Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Oproti novějším Coenům, jako je například Big Lebowski či Fargo, tohle dílko dost pokulhává po všech stránkách. Oproti jiným gangsterkám pokulhává snad ještě více. Musím však uznat, že je ve filmu několik nezapomenutelných scén...například úžasná přestřelka mezi Leem a gangstery, kdy Leo nebojácně kráčí s Thompsonem v ruce v županu po ulici a pěkně to všem nandá :-D Nebýt však těchto okamžiků, asi bych brzy zemřel nudou. 6/10(20.10.2007)

Tato osobitá verze „kmotrovské“ gangsterky z období prohibice se mi proklatě zamlouvá. Přes nečekané odpoutání se od přízemních grázlů a zaměření se na kriminalitu ve vyšších sférách se stále jedná o typicky „coenovský“ majstrštyk stavící svou fabuli na promyšleném plánu, který pod vedením bratří Coenů prostě nemůže dopadnout, jak by si postavy představovaly. Stejně jako ve Zbytečné krutosti i zde se vyjma několika černohumorných momentů nenašlo moc místa pro svéráznou komedii tvůrčího dua a veškeré vyprávění je prakticky podřízeno žánrovosti. Právě vzhledem k žánru si Coeni udržují určitý odstup a některé typické žánrové prvky více či méně karikují – u postav to pak nutně neznamená jejich zploštění nebo jednorozměrné profilování, ale znamená to, že divákům obeznámeným s gangsterským žánrem bude většina charakterů velmi povědomá – mafiánský boss se chová a obléká jako správný filmový mafiánský boss, jak ho určily klasiky žánru, atd. Ten správný nadhled bratří Coenových dělá z Millerovy křižovatky vysoce uspokojivý žánrový film, který neopomíjí očekávané prvky, jeho tvůrci jsou však natolik kreativní, že se je nebojí transformovat a i žánrově sečtělého diváka dokážou v některých momentech příjemně překvapit.(2.7.2010)

„Look into your heart! Look into your heart! ... What heart?“ aneb lehce ironicky, po Coenovsku, (po)upravené přísloví „dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“, uvedené v praxi. To by jsi měl, při veškeré svojí vychcanosti, Johne resp. Bernie, moc dobře vědět.. Je skutečným zážitkem, sledovat A. Finneyho coby bosse Lea, při jeho denní dávce tělocviku, zakončené randíčkem před domem, s thompsonem v jedné ruce a doutníkem v druhé aneb (po)starej se sám. Přesto samotná akce není tím, kdo resp.co (v) Miller´s crossing vládne. Tím je, vedle neobyčejně silné atmosféry s všudypřítomným noir nádechem, bezpochyby scénář resp. břitké dialogy, jímž neochvějně vládne černá. Čím by však byly samotné dialogy bez silných hráčů, kteří jim vdechují život (komu je bližší, opravdovost popř. osudovost)? Tuto otázku jsem si naštěstí nekladl sám a tak tu máme dream team. Nikoliv ten basketbalový s přívlastkem Magic (J), ale herecký vedený bratrským duem Coenů, v čele se samorostem Tomem Reaganem (přesvědčivý G. Byrne) Leovou pravou rukou, se slabostí pro hazardní hry, jehož chemie s femme fatale Vernou (M. Gay Harden) je doslova elektrizující a v určitých momentech (mi) připomínající, v nejlepších letech a formě, na sebe láskyplně štěkající duo H. Bogart – L. Bacall. Co příhra, to smeč. Navíc to vše zabaleno do příběhu, kde se valná část účinkujících pohybuje po hraně žiletky. Přesně tak, jak to mám rád. 95% [Velké zápasy poznáte tak, že i přes znalost výsledku, každá další repríza neubírá nic na působivosti resp. prožitku. Přesně tak to mám s bratry Coeni resp. Miller´s crossing.](22.10.2013)

Ja ktorý doslova zbožňuje vôňu whisky a ktorý sa vyžíva v upršaných mestách, kde nočné ticho pretínajú výstreli s Thomsonov a zvuk policajných húkačiek som sa na Millerovú križovatku neskutočne tešil. Už len preto, lebo je od mojich obľúbených Coenovcov. A po dopozeraní môžem bez okolkov povedať že sa jedná o jeden z najlepších gangsterských filmov aké som mal možnosť vidieť. Uhladenosť Godfathera je ta tam. rozhodne to nie je také komplexné a efektné ale Godfather pri tomto filme vyzerá veľmi samoúčelne. Road to Perdition? film, ktorý som videl aspoň 20 krát a slintal som u neho ako malé decko? efektné, to áno a po čertoch dobre natočené s démonickým Loweom a charizmatickým Hanksom, ale pri tomto filme mi to príde ako upršaná spomienka, ktorá sa zviezla na sláve americkej krásy. Takže u mňa sa do popredia dostali 3 filmy, ktoré vytŕčajú. Vtedy v Amerike a prečo to sa snáď nemusím rozpisovať. Neúplatný - kvôli koncertu dobra a zla tak ako to mám rád a ešte k tomu v prostredí ktoré zbožňujem a Millerová križovatka, ktorá sa nezaujíma o žiadnych uhľadených pánov s čudných akcentom. Aj tí najväčší bossovia sú oblečený úplne normálne a čo ich od svojich podriadených oddeľuje je zapálená cigara v ich ústach. Coenovci napísali jeden z najúžasnejších scenárov, ktorý je plný čierneho humoru, chlapských rečí a efektných záberov, za ktoré vďačím opäť Sonnefeldovi, ktorý to s kamerou skrátka vie a každý záber tohoto filmu je vďaka tomu úchvatný. Hudba taká jednoduchá a pritom taká melodická, že nemá v tomto filme čo robiť a pritom sa tam dokonale hodí. úžasná krvavosť, úžasné scény, fantastický herci na čele s tichým Byrneom a ukecaným Turturrom, ktorý podáva jeden zo svojich najlepších výkonov a tiež veľmi vtipné epizodné úlohy Buscemiho a Raimiho. Pre mňa najlepší film od Coenovcov(26.1.2009)

Další Conevci, kteří mi pro jednou nesedli. Na gangsterkách mám vždycky ráda především tu pestrost mafiánské éry a všelijaké charismatické postavy. Miller's Crossing je ale strašně jednotvárný film, kterému sice nechybí takové ty komičnosti typické pro Coeny, ale příběh mě málem unudil k smrti. Jak už tu psal Renton, zápletka se ze začátku tváří hrozně komplikovaně, ale ono je to vlastně strašně jednoduché. Klasický kamenný výraz Gabriel Byrnea už mě nemá čím překvapit a jeho postavy jsou všechny na jedno brdo. Když poctivou gangsterku, tak Public Enemies nebo ještě lépe Boardwalk Empire.(1.10.2011)

• - Časopis Time zařadil snímek v roce 2005 mezi sto nejlepších filmů, které byly od vzniku časopisu natočeny. (Terva)

• - Film získal na mezinárodním filmovém festivalu Fantacstic v japonském Yubari v roce 1991 Cenu kritiků. (Terva)

• - Budova, ve které je Tom Reagan (Gabriel Byrne) ubytován, se jmenuje Barton Arms, což je odkazem na film Barton Fink (1991), ke kterému v době natáčení bratři Coenové tvořili scénář. (Itar)