poster

Red Planet Mars

Sci-Fi

USA, 1952, 87 min

 • Lima
  *

  Plakátové info: NÁRODY, SOUPEŘÍCÍ MEZI SEBOU, SE SNAŽÍ SKRZE NEKONEČNÉ DÁLKY DOSÁHNOUT VESMÍRU A ZACHRÁNIT SVĚT OD TOTÁLNÍ ZKÁZY. PŘÍBĚH, KTERÝ SE ZÍTRA MůŽE STÁT I NÁM!!! ____ Něco neuvěřitelného tenhle kousek. V základní dějové kostře je to, jako by se Robert Zemeckis vrátil o 50 let zpět a natočil ukecanou, rozpočtem lacinou verzi svého Contactu, bez jakýchkoliv filmových efektů a to všechno kolem, ten dialogový a myšlenkový balast, jakoby vypadl z proslovů zanícených kazatelů populárních náboženských sekt konce 19.století, sršící varováním před pekelnými plameny. A do toho září sentimentální záběry z bytů pokojných bohabojných rodin, toho pravého základu americké společnosti. Haleluja! Prostě počínající Studená válka, strach západní společnosti z plíživého komunismu a první známky zakořeňujícího se mccarthismu je tu hodně znát. Neuráželo mě, jako některé zdejší hodnotitele, zobrazení Stalina coby výplod ďábla a ex-nácka coby obdivovatele Satana, to bylo spíše na pochvalu (komunisty a nácky je třeba tepat stále), strhávaní portrétu Stalina ruskými mužiky, kteří „prozřeli“, muselo být ve své době zadostiučiněním, ale jinak…..jinak zanícenou katolickou fanatičku bych odstřelil až někam k Plutu a ten ideový smrádek bych dlouho nechal větrat. Strach z komunismu se dá přiblížit i vkusně a věcně, viz. ´Invasion of the Body Snatchers´ z roku 1952, ale to není tenhle případ, kdy naopak po shlédnutí máte pocit, jako byste zrovna přelouskali celý ročník ´Strážné věže´.(21.6.2015)

 • p6qwre
  ****

  Ve velkém množství amerických scífek z padesátých a šedesátých let můžeme najít skrytá varování před možným vyhrocením studené války (nejznámější Dr. Strangelove, Fail-safe), obavy z invaze Rusů nebo z „tiché vnitřní revoluce“ přímo v USA (např. The Invasion of the Body Snatchers ). Ale v Red Planet Mars je hledat nemusíme. Celý film je totiž otevřená proti-ruská a proti-komunistická, pro-americká a pro-křesťanská (nebo spíš pro-náboženská) propaganda. Nejsou tu žádné speciální efekty, rakety, cesty vesmírem ani Marťani. Ani žádná akce. Mne ale film bavil hodně a dost mne i překvapil – takto otevřenou propagandu jsem nečekal… Nesmím zapomenout na patetické dialogy, které mi výjimečně nevadily (tak nějak jsem chápal proč v tom filmu jsou - i když dnes už působí i legračně) a několik drsných hlášek, např. ruský generál říká druhému generálovi: “We will build our new world on the ruins of the West“ – ruští generálové zde mezi sebou mluví zásadně anglicky, s přízvukem:)…Ale zase bych si nechtěl z tohoto filmu dělat legraci, nedivím se, že 7 let po konci Druhé světové války a už v rozběhnuté Studené válce podobné filmy vznikaly...Navíc Red Planet Mars má oproti jiným sci-fi z té doby docela chytrou a originální zápletku a udržuje si po celou dobu napětí….(13.4.2007)

 • pepua
  *

  Hlavní „kladní hrdinové“, Chris a Linda Cronynovi, jsou ochotní zabít svého nepřítele (a přitom sami zemřít) ve jménu svého Boha. Kdyby film zůstal v rovině studené války USA vs. SSSR, určitě bych film hodnotil výš, má své kvality, ale jakmile se z toho stala otevřená křesťanská agitka, byl jsem zhnusen. I proto uvádím kladné hrdiny v uvozovkách, příchodem zpráv z Marsu, které údajně posílají bytosti v kontaktu s Bohem, pro mne pro svůj fanatismus tyto postavy přestávají být kladnými.(2.2.2009)

 • farfalla
  **

  Konverzační černobílý film. Skoro všechno, co se stalo, bylo prezentováno přes dialogy. Chris Cronyn (Peter Graves) a jeho žena Linda (Andrea King) jsou vědci a pracují na spojení s Marsem. V rozhodující okamžik jim poradí jejich malý syn, čehož bude kluk litovat patrně celý život. Snímek byl vyprodukovaný v období Studené války a prvního poválečného boomu sci-fi. Takže Američané chtějí kontaktu s Marsem využít pro dobro společnosti a Rusové pro ovládnutí světa. Rusové mluví dobrou ruštinou, ale jejich ikony nejsou přesvědčivé, nejspíše byly namalované pro film. Jinak film ve zkratce zachycuje lidskou povahu. Podle odpovědí z Marsu se okamžitě mění i nálady ve společnosti po celém světě v záchvěvech davové psychózy.(1.11.2015)

 • corpsy
  **

  Ak ste laik ( teda nemyslím až taký ktorý nerozozná King Konga od Godzilly ), tak sa nachytáte. RED PLANET MARS klame telom. Nejde o žiadnu inváziu, žiadny nálet mimozemských lietajúcich tanierov, iba pár správ, ktoré zmenia svet o 180°. Politická a zároveň aj náboženská agitka, ktorá sa zrejme snažila spojiť tamojší rozoštvaný svet počas Studenej vojny, kedy sa ( nielen ) slovne bili Rusáci s Yankees a ateisti proti nábožensky založeným. Ako sci-fi nuda, ako presviedčanie nevýrazné.(2.4.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace