Red Planet Mars

Sci-Fi

USA, 1952, 87 min

• xaver

Hodně odporný snímek. Ne že bych se chtěl zastávat Rusů. Ti si to nezaslouží stejně jako Američané. Ale tento snímek je skutečně hnus. Zejména když si uvědomíme, že byl natočen v době, kdy americký raketový program budovali neměčtí vědci pod vedením válečných zločinců Vernera von Brauna, generála Dornberga a dalších, kteří ještě před pár lety na plné obrátky pracovali pro Hitlera a jejich výtvory, jako např. německé V1 a V2 přinesli smrt desetiisícům nevinných obvytel Londýna a dalších evropských měst. Prostě klasické "zloděj křičí, chyťte zloděje".(13.7.2012)

• zelvopyr

Američtí manželé. On no-nonsense vědec, ona zaslepená náboženská semetrika. Toto samozřejmě nevyhnutelně klape, takže mají dva roztomilé chlapečky. Vědec pracuje na nacistům ukradeném vynálezu pro komunikaci s Marsem. A marťané začnou odpovídat, a evangelizovat pozemšťany, kteří se odklonili od Boha. Chrabří Američané posílají poselství pomocí Hlasu Ameriky do Sovětského svazu. Stalinovo impérium se otřese, ruský mužik si vzpomene na své kořeny a svrhne jho komunistů. Předá ho totiž do rukou svých tradičních zotročovatelů, popů. Patriarcha anglicky vyhlašuje svatý ruský stát a osvobozuje národy ruské sféry z područí do područí, stejným postupem. I ve zbytku světa dochází k náboženským převratům a lidstvo se nadšeně vrací do vrcholného středověku. Všichni září štěstím a na konci je konečně mír, neb jak řekl Jan Hus, pravda vítězí. A myslel tím jen tu jeho pravdu, jako každý zaslepenec. /// Inu, nedokážu popřít, že film byl dost originální a zajímavý. Asi tak zajímavý jako plíseň na vašem pokrmu nebo velký pavouk nad postelí, Hitlerovy zamilované kukuče nebo svěží radioaktivní větřík. Na mou věru (ano) americké.(15.10.2012)

• corpsy

Ak ste laik ( teda nemyslím až taký ktorý nerozozná King Konga od Godzilly ), tak sa nachytáte. RED PLANET MARS klame telom. Nejde o žiadnu inváziu, žiadny nálet mimozemských lietajúcich tanierov, iba pár správ, ktoré zmenia svet o 180°. Politická a zároveň aj náboženská agitka, ktorá sa zrejme snažila spojiť tamojší rozoštvaný svet počas Studenej vojny, kedy sa ( nielen ) slovne bili Rusáci s Yankees a ateisti proti nábožensky založeným. Ako sci-fi nuda, ako presviedčanie nevýrazné.(2.4.2017)

Ve velkém množství amerických scífek z padesátých a šedesátých let můžeme najít skrytá varování před možným vyhrocením studené války (nejznámější Dr. Strangelove, Fail-safe), obavy z invaze Rusů nebo z „tiché vnitřní revoluce“ přímo v USA (např. The Invasion of the Body Snatchers ). Ale v Red Planet Mars je hledat nemusíme. Celý film je totiž otevřená proti-ruská a proti-komunistická, pro-americká a pro-křesťanská (nebo spíš pro-náboženská) propaganda. Nejsou tu žádné speciální efekty, rakety, cesty vesmírem ani Marťani. Ani žádná akce. Mne ale film bavil hodně a dost mne i překvapil – takto otevřenou propagandu jsem nečekal… Nesmím zapomenout na patetické dialogy, které mi výjimečně nevadily (tak nějak jsem chápal proč v tom filmu jsou - i když dnes už působí i legračně) a několik drsných hlášek, např. ruský generál říká druhému generálovi: “We will build our new world on the ruins of the West“ – ruští generálové zde mezi sebou mluví zásadně anglicky, s přízvukem:)…Ale zase bych si nechtěl z tohoto filmu dělat legraci, nedivím se, že 7 let po konci Druhé světové války a už v rozběhnuté Studené válce podobné filmy vznikaly...Navíc Red Planet Mars má oproti jiným sci-fi z té doby docela chytrou a originální zápletku a udržuje si po celou dobu napětí….(13.4.2007)

• Oktavianus

Slabé, slabé... ani v nejmenším mi nevadí křesťané, nakonec sám k elitářskému katolicismu poměrně inklinuji. Už vůbec mi nevadí démonizování Rusů, taky je nemám rád. Ale tento film je navzdory zajímavému námětu děsivě nudný, mizerně provedený a zbytečně dlouhý. V druhé polovině filmu jsem se co chvíli díval na hodinky, kdy už bude konec, přestože děj měl "gradovat". Jo, místy to zajímavé opravdu je, atmosféra se sem tam - hlavně ze začátku - taky vynoří, Rusové mluví legračním přízvukem a velký potenciál tématu se odhaluje; jenže tvůrci udělali bohužel vše pro to, aby se zase zahalil.(27.8.2014)