Shadow of the Hawk

Dobrodružný / Horor

Kanada, 1976, 92 min

John Kemeny

Zapomenutý kanadský horor, v němž se mísí prvky duchařiny a lesního survivalu s indiánskými mýty. Řemeslně je snímek až překvapivě dobře zvládnutý, nejedná se o žádnou poloamatérskou produkci. Míra naivity je vysoká, jak už to tak u podobně starých hororů bývá (hlavně co se týká chování postav). V tomto případě jsem ale ochotný nad tím přivřít oči, protože podobných "indiánských" hororů jsem viděl minimum. Pokud jste na tom podobně, má Shadow of the Hawk poměrně vysoký zážitkový potenciál. Ta indiánská mytologie má něco do sebe.(29.9.2013)

Velmi dobré Canuxploitation nebo taky Idiansploitation. Celý tento zajímavý, tajemný, dobrodružný příběh se odehrává v divoké ale jinak v opravdu překrásné kanadské scenérii Vancouver (Britská Columbie), kam přijíždí vnuk starého indického šamana-kouzelníka, ještě se svou přítelkyní novinářkou, zjistit více o rodném dědictví, v cestě jim však stojí nebezpečný a zlý duch čarodějnice s bílou maskou a nebezpečné prokletí. Tenhle zapomenutý film si myslím že se povedl, atmosféra, napětí, hrůza, tajemná kouzla, magie, rituály, woodoo, tedy vše co by v podobě laděném filmu s podobnou tématikou nemělo chybět. O překvapení není nouze, hudba je taky parádně děsivá, spešl efekty na úrovni, nej scéna je nejspíš tak určitě ta na lanovém mostě, nebo ta, kdy se černé auto ovládané duchy rozbije o neviditelnou zeď, tohle je skutečně mrazivá a pamětihodná scéna. Nezbývá než doporučit.(9.12.2010)

V podstatě je jedno, jestli divák bude na Shadow of the Hawk koukat jako na dobrodružný survival nebo mysteriózní horor. V obou případech by neměl být zklamán. Dočká se totiž nejen automobilové honičky či fightu s medvědem, ale i různých indiánských rituálů a čarodějnice, která jde po krku hlavnímu hrdinovi s tváří hezouna Vincenta. Předčasným vrcholem snímku je nebezpečný přechod přes lanový most. Jinak je to hezky natočená, místy atmosférická podívaná, které, bohužel, ke konci trochu dochází dech. Silná trojka.(7.1.2014)

U nas neznamy film /myslim, ze film v CZ a SK koncinach nikdy nevysiel na riadnom DVD, ale ujo gugl pomoze/, ktory sa oplati vidiet, horsie je to uz s vlastnenim. Ak tak, maximalne kopia, ale original silne pochybujem. Slusny film s tajomnymi a dost strasidelnymi lesmi, do toho este davne preklietie a saman. Hoci teda herca Jan-Michael Vincenta nijak extra nemusim /Muz v Kamionu, 700 mil v sedle, Mechanik zabijak/, lebo nevie hrat, film mi usiel rychlo a strasidelna atmosfera na urovni. Polozabudnuty horor, ktory ale by nemal ujst ziadnemu fundovi kvalitnej hororovej jazdy : 77 %(26.9.2017)