Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (více)

Bratři Ethan a Joel Coenovi dnes patří mezi nejúspěšnější tvůrce americké nezávislé scény a jejich vysoký kredit dokazuje to, že si tvůrčí nezávislost dokážou prosadit i ve svých hollywoodských projektech (např. Zmatky v Arizoně či Záskok). Své postupy (Joel režíruje, Ethan produkuje a scénáře jsou společným dílem) za dvacet let tvorby vůbec nezměnili. Jejich prvotina Zbytečná krutost (1983) se poprvé představila na nesoutěžním filmovém festivalu v Torontu v září 1984 a od té doby byla s velkým úspěchem uvedena na řadě filmových přehlídek a získala mnoho ocenění (mj. Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 1985, ceny Independent Spirit Award za nejlepší režii a mužský herecký výkon v hlavní roli pro M. Emmeta Walshe). Přitom se jedná o „pekelně jednoduchý“ příběh, což je také jedním z možných překladů mnohoznačného originálního názvu. Majitel texaského striptýzového baru Julian Marty (Dan Hedaya) ví, že je mu jeho žena Abby (Frances McDormandová, která se stala kmenovou herečkou jejich dalších snímků a Joelovou manželkou) nevěrná s barmanem Rayem (John Getz) a nechá dvojici sledovat slizkým soukromým detektivem Visserem (M. Emmet Walsh). Banální příběh manželské nevěry a krvavé odplaty je nejen brilantně vystavěn a vypointován, ale ve své realizaci navíc rafinovaně odlehčen morbidním černým humorem. Bratři Coenové v tomto snímku také naznačili své další tvůrčí směřování, jež se vyznačuje důmyslným parafrázováním zavedených filmových žánrů (zde tzv. film noir, neboli „černý film“) a jejich dovedným přesazováním do nečekaných kontextů. (Česká televize)

Saprofag

AAAAAAAAARGH. To je jiné kafe! Slizčího hnusáka než je Emmet Walsh si už těžko dokážu představit! Dobrá hudba. Dobrý všechno, ať to neprotahuju. Nejenom u poslední čtvrthodiny se člověk nadechuje velmi těžce! Vynikající film! Je to plných pět bez rozmýšlení! ()

Snakefinger

Minimalistické veledílo za které by se ani Hitschock nemusel stydět. S podivem jak s minimem prostředků se dá udělat tak hustá atmosféra..... fantastické. ()

macoslavek

tak tomu říkám prvotina! výborná atmosféra, skvělé výkony, téměř bezchybný scénář a božské finále.. ne, není to fargo, ale dýchá mu na záda hodně zblízka. ()

Atmosphere

Neuvěřitelně nudný a nezáživný film, vážně. Víc prostě ani není co dodat. Je vidět, že se režiséři dost zlepšili od tohoto filmu, zajímalo by mě, jak se na něj teď dívají oni sami. Pochybuji, že je jejich pýchou. Prostě pod úroveň. ()

Wartord

To je tak, když vás někdo podělá a vy počítáte s původními plány a nakonec vás to stojí život. Jedna z mnoha filmových epizod, kdy se autoři nepouštějí do velkých vysvětlování, protože... to asi není potřeba. Protože kdyby se do toho pustili, už by nevynikly ty momenty jako například scéna, kdy Ray uklidí tělo v domnění, že to udělala Abby. A ta rytmická souhra hudby a stěračů v úvodu fakt přidala na atmosféře. Bravo! ()

johnny_vasku

Prvotina bratří Coenů, jejíž předností je zcela nepochybně scénář, který si hraje s tím, jak uplynulé události vnímají jednotliví aktéři. Ty ztvárňují bezchybní herci (mladá McDormand nebyla rozhodně žádná ošklivka / cena za nejohyzdnější bradu má jasného vítěze), jimž věříte každou kapku potu, kterou musí v tomto syrovém snímku při napravování chyb prolít. 75 %. ()

demovka

I když film není předvídatelný, je to nuda a nuda. Jsou k vidění i ošklivé věci, i když na krvi je vidět, že není pravá. Coenovský tandem není můj šálek kávy. Herecké výkony byly na jedničku. ()

skok01

Děj má spád. Napětí podpořené výbornou hudbou. Žádné klišé, nic okoukaného. Celkově výborný snímek. Doporučuji k vidění. ()

gizi

Začátek pro mě dost rozpačitý, později už zajímavější. Nedosahuje ještě takové výše jako pozdější filmy od Coenů, ale stojí za shlédnutí. 70% a 4*. ()

Bogrant

Coenovci sú zakaždým iní, ale zakaždým v tom je cítiť ich vlastný rukopis. To platí aj o ich režijnej prvotine Blood Simple, ktorá je jednoducho krvavá, násilná, s dlhými zábermi a minútami bez nejakých zbytočných slov, za to s veľkou dávkou krutosti, ktorá vyvrcholí parádne hustým finále. Fajn spomienka na staré noirovky. ()

Bragi66

Film je z počátku až nesnesitelně pomalý, ale přitom velice napínavý a znepokojivý. Od samého začátku je poznat, že to filmařský film ne nějaká americká prostduchost. I ta hudba tam prostě hraje. Postupně to nabírá na obrátkách a na krutosti až do finále. ()

Carlito1

Naprosto úžasný debutový snímek bratrů Coenů. Thriller s komplexní zápletkou, jak má být s úžasnou Frances McDormandovou. ()

Zabriskie

Podle toho, co jsem četl o Zbytečné krutosti, jsem čekal, že se mi bude určitě líbit. Ale těm Coenům já prostě nemůžu přijít na chuť, stejně jako kultovní Fargo se mi nijak zvlášť nelíbil ani tento film. Nemůžu mu upřít zajímavé momenty, scéna pohřbívání zaživa anebo závěrečných deset minut je brilantní, ale styl vyprávění filmu mě vůbec nezaujal, místy mě dokonce trochu nudil. ()

jirik

Coenovic brilantní prvotina s atmosférou temnou tak, že by se dala krájet...a ten "pohřeb" domněle mrtvého šéfa a soka v lásce ...no brrrrr, ještě teď mi běhá mráz po zádech ()

MissDark

Dokonalé! Úžasné scény, rozmanitý příběh (když už si člověk myslí, že ví, co se stane, naprosto se to zvrtne a tím to udržuje neustálé napětí a originalitu..)! Atmosféra celý film až neuvěřitelně hustá a nepředvídatelná.. Moc zaujativní.. Neuvěřitelné.. ()

Calvus77

První film bří Coenů, předznamenává se ctí filmy budoucí. Není to tak brilantní, ale přesto je to hodně dobré. Velmi pomalý a možná zmatený rozjezd, ale závěr je nádherný coenovský nářez. Zde si člověk uvědomí prastarou pravdu, že myslet znamená h...o vědět! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků