Reklama

Reklama

Zaklínač

(seriál)
Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Hrají:

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)
(další profese)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (277)

marvan 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelné, tohle by parta recesistů dokázala natočit jen mobilem. Tento film vyniká mimořádnou tvůrčí synergií nejneschopnějších pitomců a je otázkou, proč byla seriálová podoba kultovní knižní série svěřena do rukou tak skandálně neschopných diletantů. Co je na tomto seriálu dobré? Snad jen obsazení hlavní postavy, pokud pominu blonďatý přeliv, který vypadá jako laciná sisalová paruka panenky Barbie. Co je na tomto seriálu špatně? Všechno ostatní. Počínaje debilním hudebním doprovodem (někdo zuřivě mačká pár kláves s rádoby zlověstným tónem), směšným castingem a triky na úrovni Cimmermanova jevištního zázraku. Scénář odpovídá mentální úrovni průměrné středoškolské slohové práce. Historicky se filmové prostředí sice tváří jako středověk, do toho se ale šermuje japonskýma katanama, medituje a cvičí něco mezi krav magou a aikidem pro retardované. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Telewizja Polska S.A. przedstawia serial ... Wiedzmin . Zaklínač... Tohohle seriálu jsem se docela bál (ačkoliv jsem něco málo viděl v tv v roce 2003), toho, že to bude hrozná konina, která bude dělat mému oblíbenému knižnímu hrdinovi ostudu, ale nemusel jsem, Geralt samotný je totiž zpracovaný velmi dobře, počínaje naprosto geniálně zvoleným hercem, skvostným kostýmem konče, jen škoda, že se podobně nepodařilo převést i další postavy, takový Borch Tři kavky je výtečný a Marigold sympaťák (a to že nevypadá jako děvkař prvního stupně vůbec nevadí), ale na mnohým je vidět obrovský nedostatek peněz, hlavně na elfech, kteří vypadají jako skupinka vlasatých poláků, které někdo unesl ze srazu přátel vegetariánských indiánů a jejich elfovitost se projevuje především tím, že nosí divná ponča a čelenku ve vlasech (špičatých uší jsem si všiml asi dvakrát) a některé stvůry dopadli ještě hůř, neboť vypadají jako podivné plast-plyšové hračky a vypadají děsivě a nestůrovitě asi jako bramborový salát s kuřecím řízkem. Ale i když má Zaklínač v seriálové podobě řadu problému, mrzký rozpočet není ten největší (byť to vypadá, že tvůrci neměli prachy ani na přesuny po lokacích, jinak nechápu, proč by některé hrady nemohly natáčet na hradech, kterými je celá střední evropa posetá a museli natáčet na haldě kamení. A to do slova), ale fakt, že nedokázali děj náležitě upravit pro seriálové podaní, někdy díl nevyvrcholí v závěru, ale už v první třetiny, jindy se vyskytují postavy, které Geralt odněkud zná, ale nikdo se nenamáhá vysvětlit divákovi co jsou zač, navíc se brutálně kašle na časovou osu a fakt, že mezi některými díly uplynou dlouhé roky je poznat jen z toho, že některé postavy se objeví o poznání starší, prostě a jednoduše, Zaklínač by si zasloužil lepší péči. Ale víte co? To je úplně jedno, protože i tak se podařilo vytvořit hodně dobrý seriál, který využívá toho nejlepšího, co od Sapkowského využít mohl a i přes dost nehezké výtky se podařilo vytvořit něco zábavného a atmosferického (zdravíme nadmíru povedený soundtrack). I když ano, kdyby se do tohohle příběhu pustil někdo s vysokým rozpočtem (to vážně žádná stanice nechce fantasy odpověď na hru o trůny?), tak bych se nezlobil. ;" Já nejsem meč, jsem ruka, co ho drží. " ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Hodnotit mohu pouze seriál, ale ani u něj jsem nevydržel déle než osm epizod. Bezpochyby se v dějinách filmové a televizní tvorby najdou mnohem slabší díla žánru fantasy, nicméně v porovnání se Sapkowského výbornou literární předlohou vyznívá výsledek značně rozpačitě. Slabší scénář, který se navíc od předlohy v mnoha ohledech liší, nevyrovnané herecké výkony i zřetelně nižší rozpočet nemohl zachránit ani typově dobře obsazený Michal Zebrowski, (který navíc disponuje velmi slušným hereckým rejstříkem), ani několik polských hereckých es, která se objevila v menších rolích. Z tak silné látky se mohla stát mnohem slušnější podívaná a mohla z ní čišet mnohem větší mystika. Celkový dojem: 35 %. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Ne, ne a NE! Mám ráda knihy o zaklínači Geraltovi, povídkovou část vyloženě zbožňuju. Ovšem tenhle polský seriál... je to jako by si filmaři těmi skvělými knihami vytřeli anus:-(. Michal Zebrowski se snaží a výprava nevypadá vůbec špatně (za to ta jedna hvězdička), jinak je tenhle seriál i z něj sestříhaný film nehorázná sra*ka - a to už se radši ani nebudu zmiňovat o neuvěřitelně trapných nestvůrách, co nemají v 21. století co pohledávat ani na TV obrazovkách, natož v kině - lepší by dokázala vyrobit snad i moje desetiletá neteř :-(((. 25% ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Charizmatický hlavný hrdina, občas malebné exteriéry a vydarená hudobná stránka versus všetko ostatné. Autorom slúži ku cti aspoň to, že obecne slabé triky tlačia do popredia len keď je to naozaj nevyhnutné. Výprava však silne pokrivkáva a nedostatok prostriedkov je cítiť na každom kroku (Kaer Morhen ako skalnatá oblasť s jaskyňou, elfovia takmer na nerozoznanie od ľudí) No a bojová choreografia zabíja aj ten zvyšok atmosféry. Nakoľko knihy disponujú určitou kvalitou, seriál, ktorý z nich vychádza, občas dokáže potešiť, či už dialógmi, alebo absenciou cenzúry. Lenže ako celok to veľmi nefunguje a netešia ani nelogické zmeny v zaklínačskej mytológii. Nie je divu, že sa od projektu dištancoval aj sám Sapkowski. Ľudí, ktorí prišli do kontaktu so svetom Zaklínača však seriál môže za istých okolností osloviť. Akurát mi nie je príliš jasné, čím môže osloviť väčšinu tých, ktorí s ním do kontaktu neprišli a prečo by ho mali brať viac ako len tuctové televízne fantasy. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (5)

  • Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)
  • Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)
  • Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. (ČSFD)

Reklama

Reklama