Zbytečná krutost

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

When things go wrong… K poznání, že nevěra se nevyplácí a problémy s komunikací mohou mít fatální následky, docházejí postavy Zbytečné krutosti brutálně přímočarou cestou. Coeni ohlodali konvence filmu noir až na dřeň. Nezdržují se uvedením do děje a představováním aktérů, o nichž víme všehovšudy jen to, jak se jmenují (a že Ray sloužil v armádě, čemuž odpovídá jeho uvažování). Vyprávění s jednoduchostí městské legendy, kterou si mezi sebou lidé povídají, je díky tomu otevřené širokému spektru interpretací a zároveň si můžeme na té nejzákladnější úrovni vychutnávat, jak nás film drží v napětí a neřešit psychologii a sociální zázemí bezradných, osudem stíhaných postav. Byť jde o tuctovou historku o nevěře a pomstě, naši pozornost udržuje kromě formálních ozvláštnění (nájezdy kamery, neobvyklé úhly, práce s hloubkou pole) fakt, že se události zdaleka nevyvíjejí podle očekávání. Některé zvraty přicházejí dříve než bychom čekali, na jiné nedojde vůbec (zapomenutý zapalovač nesehraje předpokládanou roli) a události mají vinou neinformovanosti postav velmi nečekané konsekvence (o mistrném vytváření zápletky na základě toho, co která postava ví nebo si myslí, že ví, by se daly psát dlouhé narativní analýzy). Zbytečná krutost je přes zdání jednoduchosti opojně promyšleným thrillerem pro poučeného diváka, který ocení, že se jej tvůrci nesnaží vyvést z konceptu lacinými triky. Namísto nich volí nečekané změny nálady (bizarní dialog o Martyho anální povaze, škodolibě černý humor), scény napínavé svým trváním (a z něj vyplývajícím očekáváním, kdy se „to“ stane) prudce ukončují úsporným střihem, který nás ladně přenáší v čase i prostoru. Nejen rytmicky vyrovnaný, ve vytváření napětí originální a nepředvídatelný film je příkladem zralého debutu filmařů, kteří vědí, co chtějí. Následující žánrové revize od Coenů jsou sice vtipnější a příběhově propracovanější, logicky ale již ne tak krvavě jednoduché a svou jednoduchostí očistné. 85% Zajímavé komentáře: Lavran, ScarPoul, tomtomtoma, TotalFilm(9.12.2015)

Béčkovo ladená dokonalosť. A honosný vstup Coenovcov na scénu.(28.6.2012)

Vcelku nudný a ničím zajímavý pokus o šok. Při sledování my na mysli ihned vyvstal o deset let starší Shallow Grave Dannyho Boylea s podobnou tématikou. A v porovnání těchto filmů Blood Simple bledne závistí.(8.8.2013)

TOP 10. Koncert pro čtyři herce a jeden zapalovač. Někdo zemře pomalu, jiný rychle a ten, kdo nakonec přežije, by nejraději umřel taky. M. Emmet Walsh by mohl kandidovat na titul "Svině desetiletí", Coenové by pak mohli dostat cenu za "Nejsenzačnější debut v historii kinematografie". It's so bloody simple...(5.6.2008)

Skvelý debut. Zrejme to najlepšie z toho, čo som mal zatiaľ od Coenovcov možnosť vidieť. Kdesi v strede som síce prvýkrát pozrel na hodiny, zdalo sa mi že filmu akosi dochádza šťava, ale bol to len chvíľkový pocit. Záverečná časť spolu so scénou na poli ma prinútili dať plné hodnotenie. Pochváliť musím aj hudbu a kameru. Po dlhšom čase konečne film, ktorý som si dokonale užil.(8.12.2008)

Bylo to takový nedomrdlý.(10.10.2008)

• Frajer42

Ještě, že na takový filmový klenot a skvost byli ti šulini dva. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby to tvořil jen jeden packal. Celý problém snímku se ukrývá v šíleně špatně napsaných postavách. Naprosto všichni zúčastnění jsou krajně nezajímaví. Sledujete fádní osudy několika fádních Texasanů, kteří jsou ke všemu bohužel i maximálně otravní. Po celou stopáž jsem nefalšovaně trpěl. Naprosto debilním a ubíjejícím shledávám i zpracování, které se hlemýždím tempem plazí ke předem očekávanému konci. Tvůrci se snažili být tak strašně komorní, až se dostali do absolutně nezdravé roviny komornosti a na film se nedalo dívat. Začátky Coenů byly evidentně velice kruté. Naštěstí na sobě postupem času oba pořádně zamakali a na jejich současnou tvorbu už se dívat dá. Styděl bych se mít s touhle píčovinou spojované jméno. Alespoň, že jsem si hezky pospal.(26.6.2018)

