Zázračný krystal

Španělsko / Velká Británie / USA, 1987, 94 min

Antonio Peláez

Scénografie:

George Costello

V mnohom mi tento detský dobrodružňák pripomína filmy Walta Disneyho - taká eurodisneyovka, dalo by sa povedať. Orientuje sa hlavne na mladistvého diváka, kde dôraz na napätie a dobrodružnosť pre toto cielové publikum sú veľmi typické, ale nie príliš dramaticky podané. Spracovanie i obsadenie nie sú až tak presvedčivé a dobrodružná zápletka o poklade je z radu tých jednoduchších. Tú ördög babu, ktorá si robí zálusk na malých chlapcov a ohýňa železné mreže vlastnými rukami som akosi nepochopil. Napriek tomu mi bol film od začiatku sympatický.(16.3.2018)

• Rodriguez

Vidět to před deseti lety, tak bych určitě jásal samým blahem. Leč dnes už koukám jiným pohledem a tak už to taková sláva zase není. Pro děti velmi slušný pohádkovo-dobrodružný počin. Velmi poutává hudba. 35%(22.12.2012)

Pro děti cca do 12 let napínavý dobrodružný příběh s hororovými prvky (čtyři hvězdičky dětskýma očima)...(22.12.2012)

• Stoka

Začátek byl velmi dobrý, říkal jsem si ''Ano, to se zdá být na dobré cestě a pěknou podívanou''. Obsah filmu předbíhá! S obsahem nesouhlasím!!!! Je to špatně! Dva sourozenci kteří ztratili otce i mámu, poručníčka chtěla děti rozdělit (mladý Pablo to slyšel a proto se rozhodl i s mladší sestrou utéci). Naskočí na jedoucí vlak a tam potkají záhadného muže, který jim vypráví o zázračném krystalu. Dorazí do jednoho chudého městečka a tam uvidí zabití jednoho starožitníka, zabíjí muž s hákem na ruce, krátce po jeho smrti kolem prochází tzv.Pijan s flaškou v ruce, myslí si že starý muž jen spí, za chvíli zjistí, že je stařec mrtví a v okamžiku upadne a rozbije si flašku, a hned na místo přicházejí četníci a jejich pochybnosti nejsou na svém místě, tak Pijana obviní... Děti které to vidí vědí, že je nevinen, snaží se to četníkovy vysvětlit, jenže těch z nich má srandu...To u mě bylo ještě na dobré cestě, pak už to jde z kopce, náhody, nereálnost, křivdění atd. Kdybych o tom měl povídat, jsem tu do večera a můj komentář by tu byl zařazenej snad mezi nejdelší vůbec....jak tak vidím hodnocení a počet, předpokládám, že Vás to zajímat nebude. Shrnutí: začátek velmi slušný ale pak už mně to vážně přestalo bavit a už jsem tomu nevěnoval tolik pozornosti.(7.7.2012)

Španělé spojili své síly s Brity a stvořili poměrně příjemnou "pohádku", která mapuje dobrodružnou cestu dvou siritků za bájným pokladem. Dojem kazí především dabing vedlejších postav a nevyrovnanost jednotlivých scén.(19.7.2012)