Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Matty

Po technické stránce kus precizně odvedené práce. Grafika, hudba - dokonalost sama. Ale dějově je to jenom vata, ve které hledat nějaké hlubokomyslné symboly mi přijde pošetilé, ač chápu, že podobná činnost někoho může bavit a dokonce i vnitřně naplňovat. ()

Djkoma

Pěkná animace a Tomek Baginski má nakročeno k Blizzardům (Diablo 3 bude potřebovat trochu inovace v animacích...). Možná ne hodně chytré a hluboké, ale dobře vymyšlené a slušně ozvučené. Krom toho závěrečný záběr má své neodolatelné kouzlo... ()

DaViD´82

Technicky to sice vypadá jako nějaké intro k počítačové hře od Blizzardů, ovšem tady je krom krásného zpracování i skvělá atmosféra a myšlenka. Navíc tvůrci narozdíl od jiných kraťasů věděli kdy přestat, aby byl výsledek "tak akorát". ()

hirnlego

Celkem slušná animace a vhodná hudba - avšak nijak zvlášť úchvatné - tedy snad až na ten krásný konec. Na rozdíl od uživatele Matty mi zde to "hledání hlubokomyslných symbolů" zas tak pošetilé nepřijde. (především ten závěr snímek vytáhl na slušné 3, možná 3,5*) ()

May

Profesionální animace, chladná až depresivní, bez kouska vtipu, útočící na psychiku všemi svými detaily, nádherné. ()

EvilPhoEniX

Vizuální masakr v CGI podání v nádherné stunning gotické katedrále! 7 minutové orgie s hlubokou myšlenkou a zajímavým rozuzlením. Velmi poutavé. 8/10. ()

CheGuevara

Málokterý krátký animovaný film ve mě vzbudil takovou touhu vidět ho na velkém plátně se vším všudy jako právě Baginského Katedrála. ()

Zíza

Po skončení jsem si řekla: "Aha". Pokývala hlavou, zamrkala, protože mi začaly slzet oči, jak jsem je měla celou dobu upřené na obrazovku. Tohle shlédněte a udělejte si vlatní názor. Ten můj je zanedbatelný, protože tohle si musí pobrat každý sám. P.S.: Výborná grafika :-) ()

Dadel

Hezká animace, ale úplně o ničem. Podobné animované vsuvky jsou k vidění skoro v každé hororové počítačové hře, a třeba ty před lety v Diablu 2 byly mnohem lepší. ()

Dragoni

Vstupuji za tmy a procházím katedrálou,. . . jsem již na konci, když při východu slunce . . . stane se ze mě nosný pilíř velkolepé stavby. První polovina připomíná vstup do trpasličího města Moria z Pána Prstenu, druhá je již hrou světla, stínu a fantasie. ()

flanker.27

Diváci, kteří si jak známo neberou servítky, ji dokonce označují za abstraktní... Čili básník chce říci že, že. Žeby tohle? Že je Katedrála symbol jednoty díla a mistra? Znamená to spoustu jednotlivců, podílejících se na tomtéž, přikládajících vlastní díl k existenci, a po nich přicházejí další a další následovníci, kteří staví dále a stávají se součástí téhož? Přiznávám, že nevím. Neurčitostí se cítím jaksi ochuzen, nepovažuji takové dílo za úplné. Jen vnímat vizuální stránku a atmosféru mi nestačí k plnému zážitku. ()

gudaulin

Nádherně atmosférická záležitost přesně snoubící hudební složku pracující s chórem s promakaným vizuálem jiného světa, kde každá sekunda snímku je nabitá očekáváním, tajemnem a osudovou volbou. Je to vlastně krátkometrážní fantasy s mysteriózním obsahem. Film, který sice ohromuje obrazem, ale dějově pouze naznačuje, umožňuje víc alternativních vysvětlení viděného. Celkový dojem: 90 %. ()

Hal_Moore

Tak tohle mě dostalo. Beznaděj, všudypřítomná prázdnota a deprese, smrt. Skvělá animace a ještě lepší hudba, gradující do monstrózního, graficky úchvatného finále. Baginski po Katedrále natočil ještě Fallen Art, ale měl by zůstat u točení filmů, jako je Katedrála. Definitivně jeden z mých nejoblíbenějších animovaných kraťasů. ()

