Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

• Cherish

Asi budu jedna z mála, co nebudou tenhle film chválit, je to jeden z mých nejhorších (ne-li vůbec nejhorší) filmových zážitků. Děj mě vůbec ničím neoslovil a všechny postavy byly tak neskutečně otravné (ze všech nejotravnější byla všemi vychvalovaná Frances McDormand, nechápu, jak za takový "výkon" mohla získat Oscara). A to se mi u žádného filmu ještě nestalo. Naprosto nechápu to vysoké hodnocení, pro mě jeden z nejhorších snímků, jaké jsem kdy viděla, už nikdy víc. Jedna * za krásnou zimní krajinu.(14.7.2011)

Frago se dá zařadit k úplně nejlepším krimi thrillerům všech dob. Sice se děj jen tak pozvolna vleče, ale tim dochází k ještě větší působivosti a hudba, která má podbarvovat atmosféru sice neni nikterak výrazná, ale je stejně působivá jako scény ke kterým hraje a můžu říct, že ty scény až skoro berou dech. Stejnětak berou dech i herecký výkony, tady se snad nedá označit kdo z herců je nejlepší. Jak dvojice zabijáků Steve Buscemi a Peter Stormare, přičemž Stormare je snad jeden z nejkrutějších psychopatů/zabijáků co jsem kdy viděl, tak i Macy nebo Frances McDormand jsou prostě úžasný. Výbornej scénář + skvělá režie Coena už jen dává tu pomyslnou třešničku na dort, aby se to dalo označit za excelentní dílko. A skutečnost, že je příběh podle události, která se opravdu stala , dává filmu ještě větší nádech realističnosti.(12.7.2006)

Když se to se**, tak se to se** pořádně. A nejlíp vám o tom poví Steve "Funny in general" Buscemi. A možná i všichni, kdo měli co dočinění s událostmi od Losího jezera, včetně těhotné šerifky, vyčůraného vedoucího prodeje a málomluvného magora se zálibou v řezačce na dřevo. 90% A proč? Pro trochu peněz.(4.2.2006)

Trochu mě překvapuje, jak moralisticky tento film většina z vás vnímá. Já ho vidím jako absurdní černou komedii (to už bylo řečeno), která ovšem oproti běžné černé komedii nasazuje mnohem civilnější tón. Úspěšně se vyhýbá všem klišé. Násilí je z části výsledkem nešťastné shody okolnosti a z části nutnosti. A zobrazení násilných scén vyznívá zároveň realisticky a surreálně. Surreálnost vyplývá z životní reality a tím nám ji jakoby odhaluje jako absurditu. Spíše než, že se film snaží odhalit smysl smrti či života, mám pocit, že poukazuje na jejich nesmyslnost.(23.2.2005)

Poctivá a veľmi dôvtipná deklarácia Coenovkého štýlu, ktorý si na poli nezávislého filmu právom vyslúžil kultové postavenie a dostalo sa mu jak (poväčšinou) parazitujúceho napodobovania, tak (pomenej) svojského parafrázovania. Dialógy šuštia papierom, niektoré twisty sú napokraji frašky a akokeby tarantinovské rozprávanie môže niekedy pripadať až moc samovoľné. Avšak to ostré prepínanie medzi bipolárnymi náladami, karikatúrnosť jednotlivých postáv či pokrivená estetizácia násilia sú opodstatňované skrz nonsensové rozhovory, cynický podtón a režisérsky ošetrený moment prekvapenia; vyjadrovacie prostriedky, ktoré v tak pedantsky zosúladenom konsenze len ťažko neoslovia. Navyše je to remeslo zvládnuté na výbornú, atmosféra úkladnosti a vyšinutosti z toho priam sála a ta permanentná nonšalancia krížená so štipľavým čiernym humorom má naozaj grády. Po čase a po treťom pozretí mi to už nepríde tak neodolateľné ako kedysi, ale stále si myslím, že sa jedná o dôležitý príspevok do histórie auteurských kriminálok.(3.7.2014)

• - Carter Burwell pro hlavní hudební téma filmu přepracoval melodii norské lidové písně "Den Bortkomne Sauen", v překladu "Ztracená ovce". (Coleator)

• - Sněžný pluh, který projede kolem motelu na konci filmu, nebyl součástí scénáře, do záběru se dostal jelikož státní zaměstnanci ignorovali varování o probíhajícím natáčení. (Witta)

• - Jméno zákazníka, který si kupuje auto, je Bucky (jeho jméno je slyšet když ho osloví jeho žena). V titulcích je uveden jako "rozlobený zákazník". (Witta)