Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Hodne povedeny scenar, dobre obsazene postavy. Byrnovi neco malo chybi, ale zas ne moc, John Polito je naproti tomu dokonaly. Trochu navic mi prisly "chandlerovske" sceny Toma/Byrna s Vernou/Harden, kde je vsak Byrne naprosto uveritelny jsou sceny, kdy manipuluje ostatni a take, kdy dostava (pravidelne a casto) od ruznych particek do zubu. Radost sledovat, a to i na potreti...(29.11.2006)

Hustě zamotanej příběh.(3.10.2012)

Coenovci se pravděpodobně už vykoupali ve všech možnejch žánrech, ale z mýho pohledu je zrovna mafiánský drama to, co jim vůbec nesedne. Nevím, jestli se tu všichni rozhodli hledat tam vehementně něco extra jen proto, že jsou to Coenovi, kterejm se zvyklo dávat vysoký hodnocení, no já se v tom zas tolik nimrat nehodlám. Když na mě ten film nedejchnul něčim vyjímečnym hned napoprvý, tak napodruhý a napotřetí by to bylo stejný. Millerova křižovatka vypráví průměrnej příběh, ve kterym mě nedokázalo vůbec nic překvapit, včetně herců. Za vyzdvihnutí tu stojí snad jen John Turturro, kterej svůj krátkej čas na plátně využil stokrát líp než herci v hlavních rolích. Beru to ale jako začátek bratrskýho filmování a za fakt, že potom už Joel a Ethan přicházeli na svět většinou se samýma peckama, jsem ochotnej na tohle šlápnutí vedle zapomenout. Respektive bych na něj asi zapomněl i kdybych nechtěl, protože tam vážně není nic moc k zapamatování. Tom Reagan:"If you want me to keep my mouth shut, it's gonna cost you some dough. I figure a thousand bucks is reasonable, so I want two."(28.12.2012)

Myslím, že se dá napsat jen toto: když člověk hraje chytře a na všechny strany, může být i srab a přesto vyhraje nad mafiány, kteří velí městu a policii a ze všeho vyjít jako vítěz, ale za jakou cenu?! No, nevím, jestli to byl záměr, ale bratrům Cohenům se to rozhodně povedlo a natočili dobrý film, který má zasloužené místo v jejich prvotřídní filmografii...(5.1.2013)

Keď som pár dní dozadu bezprostredne po videní Farga v komentári písal, že v tvorbe bratov Coenovcov mám značné rezervy, svoju bilanciu som sa do budúcna rozhodol aspoň trošičku vylepšiť. A aký iný film by mal byť tým "vyvoleným", než práve gangsterka - čiže žánrovo práve to, čo obľubujem zo všetkého najviac. Keď som si vopred tak zbežne prelistoval komentáre mojich obľúbených užívateľov, dozvedel som sa zhruba toľko, že sa jedná o atypický žánrový film, v ktorom dominujú dialógy. To mi absolútne neprekážalo, ostatne mafiánske filmy by konverzačnými asi aj mali byť, to väčšinou len lacné fraškovité napodobeniny pri tomto žánri stavajú najmä na akcii a kadejakých prestrelkách. Tak som sa teda do toho s chuťou (a nadšením?) pustil. Výsledok? Opäť - ako si už u Coenovcov pomaly začínam zvykať - mierne rozpačité pocity. Začína sa mi totiž potvrdzovať, že títo bratia asi nie sú tak úplne mojou "šálkou kávy". Inak povedané, s ich štýlom nie som stopercentne stotožnený, nevyhovuje mi až natoľko, aby som si ich filmy dokázal užiť plnými dúškami. Zakaždým mi tam čosi chýba, či skôr vadí. Ťažko popísať, čo to presne je, nakoľko Millerova križovatka je po formálnej stránke vskutku kvalitná, o tom niet pochýb. Avšak precízne zvládnutá filmárčina, podobne ako tomu bolo i u ostatných mnou videných kúskoch od tejto dvojice, neznamená všetko. Príbeh samotný ma totiž dokázal zaujať a upútať ozaj len minimálne, určite nie toľko, ako by sa na prvotriednu gangsterku patrilo (a ako mi ju dokáže v uvodzkovkách na zlatom podnose naservírovať Scorsese, Coppola či napríklad Leone - hoci viem, že porovnávať režisérske štýly, ktoré sú tak na míle vzdialené, nie je práve rozumné a v podstate je to priam hlúpe). Rovnako rozpačité to z môjho pohľadu bolo i pri obsadení, kde sa Byrne aj ostatní síce snažili, no ich postavy si tak či tak (asi vinou scenára) moje sympatie získať žiaľ nedokázali. Vlastne jediný, kto ma v tomto smere aspoň ako-tak zaujal, bol John Turturro, ktorého herecký prejav mi pripadal vskutku zaujímavý (plus samozrejme Buscemi, lenže ten dostal tentokrát len veľmi málo priestoru). Avšak čo tomuto filmu uprieť skutočne nemožno, to je dozaista už spomínaná filmárska precíznosť, ďalej poetickosť (miestami možno až prehnaná, no väčšinu času relatívne stráviteľná) či občasná vypiplanosť pri maličkostiach a detailoch (zábery v lese, či niekoľko sekúnd nerušene trvajúca streľba z Thompsona môjmu oku vážne ulahodili). Samo o sebe to ale nestačí a tak, mierne sklamaný, dávam tentokrát hviezdičky iba také lepšie tri. A taktiež si asi na dlhšiu chvíľku dám pauzu od tvorby týchto dvoch pánov. 65%(26.7.2015)