Kryšpín

Pod povrchem (polské digitalní tvorby)zatajený dech, kroucení hlavou, očekávání, překvapení, šok... Ne, nejde o horor typu Noční můra z Elm Street, ani o krvelačný thriller a nebo psychologické drama. Abych řekl pravdu, žánr v tomto případě vůbec není jednoznačný - záleží z úhlu pohledu. Řeč je o krátkém animovaném fantastickém filmu Katedrála od polského režiséra, výtvarníka a animátora Tomka Baginského. ______ Baginski vystudoval architekturu a jak sám říká, právě proto, že profese architekta je v polsku vážená a považována za elitní, podobně jako lékařské či právnické povolaní. Po letech technických, architektonických a průmyslných vizualizací se usadil v produktivním prostředí studia Platige Image, které poskytuje svým umělcům technické a často i personální prostředky na samostatné autorské projekty. ______ Katedrála patří k těm filmovým děl, kterým je možné uvěřit i neuvěřitelné - málokdy se totiž stává, že animovaný film zanechá takový hluboký dojem. A ani divák sám si při něm ještě nezvykl na existenci vážných tématů. Důkazem toho, že katedrála vzbudila nebývalý zájem v řadách laické veřejnosti i filmových odborníků, je i množství ocenění, mezi kterými najdeme Cenu za nejlepši krátký animovaný film festivalu digitalního umění a technologii Siggraph 2002 (San Antonio, USA) a též nominaci na oscara v kategorii Krátký animovaný film. ______ Příběh hovoří o cestě muže - osamělého poutníka, který po dlouhé a úmorné cestě přichází na konec lidmi poznaného světa. Tam objevuje velkolepou katedrálu, místo plné tajemstvích, které možná nikdy nebudou odhalené, nebo... (to však nesmím a nechci prozradit). Základní myšlenka filmu, jak ji prezentoval sám autor, je o hledání odpovědi na otázky, o hledání směru života, o hledání architekta, který nám staví náš vlastní svět. Námět šestminutové počítačové 3D animace je založený na motivech novely polského spisovatele Jaceka Dukaja. Kvalitu předlohy umocnil expresivní a surrealistický výraz, který vtlačil prostřednictvým vlastního výtvarného zpracování Tomek Baginski. Právě počítačová 3D grafika se velmi dlouho potýkala s příliš umělým, chladným a nepřirozeným vizuálem (mimochodem dnes přes všechny negativní ohlasy minulosti celkem "moderním"), s povrchností, přetechnizovaným přístupem, ale za to s nedosáhnutelností kvalit tradiční výtvarné exprese. Ta často nacházela krásu v nedokonalostech a přirozených chybách, v nedotáhnutých skicovitých liniích, teda i ve všech projevech autorova rukopisu. Technologický pokrok a využití počítačů zpočátku jen jakousi imitaci, velmi jednoduché napodobnění oblíbených "uměleckých" technik, či "zneužití" různých filtrů a efektů. Potom se však otevřeli i další možnosti. Tam, kde si počítačový nadšenec začíná troufat a pouští se do hlubin, kterým by se byl kdysi obloukem vyhnul, zazní z řad výtvarníků konečně hlasité STOP! Stop úpadkové kultuře, vyslovené prostřednictvím vysoké kvality, kterou sami prezentujou a která vskutku změní i doposud rozšířené názory. ______ Na jedné straně se výtvarní umělci nejprve obávali spojení počítačových technologií se svými schopnostmi, na straně druhé jejich mladá generace počítačových řemeslníků podceňovala a snažila se dokázat, že jejich počítačové umění nemá s tím výtvarným nic společného. Zkušenost však ukázala, že jen generovat už nestačí, a tak se o hodně víc než kdykoliv předtím znova stoupá význam tradiční kreslířsko-malířské přípravy a použití klasických postupů, i když dnes už v samozřejmém spojení s počítačovou realizací. Právě tuto cestu si vybral i Tomek Baginski. Když se totiž blíže složité scenérii a detailní konstrukci přírodní katedrály, která připomíná svojí rostlinnou ornamentálností velkolepé dílo architekta Antoniho Gaudiho, zjistíme, že všechny povrchy objektů, pozadí, jednotlivé scény v pre- i post-produkci byli dotvořené trpělivým ručním domalováváním. A tak se do strojové estetiky znovu vrací lidský prvek. Díky v polsku pevně zakořeněnému malířskému školení se daří přelomit neviditelnou bariéru mezi počítačem generovaným uměním a rukodílnou tvorbou. Surealistický přístup je Polákem jistě vlastní: v mnoha dílech právě od výrazných polských osobností vidíme silné emoce, přenesené do sugestivních představ, často v trochu ponuré a drsné atmosféře, kde se střetává skutečné a vymyšlené, škaredé a krásné, veselé a smutné.______ Film katedrála nesleduje žádný ze současných trendů, neoplývá převelmi akčním dějem, no přesto všechno je v něm přítomná maximální dynamika. Atmosféra podpořená specifickým osvětlením a jeho přeměnami, vhodně voleným barevným a výtvarným výrazem, a nakonec i adekvátní hudbou, zdůrazňující filozofický podtón. () (méně) (více)

genetique

Skvostná grafika mi učarovala hneď od začiatku, pochmúrna a temná atmosféra mi učarovala a monumentálna hudba ma dorazila. Nechýba ani záver s excelentnou pointou. Z nádeji zo svetla vzniká záhuba. Príčina? Víziu si doplnte sami. 85%. ()

Le_Chuck

Veľmi temné, plné beznádeje, kedy paradoxne svetlo so sebou prináša zatratenie vo večnosti, alebo naopak zodpovedanie na poslednú otázku: "Čo je na konci?" Baginski ponúka svoju veľmi originálnu a atmosférickú víziu. ()

berg.12

Možná si Baginski obrací tu animaci tak trochu proti sobě, protože se tváří hodně samoúčelně a odvrací příliš pozornosti od podle mě zajímavě pojatého podobenství. ()