Zajímavý život pěkně zpracovaný..(15.8.2018)

To se to někomu maluje, když má talent a stále potkává jen samé mecenáše.(1.1.2013)

Dobre natočený dvojdielný televízny film o veľkom slovenskom umelcovi. Martin Benka (1888-1971) bol skromný, tichý, až naivne dobrosrdečný človek, ktorý mal mimoriadne maliarske nadanie. Jeho obrazy sú výpoveďou o kráse našeho národa. Lásku ku svojej otčine a prostému, bohabojnému slovenskému ľudu vyjadril pomocou štetca a farieb. Jeho diela sú silne pôsobivé. Rád som si pozrel film mapujúci jeho život. Bol som spokojný aj s technickým spracovaním. Kostými, masky, výprava... vrátane kamery, strihu a réžie sú dobre zvládnuté. Taktiež Alfréd Swan v hlavnej úlohe bol správnou voľbou. ***(25.7.2009)

Velmi povedená československá spolupráce o světě malíře modernisty, který dává před Milánem, Florencií či Paříží přednost rodným polím a loukám, sází především na sebe a vytrvale hájí osobité vnímání své umělecké činnosti. Výborná atmosféra předminulého a začátku minulého století, skutečně pestré herecké obsazení, např. Bekovy či Hartlovy role skutečně sedly. Vše podpořeno krásnými melodiemi a krajinou.(22.10.2016)

Poměrně často reprízovaný film na STV o životě a díle Martina Benky. Podobně jako u jiných malířů či umělců se zde setkáváme s nepochopením jeho učitelů, řadou konfliktů při své snaze o prosazení jeho stylu malby. Film je pro mě i po letech příjemný, není to film nějak extra dramatický, ale má právě takové tempo, kterému se rád poddávám a uvádí mě takové filmy do rozjímavého stavu. Vedle toho se dozvím o životě osoby ve filmu ztvárněné a pokud mě zajímá víc, tak si můžu o něm najít víc informací a jimi se zabývat dokud mě to bere. No nění to úžasná vymoženost pátrat po důvodech výkonů, které třeba umělci či vědci odváděli?(22.6.2010)