bože bože teď budu muset udělat několik společenskejch zdrávasů - asi se pustím do nějaké zdejší intelektuální diskuze nebo na idnes, to vyjde nastejno) Teď kde se daj takový malý holky se svatou krví sehnat. Jak to je se svatou krví zjistím až poteče a ta poteče určitě. Počkat! Policie! ___ P(O)KROK ___ _Největší masér tady mluví o osudu jako kdejaká fetka. Vzhledem k tomu, že seriál je ze středověku, jsme se dostali jako lidstvo daleko ... ___ NAKLAD JE ZAKLAD POKLADU, TENTO SERIAL JE TOHO DOKLAD ___ Tento seriál je náklad pro můj mozek a nezapoměli i na pana (jak negr) Dlouhého, postavence s důležitou funkcí, Jojo ... řeč je o kozičkách, kočičkách, bobřících a ostatní zdanitelné zvířeně. ___ JEDNOU VETOU ___ . To mě teda poser (anebo ne, to radši pissing)! ___ SFX ___ Gumový příšery jako v starejch Béčkách tak jak to mám rád. ___ TO JAKO NEUMIS NAPSAT NORMALNI KOMENTAR ___ Co říct k příběhu? Dobře odvedená práce. Jojo, pánové a dámy i takto prostě se to dá vyjádřit. ___ A nakonec zdejší komentáře. Koukám že jsem se dostal mezi odborníky na film i literaturu, nemluvě o filmových adaptacích. Kurva vy zabedněnci mi připomínate jak nesnáším používání latiny. Tak šťasný léta strávený konzumem, znalci zpychlých podstatných jmen. () (méně) (více)

• Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)
  • Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)
  • Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. (ČSFD)