Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

Technicky poměrně zdatné (brutální akční scény), hudebně působivě minimalistické a v druhé polovině je film i napínavý a zábavný, ale hlavní problém mých výtek je asi v režii. Nejsem ten typ, co by z Coenovského humoru slintal. Právě naopak. Leze mi neskutečně na nervy a občas mi některé scény z filmu přišly, jako lehká vykradačka Tarantinova stylu.(1.7.2005)

- Y'ah. - Y'ah? - Y'ah! - Oh J'sus! Tragikomická čiernočierna snehová vločka, pomaly sa znášajúca na domy bežných obyvateľov bežného malomesta na severe júesej, vedúcich nezmyselné bežné rozhovory s nezmyselne bežným prízvukom vrývajúcim sa pod kožu. Príbeh, forma a myšlienka vo vzácnej rovnováhe, akú dokážu docieliť len skutočný majstri filmového plátna. Neochvejná policajtka s ľadovým pokojom znášajúca pohľad na zakrvavenú zamrznutú zem, vedúca absurdné "vyšetrovanie" série vrážd sem-tam prehodí slovo s domácimi či navštívi potenciálneho informátora, sťažuje sa na rannú nevoľnosť či si len užíva momentu a teší sa z maličkostí... Nezameniteľný rukopis podsúva dokonalý nonsens v civilnom kabátiku, a ja si až teraz, po samotnom dopozeraní filmu uvedomujem, ako sa mi čoraz viac a viac páči. A to som si počas prvej polhodiny hovoril, či sa to vôbec rozbehne. No a samozrejme k tej myšlienke, ktorá je obsiahnutá v samotnej postave policajtky: peniaze nie sú všetko, treba sa vedieť tešiť aj z maličkostí. 85%(19.4.2014)

Poctivá a veľmi dôvtipná deklarácia Coenovkého štýlu, ktorý si na poli nezávislého filmu právom vyslúžil kultové postavenie a dostalo sa mu jak (poväčšinou) parazitujúceho napodobovania, tak (pomenej) svojského parafrázovania. Dialógy šuštia papierom, niektoré twisty sú napokraji frašky a akokeby tarantinovské rozprávanie môže niekedy pripadať až moc samovoľné. Avšak to ostré prepínanie medzi bipolárnymi náladami, karikatúrnosť jednotlivých postáv či pokrivená estetizácia násilia sú opodstatňované skrz nonsensové rozhovory, cynický podtón a režisérsky ošetrený moment prekvapenia; vyjadrovacie prostriedky, ktoré v tak pedantsky zosúladenom konsenze len ťažko neoslovia. Navyše je to remeslo zvládnuté na výbornú, atmosféra úkladnosti a vyšinutosti z toho priam sála a ta permanentná nonšalancia krížená so štipľavým čiernym humorom má naozaj grády. Po čase a po treťom pozretí mi to už nepríde tak neodolateľné ako kedysi, ale stále si myslím, že sa jedná o dôležitý príspevok do histórie auteurských kriminálok.(3.7.2014)

Bratia Joel a Ethan Coenovci sa preslávili svojím šiestym filmom Fargo. Tento thriller s dômyselnou zápletkou je efektne zasadený do Minnesoty, abstraktnej krajiny nášho detstva – nehostinnej, vetrom ošľahanej tundry pripominajúcej Sibír, nebyť dílerov Fordu a reštaurácií Hardee. Postava Marge v podaní skvelej McDormandovej je pravdepodobne najlepšia (a samozrejme aj najsympatickejšia) ženská úloha, akú kedy Coenovci napísali. Film má úžasnú kameru, snímajúcu zasneženú krajinu, a plynulo sa pohybuje medzi čiernym humorom, kriminálnou drámou a geniálnou komédiou, pričom rozpráva veľmi zaujímavý príbeh. Čiastočne štylizované dialógy, taktiež dôležité vo filmoch bratov Coenovcov, tu vďaka rytmickému „yah-yah“ miestneho minnesotského dialektu nadobúdajú ďalší rozmer. 80%(13.6.2010)

Kdyby to šlo, tak dám Fargu i 6 hvězdiček. Jeden z nejlepších filmů všech dob, podle mého mínění. A když si člověk uvědomí, že by ten film mohl být natočen podle skutečných událostí, jak se svého času o něm tvrdilo, dostane příběh ještě děsivější podobu. Herci předvádějí nadlidské výkony, které by si zasloužily ještě nějaké dodatečné prémie. Úžasní jsou hlavně oba najatí gangsteři v podání Petera Stormarea a Steva Buscemiho. Skvělý scénář i režie plus zmínění herci rovná se absolutní BOMBA.(6.8.2002)

• - Fargo je největší město státu Severní Dakota ve Spojených státech amerických. (Henk123)

• - Dej filmu sa odohráva v roku 1987, no napriek tomu sa tu spomínajú 29-centové poštové známky. Tie sa však v USA prvýkrát objavili až v roku 1991. (GTS_PUNK)

• - Filmování venkovních scén muselo být natáčeno na více místech, protože se blížilo jaro a sníh se rychle rozpouštěl. V  době natáčení byla druhá nejteplejší zima za posledních 100 let, proto se muselo natáčet v severní Dakotě a Kanadě. Na natočení úvodní scény se čekalo 14 dní než napadl sníh. (don corleone)