O Honzovi a Barušce (TV film)

Pohádka / Muzikál

Československo, 1977, 37 min

Hezká pohádka, sympatický Vondráček, výborný a skvělý Kemr, chytlavé písničky, některé mi v uchu zní ještě teď. Škoda jen že moc nesedí Nadě Konvalinkové do pusy, ani ten hlas k ní moc nepasuje. Táta Augusta a máma Holišová mají jen pár vět, ale to jim zcela stačí na vytvoření skvěle prototypických rodičů. No a vypravěč Kovářík? Nu, ten je přece tak roztomilý, ju?(9.2.2013)

Seděl takhle jednou Jiří Vondráček u svého ponku a vykřesal ze sebe pár fajn pohádkových písniček, smůla pohádky O Honzovi a Barušce je v tom, že tím jeho účast na té pohádce neskončila a milý Jiří si usmyslel, že si v pohádce i zahraje hlavní postavu. Inu ano, přání se mají plnit. Přála bych si hodinky s vodotryskem a taky to, aby Jiří Vondráček v téhle pohádce nehrál, navzdory tomu, že typově se do role venkovského chasníka hodí. Problém je v tom, že umí zpívat, ale, stejně jako jeho dcera, neumí hrát. Další problém je, že to není jen titulní postava Honzy, kdo je zahraný, jak kdyby se jednalo o školní akademii Jedličkova ústavu. Vedle Honzy, mlynáře Augusty a tupého Jandáka podává brilantní herecký výkon i to pečené kuře, které se tam objeví. Čarodějnického dědka, matky mlynářky a vypravěče, je do tohoto pohádkového nepodarku vážně škoda, potenciál to mělo veliký, klapy klapy si budu zpívat dlouho, ale tady to zkrátka neklaplo.(12.11.2013)

Velice chytlavé písničky, rozumná stopáž a nejen na pohádkové poměry opravdu ohavně slizký Josef Kemr. To jsou asi největší klady. Jinak mě překvapilo, kolik toho v pohádce chybělo (první útěk od dědka, nějaké jeho potrestání...) - skoro jako by to byla vina onoho senilního dědečka vypravěče v nezaměnitelném podání Františka Kováříka.(26.12.2013)

Pohádkový příběh, který si mě získal písničkami, herectvím i příjemně pohádkovým scénářem. Jen škoda, že se Naďa Konvalinková nepokusila zpívat také, určitě by její zpěv působil přirozeněji než otevírání pusy… Škoda, že chybí výraznější potrestání oplzlého černokněžníka, kterého skvěle zahrál Josef Kemr. Takže „klapy klapy“ a přichází parádní finále skvělé pohádky. Mlýn klape svou… svou prastarou. http://www.youtube.com/watch?v=LBII2aXHfUk&NR=1. Scénář: Zdeňka Pichlerová.(17.7.2009)

• Danulinda

Tato pohádka mě velmi zklamala. A není to jen proto, že se zde víc zpívá, než hraje, a že skladby jsou kvalitou velmi slabé, je to především katastrofálním výkonem hlavní postavy. Zatímco ostatní jsou opravdovými herci a role jim divák uvěří, tak panu Vondráčkovi člověk "nespapá" ani jedno slovo, jelikož z jeho strany to není hraní, ale přednes, četba či jak to jinak nazvat; jeho neherecký výkon je tudíž naprosto trapný a kazí svým kolegům celé dílo. Holt i mistr tesař (jinak skvělý režisér Adamec) se někdy utne.(30.3.2010)

• - Texty k písním napsal představitel hlavní role Jiří Vondráček. (M.B)