7/10(20.2.2017)

Naprosto dokonalé dílko se skvělým scénářem, hodně netradiční hubou navíc plné excelentních hereckých výkonů. Bratři Coenovi stoupají v mém žebříčku oblíbenosti stále výš a výš.(10.9.2006)

Vynikající film, který jsem nevíc viděl pouze v Aj:) Gabriel Byrne byl obsazen přímo skvěle..hudba a atmosféra skvělá..ale asi to na Kmotra nemá:)(24.10.2006)

o hvězdičku víc, jak "Zbytečná krutost".(2.8.2007)

Co do formální stránky se mi ten film líbil. Spousta scén mi připadala vypiplaná k dokonalosti, což jsem si užíval. Režii a v neposlední řadě herecké výkony velmi oceňuji. Jenže příběh mě nějak neoslovil. Těžko se mi hledají slova, jak popsat své pocity. Celou dobu jsem se cítil od toho filmu odpoutaný. Pravděpodobně proto, že vývoj děje mi po většinu času připadal ve svém celku řídký. Scénář mi připadá jako stylistické cvičení, v jednotlivostech až okázale šmrncovní, ale dohromady tak trochu bezobsažný a nicneříkající. V porovnání například s L. A. Přísně Tajné se mi takto zdá dost slabý a vlastně bezradný. Zamotanost jako by tam byla spíše sama pro sebe, než že by opravdu po většinu času fungovala . Mimochodem, nevím, jestli se někdo zabýval psychologií postav, ale podle mě byl Tom gay a celou dobu mu šlo o Lea, jinak si mé omezené myšlení neumí jeho chování vysvětlit:)(22.11.2007)

Neskutočne som sa na tento film tešil a o to vačšie bolo sklamanie čo prišlo.Coenovcom ide takmer všetko od krimi, trilerov až po komédie, ale na stopáž 115 minút a v gangsterskej klasike zaujať jednoducho nedokážu, áno má to hlášky, má to vtip, má to dobrých hercov, ale príbeh bol sakramentsky o ničom :((17.2.2009)

Výborný film. Výborní Coenovci. Výborný Gabriel Byrne. 95%(17.11.2010)

Hodně ukecaná gangsterka Coenovců. Dal bych možná i vyšší hodnocení, ale když se podívám jaké gangsterky mají u mne čtyři hvězdy, tak prostě nemůžu hodnotit lépe.(17.10.2011)

Tak trošku jiná gangsterka. Malinko jiný styl. Především pomalejší a méně záživný začátek je trochu na škodu. Pak se vše ale roztáčí a těch 5 hlavních postav drží krásné gengsta napětí až do konce. Líbí, líbí. 8,5/10(14.2.2012)

Je to otázka etiky. Scénáristicky i herecky perfekní, obzvláště Polito září. Některé nuance však nemusí sednout každému a při výběru filmu určitě zálěží na sympatiích ke stylu Coenových, jejichž rukopis je sice znát, ale v trochu jiném kabátku, než můžete býti zvyklí. Souhlas s komentem H34D. 4,5(26.6.2014)

Dokonale rozvedený nápad z Hammettova Skleněného klíče, který v každém ohledu (zejména náladou a stylovostí) předčí originál.(22.3.2006)

Zatím to nejlepší, co jsem od Coenů viděl, film byl hodně povedený, atmosféra se podařila věrně vystihnout. Plus vidím taky v tom, že na mafiánský film není příliš krvavý. Věřil bych i tomu, že s každým dalším podíváním by se mi líbil víc a víc, ale konec mě opravdu naštval. Nelíbil se mi. Jako by veškerá práce hlavního hrdiny ve filmu přišla vnivěč. 75%(18.12.2008)

What heart?(16.6.2009)

Precizně napsaný scénář, démonicky chladný a inteligentní Gabriel Byrne, komplikovaná zápletka, ve výsledku pěkná a netradiční gangsterka ze staré školy.(23.9.2009)

• kailik

Nejvetsi zklamani od Coenu, pro me to bylo zbytecne dlouhy a neuveritelne ukecany. Nikdy me gangsterky moc nebrali, ale takovej Godfather me bavil 10x vic. Je to velika skoda, ale tech par dobrych scen to opravdu nezachrani. V celku mi ten film vubec nic nerika. Asi patrim mezi tech par jedincu, ktery to proste asi nepochopili nebo nevim proc me to vubec nebavilo.(24.8.2010)

Mafiánský film, ve kterém se zrodí konflikt prakticky v první minutě a tudíž nás od první minuty zajímá, jak se co vyvine.(1.10.2011)