poster

Babka

 • Rusko

  Babusja

 • Rusko

  Бабуся

 • Francie

  Baboussia

 • anglický

  Granny

Drama

Rusko / Francie, 2003, 97 min

 • PetrPan
  ****

  Obyčejný smutný lidský příběh, který by se mohl odehrát kdekoliv a kdykoliv. Tenhle se náhodou odehrává v Rusku a tak poznáme, že duše ruského člověka, ač se zdá na první pohled složitější ( nebo jednodušší, to nechť si každý vybere sám), tak z mého druhého pohledu je stejná jako tvoje , tamtoho i moje, milujeme se a sereme na sebe všichni stejně. V Babce se kapičku víc sere na bližního svého, ale ne jinak než tomu běžně bývá. Přes všechny ty hořké poznatky na Vás na konci dýchne cosi optimistického a já sám nevím vlastně co, i když ta babička trošku připomíná Terezii Brzkovou z Byl jednou jeden král, tak možná budete vědět ...(17.6.2013)

 • raroh
  *****

  Film silně zakořeněný v ruské realitě (minulost - křesťanské tradice, 2. světová válka, ruský hudební folklor, současná traumata - čečeňský konflikt, staří versus mladí, vesnice vs. město), postavený na dokumentaristické zkušenosti, ovšem i značně symbolický (babička jako matička Rus), navíc neuvěřitelně dojemný a věrohodně lidský (což se nedá říci třeba o takovém B. Slámovi, který by asi rád něco podobného u nás točil). Jen ten překlad Babka mi přijde takový schazující - nebylo by lepší Babička, Bábinka...?(22.10.2010)

 • easaque
  ****

  ruské kinematografii se nevyhýbám a jako asi všude se najdou nějaké skvosty. Z tohoto sice úplná srdcovka nevznikla, ale problém stáří je v ní vystižen velmi dobře a profesionálně je taky na vysoké úrovni. Soucit se stařenkou, kterou nikdo z jejich příbuzných nechce k sobě, jsem měl docela silný. Takže doporučuji i z toho důvodu, že se o emoce ve filmu nesnaží zuby nehty a spíš jde o přirozenou a citlivou výpověď. Pro mě momentálně silnější 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](14.7.2013)

 • Maemi
  ****

  Viděno na MFF Karlovy Vary 2009. Původně jsem na film ani nechtěla jít, ale ještě byly volné lístky, tak jsem využila příležitosti. A je to ten nejsilnější film, který jsem na letošním (a pro mě zatím jediném) festivalu v Karlových Varech, viděla. Dlouho mě film sice nijak nebavil, ale pak se začalo vyjevovat, co chce vlastně sdělit a po skončení jsem nemohla popadnout dech. Záběr na usměvavou tvář babičky, ta bezmoc, vědomí, že se to skutečně děje, a přitom si to ti mladí lidé ani neuvědomují... Kdybych se na to dívala sama, jistě brečím jak želva tak, jako spousta lidí v sále.(9.7.2009)

 • Fanucci
  *****

  Uff, měl jsem slzy na krajíčku:-) Milý, smutný a citlivě natočený film upozorňující na problémy současného Ruska (alkoholismus, obrovské sociální rozdíly mezi lidmi, důsledky války v Čečensku) ale i na rysy lidské povahy, které se vyskytují nejen v Rusku, ale všude na světě (zištnost, nevděk...). Byl jsem velice mile překvapen a dávám 5 hvězd.(23.1.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace