Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

POMO to vystihl přesně. Fargo je určitě skvělým snímkem, u kterého chápu ty nadšené ohlasy či řeči o nějaké kultovnosti, ale… k plnému počtu mi stále něco chybí. Holt Coenovi nejsou má krevní skupina a zřejmě i nikdy nebudou, nicméně to nic nemění na faktu, že obsazení mají vždy skvělé. Macy, Buscemi, Stormare (jehož charakter na mě udělal větší dojem, než ten přeceňovaný Bardem). Takže podtrženo sečteno, vše sedí jak má, ale chybí mi nějaká zásadnější scéna, kterou bych si (opravdu) zapamatoval. 80 %.(30.12.2010)

Tak tohle byla teda zaprděná jízda. Chápu .... drama, thriller, ale já vážně nevím, jestli se mám smát, nebo spíš vzhledem ke všemu, co se tam stalo, soustrastně pokývat hlavou a litovat všechny oběti. Zatím se směju, protože to vcelku letargické, pomalé vyšetřování všech vražd bylo fakt úsměvné, nemůžu si pomoct. Jeden by řekl, že ho to uspí, ale omyl. Všechny akce byly i přes svou rozvláčnost promyšleně napínavé, milé, ale ve své podstatě brutální, kdy jsem si v závěru řekla, že míň než pod pět hvězd prostě nejdu. Sem tam jsem jen nevěřícně kroutila hlavou myslíc si, že to snad ani nemůže být pravda. Můj obdiv těhotné vyšetřovatelce z maloměsta, která nehla brvou a její čivy byly tak neuvěřitelně pevné, že se jí ani ruka a ani žaludek ke konci nezachvěly.(22.10.2015)

Bratří Coenové natočili naprosto dokonalou antidetektivku, plnou groteskních motivů, pitoreskních vražd a komických detektivů, k čemuž si symbolicky vypůjčili Minnesotu, ukázkový zapadákov, zemi buranů, obskurních vrahů i primitivních policistů... Naivně roztomilá policistka vyřeší jaksi mimochodem sedminásobnou vraždu s úsměvem na rtech a v sedmém měsíci těhotenství, načež cynickému pětinásobnému vrahovi udělí výchovnou lekci slušného chování a večer se nenechá připravit o pravidelné chvíle televizní pohody, aniž by po vyřešení nejzávažnějšího kriminálního případu v dějinách Minnesoty opomněla svému muži pogratulovat k úspěchu v jakési marginální výtvarné soutěži. Fargo je vlastně ironická kritika současné Ameriky, satirický šleh, zesměšnění amerického snu, chladný klenot, který nás zavede na nehostinný americký sever, do říše temnoty skryté pod tím světem sněhově bílé. Geniální film. Oh, Jes PS: O dva roky později natočil Sam Raimi kongeniální nápodobu Jednoduchý plán ...(21.11.2006)

No, nevynášel bych to tak do nebes... Je pravda, že tenhle film je vlastně bezchybný a perfektně vygradovaný - ač se to k závěru schyluje celou dobu a vy si říkáte, tak to sakra musí stát za to, nic vás nezklame. Což je záhada, protože ve skutečnosti ten konec není nijak extra dramatický ani vychytralý nebo dechberoucí, prostě jen dokonale uzavře poklidný celek. Kdyby takhle vyrovnaná a dobře zvládnutá byla alespoň polovina filmů, top stovka by asi byla dost vyrovnaná... Také bych vypíchnul inteligentní humor a rozhodně charaktery, nebo spíš herce. Dvojka gaunerů v podání Buscemiho (klasik) a Stormarea se prostě nezapomíná, nešťastník William H. Macy a sympatický mimoň John Carroll Lynch (ten vrah ze Zodiaca) to samé. Prostě herecké obsazení ve stylu takových těch nezaměnitelných ksichtů, které většinou neznáte jménem ani si nevzpomenete kde jste je sakra už viděli (pokud nejste přímo filmový maník), což je nakonec další plus protože každý zahrál úplně přesně co měl. Moc hezký film, ale působil na mě malinko unyle. Mohl by jen trochu přibrat na působivosti a hodnotil bych nejspíš maximem. Small town. Big crime. Dead cold.(22.12.2007)

Přesně tak, zputniku: "Události nabírají směr, který si vlastně nikdo nepřeje.“ Právě proto mi to připomnělo Zbytečnou krutost. Čekal jsem něco v tom stylu, taky jsem se částečně dočkal, ale nebylo toho moc. Málo krvavé? Málo kruté? Ovšem smysl filmu vystupoval na povrch čím víc se blížil konec. Závěrečný monolog šerifky. Carter Burwell. Dva největší klady.(17.8.2005)

• - Letadlo, které přistává když Carl přijiždí na letiště, je Northwest DC-9. (Witta)

• - Filmování venkovních scén muselo být natáčeno na více místech, protože se blížilo jaro a sníh se rychle rozpouštěl. V  době natáčení byla druhá nejteplejší zima za posledních 100 let, proto se muselo natáčet v severní Dakotě a Kanadě. Na natočení úvodní scény se čekalo 14 dní než napadl sníh. (don corleone)

• - Spoiler: Během scény, kdy Buscemi střílí na Harve Presnella, řekne Buscemi "fuck" přesně 10krát. Mimochodem role mu psaná přímo na tělo. (don corleone)