Romanticko-dobrodružný príbeh o "pánovi Váhu a Tatier" Matúšovi Čákovi - Trenčianskom na motívy diel slovenských autorov - Olejkára J. M. Hurbana, Matúša Trenčianskeho V. Paulinyho-Tótha, Bitky pri Rozhanovciach J. Záborského a Magistra rytiera Donča L. N. Jégeho. Do príbehu Matúša vstupujú postavy z Hurbanovho Olejkára, Paulího novely Matuš Trenčiansky, Záborského trúchlohry Bitka pri Rozhanovciach a Jégeho novely Magister rytier Dvonč. Dovolili sme si zamiešať ich osudy, pospájať ich v novom príbehu pri zachovaní ich základných charakterov, podľa možnosti motivačné prehĺbených. V tomto príbehu, v ktorom sa romantické preplieta s politickým sme aspoň v kocke zobrazili postavu Matúša Čáka a udalostí, ktoré viedli k porážke pri Rozhanovciach v roku 1312. Matúš je i príspevkom k poznaniu súradníc Čákovej doby ako časti našich národných dejín. Naviac táto téma poskytuje cez dnešnú optiku dosť príležitostí na úvahy o mieste nášho regiónu v európskych dejinách. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Inscenačné až divadelné predstavenie, ktoré však znesie prísnejšie merítka nielen z hľadiska výborných hereckých výkonov, ale aj ako dejepisné predĺženie doby spred roka 1312, pred bitkou pri Rozhanovciach, ktorá je pre naše dejiny veľmi významná. Dokonca by som povedal, že keď si to pozrie maturant, tak mu to tie okolnosti priblíži oveľa viac než nejaká učebnica. Tak slabé hodnotenie je mi záhadou. ()

klerik

Inscenácia so všetkými svojimi technickými negatívami. Ale inak celkom dobrá. Má atmosféru, dobré herecké výkony, striedmu stopáž. Škoda toho orámovania historuzujúcim voiceoverom, ten príliš zdôrazňuje, že nejde ani tak o samostatný film ako skôr o náučné video... ()

Autogram

Historický film podľa viacerých autorov, ale vďaka scenáru dobre ucelený do jedného príbehu a zdramatizovany tak, že sledovanie histórie nie je nuda. Mladí herci Majeský a Hilmerová odviedli dobrú prácu. –––– Čudne spravuje Čák túto krajinu. Kde iní stavajú katedrály, on stavia popraviská. ()

• Natáčelo se na hradě Červený Kameň a na Oravském hradě. (M.B)