Death Race 2000

Cesta gladiátorů 2000

Death Race 2000

Akční / Sci-Fi / Komedie

USA, 1975, 79 min

Táto čierna komédia je satirou americkej spoločnosti manipulovanej násilníckou pseudozábavou. Cesta k pointe je miestami trochu šialená, ale to mi nevadilo, a záver sa mi tiež páčil. Technika násilí byla vyvinuta zhruba před dvěma miliony let australopiteky. Řádem primátů, kteří ještě neuměli mluvit. Nicméně vynalezli kamenný nástroj, který používali ke vzájemným útokům. Tato praktika postupně vyústila ve zvětšení mozkového orgánu, další účinné zbraně. Ano, vražda byla vynalezena dříve, než člověk vůbec začal myslet. Dnes také nazýváme člověka myslícím zvířetem.(9.10.2014)

Hodnotim stejně jako remake tohoto filmu - Rallye smrti z roku 2008. Ačkoliv toto dílo je mi mnohem sympatičtější. Je mnohem víc ironické, uhozené, trhlé, morálně zvrhlé, je si vědomo své bláznivosti a béčkovosti. Samozřejmě Rallye smrti Paula W. S. Andersona o sobě také ví, že je jen béčko, jenže pořád se tváří velmi vážně, rozhodně mnohem víc než tento film. A navíc, co je Jason Statham proti Sylvestru Stallonovi?:P Taky je tu naprosto ulítlej soundtrack, naprosto nehodící se skladby, houslové přednesy apodobně. Jo a tenhle film zcela zjevně inspiroval Carmageddon, mou dodnes velmi oblíbenou hru (princip hry, design aut..)(15.4.2009)

Nyní už vím čím a kde se inspirovali páni z Stainless Steel. Kompletně převzatých bylo defakto několik vozů včetně posádky, nápad a přejíždění civilistů. To vše najdeme v Carmageddonu taky. Bizarní závody ve kterých se na nikoho nebere slitování potěší hráče i nadšence béčkových filmů. Často se přehání, často se vraždí a za všemi těmi událostmi stojí příběh "lásky" a touhy zneškodnit člověka, co je za to šílenství zodpovědný. Pobavil jsem se retro zábavou a tak trochu nostalgie. Zároveň jsem se po shlédnutí zamyslel nad násilým použitým ve hrách a filmech. Čím to, že nám to připadá pořád čím dál víc normálnější?! Tenhle film je ukázkou nesmyslnosti násilí.(15.1.2013)

• Tyler:D

Taký bláznivý film sa len tak nevidí. Ani by som nepovedal, že v sedemdesiatych rokoch také niečo dovolili natočiť. Ale musím sa priznať, že som sa občas (hlavne zo začiatku - vysvetľovanie bodovania, deň eutanázie) celkom dobre bavil a dopozeral som to do konca, aj keď som to pôvodne nemal v pláne. Ku koncu som sa už ale musel dosť premáhať, našťastie má film len rozumných 79 minút. Ale toho čierneho humoru a chodcov tam mohlo byť ešte viac. Takýto film sa ťažko hodnotí, dávam 50%.(11.1.2009)

No jo, sehnal sem si to jen kvůli podobnosti s carmageddonem a po týhle stránce sem fakt spokojenej, protože to přejížděni a bodování je fakt hodně zábavně a přitom brutálně podaný, i když většina scén je zbytečně rychle ustřihlá, nicméně to ostatní co se točí kolem závodů, ty nesmyslný přestávky, večírky atd je vcelku nuda, krom toho Carradine nic moc a Sly zaujme jen kvůli tomu, že je tady záporná postava, jinak taky nic moc. Rozhodně se tohle béčko dalo daleko víc promakat a hlavně převést na ryze akční podívanou a nestrkat do toho nějakou jinou vedlejší zbytečnou dějovou linii o hovně(4.7.2008)

• - Film se odehrává v roce 2000. Režisér filmu Paul Bartel zemřel v roce 2000. (Fenk)

• - Automobily z filmu byly po skončení natáčení prodány za mnohem více, než stála jejich výroba. (Caelos)

• - Jména hlavních postav Frankenstein a Kulomet Joe se objevili také ve filmu Rallye smrti (2008). (Statham14)