Další příspěvek do sekce "film, který stojí za pozornost". Už jen kvůli závěru ...(22.6.2004)

Blood Simple? Blood áno, simple rozhodne nie! Coenovci, scenár a boží klavír simple bravó!(20.8.2009)

Absurdná šachová partička dvoch elitných vtipálkov.(19.8.2014)

Vždycky se něco posere......... Zajímavý záběr byl okolo 13 minuty - kamera (Barry Sonnenfeld) zde kopíruje barový pult a opilce na něm spícího. Kamera jej krásně okopíruje a pak pokračuje dál. Na tomto záběru je něco uhrančivého. Pak se půl hodiny skoro nic neděje. Zatím dobrá kamera, sem tam povedená hudba a pár dialogů z nichž jsou některé nudné. Pak se to rozjelo. CITÁT - Věřím vám......... Začínají zmatky kolem jedné vraždy nebo dvou nebo tří vražd. No je v tom chaos, ale má to řád. Scéna "Okno a nůž" je krutá. CITÁT - Est-li ho uvidím, určitě mu to řeknu......... Po tom pomalém půlhodinovém rozjezdu to dostalo pořádné grády a bylo na co koukat.(23.4.2012)

Coenovci začali s plnou parádou. Ich prvotina Blood simple. doslova nesie všetky prvky tak typické pre ich neskoršie filmy. Po prvé tu máme texas a texaských tvrdých chlapov a pekné ženy. Máme tu barovú hudbu v pozadí, a pár hrdinov, ktorý chrlia neskutočne dobre napísané dialógy, bez jediného zaváhania alebo zbytočnosti a hlavne je tu príbeh, z ktorého doslova presakuje hutná a temná atmosféra. Všetky tieto veci sú zvládnuté na výbornú, k čomu ešte pridám aj fantastických hercov až na McDormand - ja ju totiž naozaj nemusím - Z čoho najviac vyniká fantastický Walsh a Getz ale tiež kameru, ktorá je hravá a ak môžem byť taký trúfalý podotknem aj najumeleckejšia z Coenovských filmov. Veľmi sa mi páčila a vďaka nej som si okrem herectva mohol užiť aj prostredie a celkovo iné prvky, ktoré by som si inak nevšimol. Coenovci a ich zmysel pre existencionalizmus je badateľný aj tu a to v takej miere že posledných desať minút si doslova obhrýzate nechty či už na rukách alebo nohách a čakáte ako to dopadne. A práve títo ľudia zahnaní do krajnej situácie, v ktorej sa musia rýchlo rozhodnúť čo spravia ďalej , robí s coenovských trilerov doslova pôžitok, rovnajúci sa chladenému pivu, po celodennej šichte. Poctivý film, na ktorý mám len jednu jedinú výtku a to tú, že aj napriek skvelému scenáru, ktorý vám nedá ani na sekundu zapochybovať, že sa takéto niečo môže stať, sa postava súkromného detektíva skrátka chovala úplne iracionálne a práve nemu som mal problém uveriť, že to čo robí, má nejaké opodstatnenie, čo síce mal ale podľa mňa bolo podané veľmi hlúpo a nepozornejší divák si ho ani nevšimne. Inak perfektne odvedená práca, ku ktorej k dokonalosti chýbalo naozaj málo. no a ja si idem dať to pivko.(20.1.2009)

Excellentni Coen debut, ktery v jejich nasledujici kariere co se kvality tyce prekonal pouze Big Lebowski. Blood Simple je seriozni film tocen srdcem. Objevuji se tam sice nepochopitelne zbytecne sceny, ktere to cele viditelne brzdi, ale celkovy dojem je vice nez pozitivni. Skvely scenar, schopni herci, kteri si neprekazi a nikdo z nich nevycniva jako hvezda. Vyborna 80's hudba, zadny symfonicky bullshit, ale pekne 80's syntiky a pianko podbarvujici temny feeling celeho filmu. Skoda, ze hned nasledujicim filmem dali Coeni tusit, ze jejich kariera si takto kvalitni tempo rozhodne neudrzi. 8/10(10.5.2008)

