Zbytečná krutost

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

When things go wrong… K poznání, že nevěra se nevyplácí a problémy s komunikací mohou mít fatální následky, docházejí postavy Zbytečné krutosti brutálně přímočarou cestou. Coeni ohlodali konvence filmu noir až na dřeň. Nezdržují se uvedením do děje a představováním aktérů, o nichž víme všehovšudy jen to, jak se jmenují (a že Ray sloužil v armádě, čemuž odpovídá jeho uvažování). Vyprávění s jednoduchostí městské legendy, kterou si mezi sebou lidé povídají, je díky tomu otevřené širokému spektru interpretací a zároveň si můžeme na té nejzákladnější úrovni vychutnávat, jak nás film drží v napětí a neřešit psychologii a sociální zázemí bezradných, osudem stíhaných postav. Byť jde o tuctovou historku o nevěře a pomstě, naši pozornost udržuje kromě formálních ozvláštnění (nájezdy kamery, neobvyklé úhly, práce s hloubkou pole) fakt, že se události zdaleka nevyvíjejí podle očekávání. Některé zvraty přicházejí dříve než bychom čekali, na jiné nedojde vůbec (zapomenutý zapalovač nesehraje předpokládanou roli) a události mají vinou neinformovanosti postav velmi nečekané konsekvence (o mistrném vytváření zápletky na základě toho, co která postava ví nebo si myslí, že ví, by se daly psát dlouhé narativní analýzy). Zbytečná krutost je přes zdání jednoduchosti opojně promyšleným thrillerem pro poučeného diváka, který ocení, že se jej tvůrci nesnaží vyvést z konceptu lacinými triky. Namísto nich volí nečekané změny nálady (bizarní dialog o Martyho anální povaze, škodolibě černý humor), scény napínavé svým trváním (a z něj vyplývajícím očekáváním, kdy se „to“ stane) prudce ukončují úsporným střihem, který nás ladně přenáší v čase i prostoru. Nejen rytmicky vyrovnaný, ve vytváření napětí originální a nepředvídatelný film je příkladem zralého debutu filmařů, kteří vědí, co chtějí. Následující žánrové revize od Coenů jsou sice vtipnější a příběhově propracovanější, logicky ale již ne tak krvavě jednoduché a svou jednoduchostí očistné. 85% Zajímavé komentáře: Lavran, ScarPoul, tomtomtoma, TotalFilm(9.12.2015)

Update 2018: Ten film věken neztrácí. Naprosto úžasné ikonické scény a skvělá hra s napětím ----- Tahle zamě nebyla pro starý nejen v roce 2007, ale ani čtvrt století před tím. Coeni prostě vědí jak zajímavě a šokadelicky zabíjet ...(26.12.2009)

Prvních dvacet minut bylo pro mě naprosto ZBYTEČNÝCH. Přemýšlel jsem, jestli se mám vůbec dívat. Z nudy jsem si stříhal nehty na rukou. Ale následující hodinka byla opravdu KRUTÁ, takže jsem si stihnul ostříhat jen nehty jedné ruky. Při závěrečných titulcích jsem ještě svíral kleštičky na nehty. Dějově strhující, skvěle natočené - nejlepší bratři Coenové.(2.7.2003)

Hned první coenovka v sobě obsahuje typické prvky ostatních coenovských filmů a to je jen dobře. I když příběh mohl mít o trochu větší spád, stále jsem se královsky bavil. 4*(14.7.2008)

Na tak banální zápletku o pár postavách (byť coenovsky podvratně dirigovanou) je to místy spíše fetišisticky unylé než nepříjemně napínavé, ale závěr dodává cynicky laděné story důrazně krvavou tečku s fakt cool nápadem (dvě místnosti, však kdo viděl, ví o čem mluvím). Už tady je to o svérázných postavách a černém humoru, už tady je vidět, jak mají Coeni vytříbený audiovizuální cit a už tady je jasné, že se zbytečná krutost zkrátka nevyplácí. Tahle země není pro starý ale vede o dost a je zatím mým nejoblíbenějším "vážným Coenem". Možná za to může Bardemův rozkošný kukuč. [Přesná stopáž: 96 min](1.7.2009)

