Velký závod

Železný Will

Veľké preteky

Rodinný / Dobrodružný

USA, 1994, 108 min

Viděl jsem to poprvé v TV ještě v dětství, tuším že rovnou v roce 1994, kdy to tehdy uvedli ještě pod správným a normálním názvem Železný Will, než si zase někdo z českých distributorů usmyslel, že to za každou cenu musí přejmenovat, hlavně aby to náhodou nemělo podobný název jako originál. No co dodat, jako fanouška psích spřežení mě to zaujalo už v upoutávkách, takže jsem si to musel natočit z TV na VHS, abych se na to mohl dívat pořád dokola. Ale ani zdaleka to není film pouze pro děti nebo kynologické maniaky, naopak, je to univerzální příběh o jednom velkém srdci, mladickém nadšení a touze jít za svým snem i přes všechny překážky světa. Režii ani výpravě nemám co bych vytkl, kromě silného příběhu je zde i spousta úchvatných sportovně-akčních záběrů. A v neposlední řadě naprosto geniální soundtrack od Joela McNeelyho. U Disnyeho si zkrátka uměli pohlídat kvalitu.(7.1.2014)

Príjemná športová dráma o psích záprahoch, ktorá nám ukazuje odhodlanie mladého chlapca dosiahnuť svoj cieľ, kedy musí zájsť na dno svojich síl. Páčilo sa mi krásne zasnežené prostredie, takisto aj celkom slušné herecké obsadenie. Akurát nechápem autorov prečo sa nedržali skutočnosti, pretože Hartman (Will) dorazil do cieľa ako posledný, keďže bol nútený pešo viesť záprah po väčšinu pretekov. Ale autori si to zas vybavili po svojom a ten trápny americký happy end si neodpustili, takisto aj ten ich typický patriotizmus.(28.11.2014)

"Železný Will" ne "Velký závod" ... Klasické dobrodružné Disneyovské... Nicméně podle pravdivých událostí (byť promíchány 2 příběhy v jeden)... Herecké výkony dobré, co ale tento film táhne, je hudba a fantastické exteriéry... Jako kotejl působí film příjemně, nenudí, ale také ničím moc nepřekvapí... (Guss je opravdu krásný a vyjímečný pes)... Celkové hodnocení: 8,5/10 (4 hvězdy a něco maličko k tomu)...(23.12.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $21,006,361Tržby Celosvetovo $-(19.8.2009)

Obsadenie príjemné, snímky odohrávajúce sa v prekrásnom prostredí doslova dokonalé a napätie je miestami nezvyčajne vysoké. Jeden "malý "človek nám ukáže, čoho je schopný a s týmto všetkým je film dokonalý. Skvelý dobrodružný zážitok s podivuhodnou vizuálnou stránkou a s duchom Jacka Londona. Podobný film: White Fang.(30.12.2009)

• - Spoiler: Přestože je příběh smyšlený, závod z Winnipegu do Saint Paul v roce 1971 skutečně vyhrál Albert Campbell. (Terva)

• - Start závodu ve filmu je situován do Winnipegu, celé natáčení však probíhalo v minnesotském městě Duluth. (Terva)