Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

Technicky poměrně zdatné (brutální akční scény), hudebně působivě minimalistické a v druhé polovině je film i napínavý a zábavný, ale hlavní problém mých výtek je asi v režii. Nejsem ten typ, co by z Coenovského humoru slintal. Právě naopak. Leze mi neskutečně na nervy a občas mi některé scény z filmu přišly, jako lehká vykradačka Tarantinova stylu.(1.7.2005)

Vynikající thriller v coenovsky nezaměnitelném stylu. Coenům vše hrálo do karet - 1.skvostně pochmurná nálada zimní Minnesoty, 2.jednoduchý, ale přitom působivý soundtrack, 3.Macey jako charakterově podlý ňouma a smolař, tak jak to umí zahrát jenom on, 4. dvojice zločinných packalů v neodolatelném podání Buscemiho a Stormareho. Když si k tomu připočtete coenovsky absurdní humor (např. scéna, kdy Buscemi zahrabává peníze do sněhu), pak je výsledné hodnocení snadné. Jenom ten Oscar pro McDormand je mi tak trochu záhadou.(11.5.2003)

Fingovaný únos, dva magoři, kteří ho spáchali, ňoumovitý prodavač aut, který si ho objednal, panovačný tchán, který má zaplatit výkupné, těhotná šerifka, která má odhalit stopu a mrazivé počasí, které sere kdekoho. Léta páně 1987 se to ve státě Minnesota tak nějak stalo. Jenže to celé odstartuje tím, že si jeden packal na tak zásadní věc obstará dva jiné packaly, navíc s velmi násilnickými sklony. A z rychlých peněz z výkupného se stane hon za několikanásobnou vraždu. Joel režíruje, Ethan produkuje, společně pak bratři Coenové píší scénáře. Vše dělají s nemalým elánem a radostí, vyžívají se v černém humoru, v sarkasmu a divákům nechávají prostor pro vlastní fantazii. A takřka pokaždé ze svých herců vymačkají maximum, stejně jako ze svých stálých spolupracovníků (patří mezi ně třeba NIKDY Oscarem neoceněný kameraman Roger Deakins). Z dvojice maniaků Steve Buscemi a Peter Stormare jsem slintal, z režie tentokrát tak úplně ne!! A plešoun pro Frances McDormand je mi poměrně velkou záhadou!!(6.11.2017)

• Cherish

Asi budu jedna z mála, co nebudou tenhle film chválit, je to jeden z mých nejhorších (ne-li vůbec nejhorší) filmových zážitků. Děj mě vůbec ničím neoslovil a všechny postavy byly tak neskutečně otravné (ze všech nejotravnější byla všemi vychvalovaná Frances McDormand, nechápu, jak za takový "výkon" mohla získat Oscara). A to se mi u žádného filmu ještě nestalo. Naprosto nechápu to vysoké hodnocení, pro mě jeden z nejhorších snímků, jaké jsem kdy viděla, už nikdy víc. Jedna * za krásnou zimní krajinu.(14.7.2011)

Určitě ne mí nejoblíbenější Coeni, byť způsob, jakým dokáží roubovat brutalitu, thrillerové napětí a svojí tradiční absurdní komiku lidských typů a jejich povrchních dialogů zlehka osahává slečnu dokonalost. Vynikající herecké obsazení jen sotva udiví (Stormrare svojí studií naprostého dementa vyrazí dech a Frances je nekonečně roztomilá), perfektní a promakaná režie se všemi změnami tempa a nálady se u Coenů prostě očekává... Formálně to evokuje bílou zasněženou pustinu, se všemi ztichlými místy, nikam nevedoucími odbočkami a velmi volně vedenou narací. Fargo plave ve zcela zvláštním proudu, ve kterém se prolíná napínavé drama, psychologická studie ze života losera a coenovské komedie o everymenech, kteří se připletou do bublajícího kotle brutality. Nic není samoúčelné, všechno má svůj řád a bratři jako vždy stojí na straně všedních a obyčejných "blbů". Fargo díky tomu působí mnohem optimističtěji než pozdější Tahle země není pro starý. Tady je právo dosažitelné a svět se vrátí do svých starých kolejí, do postele s oplešlým troubou a bednou plnou dokumentů ze života hmyzu. Dobrý, hodný svět – jenže já mám přeci jen radši předapokalyptickou pustinu Cormaca McCarthyho... a tím i Tuhle zemi.(12.1.2009)

• - Carter Burwell pro hlavní hudební téma filmu přepracoval melodii norské lidové písně "Den Bortkomne Sauen", v překladu "Ztracená ovce". (Coleator)

• - Přestože bratři Cohenové na režii spolupracovali společně, v závěrečných titulcích je jako režisér uveřejněn jen Joel. (vyfuk)

• - Krátce po svém zastřelení říká Steve Buscemi větu: "You fuckin' shot me!". Je to stejná věta, kterou za podobných okolností vyřkl ve filmu Mystery Train (1989). (Kulmon)