Když je na zasněžené silnici v Severní Dakotě nalezen chladnokrevně zavražděný strážník a dva nevinní kolemjdoucí, Marge Gundersonová, policistka v pokročilém stadiu těhotenství, zahájí vyšetřování, které odhalí nebezpečnou hru chamtivosti a břídilství. Jerry Lundegaard, manžel, otec a obchodník s auty z Minneapolisu, který dlouho trpěl v područí svého bohatého šéfa a tchána, vymyslí propracovaný plán, jehož nedílnou součástí je únos vlastní ženy. Chce za ni výkupné ve výši jednoho milionu dolarů, aby mohl splatit nahromaděné dluhy z hazardu. Jenže všechno, co se může pokazit, se nakonec skutečně pokazí. Pod skrovným a přátelským zevnějškem policistky Gundersonové se totiž skrývá bystrá mysl a nelítostné morální postoje, díky nimž lehce prokoukne odfláknutý a mizerně zahlazený zločin, spáchaný zmatenými, ale velice nebezpečnými únosci. (HBO GO)

Recenze (1 019)

POMO

S Fargom mám problém. Obsahuje tucet nezabudnuteľných scén, skvelé postavy a jeden z najlepších Burwellovych soundtrackov, ale je natoľko zahľadené do svojej karikaturičnosti, až stráca kontakt s realitou. A tým stráca určitú vážnosť, ktorá preň mala byť kľúčová, a stáva sa iba originálnou filmovou kuriozitkou. Dlho som váhal medzi 3* a 4*. Nakoniec dávam 4*, ale iba za jednotlivé scénky. Atmosféra a všadeprítomný sneh film ešte neurobia komplexne hmatateľným. ()

Tosim

Přesně tak, zputniku: "Události nabírají směr, který si vlastně nikdo nepřeje.“ Právě proto mi to připomnělo Zbytečnou krutost. Čekal jsem něco v tom stylu, taky jsem se částečně dočkal, ale nebylo toho moc. Málo krvavé? Málo kruté? Ovšem smysl filmu vystupoval na povrch čím víc se blížil konec. Závěrečný monolog šerifky. Carter Burwell. Dva největší klady. ()

Galadriel

Naprosto geniální film po všech stránkách. Je fantasticky odehraný, napsaný, zrežírovaný, natočený, nastříhaný, prostě nevím, co bych psala, nemá cenu vypisovat vše co bylo výborné, asi bude jednodušší napsat, co nebylo dobré, protože ta kolonka zůstane prázdná. Film je sice surový, ale ne samoúčelně a má výbornou atmosféru (umocněnou skvělou kamerou, hudbou a takticky zvolenými exteriéry - ty dlouhé sněhové pláně dělají svoje). No prostě dost, je to lahůdka! ()

Matty

Na jedné straně absurdní situace přerůstající do situací ještě absurdnějších, na straně druhé všudypřítomná, depresivní bílá pustina zkrápěná rudou krví často zcela nevinných obětí. Smát se, či plakat? U filmů Coenů můžete obojí. Život je prostě plný náhod. Kdyby už kvůli ničemu jinému, tak pro nadhled, s jakým se McDormandová zhostila své role, stojí za to, si tenhle svěží (neo)noirový závan ledového větru pustit do obýváku. 90% Zajímavé komentáře: zputnik , Vitason, Jordan , Frankie , pjotr76 ()

Lima

Vynikající thriller v coenovsky nezaměnitelném stylu. Coenům vše hrálo do karet - 1.skvostně pochmurná nálada zimní Minnesoty, 2.jednoduchý, ale přitom působivý soundtrack, 3.Macey jako charakterově podlý ňouma a smolař, tak jak to umí zahrát jenom on, 4. dvojice zločinných packalů v neodolatelném podání Buscemiho a Stormareho. Když si k tomu připočtete coenovsky absurdní humor (např. scéna, kdy Buscemi zahrabává peníze do sněhu), pak je výsledné hodnocení snadné. Jenom ten Oscar pro McDormand je mi tak trochu záhadou. ()

• V roce 1998 byl film zapsán Americkým filmovým institutem na seznam 100 nejlepších filmů všech dob. V roce 2007 byl film ze seznamu vyškrtnut. (Varan)
  • Scéna se štěpkovačem byla inspirována skutečným případem vraždy Helle Crafts, která se udála 19. listopadu 1986, kdy byla zavražděná svým manželem Richardem – ten se jejího těla následně zbavil tak, že ho nechal rozdrtit ve štěpkovači. (Miriam)