Coeni v plné parádě. Hutný thriller s výbornou atmosférou, dobrými herci a tak mrazivým závěrem, jaký už dlouho nepamatuji. Příběhově možná nadsazený a hodně zvláštní, avšak řemeslně naprosto precizní. 80%(28.4.2013)

• kingik

Teda žádná sláva. Odmyslím si působivou hudbu a může se to jít klouzat. Avizované brutální scény jsou ve srovnání s těmi dnešními asi jako píchnutí od komára. Herci do jednoho otřesní, nezajímaví a po režijní a scenáristické stránce nezáživné nic. Víc než 2 si tohle dílo nezaslouží.(19.2.2009)

Coenovým filmům jsem jaksi na chuť nepřišel. Někdo je vynáší do nebeských výšin filmového nebe, jiný zatracuje jako roztahané a nudné. Jsem někde uprostřed. Zbytečná krutost je tím lepším z jejich tvorby. Byť se drama hlavních postav rozjíždí pomalu, nakonec zasekne drápek a strhne vás s sebou. Většina si rychle všimne, že postavy mají okolo sebe jakousi zeď, přes kterou se nedokážou domluvit. Bezradně na sebe koukají, hraje klavír a divák drtí opěradlo, aby nekřičel nahlas to, co si nejsou schopny sdělit. Nemožnost naladění se na stejnou vlnu Raye a Abby je předzvěstí blížící se tragédie. Od Bergmana přes Hitchcocka k Tarantinovi. Závěr je lahodný.(9.9.2011)

Originálnym a komorným spôsobom poňatý krimi thriller, v ktorom jednotlivé postavy nevedia, koľká bije, pričom každý upodozrieva každého, žiaľ nevedia, že vždy toho nesprávneho. Síce ide o Coenovskú prvotinu, avšak už tu je zrejmý ich charakteristický rukopis. Príjemné. 75/100(28.4.2016)

tak pred takýmto debutom skladám klobúk z hlavy; máloktorý film inak mnou obľúbených a podľa mňa geniálnych bratov coenovcov prekonal hneď takto vysoko nasadenú latku; komorný, surový, geniálne napísaný a zrežírovaný, ech, takýto kúsok si vždy rád dám znovu;(15.3.2009)

Svými prvními filmy – Zbytečná krutost a Raising Arizona – bratři Coenové jasně stanovili dva směry své nadcházející tvorby – seriózní dramata/thrillery/noir a bizarní černohumorné komedie – které se v pozdějších dílech pak různě proplétaly (např. Seriózní muž, Po přečtení spalte,…). Zatímco pozdější Raising Arizona spadá do druhého směru, jejich debut Zbytečná krutost je čirou esencí směru prvního. Ústředním motivem zde je pro Coeny typické osnování a následná realizace pečlivého plánu daleko za hranicemi zákona, který se nakonec ošklivě pokazí. Spolu s Mužem, který nebyl je Zbytečná krutost filmem, který nejvýrazněji pracuje s žánrem film-noir, ve vypjatých momentech pak zabředává do čirého thrilleru a naleznou se zde i čistě hororové prvky. Atmosféra houstne konstantně s přibývajícími minutami a v poslední čtvrthodině se mi pro veškeré to napětí tajil dech. Je fascinující, že už tato prvotina Coenových oplývá nezaměnitelně precizní režií, jednotlivé scény jsou dokonale vysoustruženými audiovizuálními díly silně brnkající na divákovy nervy a navzdory „dějovému minimalismu“ jsem se ani na minutu nenudil. Spolu s filmem Tahle země není pro starý je Zbytečná krutost nejkrutějším a nejméně humorným (typického černého humoru zde je opravdu poskrovnu) dílem bratří Coenových.(2.7.2010)