Za málo peňazí veľa muziky! Coenovci sa ako prvopočiatkoví indie tvorcovia zamerali na akési sondy do myslí psychopatov a ľudí na hrane, ktorým predchádzalo náročné detstvo, možno posrané manželstvo a nezvládnuteľný temperament. Ich debut je plnokrvný entuziazmom a každučkým políčkom, plynulosťou strihu, venované osudom postáv, od ktorých sa veľa žiaľ nedozvieme, o to intenzívnejšie príbeh pohlcuje a nepustí. Využili západný americký vidiek a vedome sa inšpirujúc veľkými autormi zosobnili nové formy napätia a dodali im nenormálny naturalizmus, pretavili konkrétne kroky a výsledok je vskutku perfektný. Ťažko z neho (z pohľadu nezaujatého i zaujatého diváka) pocitovo šlo nevnímať pole deja, priebeh, ťažko bolo v určitých fázach zadržiavať dych, avšak trošku ma zaráža fakt, že mne osobne nepravdepodobnosť vo filme nevadí, ale nelogickosť áno. A tu ich pri odbavovaní dôkazov a svedkov bolo dostatočne a mierne defraudovali ich umelecký odkaz. Avšak málokedy postrehnete tak kvalitný poctivý triler, s toľkými inteligentnými vyjadrovacími prostriedkami a alternatívnym náhľadom mimo reálneho bipolárneho konceptu - polícia, lupiči. Možno je to údel námetu (Zapadákov sčasti podobný prípad), ale od dokonalosti to málinko odráža. Čo mi ale z mysle nedokáže odísť je Burwell klavírový motív (Angelo Badalamenti dozaista ovplyvnený) a práca so zvukom a najmä svetlom. Ako vyšitá nadstavba klasickým noirom, sprehľadnená a usúvzťažnená tematicky a dobovo o 20 rokov vpred a z mestských ulíc na okraj sveta. Výborný film, rád sa k nemu vrátim.(20.7.2016)

Silně uvažuji o plném počtu. 90%(27.4.2017)

V tomto filmovém debutu je už znát typický coenovský rukopis. Tajemno, tresty za všechny hříchy, nešťastné náhody a další. Film mě však tolik nenadchl, zřejmě proto, že už jsem přičichla k lepších Coenům. Tento film mě příliš nezaujal.(5.4.2018)

Coenovci svůj styl nezapřou - za celých dvacet let se víceméně nezměnili, ale právě jejich styl je bohužel tím jediným, co na Zbytečné krutosti může zaujmout. Možná snad ještě závěrečná absurdní scénka s rukou (absurdní nerovná se špatná a nenapínavá!), ale jinak jde o překombinovaný a hodně neuvěřitelný snímek, ve kterém jednotlivé scény fungují a mají svou atmosféru, ale jako celek zabředly v hustém bahně zvaném nuda, ze kterého se již nelze vyhrabat. Přesto je z filmu cítit, že právě tady se rodily kořeny a nápady ke geniálnímu Fargu. A už jenom za to si zaslouží Coenovci alespoň uctivou poklonu, poklepání po ramenou a pivo zadarmo. Až je potkáte, kupte jim ho. [říjen 2006](22.10.2006)

Komorná antická dráma po texasky alebo surový a strohý debut v najlepších coenovských tradíciach, s nápaditou kamerou, psychologicky pôsobivou hudbou a svojráznymi hereckými kreáciami. Film presne podľa môjho gusta. (9/10)(19.11.2012)

Tenhle film by se v české distribuci klidně mohl jmenovat "Zrození Coenu tak jak je známe".(30.7.2011)

Skvěle. Minimalistický neo-noir plný zvratů a hutné texaské atmosféry. Coeny nemám moc nakoukaný, ale asi je nejvyšší čas začít.(13.11.2015)

"Ty krávo, to je teda hustý..." Jinak se to vystihnout nedá. Jen jsem zíral, jak to ubíhalo k tomu konci. Fakt drsárna jako blázen.(30.3.2006)