Mlčení severu

• Kanada

Silence of the North

Mlčanie severu

Kanada, 1981, 90 min

Rozpočet CAD 8,4miliónaTržby USA $1,622,898Tržby Celosvetovo $-(10.3.2010)

Dobrodružná dráma, či skôr dramatické dobrodružno. Ak by príbeh smeroval tak ako od začiatku, teda "na sever a ešte severnejšie", bol by som veľmi spokojný. Lenže ono sa to v polke zvrtne na obyčajný poloromantický príbeh, v ktorom čakáte, kedy sa to prelomí. Ono sa to však neprelomí a hup, už je tu záver. Spracovanie vyzerá dôsť televízne a romantika severozápadnej Kanady tak nie je dokonale využitá, ani na atmosféru sa nedal veľký dôraz. Ale áno, z pohľadu toho, že sa jedná o skutočný príbeh plus to množstvo dramatických situácií na jednu ženu (bývalú naivku), to dáva priestor na premýšľanie. Koľkí z nás by pred takým osudom kľakli.(8.10.2016)

Skutečný příběh z 20. let 20. století. Příběh ženy, která putuje po boku svého milovaného muže nehostinným a velice drsným krajem severní Kanady, aby mu pomohla naplnit jeho životní sen. Olivie je neobyčejně silná žena, která překoná tolik těžkých životních okamžiků, které by většině lidí vystačily na mnoho životů. Silný příběh o silné ženě, o lásce, utrpení, pokoře. Moc hezky natočeno. Chvíle bezmoci i štěstí, které prožívala Olivie s Walterem jsem prožíval s nimi, jako by se mne skutečně dotýkaly. A těch extrémních momentů - především v té tragické, smutné rovině je v příběhu velice mnoho. Na to, že jsem si chtěl jen vyplnit volné sobotní odpoledne nenáročným lenošením u televize, jsem si těch 90 minut opravdu užil. 80%.(21.1.2013)

Velmi trvdý život musí snášet žena dobrodruha Reamera na dalekém kanadském severu, zvláště, když on utone v rozbouřené řece a ona zůstává osamocena se svými dětmi uprostřed divočiny..(29.7.2012)

Už je to dost let, co v televizi vysílali tento skvělý film. Životní pouť ženy, se kterou se život nemazlí a ona je nucena se svým manželem a malými dětmi přežít v Kanadské divočině. Poté, co její manžel tragicky přijde o život, je na všechno sama, ale nevzdává se. Téměř neznámý film a přitom neprávem. Jenom musím upozornit diváky, kteří očekávají nějaké dobrodružství alá London či Curwood, že se jedná o něco jiného. A to o drsné dobrodružné drama, prodchnuté smůlou, očima pro pláč a téměř beznadějí.(22.8.2007)