Zaujímavý a nevšedný debut bračekov Coenových by mohol mať chvíľami vyššie tempo, lebo brilantný záver všetko nenahradil. Ale určite tento film ostane v mojej pamäti minimálne vďaka viacerým vydareným scénam. Tiež stretnutie s mladou Frances McDormand vytvorilo časový oblúk k Trom bilboardom za Ebbingom, ktoré som videl nedávno.(8.5.2019)

neuveriteľne kvalitná atmosferická záležitosť.prvý a podľa mňa najlepší film coenovcov.a počítam k tomu aj fargo(10.6.2003)

A Coeni řekl: "Budiž Tarantino.". A Tarantino se zrodil, a bylo dobře. Tedy, trvalo mu to pak ještě nějakých osm let, tehdy byl ještě pískle zalezlé ve své videopůjčovně, ale už se zuřivě učil. 8/10(31.3.2016)

spolocne s bartonom finkom najlepsi coenovci...do posledneho riadku prespikovany scenar, ktory je tak zapleteny, ze az nechapete, ako sa peckovo postupne rozuzluje..skvele vykony, napatie, cistokrvna filmarcina..mnam(12.3.2007)

Dokonalé, po prvním shlídnutí mě to až tak nevzalo, ale podruhé... Coenovic debut je opravdu cítit debutanskou svěžestí, má tu správnou atmosféru a výborný scénář. A herci hrají do jednoho opravdu skvěle. Jen škoda že to není delší.(21.6.2004)

Aaale, čert aby to vzal! :-) Človek sa po pozretí nie-až-tak-dobrého No Country for Old Men rozhodne, že si dá ešte jeden film z raných coenovských čias, len aby zistil, že mu Coenovci skutočne nie sú po chuti, a potom zistí, že ich prvotina je takáto (nie zbytočne) krutá genialita. Sakra, teraz sa budem musieť pustiť aj do zbytku ich tvorby...(23.2.2008)

Dlouhou dobu jsem nemohl nalézt film, kterému bych s čistým svědomím udělil plný počet. Vložil jsem své naděje do rukou mých velkých oblíbenců a oni mě opět nezklamali. Čekal jsem hodně kvalitní snímek s haldou napínavých scén, ale pořád jsem byl silně skeptický. Přeci jen mě Francis McDormand nepřesvědčila ani ve Fargu a tak jako tak je to první Coenův film, tak těžko předvedou dokonalou jízdu. Ajaj, to jsem se zmílil. Vždyť já od půlky filmu jenom mlčel a zíral. Takové dusno, jaké dokázalo pár postav rozject v tak krátkém čase opravdu nevidíte často. Již dlouho jsem u filmu nebyl tak napjatý. Opět pochválím výborný hudební motiv. Vrcholem je pro mě ďábelský smích Emmeta Walshe. Zbytečná krutost je klenot.(21.9.2009)

Já ty Coenovky asi opravdu nepochopím. KAždej je vychvaluje a mě se moc nelíběj. Jejich nejlepší film je pro mě Braříčku kde jsi, ale tohle jde mimo mě. Mám rád podobný snímky ale bohužel my tenhle příšel poněkud zdlouhavý a roztahaný.(23.10.2009)

Film si líně teče jako olej, občas se objeví nějaká mrtvola a pak přijde závěr, v němž jsem mohla na Frances McDormandové oči nechat. Budu doufat, že se třeba ještě někdy Coenům podaří tak skvělá pointa.(20.6.2019)

Coenovic prvotina pro mě nakonec byla spíše zklamáním. Jednak jsem nikdy moc nemusel Frances McDormand a ani zbytek castu mě příliš nenadchnul, a jednak mi prostě přišlo, že Coeni později natočili lepší filmy - tomu srovnání se nešlo ubránit. K Zbytečné krutosti jsem si tak cestu moc nenašel a navzdory relativně krátké stopáži se mi těch 97 minut nepříjemně vleklo. Své kvality to jistě má, ale asi jsem už viděl příliš žánrově podobných filmů. aby mě takovýto mix motivů ještě dokázal nějak víc zaujmout.(10.11.2018)