Zbytečná krutost

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

When things go wrong… K poznání, že nevěra se nevyplácí a problémy s komunikací mohou mít fatální následky, docházejí postavy Zbytečné krutosti brutálně přímočarou cestou. Coeni ohlodali konvence filmu noir až na dřeň. Nezdržují se uvedením do děje a představováním aktérů, o nichž víme všehovšudy jen to, jak se jmenují (a že Ray sloužil v armádě, čemuž odpovídá jeho uvažování). Vyprávění s jednoduchostí městské legendy, kterou si mezi sebou lidé povídají, je díky tomu otevřené širokému spektru interpretací a zároveň si můžeme na té nejzákladnější úrovni vychutnávat, jak nás film drží v napětí a neřešit psychologii a sociální zázemí bezradných, osudem stíhaných postav. Byť jde o tuctovou historku o nevěře a pomstě, naši pozornost udržuje kromě formálních ozvláštnění (nájezdy kamery, neobvyklé úhly, práce s hloubkou pole) fakt, že se události zdaleka nevyvíjejí podle očekávání. Některé zvraty přicházejí dříve než bychom čekali, na jiné nedojde vůbec (zapomenutý zapalovač nesehraje předpokládanou roli) a události mají vinou neinformovanosti postav velmi nečekané konsekvence (o mistrném vytváření zápletky na základě toho, co která postava ví nebo si myslí, že ví, by se daly psát dlouhé narativní analýzy). Zbytečná krutost je přes zdání jednoduchosti opojně promyšleným thrillerem pro poučeného diváka, který ocení, že se jej tvůrci nesnaží vyvést z konceptu lacinými triky. Namísto nich volí nečekané změny nálady (bizarní dialog o Martyho anální povaze, škodolibě černý humor), scény napínavé svým trváním (a z něj vyplývajícím očekáváním, kdy se „to“ stane) prudce ukončují úsporným střihem, který nás ladně přenáší v čase i prostoru. Nejen rytmicky vyrovnaný, ve vytváření napětí originální a nepředvídatelný film je příkladem zralého debutu filmařů, kteří vědí, co chtějí. Následující žánrové revize od Coenů jsou sice vtipnější a příběhově propracovanější, logicky ale již ne tak krvavě jednoduché a svou jednoduchostí očistné. 85% Zajímavé komentáře: Lavran, ScarPoul, tomtomtoma, TotalFilm(9.12.2015)

Dokonalý rozjezd bratí Coenů a předzvěst všeho dalšího. Jenom by mne zajímalo kde vzal český distributor ten debilní a nesmyslný překlad názvu?(26.6.2007)

Do posledního detailu vychytanej trhák.(30.9.2008)

Uff, neviděl jsem od Coenů všechno, ale tahle jejich prvotina je mazec a pro mě jednozačně jejich top. Úžasný scénář a rozehrání situací do kterých jsou postavy vrženy, k tomu naprosto hustá a vystihující atmosféra, která se s blížícím se koncem stupňuje víc a víc. V několika momentech člověk neví jestli má vyprsknout nebo čučet s otevřenou hubou dál. Několik lekaček (nejlepší je ta s ranníma novinama, superrr nápad :-) ) působí ještě víc než v nějakym hororu.(14.12.2009)

Tak takhle nějak by asi vypadala Freudova noční můra, kdyby měl někdy možnost přenocovat v texaském motelu, v němž by dělal recepčního Hitchcock a pokojskou Dostojevskij.(29.10.2017)

Coenovi napoprvé vystačili s málem – čtyři herci, jedna nevěra a její nevypočitatelné následky. Stylově čistá podívaná. Fargo je sice ještě lepší, ale to není žádné mínus.(25.6.2004)

Coenovka ako sa patrí. Vedela som, že pri výbere tzv. kultového filmu z ich dielne určite neurobím prešľap. Toto ani náhodou nie ja tak zlé až je to dobré, práve naopak. Dovolím si tvrdiť, že toto je tak dobré, že všetko ostatné vám v jednej chvíli príde zlé... Videné v rámci Season challange tour. (25.10.2015)

Sakramentsky pomalé tempo, málo zhovorčiví Marty a Ray, na nervy lezúci súkromný detektív Visser, niekoľko vstaní z mŕtvych, revolver v kabelke, spaľovňa za domom, pár mŕtvych rýb, zabudnutý zapaľovač a všetko to vyústi do finále s odvážnou Abby. Videné v rámci Season Challenge Tour (25.10.2015)

Do detailov prepracované a zamotané klbko a lá Coenovci...Nápadmi sa rozhodne nešetrí, či už ide o samostný scenár a réžiu, ale aj o prácu kamery a strihu. Herci typologicky presný a korelujúci s celkovým "feelingom" filmu. Aj bez absencie hudby je to temné, absurdné, atmosferické a miestami parádne zimomriavkové, pričom vôbec nevadí, že v určitých pasážach je to viac "efektné ako efektívne"...(21.11.2008)

