Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

• Cherish

Asi budu jedna z mála, co nebudou tenhle film chválit, je to jeden z mých nejhorších (ne-li vůbec nejhorší) filmových zážitků. Děj mě vůbec ničím neoslovil a všechny postavy byly tak neskutečně otravné (ze všech nejotravnější byla všemi vychvalovaná Frances McDormand, nechápu, jak za takový "výkon" mohla získat Oscara). A to se mi u žádného filmu ještě nestalo. Naprosto nechápu to vysoké hodnocení, pro mě jeden z nejhorších snímků, jaké jsem kdy viděla, už nikdy víc. Jedna * za krásnou zimní krajinu.(14.7.2011)

Fargo mi v mnohém přijde jako takový upgradovaný Blood Simple. Upgradovaný o rozvětvenější a bohatší děj, ale stále ctící Coenovská pravidla velice chytré zápletky, nezměrné absurdity, špetky černého humoru a jakési všudypřítomné "smůly" hlavních postav. Nevidím v tom přímo genialitu, konkrétně Big Lebowski je zábavnější, Millerova křižovatka dějově hutnější a Země, která není pro starý hardcorovější, ale i tak je Fargo velice nápaditý a promyšlený film. Zvlášť stojí za pochvalu provázanost hereckých výkonů a scénářem předepsaných postav, Stormaremu a Buscemimu pouliční gangsteří náramně sedí a W. H. Macy je taky naivní looser k pohledání. 8/10(21.12.2008)

Tak nevím. Tvorbu bří Coenů miluju ve vážnějších polohách (mrazivý debut Zbytečná krutost), i v těch převážně jimi natáčených cynických brutalitkách, ale Fargu, stojícímu někde v půli cesty, jsem na chuť nepřišel. Možná za to můžou silné antipatie k Williamu H. Macymu, možná jsem čekal poněkud vyhrocenější absurditu, možná mě středobod Coenovic tvorby se všemi typickými trademarky nezaujal tolik, protože jsem je už všechny viděl v jejich filmech pozdějších i dřívějších. Nezlobte se na mě, ale o třídu hůře hodnocené Po přečtení spalte je ve své vyboosterované přemrštěnosti mnohem zábavnější, daleko ulítlejší a kupodivu obsahuje i pestřejší a lépe zahrané postavičky. Není mi zcela jasné, za co přesně dostala má jinak oblíbená Frances McDormand Oscara. Dvojka Buscemi - Stormare je výtečná, scéna s drtičkou dřeva nezapomenutelná a zcela nečekaně se taky asi začnu pídit po soundtracku, ale na víc než 7/10 to tentokrát nebude. Na závěr ještě zabruslím na tenký led a troufnu si říct, že mnohem lepší zasněžená "coenovka" je Raimiho Jednoduchý plán. Mnohem.(14.1.2010)

Na jedné straně absurdní situace přerůstající do situací ještě absurdnějších, na straně druhé všudypřítomná, depresivní bílá pustina zkrápěná rudou krví často zcela nevinných obětí. Smát se, či plakat? U filmů Coenů můžete obojí. Život je prostě plný náhod. Kdyby už kvůli ničemu jinému, tak pro nadhled, s jakým se McDormandová zhostila své role, stojí za to, si tenhle svěží (neo)noirový závan ledového větru pustit do obýváku. 90% Zajímavé komentáře: zputnik , Vitason, Jordan , Frankie , pjotr76(13.7.2005)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Byl takovej srandovní… Už samotný, fikcí obalený scénář, kombinující lidskou touhu po penězích s lidskou naivitou a hloupostí je extra povedený. Zbytek dotváří pozvolná, ale přesná režie v poklidném tempu s důrazem na chladnou atmosféru, danou nejen počasím. Zdůraznit mrazivou krutost i v těch nejmenších drobnostech, to jim jde moc dobře. Herecky pak drží snímek celé osazenstvo, zvláště můj oblíbený představitel bezelstných/amorálních hlupáčků William H. Macy, který byl rozhodně vhodnější kandidát na Oscara za vedlejší roli. _ Tohle je ta pravá země, která není pro starý!! Je pro fajnšmekry!! _ Coeni No. 1. _ 95%.(8.10.2007)

• - Spoiler: Během scény, kdy Buscemi střílí na Harve Presnella, řekne Buscemi "fuck" přesně 10krát. Mimochodem role mu psaná přímo na tělo. (don corleone)

• - Autoři upadli v nemilost u mnoha svých konzervativnějších krajanů z Minnesoty, kteří jim nemohou odpustit, že typický minnesoťan je ve filmu vyobrazen jako "nepříliš inteligentní buran s divným a směšným nářečím, kterému nikdo moc nerozumí." (DaViD´82)

• - Spoiler: Únosci Gaear (Peter Stormare) a Carl (Steve Buscemi) používají poloautomatickou pistoli SIG-Sauer P226 ráže 9 mm. Wade Gustafson (Harve Presnell) postřelí Carla do tváře revolverem Smith & Wesson Model 28 ráže .357 Magnum. Policistka Marge (Frances McDormand) postřelí Gaeara do nohy revolverem Smith & Wesson Model 36 ráže .38 Special. (Kirman)