Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi

Polsko, 2002, 7 min

Tomek Bagiński

Tomek Bagiński

V první řadě patří velký dík tomu uživateli, který mě na tento animovaný klenot upozornil :-) Ke komentáři mi tentokrát nějak chybí slov, stačí vidět, slyšet... a nechat na sebe působit. Audio-vizuálně krásné, pro "děj" či snad "poselství" je, jak už poznamenal gudaulin, více možností interpretace, včetně možnosti "nic v tom nehledat", ale tím se možná v případě tohoto filmečku dost ochudíte. Posuďte sami...(19.12.2012)

Nádherné! Animace mi připomíná intro k Diablu..ale je mnohem depresivnější! Tomek Bagiński mi připomíná Václava Švankmajera a Katedra mi připomíná Světlonoše..ale narozdíl od loutkového Světlonoše je Katedra počítačově animovaná. Celý snímeček člověka vede k mnoha zamyšlením, ale strhující závěr je naprosto neočekávaný..nabízí se otázka..jde o přirozený koloběh, nebo o jakousi past?!(16.10.2005)

Diváci, kteří si jak známo neberou servítky, ji dokonce označují za abstraktní... Čili básník chce říci že, že. Žeby tohle? Že je Katedrála symbol jednoty díla a mistra? Znamená to spoustu jednotlivců, podílejících se na tomtéž, přikládajících vlastní díl k existenci, a po nich přicházejí další a další následovníci, kteří staví dále a stávají se součástí téhož? Přiznávám, že nevím. Neurčitostí se cítím jaksi ochuzen, nepovažuji takové dílo za úplné. Jen vnímat vizuální stránku a atmosféru mi nestačí k plnému zážitku.(10.4.2013)

• ABLABLABLA

Tak na to hlavní si člověk musel počkat přesně 4:27, což je nehorázně dlouhá doba, kdy vás snímek začne nudit neustálými osvětlováními části "katedrály", procházkou, povzdechy, zamyšleními toho divného člověka a chorální hudbou. Pak teprve to někam směřovalo. Bohužel mě to teda nešokovalo a ani se mi to nelíbilo. Co se animace týče, uznávám, že tím jak je netypická, je to fajn, něco nového, zvláštního, ale vůbec mě nefascinovala, spíše se mi hnusila. Možno vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=tPROKr2EfpM(10.11.2013)

Naprosto fascinující filmeček, vystihující v několika minutách mnohem víc, než se dá čekat. Jednoznačně jeden z nejpovedenějších animovaných filmů, které jsem v poslední době mohl vidět. Dokonalé zpracování, silný příběh.. Snad jen je škoda, že na konci filmu je žáře "nepřirozeně světlá", ale to je nejspíš jen můj subjektivní pohled.(23.3.2004)

• - Predlohou filmu bola krátka poviedka „Katedrála“ od Jaceka Dukaja. V českom preklade vyšla v časopise Ikarie (11/2002). (Trip)