Red Planet Mars

Sci-Fi

USA, 1952, 87 min

• inutihar

Americký ex-Navy vědec s milující, nábožensky založenou manželkou a dvěma blond chlapečky versus bývalý nacista pracující pro Sovětský svaz. Jakpak to asi dopadne? Nejprve se zhroutí ekonomika Západu, následně za železnou oponou proběhnou náboženské revoluce, které svrhnou komunismus a nakonec všichni na Zemi (včetně muslimů, Židů a buddhistů, jak zdůrazňuje americký prezident) najdou mír díky víře v Boha. A to vše díky vysílání z Marsu. Nebo to bylo celé jinak? Nečekal jsem co uvidím. Neuvěřitelný nářez s několika naprosto překvapivými zvraty, ale také náboženská propaganda nejhrubšího zrna.Asi dokonale vystihuje paranoiu americké společnosti v období Red Scare. S odstupem desítek let ale přináší zajímavé zamyšlení ohledně mediálních manipulací, ovládání společnosti a tak všelijak podobně. A americký vědec má nad krbem asi 40" LCD TV (nebo to byla plazma?)! Nevím jak hodnotit. Je to sice špatný film, ale zase mě docela dostal na to, abych ho je tak odstřelil.(26.6.2013)

• corpsy

Ak ste laik ( teda nemyslím až taký ktorý nerozozná King Konga od Godzilly ), tak sa nachytáte. RED PLANET MARS klame telom. Nejde o žiadnu inváziu, žiadny nálet mimozemských lietajúcich tanierov, iba pár správ, ktoré zmenia svet o 180°. Politická a zároveň aj náboženská agitka, ktorá sa zrejme snažila spojiť tamojší rozoštvaný svet počas Studenej vojny, kedy sa ( nielen ) slovne bili Rusáci s Yankees a ateisti proti nábožensky založeným. Ako sci-fi nuda, ako presviedčanie nevýrazné.(2.4.2017)

• pepua

Hlavní „kladní hrdinové“, Chris a Linda Cronynovi, jsou ochotní zabít svého nepřítele (a přitom sami zemřít) ve jménu svého Boha. Kdyby film zůstal v rovině studené války USA vs. SSSR, určitě bych film hodnotil výš, má své kvality, ale jakmile se z toho stala otevřená křesťanská agitka, byl jsem zhnusen. I proto uvádím kladné hrdiny v uvozovkách, příchodem zpráv z Marsu, které údajně posílají bytosti v kontaktu s Bohem, pro mne pro svůj fanatismus tyto postavy přestávají být kladnými.(2.2.2009)

• xaver

Hodně odporný snímek. Ne že bych se chtěl zastávat Rusů. Ti si to nezaslouží stejně jako Američané. Ale tento snímek je skutečně hnus. Zejména když si uvědomíme, že byl natočen v době, kdy americký raketový program budovali neměčtí vědci pod vedením válečných zločinců Vernera von Brauna, generála Dornberga a dalších, kteří ještě před pár lety na plné obrátky pracovali pro Hitlera a jejich výtvory, jako např. německé V1 a V2 přinesli smrt desetiisícům nevinných obvytel Londýna a dalších evropských měst. Prostě klasické "zloděj křičí, chyťte zloděje".(13.7.2012)

• Lima

Plakátové info: NÁRODY, SOUPEŘÍCÍ MEZI SEBOU, SE SNAŽÍ SKRZE NEKONEČNÉ DÁLKY DOSÁHNOUT VESMÍRU A ZACHRÁNIT SVĚT OD TOTÁLNÍ ZKÁZY. PŘÍBĚH, KTERÝ SE ZÍTRA MůŽE STÁT I NÁM!!! ____ Něco neuvěřitelného tenhle kousek. V základní dějové kostře je to, jako by se Robert Zemeckis vrátil o 50 let zpět a natočil ukecanou, rozpočtem lacinou verzi svého Contactu, bez jakýchkoliv filmových efektů a to všechno kolem, ten dialogový a myšlenkový balast, jakoby vypadl z proslovů zanícených kazatelů populárních náboženských sekt konce 19.století, sršící varováním před pekelnými plameny. A do toho září sentimentální záběry z bytů pokojných bohabojných rodin, toho pravého základu americké společnosti. Haleluja! Prostě počínající Studená válka, strach západní společnosti z plíživého komunismu a první známky zakořeňujícího se mccarthismu je tu hodně znát. Neuráželo mě, jako některé zdejší hodnotitele, zobrazení Stalina coby výplod ďábla a ex-nácka coby obdivovatele Satana, to bylo spíše na pochvalu (komunisty a nácky je třeba tepat stále), strhávaní portrétu Stalina ruskými mužiky, kteří „prozřeli“, muselo být ve své době zadostiučiněním, ale jinak…..jinak zanícenou katolickou fanatičku bych odstřelil až někam k Plutu a ten ideový smrádek bych dlouho nechal větrat. Strach z komunismu se dá přiblížit i vkusně a věcně, viz. ´Invasion of the Body Snatchers´ z roku 1952, ale to není tenhle případ, kdy naopak po shlédnutí máte pocit, jako byste zrovna přelouskali celý ročník ´Strážné věže´.(21.6.2015)