Netrpezlivosť srdca (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1974, 95 min

Film nielen o súcite, ale aj o lekárskej etike a nádeji. Hlavne o falošnej nádeji, či je prípustná aspoň vo forme placeba. Sestry Vášáryové ako sesternice, prím tu hrá Magda a spolu s Kukurom, ktorý tu vyzerá ako Ľudovít Štúr, rozohrávajú dosť náročnú psychologickú hru. Na môj vkus sa trochu veľa rozmýšľa bez slov a ten vnútorný hlas Kukuru nemusel byť od iného herca. –––– Súcit je ako morfium. Kto s ním nevie zaobchádzať, ruky preč od neho! –––– Možno vaša netrpezlivosť bude úspešnejšia, ako moja trpezlivosť.(7.9.2015)

Lehkomyslný důstojník se vetře do bohaté rodiny, aby sbalil neteř domácího pána. Shodou okolností ovšem narazí na jeho ochrnutou dceru, svou nevědomostí způsobí faux-pas a ve snaze vše napravit spustí v sobě vlnu soucitu, která vede až vzájemnému jednostrannému vztahu. Film o tom, co je vlastně láska a co soucit, jak si člověk dokáže vybudovat past na sebe sama, směsicí soucitu, slušnosti a etikety se zamotá do víru událostí a pak neví jak z toho ven. Poměrně těžkopádné vyprávění, které by sneslo být i kratší, ale jinak herecky na výši. 70%(21.5.2016)

• nascendi

Naozaj je mi ľúto, že televíznemu filmu nakrútenému výborným režisérom so skvelými hercami musím dať dve hviezdičky znamenajúce, že nemal byť podľa môjho názoru nakrútený. Pravdepodobne má na mojom odmietavom názore najväčší podiel samotná predloha, ale ani čudesný Kukura s kŕčovitým Valachom nenaplnili moje očakávania. A tak som mohol obdivovať iba sestry Vášáryové, z ktorých Magda jednoznačne dominovala.(12.9.2015)

Žiadna vina nie je zabudnutá, pokial’ o nej svedomie vie... doktor Condor.(10.9.2016)

Psychologická dráma mapujúca priestor nad ľudským súcitom tvrdí, že človek musí mať súcit na uzde, lebo urobí viac nepríjemností ako ľahostajnosť. Mladý poručík Anton ( Juraj Kukura ) chodí do domu zbohatlíka kvôli náklonnosti k jeho neteri ( Emília Vašáryová ). Lenže sa do neho zamiluje zbohatlíkova handicapovaná dcéra ( Magda Vašáryová ) a mladík si odrazu uvedomuje, že je to súcit, ktorý ho priťahuje k mladej žene a začne sa brániť. Jeho obrana a polemika nad otázkou súcitu k bezbrannej žene je ústrednou myšlienkou filmu a s nádherným hudobným doprovodom Mozartových skladieb vzniklo hĺbavé dielo.(13.3.2011)