Reklama

Reklama

Death Race 2000

  • Česko Cesta gladiátorů 2000 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Zábava budúcnosti - zábava bez obmedzení: automobilové preteky, kde sa za smrteľné zrážanie ľudí získavajú body. Najviac bodov pretekár získa za malé dieťa, či človeka, ktorý má aspoň 75 rokov. Práve beží jubilejný 20. ročník pretekov. Niektorí ľudia protestujú. Pridá sa k nim aj niekto z pretekárov? Podarí sa im zastaviť túto šialenú smrtonosnú zábavu? (Diamant)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (179)

JFL 

všechny recenze uživatele

Fantasmagorická sci-fi Cesta gladiátorů 2000 platí současně za jeden z nejproslulejších i nejosobitějších počinů z produkce Rogera Cormana, potažmo jeho společnosti New World Pictures. Pojednává o budoucnosti, kde se ventilem frustrací mas a současně nástrojem udržování moci diktatury stala krvavá silniční hra, v níž řidiči alegoricky vytuněných sporťáků za potlesku davů likvidují neopatrné chodce. Režisér Paul Bartel, který později proslul černou komedií Eating Raoul (Konzumace Raoula, 1982), sice uposlechl Cormanův požadavek, aby ve filmu bylo co nejvíce krvavých výjevů, ale současně brutalitu provázal se černým humorem a jízlivou satirou, které charakterizují jeho tvůrčí styl. Na druhou stranu snímek můžeme vidět jako vyšinutý konglomerát dobových trendů brakové kinematografie. Natáčení podnítil ohlas připravovaného dystopického filmu o futuristických gladiátorech Rollerball (1975). Cesta gladiátorů 2000 tedy jednak zapadá do sedmdesátkové módy pesimistických sci-fi jako Soylent Green (1973) či Zardoz (1974), ale také mezi automobilové filmy. Tento klasický žánr brakové kinematografie zrovna zažíval boom a Corman byl jedním z řady producentů, kteří se na něm svezli. Poté, co automobilovými honičkami vyztužil několik svých retro gangsterek jako Big Bad Mama (Velká zlá máma, 1974) či Crazy Mama (Šílená máma, 1975), přesedlal na čistokrevné automobilové komedie plné honiček a bouraček jako Eat My Dust (V prachu za mnou, 1976) či Grand Theft Auto (Ukradené auto, 1977). Zatímco tyto tituly povětšinou upadly do zapomnění, Cesta gladiátorů 2000 se díky své bláznivé premise i hereckému obsazení stala jedním z nejznámějších děl brakové popkultury. V devadesátých letech z ní vyšli tvůrci kontroverzní videohry Carmageddon a v novém tisíciletí se dočkala oživení v sérii Rallye smrti (Death Race, 2008 – 2012). V současnosti Corman produkuje vlastní remake Death Race 2050. [psáno pro LFŠ 2016] ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Fakt pekelná úchylárna. Prezident USA vyhlásí závod napříč Amerikou, během kteréhož je dovoleno zabíjet chodce. Za zabití jsou bonusové body, Nejméně za muže, nejvíc za malé děti a důchodce. Závodní posádky - vždy muž a žena - jsou různě stylizovány. Jedni vypadají jako nacisti. druzí jako starověcí Římani. Hlavní postava. hraná Davidem Carradinem, vypadá jako kdyby vyšla ze sado-maso salónu, jeho hlavním konkurentem je kovboj Stallone. Je to fakt soda a výborný tip na promítání na nějaké skupinové párty :o) ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Šílený film. Do teď nechápu, co tam dělal Sylvester Stallone, ani nechápu, kdo mohl dovolit tento snímek o transkontinentálním závodu, v kterém záleží více na počtu přejetých(děti a důchodci jsou za víc bodů!) než na době jízdy. Velké béčko, které je jedním velkým vtipem, který však moc nerozesměje. David Carradine nikdy nebyl áčkový herec a proto sem skvěle pasuje. Celé je to opravdu prapodivné a kdo film neshlédne neuvěří, že něco takového mohlo vzniknout. Dnes by asi podobné závody a ani filmový námět neměl šanci (nikdy neříkej nikdy, remake by byl opravdu ... neskutečný) a proto lze jen s úsměvem sledovat béčkovou snahu 80tých let. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

S mírnou dávkou zvrhlého vkusu a tím pádem i notné benevolence vůči všemu, co zde uvidíte a s výsledkem můžete být spokojeni. „Sedmdesátkový“ pohled na rok 2000 je pro současného diváka velmi zábavný už od dob 90, takže ani zde to tvůrci neopomenuli dotáhnout do absurdna, jemuž vévodí diktátorský prezident, kterému není svatá ani samotná americká vlajka (bojovně sevřené ruce místo bílých hvězd) a samotná myšlenka ďábelského závodu. V něm nejde o vítězství ani o účast, nýbrž o co největší počet sejmutých lidí. Tato idea je sice zábavná, bohužel její provedení spočívá v přehnané užvaněnosti postav za volantem místo opravdového silničního řádění známého třeba z Mad Maxe. To vše by bylo s jistou dávkou nadhledu opomenutelné, ale i přes svou šílenost není výsledek natolik „šílený“, aby zaujal alespoň formou, takže výsledný film je spíše nudnou záležitostí, jenž si zřejmě svou kultovní diváckou obec najde, ale mě podruhé dvd placka s tímto kouskem do ruky jen tak nepřijde. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Dear god! Tohle se zas tak často nevidí. Naprosto neuvěřitelné béčko, které si na nic nehraje, je dost brutální a i dosti zábavné. Je s podivem s jakou důstojností tomuto žánru příslušející dokázal David Carradine zahrát svůj part. Tzn. postavu co nosí sado maso hadry a jmenuje se Frankenstein. Jeho protivníkem je Machine-gun Joe a hraje ho samotný Sylvester Stallone. Navíc je to úplně stejný jako Carmageddon a ten jsem svýho času pařil fakt hodně. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (16)

  • Automobily z filmu byly po skončení natáčení prodány za mnohem více, než stála jejich výroba. (Caelos)
  • Jména hlavních postav Frankenstein a Kulomet Joe se objevili také ve filmu Rallye smrti (2008). (ČSFD)
  • Dvě vozidla, která byla během natáčení použita, se objevila o 13 let později ve filmu Pozemšťanky jsou lehce k mání (1988). Jednalo se konkrétně o auta Calamity Jane (Mary Woronov) a Frankensteina (David Carradine). (Caelos)

Související novinky

Roger Corman chystá Rallye smrti 2050

Roger Corman chystá Rallye smrti 2050

21.02.2016

Pokud jste viděli nějaké béčko z 50., 60. nebo 70. let, je velká šance, že ho má na svědomí Roger Corman. Legendární producent a režisér sice nikdy nedosáhl "áčkového úspěchu", jeho levné drsárny ale…

Závod smrti s Jasonem Stathamem

Závod smrti s Jasonem Stathamem

26.04.2007

Když notorický béčkař Paul W. S. Anderson (Resident Evil, Vetřelec vs. Predátor) nedávno nečekaně zdrhnul z připravované adaptace hororové videohry Castlevania, důvod byl nasnadě: producentské duo…

Reklama

Reklama