Proč čtyři? Inu, protože nemůžete poslední scénu, i když už je dobojováno, ukončit rychlým střihem a hned po něm nasadit titulky... to je zbytečně kruté.(3.9.2003)

Už první režijní počin této bratrské dvojice v sobě skrývá všechny aspekty jejich dalšíích filmů. Jsou zde skvělí herci, propracované dialogy, komplikované a černohumorné situace a samozřejmě nezbytná krev. Bylo vidět, že se zde Coenovi učí a všechny svoje finty rozpracovali k dokonalosti až ve svých dalších filmech.(30.9.2008)

Jednoduchý nápad, jak vyřešit ženu a jejího milence, bude mít spoustu nečekaných důsledků... je to povedený film, ale neodsýpalo mi to tak, jako třeba Fargo. Holt prvotina.(20.3.2017)

Temný film o pomstě za nevěru. Snad nikdy jindy se hrdinové filmů neocitli v tak osamělém světě, světě, v němž i láska rovná se odcizení. Každý má strach z každého, podezřívá své okolí. Brutalita, která pramení z této všeobecné nedůvěry tu není nijak nečekaná, ba naopak, je neustále přítomna v každém slově, pohledu. Rozhodně jeden z nejlepších Coenovských filmů.(7.5.2006)

Vedle Millerovy křižovatky, Bartona Finka a Biga Lebowskiho asi nejlepší Coeni. Málomluvné postavy, ironický nadhled, trefný casting, výborné režijní a kameramanské nápady - takové jsou jejich filmy jak je mám rád a tenhle to všechno začal. Zbytečná krutost je bizardní thriller světové úrovně.(30.5.2005)

Já už nevím, co si mám o těch Coenech myslet. Jejich poslední film, Serious Man, mě dokonale zklamal, zato jejich prvotina mě opravdu příjemně šokovala svojí kvalitou. Luxusní kamera, střih, hudba, hutná atmosféra, lahodně pomalé tempo, výteční herci a klasicky Coenovský scénář-nevím, co víc bych si od debutu mohl přát.(24.8.2010)

Tak neviem, čo mám napísať. Dvadsať rokov potom, čo som videl prvýkrát nejaký Coenoviec film, idem hodnotiť ich preslávený debut. Takže v skratke Zbytočná krutosť je presne to, čo si predstavujem pod pojmom americký film. Možno americký nezávislý film. Zbytočná krutosť je možno akousi pomyselnou časťou tématickej trilógie spoločne s Fargom a Táto zem nie je pre starých, možno nie. Podstatné je, že takýto silný debut, kde autori takýmto spôsobom definujú svoj režisérsky rukopis, je unikát. Spoločne s ich najslávnejšími dielami ich najlepší film. Neonoir ostrý, ako nôž zarazený v ruke.(20.11.2014)

Excelentní film se značně černým nádechem filmu noir. Atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet. Dokonalé sladění zvuků a hudby, kdy už pouze dupot psích tlap po koberci nebo úder do biliárové koule vzbuzuje pocit napětí. K tomu tísnivá hudba a dokonalá kamera, která ať už je v klidu nebo pohybu tvoří každou scénu nezapomenutelnou. Některé záběry mi dokonce svou zvláštní neobvyklou působivostí připomínaly tvorbu Davida Lynche. Bratři Coenové v roli sarkastických loutkařů za oponou nechávají své postavy tápat v chybných domněnkách a žádné předem nedají vědět, co zamýšlejí (jako „zbytečně krutý“ by se dal nazvat především osud „drsňáka“ Martyho).Hlavní hrdinové jsou tak za svá zbytečně krutá a neuvážená rozhodnutí nemilosrdně drceni nezvratnou osudovostí, která dopěje až k poslední značně bizardní scéně.(29.9.2008)

Joel Coen své drahé polovičce Frances McDormand hned zkraje znázornil, kam taky může vést partnerská nevěra...do víru násilí, podlosti, absurdit a (ne)náhodných nehod, který může jednoho hravě připravit o rozum a druhého o život. Coen Bros. poprvé a hned trefa do černého. Drsnější než šmirgl, napínavější než trencle Roberta Rosenberga. NeoNoir až za hrob. 90%(24.8.2010)

Tarantinov debut dopadol celkom dobre a to isté platí pre debut Coenovcov.(15.9.2009)

Bratři Coenové? Blood Simple? Simple Excelent! Úchvatná podívaná plná zbytečného násilí, určité odtažitosti, temné atmosféry...co dodat? Husté dílko...a navíc prvotina(19.3.2005)

Béčkovo ladená dokonalosť. A honosný vstup Coenovcov na scénu.(28.6.2012)