Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

Bratia Joel a Ethan Coenovci sa preslávili svojím šiestym filmom Fargo. Tento thriller s dômyselnou zápletkou je efektne zasadený do Minnesoty, abstraktnej krajiny nášho detstva – nehostinnej, vetrom ošľahanej tundry pripominajúcej Sibír, nebyť dílerov Fordu a reštaurácií Hardee. Postava Marge v podaní skvelej McDormandovej je pravdepodobne najlepšia (a samozrejme aj najsympatickejšia) ženská úloha, akú kedy Coenovci napísali. Film má úžasnú kameru, snímajúcu zasneženú krajinu, a plynulo sa pohybuje medzi čiernym humorom, kriminálnou drámou a geniálnou komédiou, pričom rozpráva veľmi zaujímavý príbeh. Čiastočne štylizované dialógy, taktiež dôležité vo filmoch bratov Coenovcov, tu vďaka rytmickému „yah-yah“ miestneho minnesotského dialektu nadobúdajú ďalší rozmer. 80%(13.6.2010)

Podmanivá atmosféra zasněženého maloměsta, úžasná kamera, dokonalá hudba, mistrně napsaný realistický příběh, černohumorná nadsázka, dokonalé postavy (těhotná šerifka, vyčůraný koumák, vypatlaný psychopat, drsný indián), perfektní herci (obzvláště duo Buscemi - Stormare). Nejdrsnější, nejvtipnější a nejlepší film bratří Coenů. 100%.(25.2.2012)

Naprosto geniální film po všech stránkách. Je fantasticky odehraný, napsaný, zrežírovaný, natočený, nastříhaný, prostě nevím, co bych psala, nemá cenu vypisovat vše co bylo výborné, asi bude jednodušší napsat, co nebylo dobré, protože ta kolonka zůstane prázdná. Film je sice surový, ale ne samoúčelně a má výbornou atmosféru (umocněnou skvělou kamerou, hudbou a takticky zvolenými exteriéry - ty dlouhé sněhové pláně dělají svoje). No prostě dost, je to lahůdka!(13.4.2005)

(1001) Nejzábavnější Coeni? To by byla panečku motivace tenhle film strhat, že nenaplňuje očekávání. Největší švanda ale je, že tyhle a jiné podobné nálepky dávají filmům diváci, filmy samy od sebe nejsou nic. Nebo tak něco. Toliko k filozofickým myšlenkám, jež se obvykle u komentářů objevují. Nebo by měly, ale co já vím. Dále bych chtěla vyjádřit obdiv scénáři a figurám v něm vylíčeným, neboť v tom tkví klíč k úspěchu - výrazné typy obsazené výraznými herci. Výrazně. Ráda bych proto vyzdvihla práci lidí, kteří rozhodli, že postavy budou hrány těmi lidmi, kterými jsou nakonec hrány. Také bych chtěla ocenit úsilí 12 otců poutníků, kteří někdy kolem roku 1607 zcivilizovali barbarský Nový svět a položili tak základy společnosti, ze které si tento film utahuje. Chtěla bych, aby William H. Macy věděl, jak moc pro mě znamenají jeho modré oči a žabí ústa roztažená do úsměvu, když dělá, že je šťastný a že už odeslal ta sériová čísla vozidel. A nakonec bych chtěla poděkovat mé matce, že mě porodila a umožnila mi, abych napsala tento komentář.(15.5.2009)

POMO to vystihl přesně. Fargo je určitě skvělým snímkem, u kterého chápu ty nadšené ohlasy či řeči o nějaké kultovnosti, ale… k plnému počtu mi stále něco chybí. Holt Coenovi nejsou má krevní skupina a zřejmě i nikdy nebudou, nicméně to nic nemění na faktu, že obsazení mají vždy skvělé. Macy, Buscemi, Stormare (jehož charakter na mě udělal větší dojem, než ten přeceňovaný Bardem). Takže podtrženo sečteno, vše sedí jak má, ale chybí mi nějaká zásadnější scéna, kterou bych si (opravdu) zapamatoval. 80 %.(30.12.2010)

• - Letadlo, které přistává když Carl přijiždí na letiště, je Northwest DC-9. (Witta)

• - Sněžný pluh, který projede kolem motelu na konci filmu, nebyl součástí scénáře, do záběru se dostal jelikož státní zaměstnanci ignorovali varování o probíhajícím natáčení. (Witta)

• - Přestože bratři Cohenové na režii spolupracovali společně, v závěrečných titulcích je jako režisér uveřejněn jen Joel. (vyfuk)