Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Klasická gangsterka, která mi, nevím jak, léta unikala. Výborní herci v čele s démonicky dobrým Gabrielem Byrnem, slizkým Johnem Turturrem , psychopatickým Jonem Politem a naprosto famózní hudba Cartera Burwella vyvažují absenci v tomto žánru nezbytné akce a na mafiánský film přece jen příliš jak to říci"jednohubkový příběh" --prostě žádná kmotrovská epika , spíš jemná karikatura, což mi trochu vadilo, asi jsem občas příliš konzervativní divák.(23.3.2013)

Keď som si túto konverzačnú gangsterku púšťal, nevedel som, že je od slávnych bratov. Aj tak by to nič nezmenilo na mojom znechutení z množstva postáv, ich vzájomných a rýchlo sa meniacich vzťahov, v ktorých som sa po čase prestal orientovať. Možno by pomohlo opakované zhliadnutie. I keď, u Biga Lebowského nepomohlo ani to. Bratia Coenovci asi nebudú určení divákom ako ja. Nepopieram však, že niekoľko scén ma zaujalo.(14.10.2009)

Scéna s Thompsonom je tu zdá sa veľmi obľúbená, ale na mňa to už bolo trochu moc, nevyzerá to veľmi reálne. Keby to bola čistokrvná komédia... Ale inak je to výborná gangsterka so skvelým výberom hercov, čiernym humorom a vtipnými dialógmi. Dej je poriadne zamotaný, musel som dávať veľký pozor, aby som sa v ňom nestratil. Aj pri tomto filme sa mi však potvrdilo pravidlo, že Coenovci síce točia výborné filmy, ale ani jeden z nich nepatrí medzi moje srdcovky.(čo už teraz neplatí - Blood Simple, Burn After Reading)(30.10.2008)

4,5*/5...Horší timing pre tento film ani nemohol byť zvolený - v roku 1990 vyšiel tretí diel Godfathera aj Goodfellas od Scorseseho, uf!:) Každopádne Coenovci sa opäť predviedli vo výbornom svetle a všetky svoje silné stránky využili efektívne a pútavo. Oceňujem perfektný scenár a postavy, ktoré sú prepracované, výborne obsadené a zahrané. Všetko je správne domotané, pričom všetko zároveň aj do seba zapadá. Napätie sa prelína s čiernym humorom, do toho kopec absurdity, drsných scén... Pre mňa zatiaľ najlepší film od Coenovcov (videných 11 filmov)...(16.7.2010)

Těžko si představit stylovější film než je Miller's Crossing.Období prohibice,gangsteři v kloboucích se samopaly v ruce,cynický (a skvostný) Gabriel Byrne v hlavní roli, svůdná femme fatale Marcia Gay Harden, skvostní herci jako Steve Buscemi nebo Albert Finney v rolích vedlejších, bratři Coenovi za kamerou.Jediná má výtka směřuje k uspěchanému konci,film klidně mohl být o čtvrt hodiny delší.Jinak ale filmová lahůdka,kterou si musím brzy dát znovu,protože jeden chod je pro takový film prostě málo. 85 %(6.4.2010)

• - Starostovu sekretářku si zahrála Frances McDormandová, manželka režiséra Joela Coena. (Terva)

• - Film sa pyšní scénou najdlhšej neprerušenej paľby zo samopalu Thompson (20 sekúnd) v dejinách kinematografie. Reálne to však nie je. Leo má v zbrani bubnový zásobník, ktorý sa pre Thompson vyrábal iba v dvoch verziách a to na 50 a 100 nábojov. Keby mal plný 100-nábojový zásobník, tak pri kadencii tejto zbrane, ktorá je 500 výstrelov za minútu, by scéna mohla trvať iba 12 sekúnd. Na 20 sekundovú paľbu by potreboval 166 nábojov, takže by musel zásobník vymeniť a tým paľbu prerušiť. (tiradentes)

• - Časopis Time zařadil snímek v roce 2005 mezi sto nejlepších filmů, které byly od vzniku časopisu natočeny. (Terva)